Tepelná ztráta RD

Od: Datum: 14.01.17 15:37 odpovědí: 4 změna: 14.01.17 21:38

Dobrý den.Potřebuji poradit s odhadem tepelné ztráty domu .Vytápěný prostor (bez chodby a schodiště, přes které vedou jen rozvody) cca 300m3 ,Letos počítám s roční spotřebou cca 37 MWh v plynu. jen na vytápění.Dům je předválečný cihlový.Dole většinou zdi 45cm a čáastečně 30 a podkroví 30cm plynosilikátové tvárnice.Střecha nezateplená ani jiné části domu vyjma podkroví-stěna z půdy.Okna plastová a letos budou nové vstupní dveře.Jedna místnost podsklepena.Plynový kotel starý 27! let.Rozvody většinou silnější ocelové ještě z dob samotíže.

A ještě bych se rád zeptal z Vašich osobních zlkušeností,o kolik by se snížila spotřeba plynu vlivem zateplení(půda a obvodové zdi) .A jestli výkon kotle se má rovnat tepelné ztrátě domu.

Děkuji za odpovědi.

Pokorný


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.01.17 16:15
avatar

myslím, že poskytnout vám uspokojivou odpověď není možné.

třeba jen - "okna plastová" je strašně široký pojem. vlivem zateplení se spotřeba sníží přesně o tolik, jak zateplíte (zaizolujete). výkon kotle musí být, kvůli rezervě, o něco větší než tepelná ztráta domu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.01.17 16:47
avatar
Tepelné ztráty se musí spočítat, jinak to bude vždy více či méně přesný hrubý odhad. Takže pro Váš případ je odhad cca 18-25kW.
Po zateplení se tepelné ztráty sníží na zhruba 30-40% původní hodnoty.
Kotel se navrhuje zpravidla o malinko větší, a to už proto, že výkonové řady jsou samozřejmě nějak odstupňované, otopná tělesa se také osadí s o něco vyšším výkonem a také proto, že málokdo topí 24h denně a občas je potřeba objekt vytopit např. po návratu ze zimní dovolené atd.
Takže např. pokud TZ domu vyjde výpočtově 6kW, osadí se kotel s výkonem 8kW. Samozřejmě, že v případě ohřevu teplé vody stejným zdrojem tepla, se zohledňuje i tento požadavek.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 14.01.17 18:58

Nebudu se pouštět do uvah kolik ušetříte. Předpokládám , že máte zed z plných cihel . Tam se udává , že 90cm zed má stejné izolační vlastnosti jak 5cm izolantu(polyš , vata) . Když tedy zateplíte obvodové zdi 15cm izolace dojde k dost výrazné změně ve ztrátě domu , ale i pocitovému vylepšení . Nebudou tak studené zdi a jejich vnitřní teplota se zvedne a dum také podstatně bude pomaleji chladnout. nepíšete kolik máte izolace na pudě , ale doporučil bych rozhodně zateplit aspon 2 *10cm vaty (přeložit spáry ) . Více dávat si musíte rozmyslet , protože zateplení má být stejnoměrné celého domu . Nemá takzvaně smysl cpát na pudu 0,5m izolace a na zed dávat 5cm . Takzvaně je to jak když máte na hlavě beranici a chodíte v tričku a sandálech . Taky vám nebude teplo

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.01.17 21:38
avatar

Já vytápím asi 300m2, tedy asi 750m3, stará secesní vila, nezateplená, původní okna. A spotřebu plynu mám asi 63MWh. Mně se ta vaše spotřeba zdá vysoká.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.