Dekret na byt z roku 1998,je platny?

Od: Datum: 14.01.17 16:57 odpovědí: 3 změna: 15.01.17 16:07

Kamarad ma dekret na byt z roku 1998,tan dum byl statni,a pak tam zaločili družstvo,ted je platny ten dekret,i jaky prava ma kamarad,Dekuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.01.17 17:07
avatar

Poskytl jste nám málo informací. Byl byl státní nebo spíše obecní, (t.zn. obce, města), kamarád pravděpodobně uzavřel s obcí nájemní smlouvu (nikoli dekret). Nájemní smlouva mohla být uzavřena na dobu určitou nebo neurčitou. To je potřeba vědět. Byty v domě byly převedeny do vlastnictví nově založeného bytového družstva - všechny byty? I byt, který užíval kamarád? Jestliže i jeho byt byl převeden do majetku družstva - kamarád byl, či nebyl na ustavující schůzi? Jestliže i jeho byt se stal majetkem družstva, původní nájemní smlouva platí, i když družstva většinou uzavírala novou nájemní smlouvu. Jestliže se stal kamarád členem družstva, pak jeho práva a povinnosti jsou uvedena ve stanovách družstva.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: shaparenko
Datum: 15.01.17 15:06

Dobry den,byt byl obecni,1.12.1999r.na magistraty mesta byl podepsan papir,že on požadal bytové oddelani Magistratu mesta Liberec,abychom vzali na vědomi,že on stal najemcem bytu podle ustanoveni §700,§706 odst 1,§707 odst 1 a §708 Občanskeho zakonika.Z potvrzene žadosti vyplyva,že on s najemcem(,ktera byla jeho babičkou) sdelil společnou domacnost od roku 1995.Na zaklade těchto skutečnosti,že on stava najemcem vyše uvedeneho bytu,a to dnem odstehovani nebo umrti dosavadneho najemce.Kopie tonoto papiru byla zaslana prislušnemu spravce domu.Pak v tom dome bylo založeno drižstvo,byt taky byl převeden do majetku družstva,kamarad byl na ustavajici schuze,on neni clenem družstva ,žadnou novou najemni smlou on ne podepisoval.Prosim chteli by videt plati ta stara smlouva,i može družstvo podepsat novu smlouvu s jinym najemcem,když kamarad celou dobu proživa v byte i je tam tryvalo nahlašen,Dekuji za pomoc.

Datum: 15.01.17 16:07
avatar

Byt, který užívá váš kamarád změnil majitele (dříve obec - nyní družstvo). Obecně platí, že nový vlastník vstupuje do původního nájemního vztahu, tak jak byl smluvními stranami v základu nastaven (zejm. předmět nájmu, výše nájemného a nákladů za služby, způsob užívání atd.) Změna vlastnického práva k pronajatému bytu, v němž kamarád bydlí, nepředstavuje pro něj po právní stránce žádný důvod propadat panice. Výpověď nájemní smlouvy jen z důvodu změny vlastnictví nájemci nehrozí a všechna zákonná práva jemu přiznávaná mu zůstávají zachována. Občanský zákoník v § 2224 totiž praví: Byl-li pronajat byt, ve kterém nájemce bydlí, nemá pronajímatel právo nájem vypovědět z důvodu změny vlastnictví. K opačnému ujednání se nepřihlíží.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.