Sousedův kouř z komína

Od: Datum: 31.01.17 11:12 odpovědí: 8 změna: 31.01.17 22:22

Dobrý den,

pravidelně celou zimu nás ohrožuje sousedův kouř z komína.

Kolikrát je to tak silný, že se nedá být ani na zahradě, natož větrat a často to cítím až uvnitř domu jak je ten kouř silný.

Několikrát jsme to již našemu panu starostovi řekli a i jiní sousedé, ale bohužel nic neudělal. Chci se zeptat co přesně mohu dělat a jak postupovat, aby už se konečně něco řešilo proti tomuto problému. Jde také přece o zdraví a máme malé děti. Děkuji Vám za odpověd.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: nox®
Datum: 31.01.17 11:31
avatar

Zajímalo by mne něco podobného. Soused známých hlavně v letním období spaluje všelijaký odpad v kamnech i mimo palné dny, smrad a čmoud je to občas šílený. Nějaká udání už padaly, ale úřad vždy smetl vše ze stolu, jelikož se jedná o štědrého dárce na nějaké městské aktivity. To má zřejmě přednost před zdravím občanů. Dá se to hlásit někam výš, případně je povinnost to prošetřit? Nedávno jsem také našel na Google Play aplikaci Čistý komín, mělo by smysl to otestovat?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.01.17 13:14
avatar
I když máte oporu v zákonu, resp. Občanském zákoníku § 1013
(1) Vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, KOUŘ, PRACH , plyn, PACH , světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku; ... atd.
je to (nejen Vám) málo platné.
.
Co přesně udělat, to těžko napsat, když neznáme detaily.
Spíše to, co můžete, resp. musíte udělat.
Jak bych to dělal třeba já ve Vašem případě...
.
Poprvé bych si zabezpečil obrazovou dokumentaci, teda fotografoval a filmoval kouř z komínu souseda, v různých dnech. Aby se nemohl vymlouvat na to, že to bylo jen jednou. Případně se i kouř povalující se kolem domu a na zahradě.
Dále bych si zabezpečil svědectví dalších postihnutých sousedů, opět nejlépe video s čoudícím komínem v pozadí.
.
Ďalší krokem by byl doporučený dopis sousedovi, kde bych ho upozornil na opětovné a soustavné zamořování okolí kouřem. Vyzval bych ho, aby do určité doby učinil opatření, která by obtěžování a ztížené užívání mého majetku omezila na přijatelnou míru.
Je jasné, že při topení tuhým palivem z komína něco vyletět musí.
Kopii dopisu pro souseda bych zaslal na obecní úřad, také na životní prostředí.
.
Hned nato bych popsal situaci s kouřem od souseda, doložil foto, případně video, svědectví sousedů, a doporučeně zaslal na obecní úřad, jako moji žádost o řešení toho stavu. Obec by měla zareagovat do určitého času. Zvláště pokud bych inicioval další sousedy k písemné stížnosti na úřad.
Pokud by ze strany úřadu zafungoval způsob "na mrtvého brouka ", mám možnost opětovně dotazovat , urgovat řešení, argumentovat zákonem a termíny.
.
Nemá cenu spoléhat na to, že jste sousedovi neb úřadu už něco hovořili. Klidně to zapřou . Jedině papír! Doporučený.
.
Další podporou může být např. přiložení vyjádření lékaře o chorobách dýchacích cest Vás, dětí, sousedů, na které může mít kouř vliv.
Je to boj... Na dlouhý čas. Plus pokazený vztah se sousedem.
doplněno 31.01.17 13:28: ad kotel...
Ano, míra nepřiměřená je dobrá výmluva.
Ovšem výrobce dělá kotle,které i při zavádění produkují přiměřeně.
Vše nad je chybou obsluhy, kotle, paliva.
.
Pro tazatele počtení a a inspirace:
http://www.mzp.cz/cz/spalovac…cionarni_zdroje_300kW_sdeleni
doplněno 31.01.17 13:29: ad kotel...
Ano, míra nepřiměřená je dobrá výmluva.
Ovšem výrobce dělá kotle,které i při zatápění produkují přiměřeně.
Vše nad je chybou obsluhy, kotle, paliva.
.
Pro tazatele počtení a a inspirace:
http://www.mzp.cz/cz/spalovac…cionarni_zdroje_300kW_sdeleni
Ohodnoceno: 2x
 
Od: kotel
Datum: 31.01.17 13:20

Ano v míře NEPŘIMĚŘENÉ. Takže půl hodiny denně je v normě. Jenže někomu vadí i to

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.01.17 14:06

Kontroly kotlů v domácnostech byly provedeny do konce roku 2016, majitelé jsou lehčí o 600 - 1500 Kč a přesto byla v lednu 2017 vyhlášena v několika krajích ČR smogová situace. Myslíte si, že ty kontroly kotlů něčemu pomohly?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rv
Datum: 31.01.17 13:23

Při topení hnědým uhlím kouř vzniká dost často. Vždy při zapalování a pak někdy i při přikládání, nebo když jede kotel na moc malý výkon. Obávám se, že toto je nepostižitelné. Obvykle to sousedi nedělají schválně, ale prostě proto, že jiná možnost topení není k dispozici, nebo je pro ně neúnosně drahá. Vy máte pravděpodobně topení vyřešeno tak, že nikoho neobtěžujete, tak jim můžete zkusit poradit.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 31.01.17 14:30

Pokud není domluva napráskat úřadům, podobně jak doporučoval spasitel národa pan Babiš v jiné věci.

Obecní, neb Městský úřad, změřeno Ringelmannovou stupnicí, poté bude možná doporučeno vyčištění kotle, komína, seřízení kotle, změna paliva, při dalším porušení může být pokuta až 50 tisíc českých a rovněž budou vylepšeny sousedské vztahy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lll*
Datum: 31.01.17 17:11

Při vytápění spalováním čehokoli, zejména spalování m tuhých paliv, bohužel, vznikají splodiny. To, co popisujete, by mohlo naznačovat nesprávné, nebo nevhodné používání kotle na tuhá paliva s manuálním ovládáním a / nebo jeho poruchu. U plynových a automatických kotlů nemá uživatel možnost spalování ovlivnit v takové míře, jako u manuálu. Není vyloučena ani nesprávná konstrukce komína a / nebo jeho nevhodné umístění. Svou roli by mohly hrát i povětrnostní podmínky, protože za jistých okolností se splodiny drží přirozeně "při zemi". Co konkrétně chcete "řešit"? Chcete-li radu, zeptejte se souseda, ten dokáže ovlivnit užívání kotle a může Vám případně vyjít vztříc nejakou změnou, nikoli starosta.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 31.01.17 22:22
avatar

Pokud soused topí legálně koupeným palivem, pokud nespaluje odpad, pak to budete mít hodně těžké. On nedělá v takovém okamžiku nic špatného. Budeme se navzájem udávat, budem na sebe posílat kontroly, někteří dostanou možná pokutu, jiní ne, a někdo se v pozadí chehtá, jak se mu povedlo nás rozhádat. Nacpe se spousta peněz do blbostí, dováží se z polska nekvalitní lignit, místo aby se udržela těžba na ostarvsku, a topilo se černým uhlím, nebo nějakou kvalifikovanou směsí černého a hnědého uhlí. Jen tak dál.

Ohodnoceno: 3x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.