Trafosvářečka a elektrody

Od: Datum: 28.01.17 18:38 odpovědí: 14 změna: 29.01.17 13:14

Ahoj, už děda mne učíval svařovat se svou svářečkou na elektrody... pamatuji si že se mi často elektroda přilepila na materiál až celá zčervenala

Ted jsem s manželkou udědil dům po jejím dědovi a ten má svářečku také. Je sice obrovská, ale na kolečkách takže přemístění není obtížné. První co jsem udělal bylo že jsem předělal koncovky kabelů, nebot z celého průřezu vodiče to už drželo jen na pár drátkách...

Ted k otázce, v dílně mám spousty elektrod, jak rutilové tak bazické (asi už budou i dost staré a jelikož se skladovaly ve sklepě, nic bych zato nedal že anivlhkost nebude OK). Když jsem to zkoušel s bazickými, špatně se chytal oblouk a elektroda se lepila. S rutilovými elektrodami to bylo o poznání lepší, tam se oblouk pěkně zapalovat a svařovalo se Takže jsem se dal trochu do čtení ohledně elektro a našel jsem že ty bazické by se měly zapojovat na záporný pól. Je to ale trafo svářečka a ta svařuje střídavým proudem ne? Mám to teda zkoušet, že bych měnil káblepodle elektrody? Nikdy jsem si nevšiml že by to někdo dělal.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.01.17 18:44

Pokud je to trafo bez usměrňovače, tak na ní používej jen rutilky nebo kyselý. Jinak, bazický se naopak právě zapojují na plus, oproti rutilkám a kyselým.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 28.01.17 18:45
avatar

Na trafo se používají rutilové elektrody a je tam potřeba udržet vyšší el. oblouk.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 28.01.17 18:58

Na trafo svářečku, která svařuje střídavým proudem nelze bazické elektrody použít. Proto Ti to nejde.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 28.01.17 19:32

No jo, ale nač by pak byly v garáži i ty bazický. Jak poznám jestli to má ten usměrnovač? Jakože bych teda řekl že jo, pač nevím naco by ty bazické měl. Hlavně jich je většina a rutilek jen pár (ale možná právě proto že rutilky jsou vypotřebované)

Od: adi
Datum: 28.01.17 19:50

Dobrý den

Jak víte, že je to trafo? Jste si jistý? Pokud je obrovská, není to usměrňovač? Má nějaké označení? Pokud vím, tak na kolečkách jsou staré usměrňovače, velké a těžké. Na krabici elektrod je napsáno jakým pólem vařit: Elektroda + pól, - pól.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.01.17 20:44

No to nevím Je to nějaká taková ta po domácku udělaná... a ty jak se domnívám dělaly z transformátorů

Datum: 28.01.17 21:06

Prostě se na tu svářečku dobře podívejte. Musí tam být někde napsáno nebo naškrábáno + a -. Nebo třeba červená a černá značka. Pokud nic, tak sundat dekl a zjistit, kam co vede. Moc součástek tam opravdu nebude. Případně multimetrem zkusit změřit napětí. Pokud budete měřit červeným kabelem od multimetru na mínus pólu svářečky, tak budete mít na displeji zápornou hodnotu. Když zaměníte kabely, mělo by to správně ukazovat polaritu. Tchán má taky trafo s usměrňovačem na kolečkách. Je to velká těžká kráva. No a pokud píšete, že bazických je ve sklepě nejvíce, tak snad nění o čem diskutovat. Pro srandu králíkům to tam děda neskladoval!:-D

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ja1
Datum: 28.01.17 21:17

Sundejte kryt a podívejte se kam vedou výstupní vývody z transformátoru: pokud přímo na výstupní svorky kam se připojujou svařovací kabely, máte pouze svářečku se střídavým proudem. Pokud vývody vedou na usměrňovač (z diod na chladičích ) s tlumivkou, a pak teprve na výstupní svorky máte svářečku se stejnosměrným proudem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miro®
Datum: 29.01.17 09:44

Stejnosměrný proud se také pozná tak, že do slané vody ponoříte, blíže k sobě vývody - svářecí kabely. Po zapnutí zdroje - svářečky, je-li na ponořených vývodech - kabelech stejnosměrný proud , na záporném kabelu se objeví intenzivnější bublání. Jedná se o vodík, kterého je při rozkladu vody el.poudem vždy více než uvolňující-se kyslík .

-miro

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.01.17 11:24
avatar

Zdravím.!

Změřte si výstupy ze svářečky multimetrem. Pak budete mít naprosto jasno i bez nějakého rozebírání.

Rutilkami se dá na střídavém (neusměrněném trafu) vařit vcelku slušně. V pohodě to zvládá i

vaření "do pozice". Je to jen o nastavení a o pazourech.

Kyselou se dá s trafem taky pracovat, ovšem má tekutější kov, který struska neudrží. Nehodí

se proto pro svařování "do pozice". Pro horizontální svar, je však lepší, než rutilka. Nezapéká tolik strusku.

Naprosto nejlepším řešením, je usměrněný zdroj a bázické elektrody. Třeba toto: https://www.eva.cz/zbozi/4374…ka-omicron-gama-160-invertor/

Bázickou elektrodou zavaříte prakticky vše a do všech poloh.

Předpokladem je naprosto čistý, obroušený kov, bez koroze. U pozinkovaných částí to platí dvojnásob.!

Stopy zinku ve svarovém kovu pění a způsobují pory ve svarovém kovu, které zapřičiní snížení finální

pevnosti. Navíc není svar vodotěsný.

Další zásadní věcí je, aby elektrody (jakékoli) byly udržovány v suchém prostředí, jelikož se může stát,

že pod povrchem obalu se vlivem vlhkosti vyskytne koroze, která pak při hoření oxiduje svarový kov.

Před svařováním hoďte elektrody tak na dvě hodinky do trouby, minimálně na 180°C.

Rozdíl uvidíte sám.

Na "domácí lepení" to trafo stačí. Kyselé na -pol, nebo střídavinu. Rutilky na -pol, (lépe hoří) nebo střídavinu.

Bázické pouze a jen na +pol.! Kyselé se dají použít i na "pálení" materiálu, pokud je dostatečně silný zdroj.

Tak ať se daří.! R

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 29.01.17 12:01

Tak jsem rozdělal a vypadá to že je bez usměrnovače - vývody z trafa jsou přímo na svorky.

Od: svarec
Datum: 29.01.17 12:37

Jedná se o trafo bez usměrňovače.

Jak už tu rádcové psali - rutilové a kyselé elektrody.

Pokud má trafo dost vysoké napětí (min. 70 V), tak se dá svařovat i bazickou elektrodou. Ale je k tomu třeba cit a praxi, aby se elektroda nelepila. Je to ale nouzové řešení (pokud nejsou jiné elektrody) a hodně to prská.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.01.17 12:53

Díky všem za odpovědi. Ještě se zeptám ,zda jsou tyto svářečky na 380V již přežitkem nebo se jedná pořád o spolehlivé zařízení, které předčí jen dražší stroje (invertory). Ted myslím naříklad zda je dobré ji doma mít nebo invertor za řekněmě 5000Kč zvládne totéž a lépe. (Svařování např. plotů, branek, regálů atd. - těžší masivní kusy oceli)

Datum: 29.01.17 13:14

Na domácí lepení ti bohatě stačí. Pokud nejsi zkušenej svářeč, tak lepší svár uděláš jednoznačně s invertorem, ale trafo má oproti invertoru jednu výhodu. A sice, že pokud ho nespálíš, tak je v podstatě nesmrtelný. Což se o invertoru říct nedá, protože tam jsou elektrolytický součástky, který vysychají. Objektivně ale přesto invertory vyhrávají, protože je svařování snazší a svářečky jsou nesrovnatelně lehčí. Pokud ale nepotřebuješ svářečku přemisťovat na různá místa a jsi schopnej s trafem normálně svařovat, tak je zbytečný si kupovat invertor.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.