Stodola - statika

Od: Datum: 28.01.17 17:14 odpovědí: 8 změna: 29.01.17 16:55

Dobrý den všem.

Chtěl bych vás poprosit o radu. Koupili jsme s rodinou starší dům (cca 80 let). Teď řeším stodolu, která praská a řekl bych, že se praskliny zvětšují před očima.

Měl jsem tu na to znalce v oboru stavebnictví, který mi říkal, že to je pouze výplňové zdivo. Nejsem žádným odborníkem a zkušenosti nemám, ale moc se mi to nezdá kvůli umístění a charakteru prasklin...

Přikládám foto s orientačním plánkem pohledů fotek.

Moc prosím o vaše názory. Čím by to mohlo být? Spadne to co nevidět? Jak to případně řešitsanovatkonzervovat?

Můj tip je, že do základu v rohu stodoly (foto rohu pohled 3) zateklo a rohový pilíř se hýbe a bere s sebou zbytek. Nebyly tam totiž nikdy okapy - ty jsem tam dal až teď poslední léto.

Pokud budou potřeba další informace, rád dodám. Se statikem jsem dohodnutý na tom, že přijede, ale nějak se nedaří zatím časově, tak stále čekám. Je mi jasné, že by se na to měl podívat další statik, nicméně bych rád alespoň tušil na co se připravit a měl více názorů na řešení věc...

Moc díky všem!Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.01.17 18:00

tomu statikovi moc never,mel jsem uplne stejnou stodolu a praskliny jako pres kopirak,zachranit se to nedalo protoze nemela zadne zaklady.cihelne zdivo bylo zalozeno cca 70cm na jilu,zadny beton,kdysi se to tak nekdy delalo.bohuzel musela k zemi.vim ze tohle jsi nechtel slyset.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jakubh
Datum: 28.01.17 18:52

Díky, to jsem slyšet nechtěl , ale pokud by to mělo spadnout, raději bych řízenou demolici. Jak je vidět z ortofota, jsme hned vedle dětského hřiště...

Jinak ještě doplním, to jsem původně nenapsal: základy u stodoly by být měly, podle prastarého výkresu, co jsem našel, 80 cm. Podle toho, co jsem viděl, tak kámen (opuka) spojená hlínou.

Datum: 28.01.17 18:14
avatar

Tak podobnou situaci jsem řešil 3 roky zpět.

Hospodářská budova stála kamených základech, ale stavěných bez malty, jen na jílu mezi kameny.

Nebylo zřejmé důvod praskání a odklánění zdí.

Byla tam taky tašková střecha a byly patrné průhyby ve vazbě.Typicky se vlnila střecha a vznikal větší tlak na pozednice.

Řešení bylo radikální.

Nejdříve se fixovaly rohy budovy metr na každou stranu.Hloubky byla 90 cm a kamneý základ končil někde mezi 50-60 cm.Šířka výkopu těsně vedle základu byla 30 cm

Při betonování zůstaly v betonu vyvedené roxory.

Po tomto kroku byl vykopán a dobetonován zbytek prostoru mezi rohy.

Pak samozřejmě došlo na střechu a udělal se věnec, takže nyní je klid.

Jen bych dodal, že ve vašem případě bych se nefixoval jen na spodek, ale také na stav vrchu.Tašky mají enormní hmotnost a při zeslabení a průhybu střešní vazby vzniká velký tlak na pozednice, které nemusí tento tlak vydržet...

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 28.01.17 19:15
avatar

Jestliže byl na místě odbrník, znalec, prohlédl vše a sdělil nějaký ázor, tam mi přeci z fotek nemůžeme (ne)vyvrátit znalecký posudek. Pokud se domníváte, že se odborník zmýlil, pozvěte si na místo jiného. Na stanovení posudku se musí stavba vidět přimo, na místě.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.01.17 20:29

tomu statikovi rekni at si pohne,a zatim si rozmysli kolik jsi ochoten investovat do opravy,porovnej to s uzitnosti stodoly a s pripadnou cenou demolice cele nebo jen casti, a opravy zbytku.nevim jak dlouho tam ty praskliny mas,ale bud ve strehu az zacne rozmrzat zem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 28.01.17 21:42
Stavebnika resit nebudu. Jenom si myslim, ze za to muze instalace ryn. Znamy tez dal na stodolu ryny a zacal se mu hybat. Pac se zmenila vlhkost v jilu pod zaklady. Ryny zrusil a stodola se hybat prestala.
Co s tim? Dal bych tam ankr, zrusil ryny a cekal. A kdyz tak shodil.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.01.17 15:52
avatar

Radit nechci ( souhlasím s tím , co napsal Milan cukrář ). Problém s vlhkostí , který popisujete může být příčinou, jak píše paw ( záleží na tom, zda zdivo pracuje, trhliny se zvětšují - skutečně , podloženo měřením např. sádrovými terči, nebo je to jen "zdání, dojem" tazatele). Jedná se o tzv. pilířovou stodolu. Pokud se na pilířích nejsou zjevné vady ( sklon, propad, trhliny) a dřevo pozednice je v dobrém stavu, stačí výplňové zdivo vybořit a na nový základ vyzdít znovu výplň ( náročnější by byla oprava štítové zdi , u obvodových zdí bez problému. Ověřeno ve vlastní praxi na velmi podobné stavbě, kde zdivo bylo mnohen více "potrhané"). Když si prohlédnu provedení té stavby ( zdivo- cihly , použité pojivo, konstrukce střechy atd.) , smekám s úctou před našimi předky. Dnes by se nikdo takto stavět neodvážil , ale je vidět, že oni měli vše dobře promyšlené a pevně v rukou, protože jejich dílo přetrvalo plus mínus 100 let bez vážných problémů. To je pro mne přesvědčivý argument, zvlášť v konfrontaci se současným moderním stavebnictvím , kdy se často projevují různé neduhy až fatální problémy ( např.propad střech ).Shrnu tedy můj názor: Vaše stodola jen tak sama nespadne, vcelku souhlasím s názorem statika ( problém nebude v nosném zdivu, pouze ve výplních ).

Ohodnoceno: 2x
 
Od: rciciz
Datum: 29.01.17 16:55

Taky jsme měli u stodoly takhle opraskaný roh. Řešení - zboural se roh a vyzdil znovu (až do základů), udělal se věnec a na něj nová střecha (my měli špatnou i střechu). Druhá stodola s prasklinami se ale bude muset nechat zbourat, tam jsou mizerné základy.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.