Rozvod topení, čím topit v dnešní době?

Od: Datum: 04.02.17 13:53 odpovědí: 51 změna: 19.03.17 12:15
avatar
Dobrý den, prosím poraďte, co se týče topení, má mamka vlastní starý dům,aktuálně topí malými krbovými kamny na uhlí a dřevo,je to ale je to pro ni dost náročné, je jí cca 60 let a já už bydlím jinde,abych ji pomáhala,chtěla by rozvod po domě na uhlí ale,její instalatér který dělá i topení ji řekl že by bylo dobré kdyby si nechala zavést plyn, samotný rozvod po domě vykalkuloval cca na 80,000,- a ještě k tomu přípojka která bude stát cca 40 000. Je to přízemí domek bez izolace o 2 větších,dvou menších místnostech + malá koupelna a chodba.jsou ještě jiné možnosti jak topit? A je ta cena plynu vůbec reálná? Teď slyšela zase o nějakém tepelném výměníku, je tu někdo kdo se vyzná a poradí? Děkuji
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.02.17 14:10
avatar

obecně málo informací. bez izolace bude u všeho velká spotřeba a tím i drahý provoz... do malé koupelny bych dal podlahové (el. kabely) topení a do obytných místností klimatizaci...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.02.17 14:19

Vážená dámo,jsem už dědek táhne mě 78 rok a od roku 1995 máme zaveden plyn a jsem s mojí ženou sťastni,že zaveden je a že již ty léta topíme plynem.Abych Ti popsal náš baráček,je to podsklepená dřevostavba MULTI 066,kterou vyráběly Vých.dřev.závody v Trutnově.Postavil jsem ho v roce 1973-1975.Topení máme ustř.kotel ve sklepě a mohu Ti sdělitže za plyn platímekolem dvaceti tisíc ročně a to také abych nezapoměl na plyn.sporák v kuchyni kde vaříme také plynem.Bydlíme kousek pod Černou Horou v Krkonoších a zima je zde dříve a později odchází.Ten plyn na topení a vaření je daleko levnější než uhlí a žádný popel žádné dřevo a hlavně není prach a špína z uhlí a hlavně se topení dá nastavit a nemusím se o to starat.Zdravím.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 04.02.17 15:31
avatar

Zdravím.!

Přesně tak...!

Já mám v takřka stoletém, nezatepleném baráku (zdi 65.Cm.Cihly) stále teplo.

Kdysi jsem sháněl levné dřevo na topení, běhal, řezal, štípal... "otročil".

Nyní - neřeším.! Plyn se stal "pánem" mého baráku... Vím, stojí to prachy, ovšem tu

strašnou otročinu, kolem obsluhy kotle to vynahradí. Navíc jsem v práci přes 12.hodin.

Takže bych musel znova a znova zatápět.

1. Už Mě to nebaví.

2.Po práci si radši odpočinu.

3.Už mi není dvacet, abych v mrazu lítal po zahradě a sekal špalky.

4.Nejsem z těch, kteří musí ušetřit za každou cenu, aby se pak chlubili fotkama z dovolené v Egyptě.

(Kde stejně dostanou sračku,,,, tedy, průjem.)

Jak ovšem píšete... Plyn, je hned po elektrice to nejdražší vytápění.!

Ovšem je "bezproblémové", pokud pominu onu "povinnou" revizi kotle, komínu,,,,,atd.

Stát z Vás tím pádem neustále dojí a dojí další peníze. Což je v důsledku špatně.

Já už jsem odhodlán k tomu, nedat jim jedinou zbytečnou korunu.! Proč by měl někdo profitovat na tom,

že já mám doma teplo..? *cert*

Kde jsme..?

Celý tento systém, je postavený díky EU na hlavu.

Klasický kotel, si ponechávám pouze pro případ výpadku veškerých energií, kdy bude fungovat i

v případě, že dojde k výpadku elektřiny.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 04.02.17 15:22
avatar

Přípojka za 40 klacků? To se mi nějak nezdá.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 16.03.17 07:59
avatar

Ale to klidně může být. Musí to vykopat do určité hloubky a položit trubky. A hodně záleží na tom, jak daleko je hlavní zdroj od samotného baráčku. Měla jsem totiž to samé.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: klus
Datum: 04.02.17 18:50

Kytičko - mamka obsluhuje malá kamínka a již jí to zmáhá a chtěla by rozvod do celého domu na uhlí? Nechápu jak bude obsluhovat kotel, přikládat po kýblech, skládat uhlí, štípat dřevo na zápot atd. atd. Jedinná možnost na stáří je plyn.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 04.02.17 19:25
avatar

My jsme zaváděli plynové topení před 20ti lety. Radiátory byly, jenom se žádalo na plynárnách o povolení přípojky, kaplička venku, nový kotel, vyvložkovat komín stálo okolo 55 000. Již tenkrát jsme si říkali, ať to stojí víc než koks, kterým jsme tenkrát topili, ale za to pohodlí, jenom otočit kolečkem, to stojí.

Dnes je potřeba mít kondenzační kotel a jeho cena se pohybuje dost vysoko. Práce, materiál, jestli nejsou staré radiátory, tak ta cena odpovídá.

Pokud má maminka našetřeno, ať si nechá udělat projekt a jde do plynu. Revize kotle a komína není zase až tak drahá záležitost. 1200+600 Kč

Nebo když už v 60ti nezvládá topit pevnými palivy v obyčejných kamínkách, musí se odhodlat a domek prodat a koupit byt, nebo jít do podnájmu. Nedá se nic dělat, na stará kolena a nemohoucnost se musí myslet zavčas. V dnešních mrazech musí zřejmě topit ve dvou kamínkách. Tak je to opravdu se jenom točit okolo přikládání, nošení dřeva a uhlí, a stejně je ve zbytku domu neútulno.


doplněno 04.02.17 19:28:

Po 89. roce soused předpovídal, přijde doba, že člověk barák neutáhne a bude ho muset prodat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.02.17 20:42
avatar
Někdy je uchvacující jak všichni tlačí plyn a nebo elektrokotel. Jestliže pořízení plynu se pod 120 000 nevejde , tak bych se vydal cestou klimatizace s funkcí topení a pro třeskuté mrazy bych doplnil přímotopy. Ovšem vy nebudete mít klimatizacu ale tepelné čerpadlo se sekundární funkcí topení. ( instalační firma dodá potvrzení)Lze to takto podat na ČEZ pro změnu tarifu.
Vytápění koupelny bych vyřešil žebříkem s topnou vložkou.
Myslím že to mohlo finančně vyjít podobně jako plyn. Poptat firmy v okolí a porovnat.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 05.02.17 09:20

Zdravím. Co se týče teplovodního vytápění není nic lepího pro starý dum . Ale mám obavy zda to pro paní nebude finančně náročné . U mých prarodiču se dříve topilo kuchynským sporákem a v obývačce clubkami. Pak se v 80. letech udělalo ustřední topení a najednou bylo teplo všude . Ale také byla třikrát větší spotřeba uhlí(vytápěli se chodby , místnosti kde se dříve netopilo). A pak se přešlo na plyn , nová těsnější okna a najednou začly zdi odspoda vlhnout.

Osobně si myslím , že je lepší pořídit klimu jak už zde bylo zminováno . Investice okolo 30tis.

http://www.klimatizacedodomu.…JITSU-ASYG-12LMCA-AOYG-12LMCA

http://aukro.cz/sritr-tepelne…-fh25ve-cop6-i6676475905.html

Bude sice vytápět jen místnosti stejně jako s kamny , ale finančně to bude méně náročné .A kdykoliv si mužete přitopit pro radost v krbovkách. Ono když jsem stavěl a šmejdil jsem po zahraničních diskusích , tak teplovodní vytápění není v cizině moc používané .Chudší lidé ho moc nemají . Kdo má takzvaně na teplovodní vytápění , má i na ušlechtilá paliva (plyn , elekřina , čerpadlo)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.02.17 10:19
avatar

Jendo, je ta klimatizace fakt na vytápění? V tom horním odkazu píšou, že klimatizace je "především k úspornému přitápění v chladných dnech" a to je opravdu rozdíl proti tomu, co myslíme vytápěním.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 05.02.17 10:28

Pokud jste si našla kompletní technické specifikace , tak při -10°c mají cop 2,3 až 2,7 (podle typu) . Vyrobí tedy i při této teplotě z 1kw asi 2,5kw . Vyhoda oproti kamnum je ta , že kamna musíte obsluhovat , ale ta klima muže jet celý den. Už tady bylo pár diskusí a zrovna tahle Fujitsu myslím že někdo používá jako hlavní topení v starém domku . Snad se ozve. Ono je to asi myšleno i tak , že vytápění je u nás bráno jako větší vykon (třeba 10kw) . Ta klima je slabá je tak na cca 40 až 60m2 , ale to je spíše otázka tepelných ztrát .

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.02.17 12:03
avatar

Děkuji za vysvětlení... ale dále, pokud jde o tepelnou pohodu, když to zařízení je upevněno na zdi poměrně vysoko, jak to vypadá s teplotou u podlahy, tedy u nohou? Jinak já jsem o tepelném čerpadle uvažovala do kuchyně rod. domu, kde by to působilo i jako odsávač par, to by mi přišlo opravdu dobrý, bohužel zatím z různých důvodů na realizaci nedošlo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 05.02.17 17:03

K tepelné pohodě vám tomu moc neřeknu. Vzhledem k tomu že to bude stejný princip jak u sahary (třeba v obchodácích se používají) , tak vzduch bude docela vyrovnaný. Tam spíše velkou roli bude hrát zda je to starý dum (nezatepleno - studená podlaha) nebo novostavba .

Jako odsavač par to rouhodně nefunguje. Tepelné čerpadlo vzduch - vzduch funguje na principu ledničky . Venku je kisna s vyměníkem co odebírá teplo ze vzduchu a předává ho nosnému medii(nějaký stlačitelný plyn) . To je dopraveno trubkami přes zed do místnosti a tam je teplota předávána zpět přes vyměník do vzduchu (představte si chladič u auta) . Nedochází tedy k výměně vzduchu zvenku dovnitř ani naopak.Pokud jde o chlazení vevnitř tak se princip jen otáčí . To znamená , že zevnitř je odebíráno teplo a je přepravováno ven , kde je přes vyměník zase předáno do vzduchu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.02.17 14:43
Topit klimatizaci ve starém domě je.šílenost...
Ne že by to nevytopila nebo to bylo drahe, ale pro 1kW výkonu je potřeba cca 100m3/hod průtok vzduchu, takže pro 10kW je to 1000m3/hod a to je hroznej hukot a průvan.
Sám v domě topim klimatizaci, ale mám 2,5kw TZ...
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 05.02.17 15:31
avatar
A co vytápění ostatních místností? S jednou klimkou jednu místnost. Jak to chápu tak domek má asi 4 místnosti plus koupelna.
Bude třeba ,,čtyřčete,, tj jedna venkovní a čtyři vnitřní. Lze to provédst i pro každou místnost samostatně.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.02.17 20:23
avatar

Paní Kytičko,

je těžké radit bez mnoha důležitých informací ohledně zvyků, stavu domu a možných nákladů. Jak čtete v diskuzi, je mnoho alternativ, hlavně podle toho kdo co má doma.

Osobně ještě doporučuji bezplatnou návštěvu na středisku ekis:

http://www.mpo-efekt.cz/cz./ekis/strediska-EKIS

dle místa bydliště.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jonak
Datum: 15.03.17 12:29

A víte, že v kotlích na tuhá paliva si od devátého měsíce roku 2022 nezatopíte? Pokuta 50 000,- Kč Pro emisní třídu 1 a 2 což jsou i některé automatické kotle? A že v roce 2020 zakážou montovat kotle s emisní třídou 3, 4 a 5? Myslím si, že Češi neví k čemu se zavázali v té slavné EU. Dokonce i to co se nyní montuje na kotlíkové dotace vám za 6 let zakážou používat a zase budete solit.Dokud se všichni nevrátíte k elktřině a plynu, protože to vlastní ty ze západu tak proč by jste si kupovali uhlí které je naše a na víchodě. Němci nám vyrobí elektřinu z uhlí a mi budeme platit cizím do kapsi. Takže vi co máte doma kotle na tuhá paliva tak šetřete budete měnit. Dokonce vám nepomůže ani to, že máte kotel třeba jen 3 roky starý, v zákoně je napsáno- bez ohledu kdy byl kotel pořízen- prosím a krbové vlošky napojené na topení - zákaz také 2022. Musíme se s tím smířit, jsme jen ovce.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.03.17 15:17

a tuhle poplašnou zprávu máte odkud? Oficiálně od 2022 třída 3. a vyšší

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jonak
Datum: 15.03.17 15:26
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.03.17 15:39
avatar

Je dobrý umět psaný text nejen přečíst, ale hlavně pochopit. V tom máš ještě mezery.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jonak
Datum: 15.03.17 15:51

A jak jste ho pochopil? V článku je dole jasný kalendář od kdy je co zakázáno a tam není co nechápat. A na internetu je například na TZB k nalezení další směrnice, sankce a jakým směrem se to bude ubírat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jonak
Datum: 15.03.17 15:36

Tak co? Poplašná zpráva? A v roce 2018 nám oznámí zbytek, když v roce 2020 zakážou vyrábět i třídu 5 tak za 4 roky se v ní nebude moci ani topit. Tak že žádná poplašná správa, ale potichoučku nám zakážou opékat i špekáčky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.03.17 16:17
avatar

jonak, ano, je to poplašná zpráva a Vy máte právo napsat takou zprávu. Sice se mýlíte, páč ve Vašem odkazu není nic takového napsáno, co tvrdíte.

Vy dopředu již šíříte poplašné zprávy, že nám něco zakáží. Mýlíte se, ale je to Váš názor, který nesdílím


doplněno 15.03.17 18:06:

Každý máme právo na svůj názor, stejně jako když se dělali povolení na studny. To bylo poplašných zpráv.


doplněno 15.03.17 19:49:

Jonak, jednou se určitě zakáže topit uhlím, to máte pravdu, ale určitě to nebude tak brzo, jak Vy víte, či tušíte.

Já tvrdím, že ještě 30-50 let se bude topit uhlím, ale jen minimálně, páč přejdeme na jiné vytápění. Třeba sluncem, vodu atd..

Ale to jdeme úplně jinam od tématu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm®
Datum: 15.03.17 16:56

Bohužel pan "jonak" není tak zcela daleko od pravdy jak by se mohlo zdát. Již dříve jsem uvedl jakýsi text původem "EU" na nějž jsem žel ztratil odkaz, a jež vyjadřoval "vizi Eu" "jak by to podle ní v budoucnu mělo být". Z této vize jasně plyne, že v budoucnu se k vytápění bude smět užít pouze elektřina či plyn, dřevo bude vyjímečně "ztolerováno" (protože zřejmě úředníci mají doma krby o něž nechtějí přijít) Vše nasvědčuje tomu, že vývoj zatím pomaloučku směřuje právě tím směrem, jenž jsem měl možnost v daném textu zaznamenat. Jednou z cest kterou chce Eu také využít aby dostála své budoucí vizi je i "pasivizace staré zástavby" tedy úkol, jež je zadán konkrétně vládě ČR, tedy aby vypracovala plán, jakým způsobem donutit lidi a následně stavby ke "spasizování". Že se to při jen trochu bližším pohledu zdá nereálné? Že je to nesmysl? Prakticky možná ano, nikoli však z hlediska Eu ta to považuje za naprosto reálné. Víte například proč byly zavedeny emisní třídy na kotle? Právě proto že hlavním cílem bylo stanovit tak "vysokou laťku" aby ji v budoucnu nebyly schopny splnit kotle na tuhá paliva zejména na uhlí. V praxi se ale ukázalo, že již třída 5, jež byla pokládána pro kotle na uhlí jako "likvidační" lze s těmito kotli splnit. Proto se do budoucna počítá ještě s něčím jiným a to tzv."ekodesignem", jednoduše řečeno jde zase o jistý "limit" dle představ Eu, jež má být nastaven tak, aby splnil to co Eu chce. Samozřejmě že se to většině lidí vytápějících své příbytky tuhými palivy nelíbí, včetně mně, to ale nic nemění na skutečnosti jakým směrem Eu pomalu ale jistě postupuje "tlačí pomalu ale jistě" a jen slepý by si nevšiml "kam to směřuje". Druhá otázka samozřejmě je, zda se to Eu podaří zrealizovat prakticky. Někdo namítá že Eu nic neřídí ani nenařizuje, ano ona pouze "závazně doporučuje" vydává směrnice na jejichž základě pak vlády jednotlivých států "musí plnit" jakým způsobem dané státy dosáhnou cíle, pak Eu ponechává na nich, jisté ale je, že eu chce aby cílů jež si do budoucna vytkla bylo jednoznačně dosaženo, byť by to bylo "postavené na hlavu" podobně jako s těmi uprchlíky a vidíte také to jde k neprospěchu všech Evropanů že !


doplněno 15.03.17 17:09:

P.S.

Velká kampaň se rozpoutala zejména proti uhlí, proti tomuto palivu se i v našich médiích celkem účelově rozpoutává téměř "hysterie" pod heslem "za všechno zlé na světě může uhlí", cílem Eu je zkrátka co možná nejvíce nebo nejlépe zcela uhlí "odstavit", za tím účelem se v jednotlivých zemích uplatňují různá opatření zejména uhlíkové daně apod. Od příštího roku v tomto nebude zaostávat ani Čr jež také tímto "poslušně uhlí uměle zdraží", již nyní je uměle nadraženo daní z tuhých paliv a nadražování má dále pokračovat pod různými záminkami. Cílem je "odstranit uhlí z trhu" zejména pro maloodběratele, jeho postupné zdražování má za cíl udělat z tohoto zdroje nekonkurence schopné palivo a donutit tak lidi topit jinými palivy jež jsou patřičně nadražena již nyní jako např. pelety, ale i ten plyn a elektřina. Postupně tak Eu dostane lidi tam, kde je chce mít je to velmi jednoduchá logika, jednoduché počty, pokud má kdo otevřené oči a rozhlédne se kolem vidí kam to směřuje. Maloodběratel má být ve výsledku připraven o levné dostupné a s moderními technologiemi (aut. kotle) i relativně čisté palivo, to je cíl Eu, v tom Eu vidí pokrok a spásu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm®
Datum: 15.03.17 17:39

Ještě jednou P.S.

Otázkou zůstane jak to bude pro domácnosti s uhlím černým či koksem jež je považován za "ekologický" byť žel taktéž je původu fosilního, neboť se pochopitelně jedná o derivát černého uhlí (laicky odplyněné černé uhlí) Dle nastolených "trendů" to ale vypadá tak, že černé bude následovat uhlí hnědé jež to má žel již "spočítáno", u koksu budou možná tolerantnější jako v případě zem. plynu (taktéž fos. palivo) ovšem cena bude zřejmě odpovídajícím způsobem navýšena neboť jde také o zdroj nadbytečného uhlíku v ovzduší podobně jako je tomu u toho plynu, ten navíc dodává i velké množství vodních par "do oběhu" tedy vody, jež byla po staletí tisíciletí deponována kdesi pod zemí, (navyšuje objem celkové vody v oběhu + vodní pára je prvotním a největším původcem skleníkového efektu CO2 je faktorem spíše druhotným či podpůrným, při těžbě plynu což se málo ví, dochází taktéž k značnému zatížení životního prostředí )navíc taktéž i plyn obsahuje residuální škodlivé látky, nicméně zem. plyn byl vzat Eu na milost, uhlí nikoliv, zatím...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm®
Datum: 15.03.17 18:17

milancukrar

S těmi studnami máte pravdu, ALE obávám se, že v tomto případě tomu bude jinak, protože prostě se o tom nejen mluví a píše, ale také se v tom "postupuje" viz. emisní třídy. Vítr fouká od Eu a zdá se, že tam jsou pořádně tvrdohlaví, vezměte si například to co míchají do pohonných hmot aut je to děs, zhoršuje to jízdní schopnosti aut, úděsně to smrdí, ale je to "EKO" prostě ekonesmysl, ale je, protože "moudré hlavy rozhodly".

Co se týká hnědého uhlí, osobně nevím čím ho nahradím, spasizovat přez stolet starý domek je v mém případě prakticky nereálné, to by znamenalo ho celý "přebourat" což zrovna můžu stavět znova. Na situaci nic nemění že umím uhlí (a nejen já) spalovat tak čistě jako plyn, bez smradů kouřů, ani ti co u nás topí dřevem mi nemohou ani v nejmenším konkurovat. Eu to ovšem vidí jinak, rozhodují celkem "tupě" tzn. něco si usmyslí a konají ber kde ber a naše ČR slepě plní, asi musí čili štve mně to ale proti takové zvůli se nedá nic dělat...leda z unie vystoupit a stát se malým samostatným suverénním státem, ovšem s naší mentalitou (stále se na někoho "věšet") to asi nepůjde


doplněno 15.03.17 20:15:

Pokud se ještě 30-50 let bude topit uhlím respektive bude to "dovoleno" i maloodběratelům, pak nebudou-li ceny drasticky uměle navýšeny, budu maximálně spokojen. Uhlí je výborné palivo, ovšem jen pro toho kdo na něj má vhodnou technologii a naučí se s ním, pak je to zdroj relativně levné pro většinu paradoxně i relativně čisté (podobně jako plyn až na popel, ten vzniká vždy) energie, s minimální obsluhou v porovnání s jinými tuhými palivy, plně srovnatelné s peletami (v jistých ohledech i lepší) ty jsou však v čr velmi předražené a pak se diví že se jimi u nás stále moc netopí...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kotel
Datum: 16.03.17 16:49

Nevadí. Ať ho prodávají jako kamenivo a budu topit kamenivem. Taky svítíme topnými tělísky

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jonak
Datum: 16.03.17 07:39

Prosím vás pane Cukrář, vysvětlete mi jednu věc, jak chcete topit v kotli ještě tolik let uhlí, když podle již schváleného zákona podle kterého se již dávno řídí vírobci kotlů, servisáci, montážní firmy a stavební úřady od 1.1.2020 se nesmí vyrábět a ani legálně namontovat kotel emisní třídy 4 a 5. A pokud tomu nevěříte tak se zeptejte na úřadě oni vám to potvrdí. A když se podíváte sem- http://www.viadrus.cz/kotle-s…-hercules-u26-eco-28-cz4.html tak pod obráskem je odečet dnů, hodin, minut a sekund po jakou dobu budete ještě moci kotel koupit a namontovat. Zákaz je totiž od 1.1.2018. A jako po zákaze v roce 1.1.2014 od kdy se nesmí prodávat a montovat kotle 1. a 2. emisní třídy a od 1.9.2022 je jejich používání zakázané úplně, tak i kotle 4. a 5. emysní třídy budou zakázané úplně a já tvrdím že do roku 2025, protože vládní plán je, že spalování uhlí bude od roku 2025 povoleno pouze pro zdroje o 300kw a více s tím, že bude v předcházejících letech roku 2025 dle nařízení evrobské komise omezen prodej kotlů až do třídy 5. A z logiky věci vyplívá, že 6. třída uhlí pálit nemůže a kotel si namontujete max. 1.1.2020 tak i životností se dostanete tak na max 2028 aď nežeru. Váš názor je možná jen zbožné přání kdežto mé tvrzení je podloženo zákonem a logikou a i kdybi nevytvořili pokračování zákona tak si prostě kotel 5 třídy namontujete max. o vánocích 2019 a basta. Leda že konečně zvednou ovce hlavy od té dusané a pošlapané trávy co žerou a něco s tím udělají, ale jak znám ovce umí tu jen mečet a házet argumenty "to né, to tak nebude, to ne, oni to tak nemyslí,oni nám to dovolí" vi jste socialista že?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.03.17 08:11
avatar

Milane, i já jsem tuto zprávu o topení uhlím viděla v nějakých novinách. Ale nečetla jsem ji, protože topím elektrikou. Ale v titulku bylo opravdu doslovně napsáno o zákazu topení uhlím. Škoda že jsem si to nepřečetla.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.03.17 17:54
avatar

Jonak, výrabět se nesmějí, ale montovat se můžou po uvedeném roce. Stejně jako staré turbokotel se již několik let nevyrábí, ale znám firmy v Pardubicích, které ho i teď namontují. Vámi dodaný odkaz na výrobce kotle, který jsem lehce viděl, píše ale úplně něco jiného. "Do konce výroby cenově výhodných kotlů a přestaveb 3. emisní třídy zbývá už jen:" Vy ale píšete, "po jakou dobu budete ještě moci kotel koupit a namontovat"

Já vím, že výroba je něco jiného, jak koupit, či montovat.

Pokud se ale domníváte, že se mýlím, že je to stejné, tak máte pravdu, a po roce 2020 se nebude topit uhlím, a uhelné doly skončí.

------------------------

Suzy, já jsem viděl mnohokrát v televizi, četl v novinách takových hloupostí, návrhů, názorů, které se pak nepotvrdili.


doplněno 16.03.17 17:59:

a ještě doplnění..

a co tento kotel:

http://www.viadrus.cz/kotle-n…-tuha-paliva-a3c-25-cz40.html

ekodesign

Evropská komise v rámci projektu Ekodesign vydala tzv. Nařízení Komise 2015/1189, které se týká kotlů na pevná paliva do 500 kW. Tento dokument zavádí pro kotle nově uváděné na trh v EU od 1. 1. 2020 emisní limity a požadavky na účinnosti, které jsou podobné požadavkům na třídu 5 dle EN 303-5 (ovšem nejsou shodné).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jonak
Datum: 17.03.17 07:11

Zákon zní jasně - http://vytapeni.tzb-info.cz/k…te-pozornost-nove-legislative

A vi si ho překruťte jak chcete.

Ano já píši po jakou dobu budu moci kotel koupit a namontovat, protože to tak skutečně je LEGÁLNĚ. Mluvil jsem s výrobci kotlů Viadrus,Dakon,Werner, s revizním technikem který mi dělal revizi na můj automatický kotel, mluvil jsem se skupinou tří pracovníků stavebního úřadu při kolaudaci domu a všichni mi potvrdili platnost tohoto zákona který je zjednodušeně napsaný v tabulce v článku v odkazu nahoře. Revizní technik vám po roce 2022 neudělá revizi na kotel 1. a 2. emysní třídy a vi se jí nebudete moci prokázat. A když si zavoláte do Viadrusu tak vám potvrdí, že to odpočítávání tam mají proto, že jim zákon tyto emisní třídy zakazuje vyrábět stejně jako jim zakázal vyrábět v roce 2014 emisní třídy 1 a 2.

Já radím lidem z ověřených zdrojů a skutečných lidí, kteří i dodržování tohoto zákona kontrolují a jsou mu odpovědní, vi pouze tlacháte u komplu co vás zrovna napadne za moudrost a čekáte že se jí svět bude řídit.

Žijte si v tom svém světě a naschledanou své jsem řekl a jak nám říkal náš učitel dějepisu komu není rady tomu není pomoci. Zbytek je jen stráta času

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.03.17 08:03
avatar

jonak,

zbytečně na mne utočíte slovy: "A vy si ho překruťte jak chcete"

Já zákon nepřekrucuji, nevykládám, jen konstatuji, že slova která napíšete a dáte k nim odkaz na stránky tam nenajdu. Polopatě Vám vysvětlím, že Vaše slova tam nejsou napsána a Vy mne obviníte, že překrucuji zákon.

Pokud Vám udělám radost, tak sdělím: Ano, máte naprostou pravdu, po roce 2020 si nezatopíme legálně v kamnech s uhlím. Spokojen?

Přeji hezký víkend

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.03.17 07:51
avatar

Milane, ale včera to bylo přímo v televizních novinách. Doslova jsem na vlastní uši jsem slyšela jak tam ten odborník říkal, že se všichni lidé musí převést na topení buďto plynem, nebo elektrikou. Do kterého roku to jsem si nezapamatovala a celé povídání také ne. Já jsem absolutní laik a ženská, ale kdybych se dnes rozhodovala jaké topení do domu si pořídím, tak bych si na tohle dala sakra pozor a opravdu bych udělala důkladné prověření co se bude dít za pár let. Ona to není levná záležitost a neděláme to jenom na pár let dopředu, ale snad napořád. A deset let uběhne jako voda, vím to ;). Já pravé důvody k tomuto státnímu rozhodnutí neznám a nevím co v tom je za "čachry", ale když to bude dáno zákonem, tak už nikdo nic nenadělá a bude se muset podřídit. Já jsem našla tohle.

http://bydleni.idnes.cz/vymen…?c=A120323_1753284_stavba_web

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jonak
Datum: 15.03.17 16:44

Od 1.1.2014- zákaz prodeje kotlů 1. a 2. emisní třídy

Od 1.1.2018- zákaz prodeje kotlů 3. emisní třídy

Od 1.1.2020- zákaz prodeje kotlů 4. a 5. emisní třídy

Od 1.9.2022- zákaz používání kotlů 1. a 2. emysní třídy

Tak toto je zákonem dané a tím se musíme řídit. To jistě poplašná zpráva není a ani si to nemůžete myslet.V roce 2018 se bude schvalovat pokračování těchto směrnic a jak myslíte, že to bude pokračovat když v roce 2020 již výrobci nemohou vyrábět kotle 4. a ani 5. emisní třídy? No prostě bude zakázána a zůstane jen 6 třída která již uhlí nedokáže s touto emisní třídou spálit. http://energetika.tzb-info.cz…tepla-ve-vladnich-dokumentech

A když si přečtete toto tak do roku 2025 si uhlím nezatopí nikdo.

POPLAŠNÁ SPRÁVA? SCHVÁLENÉ VĚCI!

JAK PRAVIL BOHŮŮŠ- NEČTEŠ A NEVÍŠ

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.03.17 13:23

asi neumím číst ale v NÁVRHU je uveden ZÁKAZ PRODEJE KOTŮ NA HNĚDÉ UHLÍ od roku 2025

Ohodnoceno: 2x
 
Od: vanad1*
Datum: 15.03.17 16:47

Trošku mě udivila vaše informace, že vaší mamce je 60 a topení je pro ni náročné. Do důchodu už někteří jdou ve 62 letech a moje babička naprosto normálně topila dřevem a uhlím do 77 let. Plyn mamku naprosti zrujnuje. To si troufám odpovědně tvrdit. Renovace komínu, kondenzační kotel, rozvody otopné vody, radiátory. Jak někdo napsal, pod 120000 to asi nepůjde. lze ještě použít krbová kamna s teplovodním výměníkem, zbudovat okruh topení jen v místnostech jako koupelna, kuchyně atp. Nebude trvat dlouho a cena plynu poletí vzhůru. Hodně domácností na to nebude mít a pak začne být zle. Cokoliv jiného je jen zbožné přání.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.03.17 08:24
avatar

A cena dřeva, nebo uhlí určitě dolů nepůjde, ale také bude stoupat. A to nemluvím o tom co tady píší jiní o zákazech určitého druhu vytápění. Takže v této době zřizovat topení krbovými kamny s výměníkem jsou podle mne také vyhozené peníze. A navíc je s tím opravdu práce a otrava. A pro samotnou paní, která mládnout rozhodně nebude, je to nemoudré rozhodnutí. Topení o kterém píšete má totiž kamarádka v baráčku. Naštěstí má syna, který řeže a nosí dřevo. Ale mají doma plno prachu a musí každý den vymetat popel a znova zatápět a přikládat. A levné to určitě také není, protože vím jak shání každý rok dřevo a hledá kde je to nejvýhodnější. A letos byla docela velká zima a v koupelně měli 4 stupně, protože tam vytápí jenom tím žebříkem. A to je koupelnička malá, ale baráček není zateplený. Takže tam cvakali zubama i když šli jenom na záchod. No a sprchování při 4 stupních celsia si představte sama. Myli se v lavóru v pokoji.


doplněno 16.03.17 08:35:

Já zase nedám dopustit na elektriku. Také jsem si mohla nechat přivést přípojku na plyn, ale také mi to vypočítali dost vysoko. To vykopání a zavedení, plus to ostatní. Tak jsem se rozhodla pro elektriku. Dřívější majitel topil přesně tak jak uvádádí tazatelka. Barák nezateplený a v kuchyni dokonce topili zaplánenou plynovou troubou. Ten plyn měli z té velké bomby, kterou měli venku. Nechala jsem koupit elektrický kotel, všude napojili radiátory, barák jsem nechala zateplit, vyměnila všechna okna a zateplila i střechu. Jo, něco to stálo, ale nedělala jsem všechno najednou. A dnes jsem v pohodě. I když byla letos velká zima, já jsem nemusela v noci topit vůbec, a ve dne jenom několik hodin. Mám všechno na tu elektriku. vaření, ohřev vody a tak dál. Nízký tarif na 20 hodin. Nesmírné pohodlí a žádné lítání se dřevem nebo s uhlím. Cvak cvak a je to.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.03.17 11:45
avatar

suzy, naprosto s Vámi souhlasím, jen svak a již se topí. Pohodlíčko. Ale zaplaceno.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vanad1*
Datum: 16.03.17 16:21

Vážně? Jak to jen naše babičky dělaly, že topily dřevem a uhlím, vymetaly sporák a přitom zvládaly vše ostatní? Elektrika pro důcodce? Možná po nějakém politikovi. Topení dřevem je docela běžná činnost a pokud půjde cena vzhůru, cena plynu bude mnohem výše. Jen tak mimochodem, kolik kW elektřiny jste spotřebovala za 24 hod a za jakou cenu máte elektřinu v nízkém tarifu?

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 17.03.17 08:11
avatar

Vanad, jsem důchodce a neměla jsem za manžela politika. Vytápím 85 metrů čtverečních. Přirovnání k našim babičkám je úsměvné. To jako bych také mohla vyhodit automatickou pračku a prát na valše a svítit si doma petrolejkou. Protože to se také dříve dělalo a lidé si nestěžovali. Ale žijeme v 21 století ;) a proč bych výhody tohoto století měla odmítat? Roční náklady na tu elektriku včetně všeho, nejenom topení, mám kolem 24 tisíc. Nepovažuji to za nějak enormní výdaj. A ve srovnání s pohodlím které mám já a v neposlední řadě i to, že neotravuji okolí čmoudem, jsou to dobře vydané peníze. Tady kolem mne to v zimě z komínů čmoudí ostošest a pěkně to smrdí, protože lidi neuhlídáte a topí vším možným, jen aby ušetřili pár korun a víc je nezajímá.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: many*
Datum: 17.03.17 10:24

Tady stát vymýšlí všelijaké represálie a zákazy místo toho aby nařídil za kolik se bude prodávat kubík plynu.Někteří prodejci mají kubík za 15 korun a jiní za 10 a to na tom myslím mají ještě zisku dost.Spousta lidí co má doma zavedený plyn stejně topí uhlím, jako třeba já.Na cigaretách je napsaná cena jako bývala na všem co se prodávalo dříve a nybolo možné pak nijak čachrovat.Na cigaretách to jde a na plynu ne?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.03.17 12:19
avatar

many, jako že stát se bude plést do ceny soukromým firmám? Ale to jsme zde již měli a buďme rádi, že je tu konkurence. Co Vám brání si koupit kubík za 10 místo za 15?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: many*
Datum: 17.03.17 18:25

To jako bych měl jezdit po marketech a vyzobávat akce, měnit každé dva roky dodavatele?Na štěstí se tímto problémem již vláda zabývá a nebude možné prodávat třeba máslo za 40 korun když ho výrobce dává za 16 korun všem.Pochopitelně markety bohatnou a zemědělci chudnou a chtějí větší a větší dotace které platí stát, my...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm®
Datum: 17.03.17 19:00
Řeknu vám, proč se proti uhlí rozjela "štvanice", vedle "bohulibého záměru" jímž je "ekologie" se sleduje ještě jeden, který se ale příliš neprezentuje a to je jeho "cana". Cena uhlí i přez zdanění a umělé navyšování (daň z TP, plánované další zdražení, uh. daň apod.) je stále ještě relativně nízká a tím zejména pro "maloodběratele" výhodná, dokud bude uhlí na trhu je velká hrozba že lidi nedonutí topit elektrikou plynem či peletami (u nás snad nejdražší ). Všimněte si také že se cílí "zejména" na maloodběratele přesněji domácnosti, neboť prodávat uhlí přímo jim je "velmi nevýhodné", daleko výhodnější je spalovat ho např. v teplárně a lidem pak draze prodat výsledné teplo, i samotná možnost hospodařit si totiž s tímto zdrojem samostatně již může nabízet jisté fin. úspory. Tudíž je nutné lidem uhlí "vzít", pak už nebudou mít "kam utéct". Dřevo to bohužel nevytrhne, samotěžba je velmi velmi pracná, navíc nebude-li na trhu později uhlí, nic nebrání tomu aby mohly jeho ceny vč. alternativních TP nekontrolovatelně růst. Moc dobře se ví, k jakému palivu se lidé vrátili, když se odvrátili od elektřiny a plynu, a tomu je nutno udělat přítrž, prodejci el. plynu a alternativních TP si již mnou ruce:)
Ohodnoceno: 0x
 
Od: vanad1*
Datum: 17.03.17 19:38

A očekáváte snad, že plyn bude stát pořád stejně? Nebude. A investice do teplovodního topení tazatelka zvládne? Já mám za to, že při vypsání celkové sumy zůstane u topení dřevem. Pokud žije sama, na pomalu končící výhody 21. bude muset zapomenout. Netuším, co máte s vaší pračkou. Psal jsem o nenáročnosti topení v kamnech, což naše babičky nijak nedramatizavaly, a vy to samozřejmě přivádíte do absurdna. Nechápu vaše uvažování.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.03.17 20:11
avatar

Já si myslím, že je daleko absurdnější radit stárnoucí samotné ženě topení dřevem. Asi vůbec nevíte co to znamená, protože bydlíte někde v paneláku a máte tam ústřední topení. To dřevo musí na podzim někdo složit a pak celou zimu chodit ven nosit ho podle potřeby domů. Každý den zatápět, vymetat popel a starat se neustále aby to nevyhaslo. Já to mám doslova vedle, tak vím co to obnáší, protože mi kolikrát telefonují, abych jim šla přiložit, protože jsou mimo domov a nechtějí se vrátit domů do studeného bytu. A proto také vím jak to vypadá. Polena mají složená v místnosti a je z toho bordel. Mají krb s výměníkem a topí dřevem a když je venku mráz nebudou lítat pro každé poleno ven. Každé léto musí celý krb rozebrat a vyčistit, protože je v něm plno dehtu. Vy mluvíte o době, kdy byla doma kachlíková kamna, a ještě k tomu měli lidé litinové bubínky. Znám to, také jsem byla dítě a žila na vesnici a měli jsme obojí. A tenkrát se topilo v těch bubínkách briketama. Takže já na rozdíl od Vás vím určitě co to obnáší. A jaká byla zima, když to v noci vyhaslo. Takže nemluvte o nenáročnosti takového vytápění, když o tom víte jenom z vyprávění.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jendad
Datum: 17.03.17 21:03

Dnes už jsou technolologie kdy mužet přilládat jednou nebo dvakrát denně a je stále teplo.


záleží co si kdo vybere. Největší spotřebu dřeva jsem zjistil mám při zatápění.

Jsou jednoduše řečeno topeniště , kdy zatopíte na podzim a vyhasnou až na jaře . Dležitá je takzvaně dlouhá doba mezi přikládkou. Aby to čistě spalovalo je zde duležité dvoustupnové spalování .


doplněno 17.03.17 21:24:

http://www.blaze-king.eu/file…g-vers.-obycejna-kamna-cz.pdf

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 18.03.17 08:11
avatar

Jendo, také to znám. Ale v tomto případě jsem vycházela z finančních možností té paní. A nejenom to, ono jde také o místo. Jiná moje kamarádka, která je zámožná a hlavně má docela velký dům, tak ta má systém topení kam prostě nasype jednou za pár dní a nemusí se o nic starat, jenom nastaví teplotu. Topí ale nějakým uhlím. Jenomže jenom ta kamna jí vyšla na víc jak sto tisíc. Ale vytopí jima dvě patra. A k těm kamnům se musí připočítat rozvody po baráku a vše co k tomu náleží. Také musí mít prostor, kde jsou ta kamna a uhlí umístěny. Není to vůbec levná záležitost. A krb má v bytě také, ale jenom pro okrasu a příjemný pocit, když ho zapálí. Ono to je všechno jiné, když jsou peníze, ale když nejsou a člověk nemůže rekonstruovat celý dům a vybrat si to nejlepší co je na trhu, tak musí přemýšlet jinak a hledat tu nejschůdnější cestu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm®
Datum: 18.03.17 09:45

Zdravím

Takže dle uvedeného popisu předpokládám že "kamarádka" má doma automatický kotlík na uhlí, je-li vše dobře zrealizováno (rozvody vhodný kotel apod.) pak ano, s automaty mohou a mnozí jsou velice velice spokojeni. Proč? Protože zejména některé starší větší byť zateplené objekty stále nedosahují takových parametrů aby je bylo možno "výhodně" vytápět např. plynem o el. ani nemluvě, tady tedy nastupuje automat na uhlí, správně seřízený znamená minimální obsluhu tepelný komfort bez kouře bez smradu za relativně ještě dobrý peníz (provozně) apod. A problém? Problém je v tom, že když se lidi konečně naučili uhlí efektivně využívat tlačí se na jeho omezení příp. zákaz...

Co se týká kamen (bez tepl. vod. rozvodu) většinou se dnes pořizují jako "doplňkový zdroj", jsou-li ale vhodně zvolena (dlouhé periody mezi přikládkou apod. viz. p. Jenda D. nebo stáložárná paliva jako právě např. to uhlí) umístěna a provozována, mohou představovat taktéž celkem pohodlný způsob s minimální obsluhou ( u uhlí stačí 1x denně v podstatě jako peletová kamna na ale podstatně u nás v ČR předražené pelety ) v podstatě nulovou kouřivostí a při zachování celkem vysoké čistoty v interiéru... Problém zde zase zpočívá v tom, že když se z trhu vytlačí uhlí, ztratí tak uživatelé možnost pohodlně ekonomicky a pro někoho paradoxně i čistě (musí na to být vhodná "technologie") vytápět své domácnosti. Aby bylo dosaženo obdobných parametrů s nestáložárnými palivy (např. tím dřevem) je třeba pořídit podstatně dražší kamna, na něž mnozí také nemají.

Jak pro "kotlíkáře" tak pro "kamínkáře" je vyřazení stáložárných paliv nevýhodné i tehdy pokud těmito palivy nikdy netopili (topili např. dřevem nebo dřev. briketami) protože je zde hrozba zvýšené poptávky (nebude-li uhlí, uhelné brikety apod.) a tím i drastické navýšení ceny všech alternativních tuhých paliv.

Kamna jako taková pokud se s nimi člověk naučí vhodně umístí obsluhuje mají ještě jednu zajímavou vlastnost a to že se na ně snadno "zvyká", mají své nesporné kouzlo, teplo z nich je "jiné" než z ostatních zdrojů. Takže pro někoho možná paradoxně se často lidé kamen nechtějí vzdát ani když mají "radiátory" či "podlahovku" nebo je nechtějí za tyto věci vyměnit. Příkladem jsou hned mí dva kolegové z práce, oba mají NOVOSTAVBY, jeden vytápí plynem druhý elektrikou, pořídili si kamna a ta je úplně "pohltila" tzn. ten co topí plynem raději a převážně užívá ta kamna už pár let ho stále baví, těší se z nich shání si do nich dřevo apod., a naopak ještě výhledově uvažuje o pořízení dražšího modelu aby je mohl využívat ještě "intenzivněji". Druhý má jako hlavní zdroj přímotopy ale co má kamna tak je nepoužívá a ani používat nechce (a je to již starší pán) kamna mu domek krásně vytopí, nyní s nadšením buduje dřevník.

Licitovat "co je lepší" je úplně vedle, každý má totiž jiné podmínky (dané stavbou) a jiné osobní preference. To podstatné je, že vyřazením stáložárných paliv se pro uživatele podstatně "zužuje" možnost volby, roste riziko zdražení všech ostatních alter. paliv a energií.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.03.17 20:08
avatar

Já nevím jak se to jmenuje, ale zeptám se jí. Ale je to dost velký přístroj. Já to viděla jenom jednou, do kotelny s ní normálně nechodím. Ukazovala mi to, když to měla nové a připadalo mi to dost složité. Nějaké budíky a kolečka. Moc jsem to nezkoumala, nebylo proč. Ale líbilo se mi to. :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm®
Datum: 19.03.17 12:15

Ono to vypadá složitě ale princip je jednoduchý, je tam nějaký hořák vypadá jako větší kovová "miska" (např. hranatá) do ní ze spod podavač např. šnekový (vypadá jako máte v mlýnku na maso ten "šnek") tlačí palivo ze zásobníku např. uhlí, používá se drobnější frakce většinou ořech 2, (nebo pelety dle typu hořáku) palivo v hořáku shora hoří a ze spod se kontinuálně doplňuje novým palivem. A je tam nějaká řídící jednotka, která celý proces řídí v závislosti na požadované teplotě vytápění, spíná podavač reguluje vzduch (ventilátor) rozhořívá nebo drží kotel v "útlumu" dle potřeby. Celé topení je pak pouze o občasném doplnění zásobníku v závislosti na požadované teplotě to může být vždy až za několik dnů a odstranění popela. Když to pracuje jak má pak to s uhlím nekouří nesmrdí udržuje požadovanou teplotu a pochopitelně pro obsluhu je to komfort, nemusí se kolem toho stále skákat. Vzhledem k vysoké účinnosti těchto kotlů tzn. maximum energie z paliva tedy tepla předají do vytápěného prostoru a minimum jsou tepelné ztráty např. komínová apod. lze říci že je to efektivnější tedy úspornější než když se teplo z toho samého objemu uhlí přemění napřed na elektřinu s účinností pouhých 30% tzn. 70 % paliva se vlastně "nevyužije" (případně ještě něco z toho se může užít k vytápění pomocí teplovodu) a tato elektřina se pak následně "spálí" doma čímž se přemění na teplo. Nízké účinnosti uhelných elektráren jsou sice předmětem zlepšování nicméně i tak jsou dosahované hodnoty využití neobnovitelného zdroje uhlí (ono se sice stále obnovuje např. hnědé ovšem velmi velmi pomalu) v porovnání např. s přímým vytápěním kotle dosti "nízké" mizerné..Z tohoto pohledu je užití takových kotlů vlastně i "ekologičtější" neboť k požadovanému efektu spálí méně uhlí využijí ho efektivněji.

Ale taktéž může mít kotel i na jiném principu, např. zplyňovací, jsou na uhlí i dřevo nebo kombinované. Ke zplyňovacím kotlům se ale doporučuje a tuším že v případě dotací i přímo vyžaduje pokud se nepletu akumulační nádoba. (tj.něco jako velký bojler plný vody o obsahu set až tisíce litrů vody, která se nahřeje a po přerušení činnosti kotle pak vytápí dům, užívá se u zdrojů které nejsou schopny kontinuálního provozu jako např. ty automaty)

Zásoby všech fosilních paliv včetně zem. plynu jsou vyčerpatelné, největší podíl z těchto paliv tvoří uhlí, z hlediska množství a využitelnosti je celosvětově zdrojem který lze i při současné spotřebě využívat ještě minimálně několik set let přičemž se stále objevují nová ložiska o nichž se dosud nevědělo. Vzhledem k tomu že i plyn obsahuje residuální prvky byť o něco méně než uhlí produkuje také CO2 byť o něco méně než uhlí ale zase produkuje enormní množství vodních par (skleníkový plyn č. 1) a vzhledem k tomu že ne každá země je obdařena ropou a plynem považuji za rozumné využití našich kvalitních domácích zdrojů jako je černé a hn. uhlí neboť se již stejně těží a s novými technologiemi není problém až na popel spalovat podobně čistě jako ten plyn tzn. z komína nic neuvidíte ani neucítíte. Jenže protože Eu proti uhlí "běsní" vede rozsáhlou negativní kampaň s cílem donutit místo uhlí spalovat plyn, budeme tedy spalovat raději draze nakoupený plyn jehož je podstatně méně, a jehož těžba (to se málo ví) má taktéž nemalé dopady na ekologii.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.