Rozvod topení, čím topit v dnešní době?

Od: Datum: 04.02.17 13:53 odpovědí: 15 změna: 08.02.17 14:43
avatar
Dobrý den, prosím poraďte, co se týče topení, má mamka vlastní starý dům,aktuálně topí malými krbovými kamny na uhlí a dřevo,je to ale je to pro ni dost náročné, je jí cca 60 let a já už bydlím jinde,abych ji pomáhala,chtěla by rozvod po domě na uhlí ale,její instalatér který dělá i topení ji řekl že by bylo dobré kdyby si nechala zavést plyn, samotný rozvod po domě vykalkuloval cca na 80,000,- a ještě k tomu přípojka která bude stát cca 40 000. Je to přízemí domek bez izolace o 2 větších,dvou menších místnostech + malá koupelna a chodba.jsou ještě jiné možnosti jak topit? A je ta cena plynu vůbec reálná? Teď slyšela zase o nějakém tepelném výměníku, je tu někdo kdo se vyzná a poradí? Děkuji
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.02.17 14:10
avatar

obecně málo informací. bez izolace bude u všeho velká spotřeba a tím i drahý provoz... do malé koupelny bych dal podlahové (el. kabely) topení a do obytných místností klimatizaci...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.02.17 14:19

Vážená dámo,jsem už dědek táhne mě 78 rok a od roku 1995 máme zaveden plyn a jsem s mojí ženou sťastni,že zaveden je a že již ty léta topíme plynem.Abych Ti popsal náš baráček,je to podsklepená dřevostavba MULTI 066,kterou vyráběly Vých.dřev.závody v Trutnově.Postavil jsem ho v roce 1973-1975.Topení máme ustř.kotel ve sklepě a mohu Ti sdělitže za plyn platímekolem dvaceti tisíc ročně a to také abych nezapoměl na plyn.sporák v kuchyni kde vaříme také plynem.Bydlíme kousek pod Černou Horou v Krkonoších a zima je zde dříve a později odchází.Ten plyn na topení a vaření je daleko levnější než uhlí a žádný popel žádné dřevo a hlavně není prach a špína z uhlí a hlavně se topení dá nastavit a nemusím se o to starat.Zdravím.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 04.02.17 15:31
avatar

Zdravím.!

Přesně tak...!

Já mám v takřka stoletém, nezatepleném baráku (zdi 65.Cm.Cihly) stále teplo.

Kdysi jsem sháněl levné dřevo na topení, běhal, řezal, štípal... "otročil".

Nyní - neřeším.! Plyn se stal "pánem" mého baráku... Vím, stojí to prachy, ovšem tu

strašnou otročinu, kolem obsluhy kotle to vynahradí. Navíc jsem v práci přes 12.hodin.

Takže bych musel znova a znova zatápět.

1. Už Mě to nebaví.

2.Po práci si radši odpočinu.

3.Už mi není dvacet, abych v mrazu lítal po zahradě a sekal špalky.

4.Nejsem z těch, kteří musí ušetřit za každou cenu, aby se pak chlubili fotkama z dovolené v Egyptě.

(Kde stejně dostanou sračku,,,, tedy, průjem.)

Jak ovšem píšete... Plyn, je hned po elektrice to nejdražší vytápění.!

Ovšem je "bezproblémové", pokud pominu onu "povinnou" revizi kotle, komínu,,,,,atd.

Stát z Vás tím pádem neustále dojí a dojí další peníze. Což je v důsledku špatně.

Já už jsem odhodlán k tomu, nedat jim jedinou zbytečnou korunu.! Proč by měl někdo profitovat na tom,

že já mám doma teplo..? *cert*

Kde jsme..?

Celý tento systém, je postavený díky EU na hlavu.

Klasický kotel, si ponechávám pouze pro případ výpadku veškerých energií, kdy bude fungovat i

v případě, že dojde k výpadku elektřiny.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 04.02.17 15:22
avatar

Přípojka za 40 klacků? To se mi nějak nezdá.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: klus
Datum: 04.02.17 18:50

Kytičko - mamka obsluhuje malá kamínka a již jí to zmáhá a chtěla by rozvod do celého domu na uhlí? Nechápu jak bude obsluhovat kotel, přikládat po kýblech, skládat uhlí, štípat dřevo na zápot atd. atd. Jedinná možnost na stáří je plyn.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 04.02.17 19:25
avatar

My jsme zaváděli plynové topení před 20ti lety. Radiátory byly, jenom se žádalo na plynárnách o povolení přípojky, kaplička venku, nový kotel, vyvložkovat komín stálo okolo 55 000. Již tenkrát jsme si říkali, ať to stojí víc než koks, kterým jsme tenkrát topili, ale za to pohodlí, jenom otočit kolečkem, to stojí.

Dnes je potřeba mít kondenzační kotel a jeho cena se pohybuje dost vysoko. Práce, materiál, jestli nejsou staré radiátory, tak ta cena odpovídá.

Pokud má maminka našetřeno, ať si nechá udělat projekt a jde do plynu. Revize kotle a komína není zase až tak drahá záležitost. 1200+600 Kč

Nebo když už v 60ti nezvládá topit pevnými palivy v obyčejných kamínkách, musí se odhodlat a domek prodat a koupit byt, nebo jít do podnájmu. Nedá se nic dělat, na stará kolena a nemohoucnost se musí myslet zavčas. V dnešních mrazech musí zřejmě topit ve dvou kamínkách. Tak je to opravdu se jenom točit okolo přikládání, nošení dřeva a uhlí, a stejně je ve zbytku domu neútulno.


doplněno 04.02.17 19:28:

Po 89. roce soused předpovídal, přijde doba, že člověk barák neutáhne a bude ho muset prodat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.02.17 20:42
avatar
Někdy je uchvacující jak všichni tlačí plyn a nebo elektrokotel. Jestliže pořízení plynu se pod 120 000 nevejde , tak bych se vydal cestou klimatizace s funkcí topení a pro třeskuté mrazy bych doplnil přímotopy. Ovšem vy nebudete mít klimatizacu ale tepelné čerpadlo se sekundární funkcí topení. ( instalační firma dodá potvrzení)Lze to takto podat na ČEZ pro změnu tarifu.
Vytápění koupelny bych vyřešil žebříkem s topnou vložkou.
Myslím že to mohlo finančně vyjít podobně jako plyn. Poptat firmy v okolí a porovnat.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 05.02.17 09:20

Zdravím. Co se týče teplovodního vytápění není nic lepího pro starý dum . Ale mám obavy zda to pro paní nebude finančně náročné . U mých prarodiču se dříve topilo kuchynským sporákem a v obývačce clubkami. Pak se v 80. letech udělalo ustřední topení a najednou bylo teplo všude . Ale také byla třikrát větší spotřeba uhlí(vytápěli se chodby , místnosti kde se dříve netopilo). A pak se přešlo na plyn , nová těsnější okna a najednou začly zdi odspoda vlhnout.

Osobně si myslím , že je lepší pořídit klimu jak už zde bylo zminováno . Investice okolo 30tis.

http://www.klimatizacedodomu.…JITSU-ASYG-12LMCA-AOYG-12LMCA

http://aukro.cz/sritr-tepelne…-fh25ve-cop6-i6676475905.html

Bude sice vytápět jen místnosti stejně jako s kamny , ale finančně to bude méně náročné .A kdykoliv si mužete přitopit pro radost v krbovkách. Ono když jsem stavěl a šmejdil jsem po zahraničních diskusích , tak teplovodní vytápění není v cizině moc používané .Chudší lidé ho moc nemají . Kdo má takzvaně na teplovodní vytápění , má i na ušlechtilá paliva (plyn , elekřina , čerpadlo)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.02.17 10:19
avatar

Jendo, je ta klimatizace fakt na vytápění? V tom horním odkazu píšou, že klimatizace je "především k úspornému přitápění v chladných dnech" a to je opravdu rozdíl proti tomu, co myslíme vytápěním.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 05.02.17 10:28

Pokud jste si našla kompletní technické specifikace , tak při -10°c mají cop 2,3 až 2,7 (podle typu) . Vyrobí tedy i při této teplotě z 1kw asi 2,5kw . Vyhoda oproti kamnum je ta , že kamna musíte obsluhovat , ale ta klima muže jet celý den. Už tady bylo pár diskusí a zrovna tahle Fujitsu myslím že někdo používá jako hlavní topení v starém domku . Snad se ozve. Ono je to asi myšleno i tak , že vytápění je u nás bráno jako větší vykon (třeba 10kw) . Ta klima je slabá je tak na cca 40 až 60m2 , ale to je spíše otázka tepelných ztrát .

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.02.17 12:03
avatar

Děkuji za vysvětlení... ale dále, pokud jde o tepelnou pohodu, když to zařízení je upevněno na zdi poměrně vysoko, jak to vypadá s teplotou u podlahy, tedy u nohou? Jinak já jsem o tepelném čerpadle uvažovala do kuchyně rod. domu, kde by to působilo i jako odsávač par, to by mi přišlo opravdu dobrý, bohužel zatím z různých důvodů na realizaci nedošlo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 05.02.17 17:03

K tepelné pohodě vám tomu moc neřeknu. Vzhledem k tomu že to bude stejný princip jak u sahary (třeba v obchodácích se používají) , tak vzduch bude docela vyrovnaný. Tam spíše velkou roli bude hrát zda je to starý dum (nezatepleno - studená podlaha) nebo novostavba .

Jako odsavač par to rouhodně nefunguje. Tepelné čerpadlo vzduch - vzduch funguje na principu ledničky . Venku je kisna s vyměníkem co odebírá teplo ze vzduchu a předává ho nosnému medii(nějaký stlačitelný plyn) . To je dopraveno trubkami přes zed do místnosti a tam je teplota předávána zpět přes vyměník do vzduchu (představte si chladič u auta) . Nedochází tedy k výměně vzduchu zvenku dovnitř ani naopak.Pokud jde o chlazení vevnitř tak se princip jen otáčí . To znamená , že zevnitř je odebíráno teplo a je přepravováno ven , kde je přes vyměník zase předáno do vzduchu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.02.17 14:43
Topit klimatizaci ve starém domě je.šílenost...
Ne že by to nevytopila nebo to bylo drahe, ale pro 1kW výkonu je potřeba cca 100m3/hod průtok vzduchu, takže pro 10kW je to 1000m3/hod a to je hroznej hukot a průvan.
Sám v domě topim klimatizaci, ale mám 2,5kw TZ...
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.02.17 15:31
avatar
A co vytápění ostatních místností? S jednou klimkou jednu místnost. Jak to chápu tak domek má asi 4 místnosti plus koupelna.
Bude třeba ,,čtyřčete,, tj jedna venkovní a čtyři vnitřní. Lze to provédst i pro každou místnost samostatně.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.02.17 20:23
avatar

Paní Kytičko,

je těžké radit bez mnoha důležitých informací ohledně zvyků, stavu domu a možných nákladů. Jak čtete v diskuzi, je mnoho alternativ, hlavně podle toho kdo co má doma.

Osobně ještě doporučuji bezplatnou návštěvu na středisku ekis:

http://www.mpo-efekt.cz/cz./ekis/strediska-EKIS

dle místa bydliště.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.