Zateplení půdy - střechy

Od: Datum: 27.01.17 00:36 odpovědí: 11 změna: 28.01.17 09:59

Zdravím, měl bych dotaz ohledně zateplění půdy, která bude zobytněná.

Původní střecha byly eternitové šablony na prkeném bednění, před třemi lety jsme ji nechali rekonstruovat pomocí navaření modifikovaných asfaltových pásů na původní šablony. Bohužel není udělané ovětrání.

Zateplení jsem prováděl postupně dle času skelnou vatou mezi krokve a nyní jsem před instalací vnitřního obložení nainstaloval parofólii. Nicméně když už mám téměř hotovo, zjistil jsem, že je střešní bednění doslova mokré a kape mi z něj zkondenzovaná voda do izolace (cca 3-4 týdny byla namontována pouze izolace, parozábranu jsem nainstaloval až tento týden, tak jsem si říkal, že to je třeba tím).

Rád bych Vás proto požádal o radu, co s tím. Obávám se, že jenom parozábrana tento problém bez odvětrání střechy nevyřeší, nebo ano?
Původně jsem chtěl nechat vatu až k hřebenu a vše utěsnit parofólií, od toho jsem ale nyní upustil. Tak mě jako jedno řešení napadlo nechat cca 25 cm od hřebene volný prostor a udělat otvory pro odvětrávání ve štítu, cca 15 až 20 cm od hřebene (pod spojením trámů, aby tam mohl proudit vzduch, ale je to možné pouze na jedné štítové straně, druhá je zateplená pomocí obkladových panelů). Bohužel si nejsem jistý, jestli by toto řešení pomohlo. Proto prosím o Vaši pomoc - radu, či názor, co s tím. Mám kompletně zaizolováno vatou a 75% nainstalované parozábrany, tak doufám, že to nebudu muset sundávat.
Předem děkuji a přeji hezký den

Petr

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.01.17 01:11
pokud to dobře chápu, tak máte skladbu takto: asf.pas> eternit> podbiti> vata (kolik ji tam mate?)> parotesna fólie> sdk
jestli je to opravdu tak, tak je to celé špatně.
Musíte udělat:
- odvetrani střechy
- doplnit pojistnou hydroizolaci a zachovat mezeru mezi podbitim a fólií alespoň 5cm (podle sklonu a délky krokve)
Kdyz to neuděláte, tak to za pár let komplet shnije...
Takže celé předělat.
Ohodnoceno: 2x

Datum: 27.01.17 10:25

OK. Myslíte, že by pro odvětrávání mohlo být dostačující: "nechat cca 25 cm od hřebene volný prostor a udělat otvory pro odvětrávání ve štítu, cca 15 až 20 cm od hřebene pod spojením trámů, aby tam mohl proudit vzduch"? Mezeru mezi izolací a podbytím jsem zachoval. Ke skladbě střechy, je to tak jak píšete, ale ještě mezi eternitem a podbitím je lepenka.

Mimochodem, jak se zateplovali třeba střechy okálů a monťáků? Táta postavil barák před 35-ti lety, který ho přežil a pokud si dobře pamatuju, nedával tam žádnou hydroizolaci. Nacpal vatu mazi krokve, na to dal fólii stylu microten, žádné parozábrany se v té době nedělali, odvětrání taky žádné a pokud vím, žádný problém s tím nebyl a není..

Datum: 27.01.17 20:59

Aby toto fungovalo jak si představujete odvětrání, tak by dole u okapu musel být nasávací otvor dostatečně velký aby docházelo k proudění vzduchu.

Otvory ve štítech by zase musely být dost velké, aby byl nad izolací průvan.

.

Bez difuzní folie, riskujete že při zatečení do střechy (kdekoli v ploše) voda nasákne do izolace a kompletně zničí vestavěné podkroví.

Ohodnoceno: 0x

Od: okal
Datum: 27.01.17 23:19

Jak OKAL. Jednoduché. Krokve s roztečí 125 cm. Podbité podélně latěmi asi 5x5 cm. Na nich děrovaná dřevotříska tloušťky asi pět cm. Vrchem mezi krokvemi je rozvinut balík čedičové vaty na vlnitém papíru šíře jeden metr. Pochopitelně vzhledem k hranolům je vata zvlněná jak dálnice D1 a u hranolů podvětrává. Ano po celé délce okapu je větrací mezera asi 1 cm. Jiné otvory nejsou. Na krokvich z vrchu jsou nabity desky sololitu s přesahem aby případná voda zateklá mezi taškami stékala. Desky se prohýbají, takže odvětrání je možná dostatečné. Pár fotek by se našlo na rajčeti jednoho nejmenovaného rádce, který si přivlastnil autorská práva.

doplněno 28.01.17 13:20:

Chybí tloušťka té čedičové vaty. Ta je 4 cm.

Datum: 27.01.17 06:06

mohl bych celý text od requied® okopírovat, něboť s ním naprosto souhlasím, tekže jen zkopíruji poslední souvětí:

Takže celé předělat

Datum: 27.01.17 10:36

Já bych doplnil.Izolace je v současnosti zbytečná,mokrá izolace neizoluje.

JB

doplněno 27.01.17 10:38:

Po rekonstrukci je nutné pod odvzdušnění přídat na izolaci difuzní folii.Ta zabrání vnikání případného kondenzátu do izolace.

JABRAKA

Datum: 27.01.17 14:52
Zlé jazyky ovšem tvrdí že difúzní fólie se za pár let zanese prachem a je po difůzi. Pak bude složení střechy v podstatě stejné jako máte dneska ale vy budete mít dobrý pocit že jste to předělali podle norem Pánové rádci prominou , nebojuji proti jejich jednotnému názoru. Já jen že ty názory o zbytečnosti difúzní folie existují.

Datum: 27.01.17 15:29

No tak vlastně pořád nějak nevím. Stejně je první patro děláno bez difuzní fólie, to je již hodně let, co se dělalo a to předělávat určitě nebudu.. Takže ji doplnit jenom na půdu mi připadá celkem k ničemu, když by byla jen pod střechou od hřebene cca do poloviny střechy a pak už ne. Ale co se týká toho odvětrání, tak pořád nevím, jaký máte názor na udělání odvětrání ve štítu, s tím že by od hřebene byla cca 30 cm mezera pro proudění vzduchu. (samozřejmě mezi izolací a střešním bedněním je také mezera).

Datum: 27.01.17 17:57

Totáku, nechci Vás chytat za slovo, ale zkuste mi sdělit, co je podle Vás pár roků. Pokud myslíte víte jak 20-30 let, tak bych se musel kouknou na střechu, zdali máte pravdu. Zatím jsem to slyšel (četl) jen od Vás.

Krásný víkend.

Datum: 27.01.17 21:08

Difuzní folie, když se zanese prachem, tak stále plní svojí funkci. Je to prostě jen textilie, která do sebe vsákne vlhkost a ta díky proudění vzduchu vyschne.

Jedině pokud "difuzní folií" myslíte "nekontaktní pojistnou hydroizolaci", což je vlastně obyčejná parozábrana s mikroperforací... u té opravdu hrozí ucpání a ztráta funčnosti.

Datum: 28.01.17 09:59

Prach sice může zanést povrch difuzky,ale aby zabránil pronikání vlhkého vzduchu zespodu,to je jen teoretický předpoklad.Rozhodně není zjištěno,že by 10 let stará difuzka nefungovala.To by se muselo projevit na vlhnutí izolace.

JB

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.