Přihlášení k trvalému pobytu

Od: Datum: 24.01.17 08:06 odpovědí: 11 změna: 01.02.17 09:13

Když mám nájemní smlouvu a majitel si nepřeje abych se na tuto adresu přihlásil. Mohu se přihlásit k trvalému pobytu na místnim obecnim úřadě?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.01.17 09:14

Ne, ale můžete se přihlásit v místě, kde máte platnou nájemní smlouvu a to i bez souhlasu (tzn. i proti vůli) pronajímatele. Ten to sice může zjistit, ale žádné automatické hlášení majiteli nemovitosti, kdo je tam trvale hlášen se nekoná.

doplněno 24.01.17 20:42:

@Ivzez: Když mám nájemní smlouvu a majitel si nepřeje abych se na tuto adresu přihlásil. Mohu se přihlásit k trvalému pobytu na místnim obecnim úřadě?
Já se (narozdíl od Vás)domnívám, že se tazatel ptal, jestli se může přihlástit k trvalému pobytu na adrese obecního úřadu. To samozřejmě nelze. Samozřejmě, že se půjde přihlástit na obecní úřad. Ale trvalý pobyt na adrese ohlašovny mu nezřídí, pouze na adrese uvedené v nájemní smlouvě.

Jak říkal pan Nárožný paní Janžurové: "Formuluj přesně..."

Ohodnoceno: 3x

Datum: 31.01.17 14:22

"... žádné automatické hlášení majiteli nemovitosti, kdo je tam trvale hlášen se nekoná."
Mýlíte se. Nebo možná jak kde. Pokud se mi do domu někdo přihlásí (Praha), během několika málo dní mi z radnice přijde doporučený dopis se jménem a číslem bytu. Funguje to tak už řadu let.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 24.01.17 09:40

Ano, s platnou nájemní smlouvou se můžete přihlásit k trvalému pobytu. Majitel nemá právo Vám v tom bránit, jen si to může přát.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 31.01.17 12:38

Dobrý den,

a jak je to v případě, že není žádná nájemní smlouva? Vlastním dům, kde žijí rodiče (a já ne), a sem by si chtěl trvalý pobyt, pro jen formálně, nahlásit můj bratranec dosud bydlící kdesi v podnájmu. Jsem proti tomu, protože dotyčný, ač ženatý s dětmi, si s trvalou prací moc těžkou hlavu nedělá a jeho manželku to taktéž příliš netrápí. Kde a jak žijí teď nevím. Nemám zájem ani o jeho "formální" pobyt o jehož důvodu nic nevím. Mám tedy dotaz, zda by si mohl trvalý pobyt nahlásit bez mého vědomí, pokud ano, tak jak to mám zjistit a řešit. A jaké problémy by mě mohly v případě jeho "formálního" pobytu (tj.že bude nahlášený, ale bydlet v domě nebude) čekat.

Děkuji

Nisla

Datum: 31.01.17 14:08

Při nahlášení trvalého pobytu musíte prokázat nějaký právní vztah k nemovitosti. Už zmíněnou nájemní smlouvu nebo vlastnictví (prokazje se obvykle výpisem z KN). Pokud není bratranec spoluvlastníkem nemovitosti a nikdo jiný nebydlí na základě nájemní smlouvy (např. Vaši rodiče), není šance, aby si tam bratranec trvalý pobyt nahlásil. Pokud chcete zjistit, kdo je na adrese trvale hlášen, vezměte výpis z KN a občanku a stavte se na ohlašovně (obecní, městský, obvodní úřad), udělají Vám výpis.

doplněno 31.01.17 14:17:

Jaké by Vás mohly čekat potíže v případě, že se u Vás bratranec nahlásí? No návštěvy exekutora, vymahačů, věřitelů. Sice by k žádné exekuci dojít nemělo, ale už jen odhánění těch prudičů nikomu nepřidá. Kolikrát jsme, jako vlastník nemovitosti (BD) odpovídali na dotazy exekutora, policie a jiných "organizací" už ani nespočítám.

Datum: 31.01.17 16:48

nisla, jako vlastník nemovitosti jsem se dostavil na obecní úřad se synkem a snachou, kteří si tam chtěli dát trvalý pobyt. Stačila k tomu jen občanka a několik podpisů. Sami se koukli na katastr, že to je moje, za 10-15 minut bylo hotovo.

Takže i bez nájemní smlouvy to jde.

doplněno 01.02.17 13:58:

nisla, pokud synovec nemá nájemní smlouvu, nikdo z majitelů mu nedá souhlas s trvalým pobytem, nemůže ho od matriky získat.

Jen si pro sebe sdělte, co se stane, když mu souhlas (ne)dáte.

Datum: 01.02.17 08:31

Ale Vy jste tam syna chtěl. Já bratrance nechci, a jen mám obavy, aby se "nenastěhoval" bez mého vědomí a pak neřešila problémy. Pokud to 100% bez mého vědomí a souhlasu nejde, tak bych byla klidná. Mám ale obavy, že v našem státě jde cokoliv, a tak se raději zeptám na osobní zkušenosti jiných, abych se podle toho mohla zařídit a případným nepřijemnostech zabránit hned z počátku.

Datum: 01.02.17 09:13

Exekutorovi je úplně jedno, jestli u Vás má trvalé bydliště. Stačí mu informace, že v tom místě by dlužník mohl mít nějaký majetek. Rozhodně není omezen tím, že by mohl konat jen tam, kde je trvalé bydliště. TB používá pouze k posílání korespondence.

Datum: 01.02.17 08:26

Děkuji, myslela jsem si to také tak.Doufám, že bratranec zůstane tak, kde je, ale pro jistotu si za nějakou dobu na úřadě ověřím, zda se opravdu "nenastěhoval" ke mě = k rodičům.

Datum: 24.01.17 11:44

Ano, k trvalému pobytu se s platnou nájemní smlouvou můžete přihlásit i bez souhlasu majitele. Ale doporučila bych se s majitelem radši dohodnout.

@Amper: Kde se podle Vás přihlašuje trvalý pobyt, když ne na ohlašovně obecního úřadu?

doplněno 25.01.17 02:59:

@Amper:

Neuvědomila jsem si, že formulace otázky umožňuje dvojí výklad (tazatel měl/mohl otázku formulovat jinak).

Myslela jsem, že se tazatel ptá, jestli se na obecním úřadu může přihlásit k trvalému pobytu přes nesouhlas majitele → samozřejmě na adresu bytu, k němuž má (proč by ji jinak zmiňoval?) platnou nájemní smlouvu.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 01.02.17 08:41

Přesvědčte majitele, že tím, že brání v nahlášení trvalého pobytu jednak jedná protizákonně a jednak i proti vlastním zájmům. Pokud to dělá proto, že se bojí vaší exekuce, tak to dělá úplně zbytečně, protože exekutor půjde tam, kde skutečně bydlíte (tj. na jakou adresu vám chodí například výpisy z účtů), ale veškerá korespondence půjde přes starou trvalou adresu, takže je velká šance, že nějakou důležitou korespondenci minete. Navíc pokud jste sociálně slabý, můžete získat příspěvek na bydlení, který může být posílán přímo majiteli, ale ten můžete získat pouze tam, kde máte trvalé bydliště.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.