D45d (D57d) a jak se vám s tím žije?

Od: Datum: 07.01.17 17:11 odpovědí: 11 změna: 08.01.17 18:48

Plánujeme rekonstrukci domku. Topenář doporučuje topit a ohřívat elektřinou, tedy D57d (D45d od 1.4.2016 není přiznáván). Chci se zeptat, jestli máte někdo zkušenost, jak moc to je nebo není pohodlné, žít s tím, že vám 4x denně na hodinu vypnou ohřev a topení...zvykli jste si v pohodě? Otravuje vás to?

Podle výpočtu TZ a všech ostatních souvislostí je celkem jedno, jestli budeme topit a ohřívat EE nebo plynem, a je to fakt tak na hodit si korunou. Ptám se teď na tu méně racionální stránku, těch z vás, kteří MAJÍ D45(57)d, jak jste spokojeni?

a) vyhovuje, neměnil bych

b) je to trochu nepohodlné, ale dá se zvyknout

c) mám a lituji toho, příště jdu do plynu :)

Děkuji moc za reakce.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.01.17 10:14
avatar
On je rozdíl jestli chceš přímotopy nebo elektrokotel. Přimotop vystydne minutu po vypnutí proudu, voda má určitou tepelnou setrvačnost, takže ti soustava ještě třeba půl hodiny dobíhá. Jinak co si vzpomínám tak ani za dob kdy jsme topili výhradně elektrikou, jsme nikdy v těch pauzách kosu neklepali. Samozřejmě že i z hlediska omezování nákladů na vytápění je ideální mít vedle elektriky ještě v obýváku krbovky a v místnosti kde jste největší část dne si topit dřevem.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.01.17 12:40

Díky. Pokud půjdem do EE, tak určitě kotel, právě kvůli setrvačnosti. Zatím ještě nejsme definitivně rozhodnutí, stále víc lidí mi tvrdí, že plyn je lepší...čekám na výpočet TZ.

Od: d45
Datum: 08.01.17 10:30

Máme D45 + krbovky, nemá to chybu. Ohříváme ještě el. vodu, přímotopy zapnou minimálně, vaření na el, zateplený domek, nová okna, vytápí se 80 m2, měsíční záloha 1 200,- Kč, 2 osoby stále + o víkendu 4-5 osob. Není u nás plyn, nemohu srovnávat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.01.17 12:41

hmmmmm...to zní dobře, beru v potaz :), díky!

Datum: 08.01.17 10:33

Jestli je přiveden plyn, tak nechápu topení čistou elektřinou. Přece jen 2x vyšší cena za kwh je jasná.

Jen pokud by se jednalo o malou novostavbu, tak bych přemýšlel o topení na čistou elektřinu.


doplněno 08.01.17 17:16:

Tak výpočet řekne více. Čísla dodám já, protože nikdo jiný to neudělal. Předpokládaný vývoj cen nebudu vůbec řešit, protože když se podíváme na předpoklady, které se dělali před pár lety, tak skutečný vývoj je jinde. Je to stejné, jako předpovídat počasí na příští rok. :)

Vezmeme celkovou spotřebu rekonstruováného baráku na úrovni 20MWh na topení,ohřev vody, vaření. (předpokládám menší baráček do 150m2. V případě většího narůstá rozdíl) Spotřeba ostatné (elektřiny) dáme 2MWh.

Počítám dle kalkulátoru na http://kalkulator.tzb-info.cz/

Vybereme např. dodavatele EON pro oba způsoby a také jejich základní řadu. To z důvodu, abychom porovnávali porovnatelné. Jasně , že zrovna teď existuje daleko levnější dodavatel elektřiny nebo plynu. Ale ceny od tohoto molocha nám aspoň obrousí hrany jednorázových nabídek, aukcí atd.

Pak nám vyjde celková roční spotřeba za 59 866 Kč při využití pouze elektřiny.

Pokud půjdu cestou zemního plynu, tak celková částka vychází 41 052 Kč.

Je to hrubý výpočet, který nezahrnuje např. o jednotky % nižší účinnost plynového kotle. Tak to zaokrouhlíme dolu na 18tis kč rozdílu ročně.

Je 18tis ročně dostatečný rozdíl pro volbu pro plyn či elektřinu? Odpověď nechám na Vás. :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.01.17 12:42

Jasná, ale nedostatečný argument. Vyšší investice, vyšší náklady na provoz, dražší "ostatní" elektřina...cenově to vychází téměř srovnatelně. Jinak plyn tam je, rozhodnuti ještě nejsme.

Datum: 08.01.17 13:39
avatar
Ono to tak jednoznačné není. Elektřina cenově stagnuje a spíš klesá, plyn pokradmu zdražuje. Navíc náklady na vyvložkování komína a povinné každoroční revize plynařů. Kvalitní kotel na plyn je dvakrát dražší než elektrický, to všechno návratnost investice do plynu prodlužuje. Něco se vrátí i na tom že máte veškerou elektřinu po celý rok za třetinu. Ono to opravdu neni tak černo bílé. Soused měl kotel na koks a my elektro. Stejné baráky. Když mi řekl kolik dal za koks a jaké má zálohy na elektriku byl na tom ještě hůř než my. Když pak přesel na plyn a porovnali jsme jeho a naše náklady byl za rok někde o 2000 níž než já. Jenže to co usetril dal vlastně za revize a návratnost vložkování komína v nedohlednu.
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 08.01.17 16:44

Neřekl byste mi, kolik máte tepelnou ztrátu domu?

Datum: 08.01.17 17:30

1. Vývoj cen energií je velká neznámá. Např. co udělá s cenou elektrické energie zavření všech německých jaderných elektráren? atd. atd. atd. Proto počítám s číslama, která platí dnes. Co bude za 10let neví nikdo.

2. Vyvložkování jakého komína? Nikde se o žádném komíně nic nepíše.

3. Revize na plynový kotel nejsou pro domácnosti povinné. Stejně tak jako revize elektrického kotle.

Ano není to černobílé, proto zde existuje více názorů. :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.01.17 18:43

Nojo, tenhle kalkulátor jsem použil také, přesně na náš dům. A víte co? Došel jsem k rozdílu 3000-5000 ročně. Navíc mám teda pocit, že to nějak divně počítá úsporu za běžnou EE při nízkém tarifu...no ale projektant mi právě sdělil, že s elektrokotlem bych stejně nemohl žádat o zelenou úsporám (údajně proto, že v aktuálním PENB je stávající plynový kotel), a tak do toho plynu spíš stejně budu muset jít...takže v zásadě budu asi rád, pokud máte pravdu :)

Datum: 08.01.17 18:48
avatar
Elektrické topení je pohodový ale nejdražší, kdo tu píše o záloha 1200 nepíše plnou pravdu, to pravdu nelze. Naprosto běžné je k 30 000 za rok. Taky záleží na lokalitě v studenejsich krajích protopite i víc. Na el. Nemáme téměř nic a zálohy mame 700.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.