Výměna plynového kotle

Od: Datum: 06.01.17 11:55 odpovědí: 10 změna: 08.01.17 10:48

Dobrý den. Dosluhuje nám náš plynový kotel se zásobníkem na ohřev užitkové vody Dakon DUA máme ho 16 let a jsme nuceni se poohlížet po nové možnosti vytápění. Máme starý patrový domek v podstatě takové 3 1 a půda s novou fasádou, novou střechou a okna a dveře byly měněny je to asi 10 let (ale fušersky udělané, tudíš netěsní tak jak by měly). Radiátory máme kromě dvou všechny nové. Žádné podlahové vytápění Chvíli jsem zvažovala různé možnosti, jako je místo plynového kotle krbová kamna s výměníkem toužím se konečně v zimně zahřát a nevykrvácet finančně, nebo tepelné čerpadlo a nebo plynový kotel kondenzační.

Krbová kamna by byli sice fajn, ale nemám 2 roky staré vyschlé dřevo, abych mohla začít hned topit a to nemluvě o práci se scháněním dřeva a pak jeho rozštípáním a uskladněním. Protože na něco takového moc nejsme (jsme spíš panelákové tipy), tak jsem tuto variantu zavrhla.

Zůstalo mi tepelné čerpadlo a kondezační kotel.

Finančně to budeme řešit úvěrem

Tepelné čerpadlo je mnohem finančně náročnější to je mi jasné, otázka je jestli by vůbec bylo do starého domu vhodné a zda by vůbec byla nějaká rozumná návratnost? Jestli už to není zbytečně moc velký výdaj?

Kondenzační kotel: finančně to je mnohem levnější varianta. Pravděpodobně vítěz. Ještě potom, co jsem se tu četla mě hlodá zda nezvolit opět klasický kotel. Myslím, že teď je poslední rok, kdy ho ještě bude možné koupit.

Ještě mě napadá jak je to s výhřevností, protože nyní, když je venku Sibiř, tak nám je v obývacím pokoji fakt velká zima, topíme na 22 °C. Může tomu pomoct nový kotel? Dá se s tím něco dělat, kromě utěsnit balkonovky a okna?

Pak vyvstává otázka jaký kotel od jaké firmy.

Zatím mi náš servisák, co každý rok chodí čistit starý kotel nabízí Veissmanna VITODENS 111w 26kw Prý jako stálému zákazníkovi mi firma udělá cenu.

Jiný náš známý, který dělá topenáře nabízí Wolfa (ale zatím neřekl žádný konkrétní typ), ale o Veissmannovi prohlásil, že na ten by si dal bacha, že se často sypou...

Uvažovala jsem i o Vaillant.

Pročítám stránky s nabídkami různých firem už asi měsíc možná dva, ale stále jsem nedošla k nějakému rozhodnutí,

který by byl vhodný, neboť tomu rozumím, jak koza petrželi. Děkuji za názory a omlouvám se za slohové cvičení...

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.01.17 12:45

Tepelné čerpadlo pri -15°C prestáva topiť.Vtedy je potreba mať ešte iný zdroj na topenie.

Ohodnoceno: 1x

Od: krtek*
Datum: 06.01.17 12:50

dělal jsem ve skladu TZB kde se kotle prodávají a řešilo se to tam furt...je uplně jedno od jaké firmy si vezmete kotel...ty značky se furt točí...jeden rok jede Junkers, pak Wiessman pak Dakon...a kvalitou je to stejně...spíš vybírejte podle servisních techniků ve vašem okolí...nebudete přece kupovat Junkers když technik je 200km od vás, ale vezmete si přece Dakon když servisáka máte za bukem...jinak určitě KONDENZAČNÍ

Ohodnoceno: 1x

Od: acai®
Datum: 06.01.17 17:29
U všech mnou zmiňovaných značek máme servisáka v místě bydliště
Datum: 06.01.17 13:23

Máte starý dům, topíte na 22°C a je Vám zima. Já topím na 17,5 a nyní sedím od rána s holýma nohama v pantoflích u počítače.

Máte asi chlad ode zdí, od podlahy. Jakmile nemáte teplé stěny, tzv.,, tepelnou pohodu,,, tak Vám bude pořád zima.

Možné řešení - Nalepit polystyren zespodu na strop ve sklepích, zaizolovat strop půdy pod střechou zafoukáním nějaké izolace, pokud tam je dutina, či položením minerálních desek, obložit studené stěny dřevěným obložením, podhledy ozdobnými deskami, nalepit zateplovací tapety, dát na studené země koberce, aplikovat na stěny textilní omítku, za radiátory nalepit odrazovou fólii, zaizolovat dvířka od elektroměru, u Vás kvalitní vchodové dveře, okna, rychlé možné, okamžité řešení - vlepit těsnící pásku.

Elektroměr mám zabudovaný v obvodové zdi. A vlastně si člověk musí uvědomit, že ten obdélník je vyzděn na malou šíři cihly a protože dvířka netěsní dobře, tak chlad pronikal dovnitř skríňky a ochlazoval u kuchyňskou stěnu, tedy právě u mne. Nalepením polyst. desek do vnitřních stran dvířek, na to odrazovou alufólii a po okrajích dvířek těsnící páska a opět část jedné chladné stěna je tepelně přijatelná. Výše uvedené zateplovací nápady jsou věci vcelku finančně nenáročné, které jsem zvládla aplikovat sama, plus nová, plastová okna, vchodové dveře /firma/, a je to znát. Kromě toho sklepa, kde je teplo, tak ten někdy možná.

Jinak souhlas, kotel již pouze kondenzační. Též mě někdy bude čekat, až doslouží starý plynový.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 06.01.17 17:40

Mám Vaillant a šlape moc dobře. Ale taky mám podlahové topení.

doplněno 06.01.17 17:42:

Kondenzační kotel Vaillant :)

Datum: 07.01.17 09:51

My podlahové vytápění nemáme :(

Od: paw®
Datum: 07.01.17 14:12
Ohledne kotle a vykonu. Kolik protopite za rok? Topite cely den nebo rano vypnete a odpo zapnete? Pokud 1. varianta, tak na kolik pada teplota? Na jakou teplotu na kotli topite?

Datum: 08.01.17 10:32

Za rok protopíme 26.254kWh což je na peníze 39.000,- Protože jsem na rodičovské, tak topím celý den. Když jsem chodila do práce a nikdo nebyl doma přes den, tak na tu dobu bylo nastaveno, aby kotel udržoval něco jako noční režim cca o 3 stupně méně, než je běžná teplota to je 19°C. Myslíte na jednom z těch měřidel na obrázku?

doplněno 08.01.17 10:45:

Tam je cca 65°C

Od: vanad1*
Datum: 07.01.17 17:05

Za pár měsíců už jiný než kondenzační ani nekoupíte. Jak vám vypočetli požadovaný výkon kotle? Těch 26 kW je šílenost. Pokud máte plastová okna, nemáte díry ve stropě, tak 14 kW vám musí bohatě stačit.

Kotel by měl jet na 75 % výkonu pro běžný provoz s ohleden na požadovanou tepelnou ztrátu.

Datum: 08.01.17 10:48

Jak došel servisák k tomu výkonu netuším, takhle mi to řekl i napsal na papírek. Asi to srovnával s kotlem, co máme nyní. Plastová okna nemáme. Jsou dřevěná.

doplněno 08.01.17 12:06:

Shrnu to asi takto. Rodinný domek 1 podlaží + půda, s obytnou plochou cca 90 m2, rok postavení 1920, postaven z nejhorších možných materiálů, neboť byl stavěn panem továrníkem jako ubytování pro své dělníky. Střecha 13 let stará, omítka 7 let. Okna + vchodové a balkónové dveře dřevěné 9 let. Bez zateplení, bez podřezání, vnitřní omítky se sypou, kolem zkroucených vchodových dveří táhne průvan, pod balkónovými dveřmi taktéž. Na půdě původní polorozpadlá okénka = zima. Radiátory byly měněny včetně potrubí v mědi, ovšem pouze přízemí a část podlaží, v něm jsou ještě původní trubky + 2 staré radiátory. Podlahové vytápění není. Takže je to taková slátanina, po částech látovaná. Tepelné ztráty domu budou podle mého názoru velké. Otázka tedy zní zda do takovéhoto domu vůbec má smysl pořizovat kondenzační kotel, protože ona proklamovaná největší výhoda spočívající v úspoře bude dle mého názoru zanedbatelná oproti stejnému, leč pouze plynovému kotli. Pořizovací náklady přitom budou nesrovnatelně vyšší, zvláště pokud by se musely vyměnit i staré radiátory a musel by se upravit komín (zateplit proti zamrzání kondenzátu, vyvložkovat apod.).

Zajímalo by mě proto zda se do takovéhoto domu opravdu vyplatí kondenzační kotel a hlavně proč (opravdu se tak velké pořizovací náklady vrátí rychleji než u normálního kotle?), dále jaký výkon by měl být dostačující při takovýchto velkých tepelných ztrátách a nakonec zda je obecně pro takovýto dům lepší kotel s bojlerem, nebo průtokový. Nyní sice v patře nemáme funkční ani záchod, ani koupelnu, takže tam voda vůbec není vedena, ale do budoucna bychom rádi zprovoznili minimálně druhý záchod a možná i sprchu, na což by již průtokový nemusel stačit...? Děkuji za vaše názory.

doplněno 08.01.17 12:09:

Mimochodem, ještě jsem někde slyšela, že u kondenzačního kotle bez podlahového vytápění je pocitová teplota v místnosti nižší než u rnomálního kotle, takže by se nám zdálo, že více mrzneme při stejné teplotě... Je to možné, nebo je to hloupost?

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.