Krb nebo vložka?

Od: Datum: 02.02.17 20:00 odpovědí: 31 změna: 23.02.17 17:31

Prosím o rady ohledně krbu a krbových vložek, co je lepší, co byste doporučili, případně vaše osobní zkušenosti, za ty budeme moc rádi, na co si dát pozor a tak. Chystáme se stavět barák a se ženou jsme si říkali, že si jedno z toho pořídíme, ale nemůžeme se rozhodnout.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: paw®
Datum: 02.02.17 20:12
Je to jedno a to same. Soucasti krbu (casto dominanta domu) je krbova vlozka (topeniste)
Ohodnoceno: 0x

Datum: 02.02.17 20:47
Podle toho co se vam libi.

Od: jendad
Datum: 02.02.17 20:51

Asi jste se špatně vyjádřil . Neměl jste napsat spíše krb (krbovou vložku) nebo krbová kamna?

Datum: 02.02.17 21:02
Otevřený krb bez vložky je dobrý tak akorát na efekt. Účinnost nějakých ubohých 5-10 % všechno ostatní vyletí komínem. Takže jestli byla otázka správně položená a opravdu jste uvažovali o otevřeném krbu, zapomeňte na to.
Ohodnoceno: 3x

Datum: 03.02.17 16:16

Ne ne špatně jsem to napsal, otevřený krb nechceme, chceme tím vytápět, tak taková účinost by pro nás byla dost málo.

Datum: 03.02.17 16:14

Omlouvám se špatně jsem se vyjádřil, chtěli bychom krb s krbobou vložkou, tak nás zajímaly názory, kdo to má doma a jak je spokojený. Chceme tím vytápět, takže ne jen na okrasu.

Datum: 03.02.17 19:29

Jak už psal níže sepi® , tak krbové vložky s obestavbou méně topí než kamna. Je to zajímavé , ale když jsem šmejdil i na cizích diskusích (amer., francouzkých) tak tam uváděli to stejné . Krbové kamna vzhledem k využitému palivu více hodí tepla než krby (vložky) . Přičítám to jediné věci a to že jsou vložky schovány(obezděny) a méně je odváděno teplo co jde do komína. Když dáte delší kouřovod , tak se více ochladí spaliny a máte lepší předávání . Nějak takhle:

Zde je zase duležité , aby kamna měli nízké nároky na tah .Vložka má zase výhodu v tom že mužete z obestavby vyvést teplovzdušné vedení do jiných místností poháněmé ventilátorem. Zde je zase problematické čištění těchto trub od přepáleného prachu co pak dýcháte. Kamna přeci jen klasicky utřete , ometete.

doplněno 03.02.17 19:43:

Ještě doplním . Pokud máte menší prostory k vytápění (cca okolo 60m2) tak jsou dobré jotuly f602

https://krbova-kamna.heureka.cz/jotul-f-602-n-gd-cerna/recenze/#section

Kamna nedávají závratný vykon , ale odhořívají odpředu dozadu (pomalý ohen) . Nemáte tam rošt , šamoty co by jste po čase měnil. Spaliny mají dlouhou cestu(dlouhý deflektor) kdy se vracejí dopředu před dvířka a pak pod plotnou kde jsou zespodu nahřívány topeništěm a dobře vyhořívají.Dobré je používat spalinový teploměr co dáte cca 0,5m od vystupu z kamen na kouřovod.http://www.e-teplo.cz/teplomer-spalin-pro-kamna-a-kotle.html

Dobrý doplněk je také ventilátorek na kamna .

http://www.krbylevne.cz/ventilator-pro-krbova-kamna-kratki-ekovent?utm_source=seznam&utm_medium=cpc&utm_campaign=Produktová+kampaň&utm_content=Ventilátor+pro+krbová+kamna

Podobná kamna jak jotuly vyrábějí i jiní vyrobci http://www.mountfield.cz/kamna-trenk-2kam1118 Tam je myslím lépe vyřešená regulace vzduchu (kolečkem) než u jotulek f602n kde je malý čudlík s krátkým krokem

Ohodnoceno: 2x

Datum: 03.02.17 19:55

Tady dám znova odkazy co jsem špatně zvyraznil

https://krbova-kamna.heureka.…2-n-gd-cerna/recenze/#section

http://www.e-teplo.cz/teplome…spalin-pro-kamna-a-kotle.html

http://www.krbylevne.cz/ventilator-pro-krbova-kamna-kratki-ekovent?utm_source=seznam&utm_medium=cpc&utm_campaign=Produktová+kampaň&utm_content=Ventilátor+pro+krbová+kamna

http://www.mountfield.cz/kamna-trenk-2kam1118

Ono je hodně dobrých krbovek na trhu. Pokud chcete vytápět něco většího , podívejte se na kanadská kamna true north. Kanadská kamna mají deflektor prakticky rovně a tak tam mužete vyplnit pěkně topeniště (hodně paliva do kamen- dlouhý ohen) . Američané kamny vytápějí a tak je tak testují (testy emisí na ruzné rychlosti hoření). Neznají takzvaně nominální vykon a tak musí tam prodávané kamna hořet čistě na ruzně otevřené ovládání a to i splným topeništěm. Jotul má ameriku jako hlavní trh a tak jej musí splnovat také ale ty true north jsou vzhledem k velikosti topeniště levnější oproti jotulum CB.

Od: janm®
Datum: 02.02.17 21:59

Hezký večer

Jestli máte na mysli opravdu kamna (krbová) X krbová vložka, pak za mně spíše kamna. Proč. Je to systém na realizaci jednodušší, lehce opravitelný a udržovatelný a výhledově i variabilnější. Kamna se lehce instalují i odinstalují, lze je kdykoliv vyměnit za jiná dle potřeby (změna paliva, výkonu, designu užitné hodnoty tzn. trvalé / příležitostné topení, vaření-sporák atd.) čímž lze reagovat na měnící se priority v průběhu celé doby užívání stavby. Jakmile zrealizujete cokoliv "stavěného" tzn. krbová obestavba, kachlová pec pak je třeba počítat s tím,že to tak bude již na stálo a změní-li se v průběhu užívání vaše požadavky v jakémkoliv směru, bude změna pracná a fin. náročná, většinou to pak končí tak, že se dané topidlo prostě přestane využívat a nechá se tak...

Ohodnoceno: 4x

Od: sepi®
Datum: 02.02.17 23:39

Měli jsme udělaný krb - krbová vložka, obezděný, okachlíkovaný...výhřevnost slabá (( už nikdy )) dostat to ze zdi, vybourat vložku, odklidit suť a kachle, zazdít a vymalovat, fakt už nikdy )) nyní máme bezvadný krbový kamna, a ty nemají chybu )) a výhřevnost? no úžasná ))

Ohodnoceno: 1x

Datum: 06.02.17 20:47

Hodně lidí nám doporučovalo krbovou vložku, že je to super na výhřevnost a zároveň je to pekné v interiéru, je to sice finančně nákladnější, ale to nám až tak nevadí. Ale zatím vidím, že pozitivní zkušenosti tu moc lidí nemá. Na různých stránkách je doporučovali, tak teď jsem na vážkách.

Datum: 06.02.17 20:55

Já mám vložku a spokojenost veliká. Nad kamnama jsem ani nepřemýšlel.

Datum: 07.02.17 18:56

Super a jakou plochu tím vytápíte, jak velký máte dům rozlohově jestli se můžu zeptat? Jsme rádi, že jsme na někoho konečně narazili. Jak jí máte vyřešenou? obloženou nebo jen omítnutou a zeď Vám nečerná? Děkuji za rady a postřehy.

Datum: 07.02.17 19:09

Vložku mám obloženou, časem samozřejmě místa kolem vložky trochu černají, i když při přikládání nic viditelně dovnitř nekouří. Baráček asi 150 m2, dvě patra.

Datum: 10.02.17 17:13

A čím máte prosím obloženo? Klasickým obkladem a přesto to černá nebo jen omítnuté zdi okolo. Budeme mít trošku menší baráček a jedno patro, tak to nám hravě vyhřeje. Máte s teplovodním výměníkem nebo jak máte vyřešeno, děkuji

Od: janm®
Datum: 06.02.17 20:57

Zdravím

Vložka musí být především správně výkonově určena dle konkrétních tepelných ztrát, chyba v případě instalace "nepoměrné vložky" se pak totiž velice těžko napravuje, jednak je sama vložka většinou podstatně dražší než kamna, jednak je již instalována a tudíž se s tím hned tak nepohne. Pak můžete mít tedy lidi na jedné straně na výsost spokojené a na druhé straně nespokojené záleží na realizaci a i výběru vložky. U kamen je náprava chyby v případě nevhodných snáze řešitelná, (nejde-li o příliš drahá kamna) zejména co se instalace týká...

Ohodnoceno: 2x

Datum: 07.02.17 19:02

Také zdravím, to je naprostá pravda, právě že vložka je drahší, proto se chceme vyhnout případným problémům jak píšete, s těmi kamny máte pravdu, ale asi raději dáme přednost té vložce. Ty tepelné ztráty by neměly přeháhnout nějaké procento, myslím, že 4. Svépomocí si na to asi netroufneme, raději toto necháme na odbornících.

Datum: 08.02.17 17:25

My máme taky krbovou vložku a jsme s ní spokojení. Kamna jsou sice snáze vyměnitelná, ale když se ta vložka udělá dobře, tak se udělá jen jednou a je to Vytápíme s ní celý baráček a řekla bych, že teplo tu máme.

Datum: 09.02.17 16:44

My jsme si třeba pořídili krbovou vložku, nechtěli jsme klasický krb, ale obezděný a obložený, lépe to zapadlo do našeho interiéru a doporučuji si projít nabídky různých výrobců i jak to mají třeba s reklamacema a servisem, protože některé firmy jsou vyčůrané a účtují si šílené pálky za banální úkony.

Datum: 10.02.17 17:17

To je pravda, některé firmy jsou vážné vychytralé a pak se člověk nestačí divit za co všechno jsou schopni si účtovat. Jak dlouho jí máte a jak jste spokojení, mate obloženo a také se vám stává, že černá zeď?

Datum: 13.02.17 22:58

No právě a v dnešní době pepírování a slovíčkaření úplně. My jsme spokojení, máme jí asi pět let, nechali jsme si ji postavit společně jak jsme stavěli dům, tak jsme si to tak naplánovali, ať pak nemusíme dodělávat. Nemáme obložené, jen omítnuté a stačí nám to a zeď nám nečerná vůbec ani při otevírání dvířek se to nestává.

Datum: 14.02.17 15:15

No právě, že v dnešní době je třeba si dávat poroz. Tak to máme naplánované skoro stejně, taky to chceme společně se stavbou domu, ať pak nemusíme řešit další věci, když už bude hotovo. To je super, že se nešpiní, obkládat bychom to moc nechtěli, tak je super, že má někdo zkušenosti i s neobloženým. Ono asi dost záleží na těch dvířkách i jak jsou vyřešené.

Datum: 15.02.17 22:52

Přesně, taky si myslím, že záleží na těch dvířkách, my máme dvířka co se otevírají nahoru, říkali nám, že dvířka co se otevírají do boku tak dobře netěsní a uniká z nich kouř na stěnu a pak ta zeď černá. My jsme si prohlíželi přímo na prodejně různé typy a probrali jsme to s prodavačem a zdálo se nám, že fakt ví o čem mluví.

Datum: 16.02.17 07:56

Mám krb jedenáct let, dvířka se mi otevírají do strany a mohu Vás ujistit, že naprosto nic nečerná. Pokud je tah v pořádku, tak netěsnící dvířka budou vzduch do topeniště přisávat.

Datum: 16.02.17 11:51

Mám krbovou vložku Focolare 60 Crystal přímá, Nordica

spokojenost. Vytápím s tím komplet selý dům i s podkrovím.
Doporučuji prostudovat rady na http://kamna.astranet.cz/rady-a-navody , je tam spousta užitečného na co se dívat před samotnou koupí.

Datum: 16.02.17 22:06

Děkuji za odkaz, určitě se na něj podívám a prostuduji, super a jak veliký je rozlohově váš dům? a topíte v krbu denně nebo jak často a jakou teplotu v domě udržíte? Také to máte vyřešeno teplovodním výměníkem?

Datum: 17.02.17 06:54

Dům mám 9,5x7,5m půdorys, přízemí + obytné podkroví. Topím celou zimu, plyn používám jen k natopení koupelny, pokud se jdou děcka koupat. Jinak jen krb. Mám teplovzdušné rozvody do celého domu (kromě koupelny a záchodu). Fungují na smotížku bez ventilátoru. Zpětný odvod vzduchu z podkroví je řešen škvírou pod dveřmi (nemám prahy, jen lišty)

Vložka má tuším 6kW a na mě je to zbytečně moc. Měl jsem koupit menší. Není problém vytopit dům na 30st.C.

Po cca 6ti letech už mě ale nebaví pořád topit, vynášet popel, denně vysávat okolí krbu. Dělám to hlavně z důvodu ekonomické situace. :) Topení mě vyjde (pokud vezmu klaďák bukové kulatiny) na 7tisíc ročně. Ale ta dřina. :)

Datum: 22.02.17 00:36

Jansně ta dřina s tou se musí počítat ale jsme na to připravení a zatím se těšíme, za 6 let na tom možná budeme stejně , ale krásné náklady na topení máte. 6kW to se mi zdá taky hodně, ale zase, pokud jsou šílené mrazy, tak si člověk pořádně zatopí

Datum: 21.02.17 00:36

My máme krb s krbovou vložkou od firmy Deltako, prohlídli jsme si jejich nabídku přímo na prodejně, na netu jsme si nemohli vybrat, protože jsme si to neuměli představit, máme ho už nějakou dobu a jsme zatím spokojení.

Datum: 22.02.17 18:43

Tak to by bylo super se podívat přímo na prodejnu jak ve skutečnosti to vypadá, představu sice už máme, ale je to přece jen lepší vidět na vlastní oči a jakou dlouho ho už máte? Podívám se na stránky, jestli vůbec máme někde blízko jejich prodejnu, protože o nich slyším poprvé, ale taky nikdy předtím jsme neřešili krb.

Datum: 23.02.17 17:31

My jsme se rozhodli, že když stavíme, tak si necháme udělat o krb, moc se nám to libilo. Jo pro nás to bylo úplně ulehčení rozhodování, když jsme to všechno viděli, tak se lépe rozhodovalo, Navštívili jsme více výrobců a prodejen, ale na této jsme se nakonec rozhodli. Máme ji asi nějakých pět let, Stavěla se, když jsme stavěli dům.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.