Krb nebo vložka?

Od: Datum: 02.02.17 20:00 odpovědí: 108 změna: dnes 07:43

Prosím o rady ohledně krbu a krbových vložek, co je lepší, co byste doporučili, případně vaše osobní zkušenosti, za ty budeme moc rádi, na co si dát pozor a tak. Chystáme se stavět barák a se ženou jsme si říkali, že si jedno z toho pořídíme, ale nemůžeme se rozhodnout.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: paw®
Datum: 02.02.17 20:12
Je to jedno a to same. Soucasti krbu (casto dominanta domu) je krbova vlozka (topeniste)
Ohodnoceno: 0x

Datum: 02.02.17 20:47
Podle toho co se vam libi.

Od: jendad
Datum: 02.02.17 20:51

Asi jste se špatně vyjádřil . Neměl jste napsat spíše krb (krbovou vložku) nebo krbová kamna?

Datum: 02.02.17 21:02
Otevřený krb bez vložky je dobrý tak akorát na efekt. Účinnost nějakých ubohých 5-10 % všechno ostatní vyletí komínem. Takže jestli byla otázka správně položená a opravdu jste uvažovali o otevřeném krbu, zapomeňte na to.
Ohodnoceno: 3x

Datum: 03.02.17 16:16

Ne ne špatně jsem to napsal, otevřený krb nechceme, chceme tím vytápět, tak taková účinost by pro nás byla dost málo.

Datum: 19.03.17 23:27

Rozhodli jsme se pro krbovou vložku, vy ji doma máte? Jaké máte zkušenosti a jak dlouho jí případně máte? Nějaké úskolí, kterých bychom se měli raději vyvarovat?

Datum: 03.02.17 16:14

Omlouvám se špatně jsem se vyjádřil, chtěli bychom krb s krbobou vložkou, tak nás zajímaly názory, kdo to má doma a jak je spokojený. Chceme tím vytápět, takže ne jen na okrasu.

Datum: 03.02.17 19:29

Jak už psal níže sepi® , tak krbové vložky s obestavbou méně topí než kamna. Je to zajímavé , ale když jsem šmejdil i na cizích diskusích (amer., francouzkých) tak tam uváděli to stejné . Krbové kamna vzhledem k využitému palivu více hodí tepla než krby (vložky) . Přičítám to jediné věci a to že jsou vložky schovány(obezděny) a méně je odváděno teplo co jde do komína. Když dáte delší kouřovod , tak se více ochladí spaliny a máte lepší předávání . Nějak takhle:

Zde je zase duležité , aby kamna měli nízké nároky na tah .Vložka má zase výhodu v tom že mužete z obestavby vyvést teplovzdušné vedení do jiných místností poháněmé ventilátorem. Zde je zase problematické čištění těchto trub od přepáleného prachu co pak dýcháte. Kamna přeci jen klasicky utřete , ometete.

doplněno 03.02.17 19:43:

Ještě doplním . Pokud máte menší prostory k vytápění (cca okolo 60m2) tak jsou dobré jotuly f602

https://krbova-kamna.heureka.cz/jotul-f-602-n-gd-cerna/recenze/#section

Kamna nedávají závratný vykon , ale odhořívají odpředu dozadu (pomalý ohen) . Nemáte tam rošt , šamoty co by jste po čase měnil. Spaliny mají dlouhou cestu(dlouhý deflektor) kdy se vracejí dopředu před dvířka a pak pod plotnou kde jsou zespodu nahřívány topeništěm a dobře vyhořívají.Dobré je používat spalinový teploměr co dáte cca 0,5m od vystupu z kamen na kouřovod.http://www.e-teplo.cz/teplomer-spalin-pro-kamna-a-kotle.html

Dobrý doplněk je také ventilátorek na kamna .

http://www.krbylevne.cz/ventilator-pro-krbova-kamna-kratki-ekovent?utm_source=seznam&utm_medium=cpc&utm_campaign=Produktová+kampaň&utm_content=Ventilátor+pro+krbová+kamna

Podobná kamna jak jotuly vyrábějí i jiní vyrobci http://www.mountfield.cz/kamna-trenk-2kam1118 Tam je myslím lépe vyřešená regulace vzduchu (kolečkem) než u jotulek f602n kde je malý čudlík s krátkým krokem

Ohodnoceno: 2x

Datum: 03.02.17 19:55

Tady dám znova odkazy co jsem špatně zvyraznil

https://krbova-kamna.heureka.…2-n-gd-cerna/recenze/#section

http://www.e-teplo.cz/teplome…spalin-pro-kamna-a-kotle.html

http://www.krbylevne.cz/ventilator-pro-krbova-kamna-kratki-ekovent?utm_source=seznam&utm_medium=cpc&utm_campaign=Produktová+kampaň&utm_content=Ventilátor+pro+krbová+kamna

http://www.mountfield.cz/kamna-trenk-2kam1118

Ono je hodně dobrých krbovek na trhu. Pokud chcete vytápět něco většího , podívejte se na kanadská kamna true north. Kanadská kamna mají deflektor prakticky rovně a tak tam mužete vyplnit pěkně topeniště (hodně paliva do kamen- dlouhý ohen) . Američané kamny vytápějí a tak je tak testují (testy emisí na ruzné rychlosti hoření). Neznají takzvaně nominální vykon a tak musí tam prodávané kamna hořet čistě na ruzně otevřené ovládání a to i splným topeništěm. Jotul má ameriku jako hlavní trh a tak jej musí splnovat také ale ty true north jsou vzhledem k velikosti topeniště levnější oproti jotulum CB.

Od: janm®
Datum: 02.02.17 21:59

Hezký večer

Jestli máte na mysli opravdu kamna (krbová) X krbová vložka, pak za mně spíše kamna. Proč. Je to systém na realizaci jednodušší, lehce opravitelný a udržovatelný a výhledově i variabilnější. Kamna se lehce instalují i odinstalují, lze je kdykoliv vyměnit za jiná dle potřeby (změna paliva, výkonu, designu užitné hodnoty tzn. trvalé / příležitostné topení, vaření-sporák atd.) čímž lze reagovat na měnící se priority v průběhu celé doby užívání stavby. Jakmile zrealizujete cokoliv "stavěného" tzn. krbová obestavba, kachlová pec pak je třeba počítat s tím,že to tak bude již na stálo a změní-li se v průběhu užívání vaše požadavky v jakémkoliv směru, bude změna pracná a fin. náročná, většinou to pak končí tak, že se dané topidlo prostě přestane využívat a nechá se tak...

Ohodnoceno: 4x

Od: sepi®
Datum: 02.02.17 23:39

Měli jsme udělaný krb - krbová vložka, obezděný, okachlíkovaný...výhřevnost slabá (( už nikdy )) dostat to ze zdi, vybourat vložku, odklidit suť a kachle, zazdít a vymalovat, fakt už nikdy )) nyní máme bezvadný krbový kamna, a ty nemají chybu )) a výhřevnost? no úžasná ))

Ohodnoceno: 1x

Datum: 06.02.17 20:47

Hodně lidí nám doporučovalo krbovou vložku, že je to super na výhřevnost a zároveň je to pekné v interiéru, je to sice finančně nákladnější, ale to nám až tak nevadí. Ale zatím vidím, že pozitivní zkušenosti tu moc lidí nemá. Na různých stránkách je doporučovali, tak teď jsem na vážkách.

Datum: 06.02.17 20:55

Já mám vložku a spokojenost veliká. Nad kamnama jsem ani nepřemýšlel.

Datum: 07.02.17 18:56

Super a jakou plochu tím vytápíte, jak velký máte dům rozlohově jestli se můžu zeptat? Jsme rádi, že jsme na někoho konečně narazili. Jak jí máte vyřešenou? obloženou nebo jen omítnutou a zeď Vám nečerná? Děkuji za rady a postřehy.

Datum: 07.02.17 19:09

Vložku mám obloženou, časem samozřejmě místa kolem vložky trochu černají, i když při přikládání nic viditelně dovnitř nekouří. Baráček asi 150 m2, dvě patra.

Datum: 10.02.17 17:13

A čím máte prosím obloženo? Klasickým obkladem a přesto to černá nebo jen omítnuté zdi okolo. Budeme mít trošku menší baráček a jedno patro, tak to nám hravě vyhřeje. Máte s teplovodním výměníkem nebo jak máte vyřešeno, děkuji

Datum: 06.02.17 20:57

Zdravím

Vložka musí být především správně výkonově určena dle konkrétních tepelných ztrát, chyba v případě instalace "nepoměrné vložky" se pak totiž velice těžko napravuje, jednak je sama vložka většinou podstatně dražší než kamna, jednak je již instalována a tudíž se s tím hned tak nepohne. Pak můžete mít tedy lidi na jedné straně na výsost spokojené a na druhé straně nespokojené záleží na realizaci a i výběru vložky. U kamen je náprava chyby v případě nevhodných snáze řešitelná, (nejde-li o příliš drahá kamna) zejména co se instalace týká...

Ohodnoceno: 2x

Datum: 07.02.17 19:02

Také zdravím, to je naprostá pravda, právě že vložka je drahší, proto se chceme vyhnout případným problémům jak píšete, s těmi kamny máte pravdu, ale asi raději dáme přednost té vložce. Ty tepelné ztráty by neměly přeháhnout nějaké procento, myslím, že 4. Svépomocí si na to asi netroufneme, raději toto necháme na odbornících.

Datum: 08.02.17 17:25

My máme taky krbovou vložku a jsme s ní spokojení. Kamna jsou sice snáze vyměnitelná, ale když se ta vložka udělá dobře, tak se udělá jen jednou a je to Vytápíme s ní celý baráček a řekla bych, že teplo tu máme.

Datum: 09.02.17 16:44

My jsme si třeba pořídili krbovou vložku, nechtěli jsme klasický krb, ale obezděný a obložený, lépe to zapadlo do našeho interiéru a doporučuji si projít nabídky různých výrobců i jak to mají třeba s reklamacema a servisem, protože některé firmy jsou vyčůrané a účtují si šílené pálky za banální úkony.

Datum: 10.02.17 17:17

To je pravda, některé firmy jsou vážné vychytralé a pak se člověk nestačí divit za co všechno jsou schopni si účtovat. Jak dlouho jí máte a jak jste spokojení, mate obloženo a také se vám stává, že černá zeď?

Datum: 13.02.17 22:58

No právě a v dnešní době pepírování a slovíčkaření úplně. My jsme spokojení, máme jí asi pět let, nechali jsme si ji postavit společně jak jsme stavěli dům, tak jsme si to tak naplánovali, ať pak nemusíme dodělávat. Nemáme obložené, jen omítnuté a stačí nám to a zeď nám nečerná vůbec ani při otevírání dvířek se to nestává.

Datum: 14.02.17 15:15

No právě, že v dnešní době je třeba si dávat poroz. Tak to máme naplánované skoro stejně, taky to chceme společně se stavbou domu, ať pak nemusíme řešit další věci, když už bude hotovo. To je super, že se nešpiní, obkládat bychom to moc nechtěli, tak je super, že má někdo zkušenosti i s neobloženým. Ono asi dost záleží na těch dvířkách i jak jsou vyřešené.

Datum: 15.02.17 22:52

Přesně, taky si myslím, že záleží na těch dvířkách, my máme dvířka co se otevírají nahoru, říkali nám, že dvířka co se otevírají do boku tak dobře netěsní a uniká z nich kouř na stěnu a pak ta zeď černá. My jsme si prohlíželi přímo na prodejně různé typy a probrali jsme to s prodavačem a zdálo se nám, že fakt ví o čem mluví.

Datum: 16.02.17 07:56

Mám krb jedenáct let, dvířka se mi otevírají do strany a mohu Vás ujistit, že naprosto nic nečerná. Pokud je tah v pořádku, tak netěsnící dvířka budou vzduch do topeniště přisávat.

Datum: 16.02.17 11:51

Mám krbovou vložku Focolare 60 Crystal přímá, Nordica

spokojenost. Vytápím s tím komplet selý dům i s podkrovím.
Doporučuji prostudovat rady na http://kamna.astranet.cz/rady-a-navody , je tam spousta užitečného na co se dívat před samotnou koupí.

Datum: 16.02.17 22:06

Děkuji za odkaz, určitě se na něj podívám a prostuduji, super a jak veliký je rozlohově váš dům? a topíte v krbu denně nebo jak často a jakou teplotu v domě udržíte? Také to máte vyřešeno teplovodním výměníkem?

Datum: 17.02.17 06:54

Dům mám 9,5x7,5m půdorys, přízemí + obytné podkroví. Topím celou zimu, plyn používám jen k natopení koupelny, pokud se jdou děcka koupat. Jinak jen krb. Mám teplovzdušné rozvody do celého domu (kromě koupelny a záchodu). Fungují na smotížku bez ventilátoru. Zpětný odvod vzduchu z podkroví je řešen škvírou pod dveřmi (nemám prahy, jen lišty)

Vložka má tuším 6kW a na mě je to zbytečně moc. Měl jsem koupit menší. Není problém vytopit dům na 30st.C.

Po cca 6ti letech už mě ale nebaví pořád topit, vynášet popel, denně vysávat okolí krbu. Dělám to hlavně z důvodu ekonomické situace. :) Topení mě vyjde (pokud vezmu klaďák bukové kulatiny) na 7tisíc ročně. Ale ta dřina. :)

Ohodnoceno: 1x

Datum: 22.02.17 00:36

Jansně ta dřina s tou se musí počítat ale jsme na to připravení a zatím se těšíme, za 6 let na tom možná budeme stejně , ale krásné náklady na topení máte. 6kW to se mi zdá taky hodně, ale zase, pokud jsou šílené mrazy, tak si člověk pořádně zatopí

Datum: 22.03.17 09:16

Tak pod tohe bych se podepsal. Máme to prakticky stejně, akorát mě nenapadlo udělat z podkroví otvor na vracení vzduchu. Počítal bych že to bude další komín, který potáhne teplo stropem nahoru.. To to máš stažený vrap hadicí až dolu za vložku nebo jak?

Datum: 22.03.17 11:56

Datum: 21.02.17 00:36

My máme krb s krbovou vložkou od firmy Deltako, prohlídli jsme si jejich nabídku přímo na prodejně, na netu jsme si nemohli vybrat, protože jsme si to neuměli představit, máme ho už nějakou dobu a jsme zatím spokojení.

Datum: 22.02.17 18:43

Tak to by bylo super se podívat přímo na prodejnu jak ve skutečnosti to vypadá, představu sice už máme, ale je to přece jen lepší vidět na vlastní oči a jakou dlouho ho už máte? Podívám se na stránky, jestli vůbec máme někde blízko jejich prodejnu, protože o nich slyším poprvé, ale taky nikdy předtím jsme neřešili krb.

Datum: 23.02.17 17:31

My jsme se rozhodli, že když stavíme, tak si necháme udělat o krb, moc se nám to libilo. Jo pro nás to bylo úplně ulehčení rozhodování, když jsme to všechno viděli, tak se lépe rozhodovalo, Navštívili jsme více výrobců a prodejen, ale na této jsme se nakonec rozhodli. Máme ji asi nějakých pět let, Stavěla se, když jsme stavěli dům.

Datum: 27.02.17 23:44

Jo taky to chceme vyřešit přímo se stavbou, ať se pak může stěhovat do hotového a čistého a ne pak ještě řešit krb a zase dělat nepořádek, taky to dame všchno do návrhu a pořádně propočítáme, chtěli jsme s tím teplovodním výměníkem, ale jak už tady někdo psal, tak by to pro nás nebylo to pravé ořechové.

Datum: 02.03.17 00:00

Jasně máte malou rozlohu zastavěné plochy domu, aby se vám vyplatil teplovodní výměník, stačil by vám klasicky krb, jen můj názor. Jo je to lepší mít zároveň jak píšete, pak už není nepořádek a můžete se stěhovat a zařizovat. My se už několikrát stěhovali a pak rekonstruovali a bylo to šílenství.

Datum: 02.03.17 23:54

Právě budeme mít nějakých 100m2 a s tím by to nešlo, to by se nám nevyplatilo. Budeme mít krb s krbovou vložkou, to se nám líbí. My máme taky už zkušenosti s rekonstrukcemi, když jsme už bydleli a je to fakt šílené, to se fakt nedá, ani pořádně uklidit, prostě nic.

Datum: 05.03.17 23:58

Jasně ten bordel při rekonstrukci je šílený, to se nedá uklidit. Sice i potom se bude uklízet dlouho, ale není to už taková hrůza. Taky si myslím, že krb vám bude bohatě stačit, s tou rozlohou domu co máte, se do výměníku nevyplatí jít. Přesně tak vyberte se co se líbí vám, vy ho budete mít doma a dívat se na něj každý den.

Datum: 09.03.17 00:53

Nevyplatí se nám to vůbec ten výměník, tak jsme ho zavrhli. Teď přemýšlíme na provedení krbu, jakože dvířka atd. Otvírání dvířek nahoru nebo do strany, nevíme co bude lepší, na prodejně jsme se ještě nebyli podívat, ale chystáme se tam zajít, jen nechceme jít úplně nepřipravení.

Datum: 09.03.17 01:07

My máme klasický krb s krbovou vložkou s obložením. Dvířka krbu se nám otevírají nahoru, to se nám nejenom víc líbí, ale příjde nám to praktičtější, protože když jsou dvířka zrovna otevřené, třeba při čištění, tak se do nich může snadno kopnout, asi nepjdou tak snadno rozbít, ale naprasknout by nějakým nárazem asi šlo, tak při otevření dvířek nahoru jsou v bezpečí.

Datum: 09.03.17 09:22

Klasicky u dvířek na stranu se hlídá vzduchotěsnost normálně . Tam přivřete do dvířek proužek papíru a neměl by jít vytáhnout. Pak vše funguje jak má , oplach skla jde na správné místo. Jakmile , ale někde přisává vzduch , tak to hoří více než má a teplo jde zbytečně do komína , oplach skla není přisáván tam kam by měl.

U vysouvacího skla nevím jak se udržuje těsnost (nikdo ze známých ho nemá) . Zeptejte se jak je to vyřešeno. Vcelku by mě to zajímalo.

Datum: 12.03.17 19:38

Já bych se u klasických dvířek bála, že když budou více otevřené, že spíš do nich někdo kopne nebo tak, tak jsem to myslela. Děti jsou dost živé a někdy se honí ani nevnímají co kolem nich je. Máme dvířka co se otevírají nahoru a když je chci vysunout, tak odskočí dopředu jen o 1mm od zadní stěny vložky a tím nám nevnikne dým do místnosti, ale musí být správný tah komínu.

Datum: 12.03.17 20:30

A jak je tedy zajištěno u těch výsuvných dvířek vzduchotěsnost a tedy i regulace rychlosti hoření?

Datum: 12.03.17 20:31

Doufal jsem, že ty dvířka něco vydrží, ale to by mi bylo taky nepříjemné. Nicméně to se vám dvířka otevřou jen o milimetr a pak už to nejde nebo jak? Tomu moc nerozumím a jak čistíte sklo? Tak správný tah komínu je podstatný asi u všech krbů si myslím.

Od: paw®
Datum: 12.03.17 21:38
Ze sem tak smely. Jak dlouho nechavate dvirka otevrena, ze by do nich nekdo kopnul? Treba na lince. Smysl posuvnych dvirek je v uspore mista, ne bezpecnosti. Asi jako u posuvnych dveri.

Datum: 13.03.17 22:43

Jo je to o ůspoře místa, to ano. Myslela jsem to spíše při čištění skla nebo úklidu v krbu a tak. Otevřete si dvířka, že budete uklízet a něco se stane, třeba musíte odběhnout k dítěti a druhé dítě bude třeba běhat okolo a omylem do nich vrazí, tak jsem to myslela. Moje teta propadla sleněnými dveřmi, když blbli s dětmi ve škole, když jí bylo 14 let a umřela, tak jsem prostě paranoidní v tomhle, to je vše. Byly to obyč dveře, to je mi jasné, ale i tak.

Datum: 19.03.17 10:24

To mě moc mrzí a úplně chápu, že jste v tomhle paranoidní, v tomhle případě bych na tom byl stejně. Máte pravdu stát se může cokoli, ale podle mě jsou ty skla určitě navržená tak, aby něco vydržely, když vydrží žár co je v krbu, tak nějaké klepnutí by taky měly vydržet.

Datum: 27.03.17 01:02

Děkuji. Právě, že jsem v tom až paranoidní, to je pravda. Jo určitě jsou vyrobené ze skla, které něco vydrží, ja se jen snažím počítat úplně se vším. Určitě jsou udělané tak, že když vydrží žár, tak nějaké to klepnutí určitě taky, my máme jaonské sklo v Deltako krbu, je odolné i když by někoho mohlo odradit to, že je japonské, ale je kvalitní. Máme ho celou dobu a žádný problém.

Datum: 19.03.17 10:28

Ten papírek se tam nechává nebo se tam dává jen aby se to otestovalo, že to těsní? A jak často takhle testujete jestli vám dvířka těsní a jak vůbec poznáte, že těsní málo nebo se to zhoršuje?

Datum: 19.03.17 10:42

Těsnost zkouším před sezonou . Normálně vezmete proužek papíru a přivřete dvířka a zacvaknete . Neměl by jít vytáhnout . Vyzkoušíte to okolo celých dvířek . Američani tomu říkají takzvaně bankovka test . Poznáte špatnou těsnost tak že kamna nejdou regulovat - nasává to vzduch tam kde nemá , kamna se přetápí , krátká doba hoření.

Datum: 19.03.17 23:22

Takže vlastně když mi půjde papír nebo bankovka vytáhnout, tak dvířka špatně těsní a mělo by se těsnění vyměnit. A během sezony to taky kontrolujete? Vzduch začnou nasávat z místnosti a rychle mi zhoří dřevo v krbu? Nejsem v tomto vůbec zběhlý, tak se raději na všechno ptám.

Od: vanad1*
Datum: 20.03.17 10:50

Vzduch z místnosti nasávají standardně, jinak by asi kamna nehořela... Jde o to, že vzduch musí jít přesně daným směrem, aby proběhlo sekundární popř. terciální spalování jak má. Samozřejmě že by měl být řešen i externí přívod vzduchu z vně budovy pro zamezení spalování kyslíku z místnosti.

Datum: 22.03.17 23:54

Jasně bez kyslíku to hořet prostě nebude. Jak máte prosím vy vyřešeno externí přívod vzduchu vně budovy? Spalování kyslíku v místnosti by bylo fajn se vyhnout.

Datum: 23.03.17 09:08

Ono vstupu vzduchu do topeniště je jedno zda nasává kyslík , oxid uhličitý nebo dusík . Jenom kyslík se zučastnuje hoření a ostatní plyny se ohřejí a vyletí komínem . Logicky tedy pokud nemáte rekuperaci , tak když berete vzduch zevnitř tak máte vevnitř čistší vzduch než když máte vstup vzduchu do vložky zvenku a máte zabedníno a vydýchaný vzduch.

Datum: 27.03.17 15:07

Takže je lepší brát vzduch zevnitř než z venku? Nebo ono je asi jedno jestli budeme větrat, tak to asi vyjde na stejno. Jak to máte vyřešené vy prosím? Vzduch berete z venku do vložky nebo jen z místnosti?

Datum: 20.03.17 11:01
Kamna se lépe a jednoduššeji instalují a lépe opravují. Hřejí celá, vložka jen předek + výdech když je. Bohužel teplo stoupá vzhůru a u stropu budete mit vedro-ventilatorem lze srazit. Nebo existuje ventilátor který ženou kamna samy sálánim a ten se nasměřuje do potřebného místa. Radiátory lze zapojit na obojí.

Datum: 22.03.17 23:49

Nad kamnami jsme taky uvažovali, ale nehodily by se nám do interiéru a více jsme nakloněni krbové vložce. Kdybychom to spojili s tím ventilátorem, tak by to bylo fajn a teplo by se nám vracelo dolů i rozhánělo do místnosti. Pokud bychom chtěli připojit na radiátory, tak bychom potřebovaly teplovodní výměník. Máte na mysli klasický ventilátor nebo nějaký speciální, pro to určený?

Datum: 27.03.17 15:14
Radiátory jsou k tomu klasické a dá se ohřívat i užitková voda.

Datum: 28.03.17 23:00

My jsme dloouho vybírali krb, tak aby nám vyhovoval více směry a taky aby nám hezky zapadl do interiéru nového domu. Koukali jsme i na kamna, ale ty jsme nakonec zavrhly, moc se nám nelíbily. Krb s vložkou je vyšší finanční náklad, ale když se to udělá dobře, tak vydrží a je to dobrá investice do budoucna. Nejdříve jsme si prohlédli na prodejně, nechali si poradit s návrhem a realizace už byla raz dva, máme Deltako krb C100 a jsme spokojení.

Datum: 30.03.17 23:49

A jak často v krbu topíte? Máte ho jen na občasné topení nebo jím topíte klasicky a vytápíte celý dům nebo třeba jen částečně? Na prodejně se dají prohlédnout krby? Kde prosím, to bych se rád podíval. Poradit s návrhem bych taky potřeboval.

Datum: 31.03.17 18:59

Asi nejlepší je zajít na výstavu . Tam je více prodejcu a takzvaně budete mít větší vyběr . Zda chcete stáložárné topeniště , něco na okrasu (stále přikládat) nebo kotelnu (teplovodní). V jedné prodejně vždy vyslechnete jen chválu na to co mají v prodeji. Nechci říci , že by radily špatně . Třeba pro váš případ to bude to co potřebujete , ale vždy je lepší si rozšířit obzory a zjistit možnosti.

Datum: 06.05.17 23:12

Nevíte kde takové výstavy jsou nebo kde bych je mohl dohledat na nějakých stránkách, my bychom chtěli vytápět celý dům. Jde to rozvést třeba i do podlahového topení nebo jen to klasických? Zvažujeme právě podahové topení a jen asi jedno až dvě klasické topení ke vchodu, kde budeme mít bundy a boty, v zimě se to na sušení bude hodit.

Datum: 31.03.17 23:54

Topíme podle potřeby, ale přikládáme cca co 4hod přes den. Vytápíme celý domek, rozháníme teplo do radiátorů. Tady je přímo odkaz http://www.krby-deltako.cz/ koukněte na něj a uvidíte jestli máte prodejnu někde blízko. S návrhem nám pomohli hodně a fakt super.

Datum: 04.04.17 23:31

Když mluvite o tom návrhu, že vám pomohli, měli jste nějaký svůj připravený návrh nebo jste u nich navrhli úplně celý. My máme určitou představu co bychom chtěli, ale rádi bychom viděli třeba nějaké jiné návrhy co by nám doporučili, protože to co jsme si vymysleli my nemusí být úplně to pravé.

Datum: 24.04.17 17:31

My jsme měli jen svou představu a jen jsme řekli jak bychom si to představovali a s nimi jsme to doladili, jsou hodně vstřícní a hodně nám poradili. Měli jsme sebou plánek domu ať se máme od čeho odrazit a ať víme co by šlo a nešlo udělat a jak bychom to rozvedli atd atd.

Datum: 24.04.17 23:33

Tak představu taky máme, ale poradit si rádi necháme od odborníků. Jo tak plán domu by mě nenapadlo si vzít teda, to je dobrý nápad, ať se máme od čeho odpíchnout. Tam alespoň uvidíme co by šlo a co ne. Díky za tip

Od: topic
Datum: 25.04.17 15:14

Pokud odborníka, takl nezávislého na prodeji a montáži. Pokud teplovodní výměník, tak je nutný předehřev zpátečky, jinak výměník dehtuje = nízkoteplotní koroze a nutné časté čištění. Uvažovat o aku nádrži. Ochrana proti přetopení (ideálně samotíž = vyřešit systém tak, aby samotíž vždy dostatečně fungovala i při stojícím čerpadle); záložní zdroj neřeší poruchu čerpadla, jen výpadek proudu). Na dřevo dop. kvalitní bezroštové topeniště, kvalita se zaplatí pohodlím a menší spotřebou dřeva.

Velice často to je udělané blbě i od profíků - obecně většina řemeslníků bohužel pracuje stylem "snadno zbohatnout"

Datum: 26.04.17 23:38

K čemu je ta aku nádrž? A ta samotíž? To je asi dobré pořídit u každého krbu, že? i u toho, ve kterém se nebude často topit, jako že jen rekreačně? Takže ta samotíž jakoby nahrazuje záložní zdroj při výpadku proudu?

Datum: 26.06.17 23:12

Jistě, ale v dnešní době bych ani nevěděla, kde mám takového odborníka sehnat. I odborník to může sfušovat i profíci. Chce to podle mě alepsoň nějaké doporučení od někoho známého. My jsme si tedy nechávli dělat skoro vše od odborníků z Deltaka a jsme spokojení, zatím se nám nic neokazilo, tuk tuk.

Datum: 25.04.17 14:54

Zdravím máme uplně stejný krb jak dlouho ho máte a vše je ok, nebyl někdy nějaká porucha nebo závada nebo tak něco? My ho máme asi pět let a v pohodě, žádný problém, tak jen sonduju jestli i vy máte v pohodě. Tím že máte úplně stejný typ vložky.

Datum: 29.04.17 23:54

Jé tak to je pecka, že máte ten stejný jako my . My jsme spokojení, máme ho asi sedmým rokem a je všechno v pohodě, žádné závady nebo tak něco. Využíváme ho docela naplno bych řekla a tím jsme si ho otestovali dostatečně a kdyby byl nějaký problém, tak už by se podle mě ukázal, ale je to kus od kusu jako u všeho.

Datum: 30.04.17 13:41

Máte krb Deltako C100 , ze? Zajímalo by mě jak velký máte dům a jakým způsobem máte vyřešený rozvod tepla z krbu do ostatních místností nebo jestli to máte vyřešeno nějak jinak nebo využíváte krb po celém domě? Jak často děláte servisní prohlídky krbu by mě ještě zajímalo, Děkuji

Datum: 30.04.17 18:06

Ano máme tento typ, dům máme asi 150m2 užitné plochy, dvoupodlažní baráček, krb využíváme plně, teplo rozvádíme z krbu po skoro celém domě pomocí teplovodního výměníku, pak máme ještě pár "záložních" elektrických topení, kdyby náhodou bylo něco s krbem, Kdyby nešla elektrika, tak nám to nevadi. Minimálně jednou ročně se dělají prohlídky, když máte moc velký dům, tak se musí dělat minimálně dvakrát ročně.

Datum: 06.05.17 23:16

Prosím jaké máte topení? Klasické nebo třeba podlahové? My o něm uvažujeme, ale nevím zda by to šlo napojit na podlahové topení nebo musí být klasické nebo je to jedno? Můžu vědět, kde máte ty záložní topení a jak je využíváte? Jestli se vám osvědčily nebo byste zvolili jiné místo.

Datum: 07.05.17 12:01

My máme klasické topení, o podlahovém jsme ani neuvažovali, protože jsem slyšela, že sice v domě je teplo, ale prý je podlaha stejně studená a to jsem kvůli dětem nechtěla, ale jak říkám jen jsem to slyšela a třeba to není pravda. Já si myslím, že napojit krb by šlo asi na jakékoli topení. Záložní topení máme jedno u vchodu, to využíváme hlavně v zimě na mokré věci ze sáňkování a tak a další máme na chodbě. To moc nepoužíváme.

Datum: 14.05.17 23:27

Tedy prakticky jedno topení elektrické vám stačí? To žáložní topení máte to elektrické? Druhé topení nevyužíváte pročpak, kdyby jste volili znovu pořídili byste si ho znovu nebo byste ho zrušili, jen mě zajímá ať nám zbytečně nepřekáží nějaké topení.

Datum: 19.05.17 23:59

Ano jedno nám teoreticky stačí, ale rozhodně bychom neměnili a nechali si stejně obě topení, to druhé máme na druhé straně chodby, prakticky v druhé polovině domu u vchodu do garáže a tam chodí prevážně jen mažel, takže tam moc věcí nedáváme. S dětmi jak příjdem z venku, tak hodíme mokré věci na topení do chodby. To druhé využíváme jen občas, ale využíváme.

Datum: 27.06.17 11:52

Taky máme dvě topení a také bychom neměnili. Myslím, že ty dvě topení jsou takový standart a vždycky je jde dobře využít. To máte dobře i rozloženo, že máte každé na jedné straně domu, kdyby ne náhodou neco pokazilo na krbu, tak teoreticky pokryjete teplo v domě, což je super.

doplněno 27.06.17 11:56:

Tedy máme to teprve ve fázi stavby, takže teprve je budeme mít, ale škoda, že nikdo nemá podlahové hopení, to by mě zajímalo jestli někdo připojil krb na podlahové topení?

Datum: 24.05.17 00:02

Topení máme klasické, o podlahovém jsme moc nepřemýšleli, jsme zvyklí na koberce, tak si nejsem jist, jestli by s koberci bylo vhodné. Záložní topení máme jedno u vchodu a jedno v patře, ať máme případně rozložené teplo, v případě nějakého problému s krbem. zatím se nic nestalo, tak doufám, že je ani potřebovat nebudem.

Datum: 31.05.17 23:41

Tudíž dvě topení na jiný způsob vytápění teoretick stačí, co tak sleduji, tak ty dve jsou takový skoro standart. Tři by pro nás byly moc si myslím, jedno možná málo, tak raději ty dvě.

Datum: 31.05.17 23:49

Myslím, že dvě jakože záložní topení bohatě stačí, v tom vašem domě a o tomto rozměru to podle mě bohatě stačí. Ještě můžete třeba využít do koupelny žebříkové topení, taky třeba na elektrické vytápení.

Datum: 04.04.17 23:46

myslím že o tom nikdo nemluvil,ale taky jsem se s tím setkal - v případě použití vložky musí to předané teplo někam jít tzn. topí se všude. Zažil jsem že si majitelé chtěli zatopit jen tak na pěkný večer.,venku docela teplo vevnitř sauna

většinou se topí aby bylo teplo ale jsou i vyjimky

Datum: 06.04.17 22:49

Jasně teplo musí někam odcházet jinak se upečeme nebo potom ještě může obývák předělat na saunu. Ale proto chceme poradit s tím návrhem a probrat to nejlépe s někým, kdo ví o čem mluví. Jinak o návrhu mluvila Majka53, že jim poradili nebo kdo o čem nemluvil?

Datum: 06.04.17 23:19

právě o případném přebytku tepla krbovek

Datum: 30.04.17 13:45

Poradíte jak případně předejím takovým to případným přebytkům tepla krbovek? Jak nejlépe vyřešit, aby bylo teplo co nejlépe využité nejlépe v celém domě a nepřetápělo se a zároveň aby zbytečně "neutíkalo" nevyužité teplo? Máte radu nebo postřehy jak nejlépe toto teplo zužitkovat a předejít strátám? Děkuji

Datum: 30.04.17 18:17

U krbových kamen bez rozvodů je dobré šíření tepla otázkou dobrého umístění kamen, ideálně v místnosti jež přímo sousedí (např. průchody, otevřenými dveřmi apod.) s co možná největším počtem přilehlých místností tedy jde o umístění cca "asi" zhruba uprostřed domu. Jsou-li tepelné zdroje dva (kamna X např . radiátor, ideálně kamnaXkamna) pak je dobré aby byly vůči sobě ve vzájemně vzdálenějších místnostech které jsou ale propojeny např. trvale otevřenými dveřmi, teplo mezi dvěma zdroji lépe cirkuluje a dostane se v podstatě všude tohoto efektu využívám např. já, tedy to jen na doplnění

Datum: 14.05.17 23:22

Aha takže krb umístit nejlépe do středu domu a nebo krb na jednu stranu domu a případně kamna na druhou stranu? v Jakých místnostech je třeba máte umístěné? Nejlépe by asi bylo, aby byly propojené třeba chodbou, si říkám. A máte krb a kamna nebo jiné tepelné zdroje?

Datum: 15.05.17 18:43

Zdravím

Tak já mám kamna, (ovšem na stáložárná paliva) protože je prostor členitý a není možné umístit je cca "uprostřed" domku, mám dvoje umístěné proti sobě jak jsem psal, jedna vytopí vždy cca půlku (tj. dva pokoje polovinu chodby kuchyň) druhá vytopí druhou půlku (tj. částečně zase tu kuchyň pokoj za kuchyní předsíňku a sociální zařízení koupelna záchod průduch do podkroví je-li třeba) Jsou-li v provozu obě vytopím tedy celé. Jinak ale to co jsem psal se týká především teplovzdušného zdroje bez rozvodů, protože budete-li mít krb např. již s teplovzdušným rozvodem, pak je to něco trochu jiného (co se šíření tepla týká)

Datum: 30.05.17 00:40

A jedny kamna by to nezvladly? Jen me zajima jestli jsou ty kamna na sobe nejak zavisla, ale asi nebudou kdyz vytapite treba jen jednema. A rozvod tepla mate udelany tak, ze kadze kamna maji urcenou cats, kterou maji vytapet? Protoze, kdyz mate zimu v jedne pulce domu, tak asi musite zatopit v tech urcitych kamnem nebo je to tedy jedno?

Datum: 30.05.17 07:24

Jedna kamna by to zvládla za předpokladu, že by byla cca "uprostřed" domku mezi vytápěnými místnostmi. Protože je ale prostor "členitý", teplo se dostane všude za předpokladu že pracují oboje, tím vzniká přirozená "cirkulace" mezi těmi dvěma tepelnými zdroji a pak není problém. V zimním období kdy jsou teploty nízké je třeba aby pracovala oboje, přičemž jejich "start" není většinou "současně" ale s jistým "posunem" tzn. jedny začínají ráno a druhé většinou později odpoledne k večeru apod. Díky velmi dlouhé stáložárné fázi pracují každá cca 24 h (na min. výkon) s tím, že tento výkon obslouží-li se kamna každodenně pokryje tepelné ztráty v součinnosti s přirozenou akumulací zdí (cca 8-10 kw tedy 2x5 kw). V případě, že jsou teploty venku velmi nízké dávám do jedněch "obohacenou směs" (hnědé + ČERNÉ cca 1/3 vsypu, uhlí je promíchané a připravuje se do násypného uhláku mimo obytné prostory) Díky systému "odhořívání shora" stačí kamna obsloužit jen 1x denně a po té se již nemusí nic přikládat, jde v podstatě o dva "stáložárné výkonné radiátory", další výhodou je absence kouře z komína, po krátkém a v podstatě velmi mírném zakouření (srovnatelném s obláčkem páry u plynového "topidla") pak již z komína nevidět a necítit nic. (hn. uh. Bílina, nízkosirné) Princip spalování je v podstatě shodný s principem spalování v automatickém kotli na uhlí (uhlí hoří v retort.hořáku shora) s tím rozdílem, že palivo není kontinuálně doplňováno podavačem, ale vyhoří jen zásoba v šachtě kamen a kamna se opět obslouží druhý den. Anebo je provoz podobný peletovým kamnům. Je to starý dobrý leč zapomenutý násypný způsob topení. Uvádím ho zde proto aby si někdo nepředstavoval že celý den nedělám nic jiného než že "lítám" mezi kamny a neustále prikládám , tak tomu není.

V přechodném období topím např. jen v jedněch kamnech, zbytek domácnosti postačí ovlažit a také lze vyhovět rozdílným požadavkům na teplo v obou částech domku dle potřeb členů domácnosti.

Datum: 31.05.17 23:39

Tak to máte docela dobře vymyšlené a fakt by to vyznělo jako, že lítáte jen mezi kamny. My si chceme dát kamna do obýváku a ten bude prakticky situován uprostřed domu, takže jeden krb by nám měl stačit. Jde tento způsob topení použít i u krbových vložek nebo to jde jen u kamen?

Datum: 01.06.17 07:14
eniasHezký denNo ono to tak původně vymyšlené nebylo, původně jsem měl kamna jen jako "provizorium" , na trvalo jsem je nechtěl, bál jsem se že z toho budu mít doma špínu nepořádek apod. Časem jsem se ale naučil topit a provozovat kamna tak, že se mé obavy nenaplnily a paradoxně k tomu přispěla stáložárná paliva./ uhlí, uh. brikety, zkoušel jsem i koks, ale na ten je třeba vyšší šachta, doplňkově pochopitelně dřevo/ Využívám jednoduchých principů jako např. že při plnění kamen odsává mikroprach komínový tah, odpopelňuji za uzavřenými dvířky táhlem roštu ,před vynesením ponechám kamna odstát apod. S kamny jsem byl zkrátka natolik spokojen co se týká obsluhy údržby výkonu čistoty v domácnosti že jsem si je ponechal trvale, navíc mají své kouzlo za "radiátor v paneláku" (kde jsem dříve bydlel) bych nevyměnil ani náhodou. (ten umí jen "teplo" , kamna umí navíc vytvořit i velmi příjemnou atmosféru, psych. pohodu, "teplo domova")--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Jde tento způsob topení použít i u krbových vložek nebo to jde jen u kamen?----------------------------------------------Mnou výše popsaný (v předchozím příspěvku) způsob topení (stáložárná paliva) lze využít i u vložek ovšem šachtových násypných či stáložárných a tyto krbové vložky se již pokud vím nevyrábí, vyráběly se ve 30 letech 20. stol. a byly podobně jako dnes určeny k obezdění nezřídka do "kachlového kabátu". Dnes je trend především dřevo a u dřeva (aby vložka nebo kamna dlouho hřála) je třeba "sofistikovanějších" ale tím také žel dražších řešení "topenišť" (systémů spalování) Takže vedle kamen na dřevo jež umí spálit dřevo "pomaleji" tedy hřejí na jedno naložení déle jsou i krbové vložky jež pracují obdobně jen s rozdílem "zazdění" "vestavění". ("nejznámnější" jsou např. kanadská kr. kamna či vložky, ale jsou i jiní výrobci)U vložky je ale třeba vždy VELMI pečlivě stanovit výkon, tedy aby dimenze vložky odpovídala potřebám tzn. aby později nedocházelo k přetápění anebo naopak, což může mít později vliv na užívání vložky a nedá se to pak tak jednoduše změnit (zastavění) Proto osobně mám raději kamna kdy lze prakticky kdykoliv pokud by nevyhovovala anebo se změnili nároky na vytápění (např. místo vytápění začnete preferovat např. vaření, nebo zmenšíte či zvětšíte vytápěný prostor apod.) lehce vyměnit za jiná. Tím Vás samozřejmě nechci nijak "lámat" aby jste od vložky upustil, dnes je to prostě trend (většina lidí chce v novostavbě vložku s co možná největším prosklením) a často je pořizována více na tu "estetiku" než z praktického hlediska (dům převážně pak vytápí jinak).

Datum: 21.06.17 23:29

To je pravda, že se hodně lidi dívají spíše na estetiku, ale my fakt chceme tím i vytápět. Jak jste to chtěl vyřešit jinam než jste se rozhodl, že to necháte tak? Když to tak popisujete, tak ty kamna zní až moc dobře . Teplo domova vytvoří i krbová vložka bych řekl, ale ty kamna jsou trochu někde jinde. Ohledně odtahu atd si necháme vše pořádně prověřit a spočítat, ať nám vše funguje jak má. Díval jsem se na stránky Deltako a mají prodejny, tak zkusíme jako jednu z možností mrknout tam a uvidíme co se dozvíme.

Datum: 22.06.17 08:23

Zdravím

Než jsem se rozhodl že to nechám tak, tak jsem napřed uvažoval o el. vytápění pak o peletových kamnech, ale jelikož tepel. ztráty u mého starého domečku jsou stále celkem velké obě řešení by byly provozně drahé. U těch peletových kamen šly od té doby ceny sice dolů ovšem palivo "pelety" jsou u nás na cenové úrovni plynu a pak se "odborníci" na tzb. info diví že u nás na rozdíl od jiných zemí "nedošly velkého rozšíření". Ovšem pro ty kteří třebas bydlí blízko polských hranic už není problém nakoupit od poláků atd. Jsem velmi rád že tehdy ty peleťáky stály 40 tisíc (dnes v pohodě koupíte i kolem dvaceti např. 25 apod. což už "jde") a já je nekoupil protože jak jsem uvedl "klasika na uhlí" umí v podstatě téměř to samé (komfort i čistota u násypných kamen paradox ale je to tak). Možná bych se k této koncepci vrátil v případě zákazu uhlí pro domácnosti což má výhledově slavná EU v plánu v kombinaci pravděpodobně s odhořívacími kamny na dřevo ("jezevčík") případně s kamny katalytickými např.Dutchwest jež umožňují i se dřevem "natáhnout" dobu samostatné výhřevnosti, tzn. nemusíte kolem kamen stále "skákat" dlouho hřejí sami podobně jako u toho uhlí co užívám dnes. (cena není tak vysoká jako u kanadských kamen )

Ale prozatím jsem úplně spokojen a tudíž nemám důvod nic měnit :) Výhody nás.kamen jsou:

1. Čisté plnění a odpopelňování

2. Čisté spalování (bez dýmů a smradů)

3. Minimální obsluha zahrnuje 1x denně cca 10 minut na jedna kamna pokud je vše po ruce

4. Dobrá regulovatelnost výkonu

5. Palivo lze mít po ruce doma, několik dnů (většinou 5-10 dle zimy) pro něj nemusím nikam chodit.

6. Možno nastavit velmi dlouhý výkon (až 24 hodin na min. což + akumulace většinou stačí bohatě)

7. Zatím ještě relativně levné a dostupné palivo v poměru k jeho "užitným vlastnostem".

8. Doplňkově možno spalovat i jiná paliva dle potřeby, dřevo, dřevěné rašelinové uhelné brikety, dokonce i koks ( i když na ten jsou lepší vyšší kamna) čili je tam i možnost volby.

9. Kupodivu i tato relativně "obyčejná kamna" umí vykouzlit nádhernou a příjemnou atmosféru, dá se na nich vařit.

Nevýhody:

1. Nelze nastavit opožděný start nebo autom. zapnutí jako u peleťáků

2. V průměru 1x za týden třeba donést palivo. (krabice třísek, a cca 10 uhláků)

3. 1x ročně třeba sklidit cca 25-30 q uhlí

4. 1x ročně třeba vyčistit komíny kouřovody, prohlédnout kamna příp. vyšamotovat.

5. Uhlí je na "černé listině", takže i když celosvětově jeho zásoby daleko předčí zásoby všech ostatních fosilních paliv, a dokonce hn. uhlí neustále byť pomalu "vzniká" a existují nové technologie jeho čistého využití vede se proti němu hysterický boj a je snaha ho z energetiky a zejména z domácností naprosto vyloučit. Naděje vkládám do "umělého uhlí" (hn. uhlí jež lze vyrobit prakticky z jakékoli biomasy velmi kvalitní a výhřevné s CO2 =neutral jako u dřeva ) otázkou je zda-li se tak "rozšíří".

Osobně preferuji kamna před zazděnými vložkami neboť je to dle mně praktičtější a člověk má kdykoli možnost "měnit",ale tím nechci nikoho od krb. vložky odradit je ale třeba znovu opakuji nechat si to správně "nadimenzovat" aby to bylo využitelné nepřetápělo to (protože pak to většinou zůstane jen na "ozdobu" topí se v tom třeba 1 ročně, což je přece škoda za ty peníze) A pokud bych se už měl rozhodnout pro něco "zazděného nebo stavěného" pak raději bych šel do kachlových kamen ovšem tam jsou ceny většinou "astronomické".

doplněno 22.06.17 08:42:

Ještě jedna věc.

Až budete někde s nějakým prodejcem nebo výrobcem řešit nákup vložky POŽADUJTE také informaci jak dlouho je vložka schopná vydržet na minimální výkon na jedno přiložení naložení, to je velmi podstatné pro dlouhodobé efektivní a komfortní užívání topidla ,čím déle vložka ve sníženém režimu vydrží tím lépe. Jednak odpadá nutnost neustále přikládat (např. přez noc) jednak se tím omezí i riziko přetápění neboť topidlo bude hřát déle ale za to méně v případě potřeby, jinými slovy při využití této fáze se omezí ta "skokovost" teploty v domě teplo/zima = tepelný komfort. Ani zdaleka to neumí každá vložka, mezi ty které to "mají" umět patří např. ty kanadské (ovšem dost drahé, předražené) To platí pro teplovzdušné či sálavé vložky u vložek teploVODNÍCH je to něco jiného tam je nutno udržovat vodu na jisté teplotě podobně jako u kotle čímž využití dlouhé "stáložárné" fáze u dřeva nepřipadá v úvahu. (i když stáložárná fáze u dřeva je protimluv neboť dřevo obecně nepatří mezi stáložárná paliva)

doplněno 22.06.17 09:01:

A ještě jedna poznámka:

Při stanovení výkonu vložky je možno postupovat dvěma způsoby či jejich "kombinací" . A to "empiricky" nepořídíte vložku hned ale docela levná kamna o jistém výkonu např. 5 nebo 8 kw (výkonově odhadem dle vytápěného objemu) a nějakou sezónu v nich budete topit. Zjistíte zda jejich udaný výkon odpovídá danému prostoru či nikoli a jak se šíří teplo, získané informace zohledníte při dimenzování vložky kterou pořídíte později. Rychlejší obvyklejší a také přesnější by měl být výpočet, ovšem pozor, většinou se při něm zohledňují tepelné ztráty při venkovních teplotách - 15 (?) což pokud nebydlíte v nějaké horské nebo mrazivé oblasti (např. studená údolí apod.) u nás většinou moc nebývá, takže se může stát že vypočítaný pož. výkon bude "nadhodnocen" (tzn. po většinu sezony hrozí pak riziko přetápění) neboť v mnoha oblastech u nás zejména v posledních letech "mírnějších zim" či jen krátkých mrazivých období (např. cca měsíc (´?) jako loňská/letošní zima) sotva mrazy trvaleji spadnou jen k mínus pěti nebo deseti stupňům pod nulou. (záleží na oblasti )

Datum: 27.06.17 11:58

Prosím a vy máte klasické topení nebo podlahové? Případně nevíte jestli by šlo krbem vytápět podlahové topení? Jestli tam třeba není něco proč by to nešlo?

Datum: 27.06.17 17:21

Pokud je to otázka na mně, pak mám klasiku kamna vytápí sáláním a částečně konvekcí. Podlahovku nemám a pořizovat nebudu. Co se týká krbu a podlahového vytápění "nedoporučuje se to" tuším kvůli vyšší teplotě jejímu kolísání apod. Mám ale pocit že to lze přez aku nádrž ta by pak měla umožnit pozvolné řízené uvolňování tepla. Ale mohu se zajisté mýlit tyto věci (podlahovky čerpadla klímy apod.) nejsou předmětem mého zájmu :)

Datum: dnes 01:34

Moje drahá polovička by taky chtěla podlahové topení, ale co jsem kde četl a slyšel, tak si hodně lidí stěžovalo, že i když mají topení v podlaze , tak je podlaha po delší době stejně studená. Známá má někde podlahové topení a stejně dala na zem koberce kvůli prckovi, když se plazil, protože byla zem fakt studená. Ale ona ho neměla napojené na krb.

Datum: dnes 02:16

Podlaha je studená i když se topí? Mám to chápat tak, že sice jde teplo od země když se topí, ale dlažba je studená nebo jak tomu mám rozumět? Myslel jsem, že ji pořídíme právě kvuli dětem, ať nesedí na studené podlaze, ale pokud je dlažba studená i přesto, že se topí, tak to asi nebude až tak super věc.

Datum: dnes 06:51

enias, kacer

K té podlahovce.Tam jde také o to, aby ta podlaha nebyla něčím přikryta, vím,že ti co podlahovku mají toto celkem řeší zda dát koberec či ne (omezení tepla od podlahy apod.) Dále pak podlahovka má většinou pozvolný náběh a ideální je topí-li delší dobu, není tam možná taková ta "rychlá regulace". Pořídit si ji ale můžete dle mně nebudete závislí pouze na jednom zdroji tedy krbu, podlahovka může jít na el. či jakýkoliv jiný dnes dostupný zdroj.

Podlahovka je zase jistý "trend" nikdy nikomu nechyběla nyní ji chce každý. Co se pocitu studené podlahy týká, i bez podlahovky nemusíte mít zem studenou , již zmíněné koberce, nebo jiné "teplé krytiny" (korek dřevo apod.) Např. dřevěná palubková podlaha, je to pěkné teplé přírodní, příp. na to koberce. (běhouny)

Datum: dnes 02:14

Ano byla to otázka na vás. Tak to je blbé, chtěli jsme ho, teď budeme muset uvažovat co oželíme jestli topení nebo krb. Když se vytápí podlahové topení krbem tak je třeba vyšší teplota? Myslel jsem, že toto topení funguje prakticky stejně jako klasické topení. Přes aku nádrž, o tom si musím něco zjistit, děkuji.

Datum: dnes 06:59

kacer

Pro podlahové topení je lepší teplota nižší, problém ale také bude jisté "kolísání" protože topení TP má v kotli kamnech nebo krbu jistý průběh, ani u stáložárných topidel (paliv) není ten "průběh" teploty nikdy úplně "lineární".(proto ta AKU nádrž) Jak jsem ale psal, podlahovku můžete mít také, možná je ale jednodušší z jiného zdroje (el. plyn. čerpadlo apod.) a krb si ponechat pouze jako teplovzduch. Jako klasické topení ale podlahovka nefunguje, u radiátoru nebo teplovzduchu změníte teplotu relativně "rychle" (náběh/doběh) u té podlahovky je to alespoň co jsem se o tom dozvěděl spíše "zapnout" nechat běžet delší dobu je tam delší náběh ta regulace u ní není tak "pružná", čili zřejmě se to hodí zapínat k podzimu na zimní období ne jen na "rychlé" přitopení.

Datum: dnes 01:20

Je pravda, že ceny už jsou někde jinde než bývaly. Ano těm co bydlí blíže hranic se to nakupuje dobře, když to mají skoro za rohem. Cože? Co to zase ta EU vymýšlí? No nám by ai prospělo z ní vstoupit, protože to co pořád vymýšlejí a co se poslední dobou dějě je už šílenost.

Datum: dnes 07:43

enias

Ano, sice se objevují články o tom, jak je u nás "levně" včetně paliv, např. dokazují jak jsou u nás o proti jiným zemím "levné dostupné a výhodné" pravda je však dle mně někde jinde tomu nasvědčuje jednoduchý fakt proč se s tím či oním palivem např. peletami netopí u nás tolik jako jinde.

Co se týká omezení spalování tuhých paliv EU má vizi že v budoucnu všichni budou topit pouze elektřinou případně plynem maximálně možná dovolí nějaký ten krb na dřevo. Při tom rozumné užívání TP v domácnostech má na znečištění zanedbatelný vliv. Vezměte si že na světě bylo vykonáno přez 2000? (nevím přesně tisíce to ale jsou) jaderných zkoušek miliony letadel lodí aut apod. fabriky chrlí do ovzduší miliony tun škodlivin v zimě v létě = o těchto vlivech se moc nemluví, kampaň proti TP v domácnostech je hystericky masivní...

Datum: dnes 01:26

Ohledně výhod a nevýhod. Myslíte, že u krbových vložek není čisté plnění a odpopelňování tak jednoduché? I u krbu jde přeci mít zásobu paliva, ale je mi jasné, že v obýváku u krbu si toho asi nebudu moci tolik dovolit. Ohledně nevýhod, revize komínu a tak by se stejně měla dělat aspoň jednou ročně nebo to tak není?

Datum: dnes 07:18

enias

Zásobu paliva u krb. kamen krb. vložky mít zajisté můžete, dělají se na to různé "niky" zástěnky apod., zároveň působí vyskládané dřevo jako estetický prvek "ALE" na rozdíl od stál. paliv (uh. brikety uhlí apod.) je dřevo "velkoobjemové palivo" tzn. mít po ruce metrák uhlí nebo briket (v uhlácích) lze doma "schovat tak" že to ani nepoznáte mít doma metrák dřeva už je o něco "větší hromádka", máte-li ale dostatek prostoru pak i to lze.

K čistému plnění a odpopelňování, na rozdíl od klasických kamen ta krbová a krbové vložky většinou nemají odpopelňování řešeno tak dobře nicméně zase dřevěný popel (u bezroštových topenišť) se neodstraňuje každý den. Problém většinou nastane při doplňkovém užití uhelných briket (jsou-li povoleny) které mají více celkem jemného popele, tam pak většinou nelze krb. kamna nebo vložku jednoduše uzavřít pořádně vyroštovat vnějším táhlem nechat odstát až pak otevřít a popel vynést, i když některé firmy se k tomuto systému jak u krb. kamen tak i u vložek zase vracejí (čili udělali tam klasický otočný rošt ovládaný zvenku) a dělají z toho "velký zázrak" (při tom je to "staré řešení") např. tuším fi. Hark ale i jiné. U kamen klasického "střihu" je to stále běžné.

Co se týká toho čistého plnění to je důležité zejména u uhlí, jde o to že se "vsype" (pouze topidla na uh. určená šachtová !) musí tam být dostatečný plnící otvor aby nádoba (uhlák) mohla být vsunuta až dovnitř topidla o ostatní se už postará komínový tah (odsaje mikroprach z kamen komínem směrem ven) U dřeva není třeba brát ohled na "mikroprach" ovšem zase častost přikládání přece jen nějaký opad (hoblinky smetí) způsobí což není nijak fatální. (na rozdíl od klasiky kde se plní jednou denně nebo kamen na dřevo s velmi dlouhou periodou přikládání = minimalizuje se opad a nutný úklid u topidla)

Komín stačí čistit 1-2x ročně topíte-li dobře (tzn. z komína by nemělo jít nic vidět ani cítit vyjma např. krátkého roztopení) jinak se doporučuje 6x ročně což je dle mně přehnané, čistit můžete i sami, revizi je dobré mít zejména budete-li mít nemovitost pojištěnou u novostavby se jí také nevyhnete, ("správně" ji má mít každý)

Datum: dnes 01:29

Jde ten výkon té vložky jak dlouho udrží udržovat teplo i vyčíst někde na netu? Je to nějak nazvané? Abychom mohli srovnat už na netu dopředu. U vložek s teplovodním výměníkem jde tedy zase o to jak dlouho vydrží udržet teplotu vody a u klasické vložky zase jak dlouho udrží teplo bez dalšího přoložení.

Datum: dnes 07:34

enias

Máte na mysli tu "dobu samostatné výhřevnosti" (stáložárná fáze). Ta většinou nebývá uváděna vyjma topidel která hřát dlouho na snížený výkon většinou umí (měla by umět) např. kamna vložky kanadské (dle mně ale velmi předražené) nebo např. s katalyzátorem apod. Tuto dobu často výrobci "neuvádí" neboť se většinou jedná o topidla s krátkým spalovacím cyklem. Dále je rozdíl vložka kamna teplovzdušné či sálavé a teplovodní. U teplovodních systémů tak dlouhou dobu samostatné výhřevnosti nedosáhnete neboť tam je třeba udržovat topnou vodu na jisté teplotě = udržovat topidlo při vyšším výkonu než je "stáložárný"= krátká doba spalování = proto se začala používat ta AKU nádrž. U teplovzduchu bez teplovod. výměníku lze ale vhodnou konstrukcí dobu samostatné výhřevnosti velmi natáhnout, ovšem ceny takových topidel jsou vysoké (např. kanadská vložka která umí alespoň to uvádí i 24 hodin = 100 tisíc, při tom moje klasická kamna na stáložárná paliva to s uhlím zvládnou také a v průměru stojí pět-deset tisíc, / a pozor spalují také čistě tzn. bez viditelného kouře a smradu / samozřejmě není tam ten "design"ale aby jste měl představu)

Od: donno
Datum: 07.05.17 19:00

krb,vložka.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.