Táhne okolo plastových oken

Od: Datum: 28.01.17 14:15 odpovědí: 10 změna: 29.01.17 13:24

Zdravím. Prosím, potřeboval bych poradit. Máme 5 let staré plastové okna, nebyly nejlevnější dělala je firma ale značku oken neznám, při těchto mrazech z nich začalo táhnout. Bydlíme v paneláku, sedím od okna u PC asi půl metru a úplně cítím jak na mě táhne. Firma nám řekla že je dojedou seřídit ale nejdříve za měsíc!? No to je jedno, nedaly by se nějak seřídit? Zvláštní je že táhne oknem které neotevíráme (pokud znáte okna v panelácích tak tím větším tím menším kterým otvíráme tak netáhne. Totéž dělá ve všech třech místnostech. To okno se dá k rámu nějak přitlačit? Při zavírání o rám nikde nedrhnou.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.01.17 14:17
Ohodnoceno: 1x
 
Od: jack®
Datum: 28.01.17 14:28

No tento článek jsem četl list papíru vytáhnu. Ale mě zaráží že to není oválné ale kulaté. A v manuálech k oknu psali cosi o svěšování rámu a to mě vystrašiko. A můžu to seřídit teď když mrzne aby to třeba nějak neprasklo.

Datum: 28.01.17 14:51
avatar

To není o svěšování rámu, to je pořád a pořád dokola o tom, že plast, používaný pro výrobu okenních profilů má značnou tepelnou roztažnost. Tudíž - laicky řečeno - v době, kdy je velký rozdíl mezi teplotou uvnitř a vně, je jedna strana profilu díky mrazu ,,kratší´´, ta druhá díky teplu uvnitř ,,delší´´. Následkem toho dochází k průhybu profilu a tím i netěsnostem okeního křídla. Někteří výrobci kování se toto snaží zmírnit tím, že mají na čepu zámkiů zimní a letní polohu. Jenže co si budeme povídat - je to spíše snaha, než řešení. Plastová okna jsou levnější, ale kdo chce dobrá okna, tak by měl úvahu o koupi plastových zavrhnout a uvažovat o dřevěných, příp. třeba dřevo/hliník.


doplněno 28.01.17 14:58:

Co se týče seřizování - on ten mráz oknům vysloveně nevadí - tedy ve smyslu, že by něco prasklo. Jen dochází k výše uvedenému ohýbání. Seřídit se to dá, nevím nakolik úspěšně, protože kování je spousta typů. Už jsem viděl i silně vydřené zapadací části, kdy dotyčný ve snaze omezit profukování dotáhoval vůle co to šlo.

U vyšších oken mívá docela dobrý efekt při zavírání se opřít do okenního rámu v půlce výšky - prostě střed okna přitlačit do rámu (u obou svislých profilů), pak teprve kliku okna dovřít.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jack®
Datum: 28.01.17 16:43

takže tu tečku jsem otočil směrem jakoby do interiéru a je to lepší. Ale list papíru pořád vytáhnu. Mám se s tím ještě trápit nebo to nechat?

Datum: 28.01.17 17:22
avatar

Plast na oknech je PVC.jeho roztažnost je při běžných teplotách velmi málo rozdílný od dřeva.To je náchylné zase na vlhkost.Okno je fixováno na zasklení.To zabrání téměř dilataci celého okna.Kromě toho je okno vybaveno několika násobným těsněním,kde by nějaký milimetr neměl mít vliv na těsnost okenního systému.Stejně jako okenní křídlo dilatuje i rám,takže na vliv těsnosti to nemůže mít vliv.Takže příčinu hledejte jinde.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.01.17 21:52
avatar

Teda Jabrako, dneska se Vám zase daří *smich*

Cituji Vás :Plast na oknech je PVC.jeho roztažnost je při běžných teplotách velmi málo rozdílný od dřeva

Vzhledem k tomu, že dřevo třeba často používané borovice má 5 10 -6 m / m K, a PVC má 50,4 10 -6 m / m K tak je jasné, že PVC má desetkrát větčí tepelnou roztažnost než dřevo. Možná je to z Vašeho pohledu skoro stejné, já jako technik to vidím jako rozdíl velice zásadní. zdroj : http://e-konstrukter.cz/prakt…-teplotni-roztaznost-mateialu

Další citát:Okno je fixováno na zasklení.

Tohle snad nemá cenu ani komentovat. Sklo má totiž tepelnou roztažnost okolo 5 10 -6 m / m K tedy podobnou, jako dřevo. Asi si nedokážete představit, co by se stalo, kdybyste na sebe zafixoval dva materiály, z nichž jeden má 10x větší tepelnou roztažnost, než ten druhý. V praxi je to tak, že se okenní sklo (pro přenost sestava skel - dvě až tři v rámečku vzduchotěsně zalepené) vsadí do polodrážky rámu a je fixováno pouze zaklapnutím plastové lišty z vnitřní strany rámu. viz http://www.nazeleno.cz/Files/…ry/stavime_dum_3.zip/obr1.jpg

A finální perlička:Stejně jako okenní křídlo dilatuje i rám,takže na vliv těsnosti to nemůže mít vliv.Takže příčinu hledejte jinde.

Tady je aspoň zrnko pravdy - ano, křídlo i rám jsou z téhož materiálu. Jenže je tu taková ,,nepodstatná ´´ maličkost - rám je fixován ke zdivu, křídla jsou v rámu drženy jen nahoře a dole závěsy. Až někdy uvidíte plastové okno , ideálně balkonové dveře, můžete si lehce zkusit, že profil křídla lze poměrně snadno tlakem ruky prohnout. Chápu, že ne každý zná praxi okolo výroby oken, ale neměl byste hlásat takové bludy, někdo by to mohl vzít vážně...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.01.17 23:14
avatar

za každou cenu chceš někoho znemožnit.Já jsem pracoval s PVC různých formátů leta.Dokonce jsem pracoval na systému výroby plastových profilů,které se měly u nás vyrábět.Vím určitě,že roztažnost materiálu u profilů není v žádném případě limitující pro techniku kotvení ani dilatace.Nikdy jsem neviděl plastové okno,které by prasklo nějakým pnutím,způsobeným různou roztažností materiálu.U dřeva je to jev častý.Plastová okna mám i ve svém bytě,prohyb u dlouhých profilů je fixován ocelovým profilem uvnitř ,případně ještě doplněn lištou zvenčí.Myslím,že tady někdo jiný klame .

Nevím odkud čerpáš takové zavádějící hodnoty.To chceš někoho oslnit?

Já se snažím jen odpovědět tazateli.6e chyba určitě není v nějaké tepelné roztažnosti materiálu,ale chybě jinde.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.01.17 23:51
avatar

Nejde o znemožnění, jde o fakta.

Psal jste, že dřevo a PVC má stejnou tepelnou roztražnost? Ano, nebo ne? Je to podle Vás pravda? Nic jsem si nevycucal z palce, odkazy jsem přiložil výše. Stejně tak je pitomost ta Vaše věta o fixaci skla v rámu atd atd.

Kde jsem psal o nějakém praskání plastových oken? Můžete mi to ukázat?

Nejde o znemožňování, či oslňování z mé strany. Na vidle jste si naběhl sám...

Ostatně tazatel sám může vzít delší vodováhu, a zkusit ji přiložit k okennímu křídlu které profukuje.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jack®
Datum: 28.01.17 18:50

Okna matka umývá 4X do roka, vazelínu n kování dávám, od výměny nebyla taková zima jako letos a jde to opravdu letos cítit. Okna se po ránu dole orosí, větráme vždycky krátce ale uděláme velký luft. Teď sedím v krátkém triku, okno popravé ruce asi necelý metr a jak píši úplně cítím jak tama profukuje takže to seřízení asi nepomohlo.

Datum: 29.01.17 13:24
avatar
Měli jsme v mrazech taky vážné problémy okno se urvalo dole u parapetu skvirou až 3-5 mm. Dal jsem tam silikon a je to lepší. Mráz s tím cvičí hodně, sám sem tomu memohl uvěřit.
doplněno 29.01.17 13:26: A dveře v zimě prohnute jak luk až hrůza. Potvrzují velkou tepelnou roztaznost a v létě pohoda...
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.