Přidělení bytu - co a kde vyřídit?

Od: Datum: 03.02.17 22:48 odpovědí: 9 změna: 04.02.17 12:30

Dobrý den,letos mi bude teprve 26 let a po podání žádosti na O.Ú. dostanu po šesti měsících ,,svůj,, byt.Je to teda jen 2+kk ale zatím stačí pro jednoho.Chtěl bych se zeptat co všechno a kde musím zařídit na úřadech a kolik to potom bude stát peněz.Teda zatím vím,že ten byt je nová nástavba a není tam ani elektroměr,plynoměr,vodoměry.Sporák je kombinovaný - 4x plotýnka plyn + el.trouba.
Takže zařídit připojení elektroměru,plynoměru,vodoměrů jako nový odběratel-cena bude kolik?
Poplatky za odvoz odpadu jsou jasné - platím jednou ročně dle RČ.
Potom koncesionářské poplatky - nemám ani televizor ani rádio - musím zase platit?
Na radiátorech jsou už nyní nějaká měřidla a topení ,,jede na trojku,, - takže spotřeba tam nějaká je.Kdo to bude platit? Já nebo úřad než se nastěhuji?
,,Pevnou linku,, ani kabelovku na TV nebo internet neplánuji - jedu jinak.
Úklid společných všech prostor dělá pracovnice najatá O.Ú.

Napíši to snad normálně - nastěhuji se -> vyřídím zapojení vodo.plyno.instalo -> a bydlím?

Chtějí číslo SIPA,ale žádné nemám - musím mít SIPO,když stejně všechno budu platit přes net. z banky a všechny ,,složenky,, si budu nechávat posílat do elektronické schránky? Hledal jsem,ale nějak nechápu proč platit Č.P. za službu,kterou nebudu používat.

Nejde o koruny ale o stokoruny měsíčně a tisíce ročně co si někdo vezme za nic jenom za to,že dostanete obecní byt.Nepište prosím ať zůstanu pod mostem a nemusím platit nic.Jsem rád,že jsem ten byt dostal,ale ve svých letech si nemůžu nijak ,,vyskakovat,, a jsem rád,že budu bydlet.
Děkuji za rady co a jak udělat a kde ušetřit.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.02.17 23:51
avatar

No SIPO mít nemusíte, ale je to pohodlné mít tam všechny platby přehledně a pohromadě na jednom výpisu, a nemusíte zadávat termíny v bance. Samozřejmě i z účtu můžete jednotlivé platby zadat jako inkaso - trvalý příkaz a nemusíte se o nic starat.

Pokud si u SIPA požádáte o výpisy na e-mail a ne papírovou formou, tak je tato služba též zdarma a nic poště neplatíte.

Jinak gratuluji, získal jste byt velmi brzo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: srgs
Datum: 03.02.17 23:53

Bez elektroměru, plynoměru a vodoměru bych do toho nešla. Ať to zařídí a zaplatí město. S tím můžou potencionálně být slušné tahanice a náklady.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 04.02.17 00:43

Je divné že byl byt zkolaudovaný bez těch všech "měřidel ".Navíc byt není váš ,budete jen v nájmu tak by tam vše mělo být .a veškeré informace by vám měl dát OÚ .

Vy byste měl topení platit až od data kdy vám bude byt předán .

Koncesionářské poplatky platit musíte.

Sipo si zřiďte a nechte si posílat elektronicky - je to zdarma .

Ohodnoceno: 0x
 
Od: satak
Datum: 04.02.17 06:51

Koncesionářské poplatky hradíte jen na pouze na zřízené SIPO...Sipo lze hradit z bankovního účtu.

Bez založení Sipa se neobejdete...neboli tunel Česká pošta.

Jak již bylo řečeno,vlastníkem je O.Ú.,ten se stará minimálně o osazení vodoměru...

Plyn a elektřinu si na sebe napíšete,až budete mít podepsanou nájemní smlouvu.Přijedou a připojí měřiče,zda se za to platí,to nevím...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.02.17 09:35
avatar

To není správná informace. Platba se nemusí provádět výhradně přes Sipo!

Lze i přes účet, nebo platit čtvrtletně, pololetně, ročně. Všechny nepravidelnosti se musí předem domluvit.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 04.02.17 10:01
avatar

Dostanete "obecní byt"? Tož to gratuluji velice! Cca 2 miliony v kapse? *palec*A tady někdo píše, bez měřičů by to nevzal? *sok* Zavolejte si služebnu dodavatele elektřiny a všechno prodiskutujte!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kr
Datum: 04.02.17 10:53

Před připojením elektřiny a plynu budete potřebovat revize, cena přibližně 3000 - v případě že jsou instalace vpořádku a dle norem, pokud by tam byly nějaké závady, je nutné je nejdříve opravit a mohlo by to být o dost dražší. Samotné zapojení el.měru a plynoměru se neplatí. Počítejte s tím, že na připojení energií můžete nějakou dobu čekat. Stěhovat se teprve až bude vše zapojeno, bez elektřiny by se vám bydlelo špatně.

SIPO nutné není, vše lze platit bankovním převodem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hs
Datum: 04.02.17 11:52
To bude nějaké nedorozumění - je to nové, nová kuchyň (dokonce i se sporákem), radiátory vč. měřáků a vy tvrdíte, že tam ještě není plynoměr, elektroměr, měřiče vody?
Spíš je to tak, že se Vy JEN musíte nahlásit jako odběratel u přísl. firem - a ne, že tam budou dodatečně kutit řemeslníci do potrubí, vždyť to je úplný nesmysl u takto vybaveného bytu (hlavně, kdo by to platil do teď? jistě to nenil napojené na dím jako celek a minimálně tam proběhly nějaké zkušební odběry).
Co se týče SIPO, tak mě se to moc neosvědčilo, zálohy platím z běžných účtů (PRE má povoleno si z účtu inkasovat dle stavu odběru)...vodu+teplo+správu domu+tyto související věci jsem dostala jako jednu souhrnnou položku od správce domu (konkrétně u nás je požadováno, aby to správce měl k 15.dni v přísl. měsíci na účtě).
Co se týče koncesionářských poplatků - TV a rozhlas - tak oni nějak přebírají údaje od dodavatele energií, takže mi časem přišla za TV složenka (a časem i za rozhlas), na to je potřeba reagovat - buď začít platit (na webu mají výběr z možností, já mám nastavené i upozornění na email, že je nutno zaplatit - platím to 1x ročně hned v lednu) a nebo jim odepsat, že již ty konces.popl. platíte jinde (což Vy asi neplatíte), logika je taková (dle mé praxe) že to jde jakoby za domácností tj. já to platím jen jednou ačkoli vlastním 4 byty (ptž ta elektrika je taky všude na mé jméno a platím jí já) - ale toto jsem nijak podrobněji nezkoumala.
Poplatky popelnice mám ve výše zmíněném rozpidu od správy domu (platíme částku dle velikosti bytu, ne dle počtu bydlících osob), takže to tam budete mít buď zahrnuto také, nebo Valn jistě poradí někdo ze sousedů, jak to má ten dům nastavené.
Daň z nemovitosti jako nájemník platit nebudete, takže Vám odpadá vyplnění daň. přiznání.
Zajímalo by mě celkem, kde rozdávají 28letým (podle všeho svobodným?) byty? U nás od města možná dostane služební byt učitelka či policista, ostatní mladí musí do banky pro hypotéku a i tu kuchyň (což je pro začínající hodně vysoká položka pokud započtu i koupi integrovaných spotřebičů) si musíme koupit za svoje.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.02.17 12:30
avatar

Koncesionářské poplatky se (zatím) platí jenom v případě, že člověk (domácnost) vlastní televizor nebo rádio, poplatek za rádio se platí i v případě vlastnictví jenom TV (všechny dnešní už umožňují i poslech rádia).

SIPO se zřizuje na poště, číslo je přiděleno na celý život (není nutné např. po stěhování rušit a zakládat nové), zřízení je zdarma. Ty "tisíce měsíčně" nejsou za SIPO, ale za služby, jež prostřednictvím SIPO hradíte.

SIPO je jenom jednou z možností (není povinnost zřídit SIPO), jak hradit účty. Jestli chcete všechno hradit přímo dodavatelům, můžete. Ale podle mne je pohodlnější mít všechno na jednom místě a kontrolovat jenom jednu platbu...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.