Krb nebo vložka?

Od: Datum: 02.02.17 20:00 odpovědí: 84 změna: 19.05.17 23:59

Prosím o rady ohledně krbu a krbových vložek, co je lepší, co byste doporučili, případně vaše osobní zkušenosti, za ty budeme moc rádi, na co si dát pozor a tak. Chystáme se stavět barák a se ženou jsme si říkali, že si jedno z toho pořídíme, ale nemůžeme se rozhodnout.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: paw®
Datum: 02.02.17 20:12
Je to jedno a to same. Soucasti krbu (casto dominanta domu) je krbova vlozka (topeniste)
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.02.17 20:47
avatar
Podle toho co se vam libi.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 02.02.17 20:51

Asi jste se špatně vyjádřil . Neměl jste napsat spíše krb (krbovou vložku) nebo krbová kamna?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.02.17 21:02
avatar
Otevřený krb bez vložky je dobrý tak akorát na efekt. Účinnost nějakých ubohých 5-10 % všechno ostatní vyletí komínem. Takže jestli byla otázka správně položená a opravdu jste uvažovali o otevřeném krbu, zapomeňte na to.
Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 03.02.17 16:16

Ne ne špatně jsem to napsal, otevřený krb nechceme, chceme tím vytápět, tak taková účinost by pro nás byla dost málo.

Datum: 19.03.17 23:27

Rozhodli jsme se pro krbovou vložku, vy ji doma máte? Jaké máte zkušenosti a jak dlouho jí případně máte? Nějaké úskolí, kterých bychom se měli raději vyvarovat?

Datum: 03.02.17 16:14

Omlouvám se špatně jsem se vyjádřil, chtěli bychom krb s krbobou vložkou, tak nás zajímaly názory, kdo to má doma a jak je spokojený. Chceme tím vytápět, takže ne jen na okrasu.

Od: jendad
Datum: 03.02.17 19:29

Jak už psal níže sepi® , tak krbové vložky s obestavbou méně topí než kamna. Je to zajímavé , ale když jsem šmejdil i na cizích diskusích (amer., francouzkých) tak tam uváděli to stejné . Krbové kamna vzhledem k využitému palivu více hodí tepla než krby (vložky) . Přičítám to jediné věci a to že jsou vložky schovány(obezděny) a méně je odváděno teplo co jde do komína. Když dáte delší kouřovod , tak se více ochladí spaliny a máte lepší předávání . Nějak takhle:


Zde je zase duležité , aby kamna měli nízké nároky na tah .Vložka má zase výhodu v tom že mužete z obestavby vyvést teplovzdušné vedení do jiných místností poháněmé ventilátorem. Zde je zase problematické čištění těchto trub od přepáleného prachu co pak dýcháte. Kamna přeci jen klasicky utřete , ometete.


doplněno 03.02.17 19:43:

Ještě doplním . Pokud máte menší prostory k vytápění (cca okolo 60m2) tak jsou dobré jotuly f602

https://krbova-kamna.heureka.cz/jotul-f-602-n-gd-cerna/recenze/#section

Kamna nedávají závratný vykon , ale odhořívají odpředu dozadu (pomalý ohen) . Nemáte tam rošt , šamoty co by jste po čase měnil. Spaliny mají dlouhou cestu(dlouhý deflektor) kdy se vracejí dopředu před dvířka a pak pod plotnou kde jsou zespodu nahřívány topeništěm a dobře vyhořívají.Dobré je používat spalinový teploměr co dáte cca 0,5m od vystupu z kamen na kouřovod.http://www.e-teplo.cz/teplomer-spalin-pro-kamna-a-kotle.html

Dobrý doplněk je také ventilátorek na kamna .

http://www.krbylevne.cz/ventilator-pro-krbova-kamna-kratki-ekovent?utm_source=seznam&utm_medium=cpc&utm_campaign=Produktová+kampaň&utm_content=Ventilátor+pro+krbová+kamna

Podobná kamna jak jotuly vyrábějí i jiní vyrobci http://www.mountfield.cz/kamna-trenk-2kam1118 Tam je myslím lépe vyřešená regulace vzduchu (kolečkem) než u jotulek f602n kde je malý čudlík s krátkým krokem

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jendad
Datum: 03.02.17 19:55

Tady dám znova odkazy co jsem špatně zvyraznil

https://krbova-kamna.heureka.…2-n-gd-cerna/recenze/#section

http://www.e-teplo.cz/teplome…spalin-pro-kamna-a-kotle.html

http://www.krbylevne.cz/ventilator-pro-krbova-kamna-kratki-ekovent?utm_source=seznam&utm_medium=cpc&utm_campaign=Produktová+kampaň&utm_content=Ventilátor+pro+krbová+kamna

http://www.mountfield.cz/kamna-trenk-2kam1118

Ono je hodně dobrých krbovek na trhu. Pokud chcete vytápět něco většího , podívejte se na kanadská kamna true north. Kanadská kamna mají deflektor prakticky rovně a tak tam mužete vyplnit pěkně topeniště (hodně paliva do kamen- dlouhý ohen) . Američané kamny vytápějí a tak je tak testují (testy emisí na ruzné rychlosti hoření). Neznají takzvaně nominální vykon a tak musí tam prodávané kamna hořet čistě na ruzně otevřené ovládání a to i splným topeništěm. Jotul má ameriku jako hlavní trh a tak jej musí splnovat také ale ty true north jsou vzhledem k velikosti topeniště levnější oproti jotulum CB.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm®
Datum: 02.02.17 21:59

Hezký večer

Jestli máte na mysli opravdu kamna (krbová) X krbová vložka, pak za mně spíše kamna. Proč. Je to systém na realizaci jednodušší, lehce opravitelný a udržovatelný a výhledově i variabilnější. Kamna se lehce instalují i odinstalují, lze je kdykoliv vyměnit za jiná dle potřeby (změna paliva, výkonu, designu užitné hodnoty tzn. trvalé / příležitostné topení, vaření-sporák atd.) čímž lze reagovat na měnící se priority v průběhu celé doby užívání stavby. Jakmile zrealizujete cokoliv "stavěného" tzn. krbová obestavba, kachlová pec pak je třeba počítat s tím,že to tak bude již na stálo a změní-li se v průběhu užívání vaše požadavky v jakémkoliv směru, bude změna pracná a fin. náročná, většinou to pak končí tak, že se dané topidlo prostě přestane využívat a nechá se tak...

Ohodnoceno: 4x
 
Od: sepi®
Datum: 02.02.17 23:39
avatar

Měli jsme udělaný krb - krbová vložka, obezděný, okachlíkovaný...výhřevnost slabá (( už nikdy )) dostat to ze zdi, vybourat vložku, odklidit suť a kachle, zazdít a vymalovat, fakt už nikdy )) nyní máme bezvadný krbový kamna, a ty nemají chybu )) a výhřevnost? no úžasná ))

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 06.02.17 20:47

Hodně lidí nám doporučovalo krbovou vložku, že je to super na výhřevnost a zároveň je to pekné v interiéru, je to sice finančně nákladnější, ale to nám až tak nevadí. Ale zatím vidím, že pozitivní zkušenosti tu moc lidí nemá. Na různých stránkách je doporučovali, tak teď jsem na vážkách.

Datum: 06.02.17 20:55
avatar

Já mám vložku a spokojenost veliká. Nad kamnama jsem ani nepřemýšlel.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.02.17 18:56

Super a jakou plochu tím vytápíte, jak velký máte dům rozlohově jestli se můžu zeptat? Jsme rádi, že jsme na někoho konečně narazili. Jak jí máte vyřešenou? obloženou nebo jen omítnutou a zeď Vám nečerná? Děkuji za rady a postřehy.

Datum: 07.02.17 19:09
avatar

Vložku mám obloženou, časem samozřejmě místa kolem vložky trochu černají, i když při přikládání nic viditelně dovnitř nekouří. Baráček asi 150 m2, dvě patra.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.02.17 17:13

A čím máte prosím obloženo? Klasickým obkladem a přesto to černá nebo jen omítnuté zdi okolo. Budeme mít trošku menší baráček a jedno patro, tak to nám hravě vyhřeje. Máte s teplovodním výměníkem nebo jak máte vyřešeno, děkuji

Od: janm®
Datum: 06.02.17 20:57

Zdravím

Vložka musí být především správně výkonově určena dle konkrétních tepelných ztrát, chyba v případě instalace "nepoměrné vložky" se pak totiž velice těžko napravuje, jednak je sama vložka většinou podstatně dražší než kamna, jednak je již instalována a tudíž se s tím hned tak nepohne. Pak můžete mít tedy lidi na jedné straně na výsost spokojené a na druhé straně nespokojené záleží na realizaci a i výběru vložky. U kamen je náprava chyby v případě nevhodných snáze řešitelná, (nejde-li o příliš drahá kamna) zejména co se instalace týká...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 07.02.17 19:02

Také zdravím, to je naprostá pravda, právě že vložka je drahší, proto se chceme vyhnout případným problémům jak píšete, s těmi kamny máte pravdu, ale asi raději dáme přednost té vložce. Ty tepelné ztráty by neměly přeháhnout nějaké procento, myslím, že 4. Svépomocí si na to asi netroufneme, raději toto necháme na odbornících.

Datum: 08.02.17 17:25

My máme taky krbovou vložku a jsme s ní spokojení. Kamna jsou sice snáze vyměnitelná, ale když se ta vložka udělá dobře, tak se udělá jen jednou a je to Vytápíme s ní celý baráček a řekla bych, že teplo tu máme.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.02.17 16:44

My jsme si třeba pořídili krbovou vložku, nechtěli jsme klasický krb, ale obezděný a obložený, lépe to zapadlo do našeho interiéru a doporučuji si projít nabídky různých výrobců i jak to mají třeba s reklamacema a servisem, protože některé firmy jsou vyčůrané a účtují si šílené pálky za banální úkony.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.02.17 17:17

To je pravda, některé firmy jsou vážné vychytralé a pak se člověk nestačí divit za co všechno jsou schopni si účtovat. Jak dlouho jí máte a jak jste spokojení, mate obloženo a také se vám stává, že černá zeď?

Datum: 13.02.17 22:58

No právě a v dnešní době pepírování a slovíčkaření úplně. My jsme spokojení, máme jí asi pět let, nechali jsme si ji postavit společně jak jsme stavěli dům, tak jsme si to tak naplánovali, ať pak nemusíme dodělávat. Nemáme obložené, jen omítnuté a stačí nám to a zeď nám nečerná vůbec ani při otevírání dvířek se to nestává.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.02.17 15:15

No právě, že v dnešní době je třeba si dávat poroz. Tak to máme naplánované skoro stejně, taky to chceme společně se stavbou domu, ať pak nemusíme řešit další věci, když už bude hotovo. To je super, že se nešpiní, obkládat bychom to moc nechtěli, tak je super, že má někdo zkušenosti i s neobloženým. Ono asi dost záleží na těch dvířkách i jak jsou vyřešené.

Datum: 15.02.17 22:52

Přesně, taky si myslím, že záleží na těch dvířkách, my máme dvířka co se otevírají nahoru, říkali nám, že dvířka co se otevírají do boku tak dobře netěsní a uniká z nich kouř na stěnu a pak ta zeď černá. My jsme si prohlíželi přímo na prodejně různé typy a probrali jsme to s prodavačem a zdálo se nám, že fakt ví o čem mluví.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.02.17 07:56

Mám krb jedenáct let, dvířka se mi otevírají do strany a mohu Vás ujistit, že naprosto nic nečerná. Pokud je tah v pořádku, tak netěsnící dvířka budou vzduch do topeniště přisávat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.02.17 11:51
avatar

Mám krbovou vložku Focolare 60 Crystal přímá, Nordica

spokojenost. Vytápím s tím komplet selý dům i s podkrovím.
Doporučuji prostudovat rady na http://kamna.astranet.cz/rady-a-navody , je tam spousta užitečného na co se dívat před samotnou koupí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.02.17 22:06

Děkuji za odkaz, určitě se na něj podívám a prostuduji, super a jak veliký je rozlohově váš dům? a topíte v krbu denně nebo jak často a jakou teplotu v domě udržíte? Také to máte vyřešeno teplovodním výměníkem?

Datum: 17.02.17 06:54
avatar

Dům mám 9,5x7,5m půdorys, přízemí + obytné podkroví. Topím celou zimu, plyn používám jen k natopení koupelny, pokud se jdou děcka koupat. Jinak jen krb. Mám teplovzdušné rozvody do celého domu (kromě koupelny a záchodu). Fungují na smotížku bez ventilátoru. Zpětný odvod vzduchu z podkroví je řešen škvírou pod dveřmi (nemám prahy, jen lišty)

Vložka má tuším 6kW a na mě je to zbytečně moc. Měl jsem koupit menší. Není problém vytopit dům na 30st.C.

Po cca 6ti letech už mě ale nebaví pořád topit, vynášet popel, denně vysávat okolí krbu. Dělám to hlavně z důvodu ekonomické situace. :) Topení mě vyjde (pokud vezmu klaďák bukové kulatiny) na 7tisíc ročně. Ale ta dřina. :)

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 22.02.17 00:36

Jansně ta dřina s tou se musí počítat ale jsme na to připravení a zatím se těšíme, za 6 let na tom možná budeme stejně , ale krásné náklady na topení máte. 6kW to se mi zdá taky hodně, ale zase, pokud jsou šílené mrazy, tak si člověk pořádně zatopí

Datum: 22.03.17 09:16
avatar

Tak pod tohe bych se podepsal. Máme to prakticky stejně, akorát mě nenapadlo udělat z podkroví otvor na vracení vzduchu. Počítal bych že to bude další komín, který potáhne teplo stropem nahoru.. To to máš stažený vrap hadicí až dolu za vložku nebo jak?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.03.17 11:56
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.02.17 00:36

My máme krb s krbovou vložkou od firmy Deltako, prohlídli jsme si jejich nabídku přímo na prodejně, na netu jsme si nemohli vybrat, protože jsme si to neuměli představit, máme ho už nějakou dobu a jsme zatím spokojení.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.02.17 18:43

Tak to by bylo super se podívat přímo na prodejnu jak ve skutečnosti to vypadá, představu sice už máme, ale je to přece jen lepší vidět na vlastní oči a jakou dlouho ho už máte? Podívám se na stránky, jestli vůbec máme někde blízko jejich prodejnu, protože o nich slyším poprvé, ale taky nikdy předtím jsme neřešili krb.

Datum: 23.02.17 17:31

My jsme se rozhodli, že když stavíme, tak si necháme udělat o krb, moc se nám to libilo. Jo pro nás to bylo úplně ulehčení rozhodování, když jsme to všechno viděli, tak se lépe rozhodovalo, Navštívili jsme více výrobců a prodejen, ale na této jsme se nakonec rozhodli. Máme ji asi nějakých pět let, Stavěla se, když jsme stavěli dům.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.02.17 23:44

Jo taky to chceme vyřešit přímo se stavbou, ať se pak může stěhovat do hotového a čistého a ne pak ještě řešit krb a zase dělat nepořádek, taky to dame všchno do návrhu a pořádně propočítáme, chtěli jsme s tím teplovodním výměníkem, ale jak už tady někdo psal, tak by to pro nás nebylo to pravé ořechové.

Datum: 02.03.17 00:00

Jasně máte malou rozlohu zastavěné plochy domu, aby se vám vyplatil teplovodní výměník, stačil by vám klasicky krb, jen můj názor. Jo je to lepší mít zároveň jak píšete, pak už není nepořádek a můžete se stěhovat a zařizovat. My se už několikrát stěhovali a pak rekonstruovali a bylo to šílenství.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.03.17 23:54

Právě budeme mít nějakých 100m2 a s tím by to nešlo, to by se nám nevyplatilo. Budeme mít krb s krbovou vložkou, to se nám líbí. My máme taky už zkušenosti s rekonstrukcemi, když jsme už bydleli a je to fakt šílené, to se fakt nedá, ani pořádně uklidit, prostě nic.

Datum: 05.03.17 23:58

Jasně ten bordel při rekonstrukci je šílený, to se nedá uklidit. Sice i potom se bude uklízet dlouho, ale není to už taková hrůza. Taky si myslím, že krb vám bude bohatě stačit, s tou rozlohou domu co máte, se do výměníku nevyplatí jít. Přesně tak vyberte se co se líbí vám, vy ho budete mít doma a dívat se na něj každý den.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.03.17 00:53

Nevyplatí se nám to vůbec ten výměník, tak jsme ho zavrhli. Teď přemýšlíme na provedení krbu, jakože dvířka atd. Otvírání dvířek nahoru nebo do strany, nevíme co bude lepší, na prodejně jsme se ještě nebyli podívat, ale chystáme se tam zajít, jen nechceme jít úplně nepřipravení.

Datum: 09.03.17 01:07

My máme klasický krb s krbovou vložkou s obložením. Dvířka krbu se nám otevírají nahoru, to se nám nejenom víc líbí, ale příjde nám to praktičtější, protože když jsou dvířka zrovna otevřené, třeba při čištění, tak se do nich může snadno kopnout, asi nepjdou tak snadno rozbít, ale naprasknout by nějakým nárazem asi šlo, tak při otevření dvířek nahoru jsou v bezpečí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 09.03.17 09:22

Klasicky u dvířek na stranu se hlídá vzduchotěsnost normálně . Tam přivřete do dvířek proužek papíru a neměl by jít vytáhnout. Pak vše funguje jak má , oplach skla jde na správné místo. Jakmile , ale někde přisává vzduch , tak to hoří více než má a teplo jde zbytečně do komína , oplach skla není přisáván tam kam by měl.

U vysouvacího skla nevím jak se udržuje těsnost (nikdo ze známých ho nemá) . Zeptejte se jak je to vyřešeno. Vcelku by mě to zajímalo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.03.17 19:38

Já bych se u klasických dvířek bála, že když budou více otevřené, že spíš do nich někdo kopne nebo tak, tak jsem to myslela. Děti jsou dost živé a někdy se honí ani nevnímají co kolem nich je. Máme dvířka co se otevírají nahoru a když je chci vysunout, tak odskočí dopředu jen o 1mm od zadní stěny vložky a tím nám nevnikne dým do místnosti, ale musí být správný tah komínu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 12.03.17 20:30

A jak je tedy zajištěno u těch výsuvných dvířek vzduchotěsnost a tedy i regulace rychlosti hoření?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.03.17 20:31

Doufal jsem, že ty dvířka něco vydrží, ale to by mi bylo taky nepříjemné. Nicméně to se vám dvířka otevřou jen o milimetr a pak už to nejde nebo jak? Tomu moc nerozumím a jak čistíte sklo? Tak správný tah komínu je podstatný asi u všech krbů si myslím.

Od: paw®
Datum: 12.03.17 21:38
Ze sem tak smely. Jak dlouho nechavate dvirka otevrena, ze by do nich nekdo kopnul? Treba na lince. Smysl posuvnych dvirek je v uspore mista, ne bezpecnosti. Asi jako u posuvnych dveri.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.03.17 22:43

Jo je to o ůspoře místa, to ano. Myslela jsem to spíše při čištění skla nebo úklidu v krbu a tak. Otevřete si dvířka, že budete uklízet a něco se stane, třeba musíte odběhnout k dítěti a druhé dítě bude třeba běhat okolo a omylem do nich vrazí, tak jsem to myslela. Moje teta propadla sleněnými dveřmi, když blbli s dětmi ve škole, když jí bylo 14 let a umřela, tak jsem prostě paranoidní v tomhle, to je vše. Byly to obyč dveře, to je mi jasné, ale i tak.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.03.17 10:24

To mě moc mrzí a úplně chápu, že jste v tomhle paranoidní, v tomhle případě bych na tom byl stejně. Máte pravdu stát se může cokoli, ale podle mě jsou ty skla určitě navržená tak, aby něco vydržely, když vydrží žár co je v krbu, tak nějaké klepnutí by taky měly vydržet.

Datum: 27.03.17 01:02

Děkuji. Právě, že jsem v tom až paranoidní, to je pravda. Jo určitě jsou vyrobené ze skla, které něco vydrží, ja se jen snažím počítat úplně se vším. Určitě jsou udělané tak, že když vydrží žár, tak nějaké to klepnutí určitě taky, my máme jaonské sklo v Deltako krbu, je odolné i když by někoho mohlo odradit to, že je japonské, ale je kvalitní. Máme ho celou dobu a žádný problém.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.03.17 10:28

Ten papírek se tam nechává nebo se tam dává jen aby se to otestovalo, že to těsní? A jak často takhle testujete jestli vám dvířka těsní a jak vůbec poznáte, že těsní málo nebo se to zhoršuje?

Od: jendad
Datum: 19.03.17 10:42

Těsnost zkouším před sezonou . Normálně vezmete proužek papíru a přivřete dvířka a zacvaknete . Neměl by jít vytáhnout . Vyzkoušíte to okolo celých dvířek . Američani tomu říkají takzvaně bankovka test . Poznáte špatnou těsnost tak že kamna nejdou regulovat - nasává to vzduch tam kde nemá , kamna se přetápí , krátká doba hoření.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.03.17 23:22

Takže vlastně když mi půjde papír nebo bankovka vytáhnout, tak dvířka špatně těsní a mělo by se těsnění vyměnit. A během sezony to taky kontrolujete? Vzduch začnou nasávat z místnosti a rychle mi zhoří dřevo v krbu? Nejsem v tomto vůbec zběhlý, tak se raději na všechno ptám.

Od: vanad1
Datum: 20.03.17 10:50

Vzduch z místnosti nasávají standardně, jinak by asi kamna nehořela... Jde o to, že vzduch musí jít přesně daným směrem, aby proběhlo sekundární popř. terciální spalování jak má. Samozřejmě že by měl být řešen i externí přívod vzduchu z vně budovy pro zamezení spalování kyslíku z místnosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.03.17 23:54

Jasně bez kyslíku to hořet prostě nebude. Jak máte prosím vy vyřešeno externí přívod vzduchu vně budovy? Spalování kyslíku v místnosti by bylo fajn se vyhnout.

Od: jendad
Datum: 23.03.17 09:08

Ono vstupu vzduchu do topeniště je jedno zda nasává kyslík , oxid uhličitý nebo dusík . Jenom kyslík se zučastnuje hoření a ostatní plyny se ohřejí a vyletí komínem . Logicky tedy pokud nemáte rekuperaci , tak když berete vzduch zevnitř tak máte vevnitř čistší vzduch než když máte vstup vzduchu do vložky zvenku a máte zabedníno a vydýchaný vzduch.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.03.17 15:07

Takže je lepší brát vzduch zevnitř než z venku? Nebo ono je asi jedno jestli budeme větrat, tak to asi vyjde na stejno. Jak to máte vyřešené vy prosím? Vzduch berete z venku do vložky nebo jen z místnosti?

Datum: 20.03.17 11:01
avatar
Kamna se lépe a jednoduššeji instalují a lépe opravují. Hřejí celá, vložka jen předek + výdech když je. Bohužel teplo stoupá vzhůru a u stropu budete mit vedro-ventilatorem lze srazit. Nebo existuje ventilátor který ženou kamna samy sálánim a ten se nasměřuje do potřebného místa. Radiátory lze zapojit na obojí.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.03.17 23:49

Nad kamnami jsme taky uvažovali, ale nehodily by se nám do interiéru a více jsme nakloněni krbové vložce. Kdybychom to spojili s tím ventilátorem, tak by to bylo fajn a teplo by se nám vracelo dolů i rozhánělo do místnosti. Pokud bychom chtěli připojit na radiátory, tak bychom potřebovaly teplovodní výměník. Máte na mysli klasický ventilátor nebo nějaký speciální, pro to určený?

Datum: 27.03.17 15:14
avatar
Radiátory jsou k tomu klasické a dá se ohřívat i užitková voda.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.03.17 23:00

My jsme dloouho vybírali krb, tak aby nám vyhovoval více směry a taky aby nám hezky zapadl do interiéru nového domu. Koukali jsme i na kamna, ale ty jsme nakonec zavrhly, moc se nám nelíbily. Krb s vložkou je vyšší finanční náklad, ale když se to udělá dobře, tak vydrží a je to dobrá investice do budoucna. Nejdříve jsme si prohlédli na prodejně, nechali si poradit s návrhem a realizace už byla raz dva, máme Deltako krb C100 a jsme spokojení.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.03.17 23:49

A jak často v krbu topíte? Máte ho jen na občasné topení nebo jím topíte klasicky a vytápíte celý dům nebo třeba jen částečně? Na prodejně se dají prohlédnout krby? Kde prosím, to bych se rád podíval. Poradit s návrhem bych taky potřeboval.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 31.03.17 18:59

Asi nejlepší je zajít na výstavu . Tam je více prodejcu a takzvaně budete mít větší vyběr . Zda chcete stáložárné topeniště , něco na okrasu (stále přikládat) nebo kotelnu (teplovodní). V jedné prodejně vždy vyslechnete jen chválu na to co mají v prodeji. Nechci říci , že by radily špatně . Třeba pro váš případ to bude to co potřebujete , ale vždy je lepší si rozšířit obzory a zjistit možnosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.05.17 23:12

Nevíte kde takové výstavy jsou nebo kde bych je mohl dohledat na nějakých stránkách, my bychom chtěli vytápět celý dům. Jde to rozvést třeba i do podlahového topení nebo jen to klasických? Zvažujeme právě podahové topení a jen asi jedno až dvě klasické topení ke vchodu, kde budeme mít bundy a boty, v zimě se to na sušení bude hodit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.03.17 23:54

Topíme podle potřeby, ale přikládáme cca co 4hod přes den. Vytápíme celý domek, rozháníme teplo do radiátorů. Tady je přímo odkaz http://www.krby-deltako.cz/ koukněte na něj a uvidíte jestli máte prodejnu někde blízko. S návrhem nám pomohli hodně a fakt super.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.04.17 23:31

Když mluvite o tom návrhu, že vám pomohli, měli jste nějaký svůj připravený návrh nebo jste u nich navrhli úplně celý. My máme určitou představu co bychom chtěli, ale rádi bychom viděli třeba nějaké jiné návrhy co by nám doporučili, protože to co jsme si vymysleli my nemusí být úplně to pravé.

Datum: 24.04.17 17:31

My jsme měli jen svou představu a jen jsme řekli jak bychom si to představovali a s nimi jsme to doladili, jsou hodně vstřícní a hodně nám poradili. Měli jsme sebou plánek domu ať se máme od čeho odrazit a ať víme co by šlo a nešlo udělat a jak bychom to rozvedli atd atd.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.04.17 23:33

Tak představu taky máme, ale poradit si rádi necháme od odborníků. Jo tak plán domu by mě nenapadlo si vzít teda, to je dobrý nápad, ať se máme od čeho odpíchnout. Tam alespoň uvidíme co by šlo a co ne. Díky za tip

Od: topic
Datum: 25.04.17 15:14

Pokud odborníka, takl nezávislého na prodeji a montáži. Pokud teplovodní výměník, tak je nutný předehřev zpátečky, jinak výměník dehtuje = nízkoteplotní koroze a nutné časté čištění. Uvažovat o aku nádrži. Ochrana proti přetopení (ideálně samotíž = vyřešit systém tak, aby samotíž vždy dostatečně fungovala i při stojícím čerpadle); záložní zdroj neřeší poruchu čerpadla, jen výpadek proudu). Na dřevo dop. kvalitní bezroštové topeniště, kvalita se zaplatí pohodlím a menší spotřebou dřeva.

Velice často to je udělané blbě i od profíků - obecně většina řemeslníků bohužel pracuje stylem "snadno zbohatnout"

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.04.17 23:38

K čemu je ta aku nádrž? A ta samotíž? To je asi dobré pořídit u každého krbu, že? i u toho, ve kterém se nebude často topit, jako že jen rekreačně? Takže ta samotíž jakoby nahrazuje záložní zdroj při výpadku proudu?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.04.17 14:54

Zdravím máme uplně stejný krb jak dlouho ho máte a vše je ok, nebyl někdy nějaká porucha nebo závada nebo tak něco? My ho máme asi pět let a v pohodě, žádný problém, tak jen sonduju jestli i vy máte v pohodě. Tím že máte úplně stejný typ vložky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.04.17 23:54

Jé tak to je pecka, že máte ten stejný jako my . My jsme spokojení, máme ho asi sedmým rokem a je všechno v pohodě, žádné závady nebo tak něco. Využíváme ho docela naplno bych řekla a tím jsme si ho otestovali dostatečně a kdyby byl nějaký problém, tak už by se podle mě ukázal, ale je to kus od kusu jako u všeho.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.04.17 13:41

Máte krb Deltako C100 , ze? Zajímalo by mě jak velký máte dům a jakým způsobem máte vyřešený rozvod tepla z krbu do ostatních místností nebo jestli to máte vyřešeno nějak jinak nebo využíváte krb po celém domě? Jak často děláte servisní prohlídky krbu by mě ještě zajímalo, Děkuji

Datum: 30.04.17 18:06

Ano máme tento typ, dům máme asi 150m2 užitné plochy, dvoupodlažní baráček, krb využíváme plně, teplo rozvádíme z krbu po skoro celém domě pomocí teplovodního výměníku, pak máme ještě pár "záložních" elektrických topení, kdyby náhodou bylo něco s krbem, Kdyby nešla elektrika, tak nám to nevadi. Minimálně jednou ročně se dělají prohlídky, když máte moc velký dům, tak se musí dělat minimálně dvakrát ročně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.05.17 23:16

Prosím jaké máte topení? Klasické nebo třeba podlahové? My o něm uvažujeme, ale nevím zda by to šlo napojit na podlahové topení nebo musí být klasické nebo je to jedno? Můžu vědět, kde máte ty záložní topení a jak je využíváte? Jestli se vám osvědčily nebo byste zvolili jiné místo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.05.17 12:01

My máme klasické topení, o podlahovém jsme ani neuvažovali, protože jsem slyšela, že sice v domě je teplo, ale prý je podlaha stejně studená a to jsem kvůli dětem nechtěla, ale jak říkám jen jsem to slyšela a třeba to není pravda. Já si myslím, že napojit krb by šlo asi na jakékoli topení. Záložní topení máme jedno u vchodu, to využíváme hlavně v zimě na mokré věci ze sáňkování a tak a další máme na chodbě. To moc nepoužíváme.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.05.17 23:27

Tedy prakticky jedno topení elektrické vám stačí? To žáložní topení máte to elektrické? Druhé topení nevyužíváte pročpak, kdyby jste volili znovu pořídili byste si ho znovu nebo byste ho zrušili, jen mě zajímá ať nám zbytečně nepřekáží nějaké topení.

Datum: 19.05.17 23:59

Ano jedno nám teoreticky stačí, ale rozhodně bychom neměnili a nechali si stejně obě topení, to druhé máme na druhé straně chodby, prakticky v druhé polovině domu u vchodu do garáže a tam chodí prevážně jen mažel, takže tam moc věcí nedáváme. S dětmi jak příjdem z venku, tak hodíme mokré věci na topení do chodby. To druhé využíváme jen občas, ale využíváme.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 04.04.17 23:46

myslím že o tom nikdo nemluvil,ale taky jsem se s tím setkal - v případě použití vložky musí to předané teplo někam jít tzn. topí se všude. Zažil jsem že si majitelé chtěli zatopit jen tak na pěkný večer.,venku docela teplo vevnitř sauna

většinou se topí aby bylo teplo ale jsou i vyjimky

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.04.17 22:49

Jasně teplo musí někam odcházet jinak se upečeme nebo potom ještě může obývák předělat na saunu. Ale proto chceme poradit s tím návrhem a probrat to nejlépe s někým, kdo ví o čem mluví. Jinak o návrhu mluvila Majka53, že jim poradili nebo kdo o čem nemluvil?

Datum: 06.04.17 23:19

právě o případném přebytku tepla krbovek

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.04.17 13:45

Poradíte jak případně předejím takovým to případným přebytkům tepla krbovek? Jak nejlépe vyřešit, aby bylo teplo co nejlépe využité nejlépe v celém domě a nepřetápělo se a zároveň aby zbytečně "neutíkalo" nevyužité teplo? Máte radu nebo postřehy jak nejlépe toto teplo zužitkovat a předejít strátám? Děkuji

Od: janm®
Datum: 30.04.17 18:17

U krbových kamen bez rozvodů je dobré šíření tepla otázkou dobrého umístění kamen, ideálně v místnosti jež přímo sousedí (např. průchody, otevřenými dveřmi apod.) s co možná největším počtem přilehlých místností tedy jde o umístění cca "asi" zhruba uprostřed domu. Jsou-li tepelné zdroje dva (kamna X např . radiátor, ideálně kamnaXkamna) pak je dobré aby byly vůči sobě ve vzájemně vzdálenějších místnostech které jsou ale propojeny např. trvale otevřenými dveřmi, teplo mezi dvěma zdroji lépe cirkuluje a dostane se v podstatě všude tohoto efektu využívám např. já, tedy to jen na doplnění

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.05.17 23:22

Aha takže krb umístit nejlépe do středu domu a nebo krb na jednu stranu domu a případně kamna na druhou stranu? v Jakých místnostech je třeba máte umístěné? Nejlépe by asi bylo, aby byly propojené třeba chodbou, si říkám. A máte krb a kamna nebo jiné tepelné zdroje?

Od: janm®
Datum: 15.05.17 18:43

Zdravím

Tak já mám kamna, (ovšem na stáložárná paliva) protože je prostor členitý a není možné umístit je cca "uprostřed" domku, mám dvoje umístěné proti sobě jak jsem psal, jedna vytopí vždy cca půlku (tj. dva pokoje polovinu chodby kuchyň) druhá vytopí druhou půlku (tj. částečně zase tu kuchyň pokoj za kuchyní předsíňku a sociální zařízení koupelna záchod průduch do podkroví je-li třeba) Jsou-li v provozu obě vytopím tedy celé. Jinak ale to co jsem psal se týká především teplovzdušného zdroje bez rozvodů, protože budete-li mít krb např. již s teplovzdušným rozvodem, pak je to něco trochu jiného (co se šíření tepla týká)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: donno
Datum: 07.05.17 19:00

krb,vložka.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.