Pračka a zásuvka

Od: Datum: 05.01.17 17:22 odpovědí: 22 změna: 06.01.17 11:12

včera se mi toto přihodilo, já vás zdravím a potřebuji radu. v koupelně mám jednu zásuvku a v ní rozdvojku kde je stále zapojená pračka a střídám tam nabíječku na telefon a kulmu.Telefony mobily mám dva a nevím proč jsem tam oba dala na nabití a ppak se to stalo rána jako hrom a tma.Vyhodila jsem pojistky tak že jsem musela jít na chodbu a hledat skřín na pojistky. V domě bydlím pět let a nikdy jsem to nepotřebovala vědět . Jeden pán šel se mnou a pomohl mi, bylo to celé vyhozené.No a ted ten problém, nejde pračka a mám obavu jestli jsem se nepostarala o její likvidaci a nebo to je v té zásuvce? napadlo mě vzít prodlužovák a zapojit to do jiné zásuvky. Ouha byl v garáži a už tam není asi jsem ho odvezla na chatu. Mohu to zjistit jinak? Elektřiny se bojím děsně.pračka je na pevno s hadicí v odpadu s tou nemohu hýbat. Na chatu nemohu jet u nás je spousta sněhu a tam to není protažené. Asi si ho pujdu k někomu vypujčit.Jsem z toho smutná , nový rok začal problémy, díky za radu , hezký večer Korina

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.01.17 17:33

Že by 2 nabíječky v jedné zásuvce přetížily zásuvku je nesmysl. Pokud se ozvala rána, došlo pravděpodobně z nějakého důvodu ke zkratu v zásuvce. Ta pračka v tu dobu prala? Jestli ne, tak to pračkou nebude.Její likvidace je velmi nepravděpodobná. Nahazovala jste jen ten hlavní jistič na chodbě, nebo i v bytovém rozvaděči? Pravděpodobně by vypadly oba. Jestli máte v pořádku zásuvku zjistíte jakýmkoliv jiným spotřebičem (zkoušečku asi nemáte, takže lampička, fén, mixer, vysavač...). V případě, že je zásuvka bez napětí a všechny jističe i případný chránič jsou nahozené, volat elektrikáře. Takhle na dálku se nedá.

doplněno 05.01.17 18:15:

korina - Je dobře, že Vám moje rada pomohla a že Vám to funguje, ale vyhození jističů za sebou určitě mělo nějakou vážnější příčinu (zvlášť, jestli bylo doprovázeno ránou). Že by to způsobily ty 2 nabíječky je téměř vyloučené. Nechte si překontrolovat tu zásuvku elektrikářem, ať nemáte nějaký větší problém někdy v budoucnu. Taky může být problém v oné rozdvojce.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 05.01.17 17:46

hurá už to funguje, vyzkoušela jsem žehličku a mlýnek na kávu a nic, tak mě napadlo ještě jednou se podívat na jističe v bytě jak píšete a jeden byl dolů, nahodila jsem ho a na displei u pračky se to vše rozvítilo. Myslela jsem že tím na chodbě se to vše zpravilo a v bytě že není už potřeba. Tak jsem zase chytřejší, děkuji že jste mne k tomu navedl a co se týká těch dvou mobilů, prý to je možné mi říkal ten pán co mi s tím včera pomohl. tak moc díky a naschledanou

Datum: 05.01.17 17:36

Jak mi řekl elektrikář -pračka by měla mít svou zásuvku silnější nejlépe 16A a žádné prodlužovačky a dvojzásuvky. . Vy nemáte v bytě jinou zásuvku, že si tam dáváte nabíjet mobily;). A zásuvka funguje když do ní dáte kulmu a zapnete ji? Pokud nefunguje zásuvka musíte mít ještě někde jistič zvlášť na tu zásuvku... Pokud jste neměla zapnutou pračku, tak by se jí nemělo podle mne nic stát ...

Ohodnoceno: 0x

Datum: 05.01.17 17:53

Samozřejmě že mám v bytě několik zásuvek ale dávám si mobil do koupelny je to uprostřed bytu a když zvoní tak ho od tamtud je dobře slyšet. V té době nabíjení pračka nešla.Budu si to dávat do kuchyně na linku. To teprve člověk vidí co všechno je v zásuvkách, tři lampy, televize , setobox, internet,snad i pevná linka, radio,konvice, mikrovlnka atdno hlavně že pračka funguje to by byl problém neb stále peru. moc děkuji za účast na mém problému. díky...

Datum: 05.01.17 17:57

V zástrčce na pračku by neměla být rozdvojka. Když pračka zahřívá, tak má veliký odběr. Tou rozdvojkoui si koledujete o velký malér. *hej*Mobily na nabíječce, to je moucha. Ale věci, které hřejí - pračka, sušička, trouba, to by mělo být v zástrčce se silnějším jištěním. Rozhodně bez rozdvojky!

Od: rv
Datum: 05.01.17 17:57

Předpokládám, že "závada" se může opakovat. Asi došlo ke zkratu - buď v rozdvojce, nebo spíš mezi vodiči v zásuvce. Chtělo by to někoho, aby to zkontroloval.

Datum: 05.01.17 18:02

rozdvojku tam mám to je pravda, ale ted jsem se dívala těch mám po bytě několik v provozu. Lednice , malá lamička na nía radio, za televizí tam jsou dvě a všechny plné av kuchyni u linky taky, to nesmí být?Musím sehnat někoho kdo tomu rozumí, elektrikáře.děkuji Korina

Datum: 05.01.17 18:06

Nene, to všechno, co jmenujete, to na rozdvojce může být. Ale pračka a i trouba, by měla být bez rozdvojky, která na taký příkon není stavěná. Mohla by se roztavit, případně chytnout, zahořet.

Od: rqwope*
Datum: 05.01.17 18:08

Rozhodně neni vše zažehnáno, došlo patrně k přímému zkratu, když všechny jistící prvky pocestě zareagovaly tak hystericky. (Muže za to špatná selektivita, nebo spíše obrovský zkratový proud díky nízké impedanci smyčky a přímému zkratu), jehož následkem může být zásuvka vážně poškozená a nebezpečná, chce to zkontrolovat elektrikářem.

Datum: 05.01.17 18:37

no teda vy jste mne vystrašil , už mám v zásuvce jen pračku a v případě potřeby pujdu jinam po bytě.a rozhodně to nechám zkontrolovat . Volala jsem synovi má eletrot. prumku silno proud a on říkal at si na to najmu elektrikáře že by mne nerad špatně informoval. I když si ve svém půdním bytě dělá elektriku sám.Každopádně to nechám zkontrolovat, byty jsou 10 let staré to by byla katastrofa něco se stát. díky všem moc za radu...Korina

Od: krtek*
Datum: 05.01.17 18:59

docela mě fascinuje informace, že máte v koupelně mobil a nabíječku...každopádně...tohle je jeden z důvodů proč se dneska všechny silné spotřebiče (pračka, lednička, trouba..) dávají na samostnou zásuvku s jističem...

Ohodnoceno: 2x

Datum: 05.01.17 20:02

prosím jenom takovou informaci ! nepředstavujte si koupelnu z minulého století, vlhko , pára. Nic takového koupelna má sprchový kout dva boxy na ručníky, na toaletní potřeby a umyvadlo. Jinak pračka a skřínka s pracími prostředky, toď vše jo a okno poměrně velké . Proč vás to překvapuje? děkuji aspoň se poučím...

Od: krtek*
Datum: 06.01.17 07:27

no...jak bych to řekl...prostě jsou věci, které jsou sice technicky možné,ale divné...stejně tak jak mi někdo řekl, že má tv koupelně..

Od: rv
Datum: 06.01.17 07:48

Zbytečně se neznepokojujte. Zásuvka i rozdvojka jsou takřka jistě konstruovány i na připojení spotřebiče typu pračka. Ale s tím, jak se postupně vylepšuje kde co, tak je lepší mít přivedený zvláštní přívod k pračce a třeba mít i tu připojenou ne do zásuvky, ale napevno. Stejně tak je dnes povinné u novostaveb/rekonstrukcí mít spotřebiče (zásuvky) v bytě (a v koupelně zvlášť) nejen jištěné jističem, ale i chráničem. Třeba to předejde jednomu požáru a jednomu zbytečnému úmrtí ročně.

Od: dam®
Datum: 05.01.17 20:12

V zásuvce roztrojka, věčně se s ní manipuluje, takže vyšmajdané spoje, povolené šroubky, klidně ten zkrat měl důvod vzniknout a že vyletěla pojistka až na chodbě není nic nenormálního, tak pozvat elektrikáře nechť zásuvku buď vymění nebo opraví, než se stane něco horšího.

Datum: 05.01.17 20:30

Rozdvojku v zásuvce přímo nesnáším.Ten,kdo ji kdysi vymyslel,by se měl celý život drbat na zadku,aby ho tam svědilo ze špatného svědomí.Viděl jsem v životě řadu - desítku- zásuvek,v nichž rozdvojka díky působení páky nadělalanezměrné škody-.Stačí,aby se zavadilo do rozdvojky ze strany a dochází k devastaci vnitřností,ať jsou z keramiky,nebo plastu.Stejně je to pak u některých starších typů,které převracejí fázi.Proto vždy doporučuji pro tyto účely zdvojení,či ztrojení zásuvky použít prodlužovací šňůru.takže do krámu a kupte třebas krátkou prodlužovačku se třemi zásuvkami určenou pro větší zatížení.(silný kabel).

JABRAKA

Datum: 05.01.17 20:58

Nenechte se vystrašit, někteří rádci tady z toho zase dělají horor. Pračka sice má být připojena samostatně, je to proto, že má velký odběr a připojení a zapnutí dalšího spotřebiče na stejný okruh by ho mohlo přetížit. Ovšem nabíječka mobilu má odběr tak nepatrný, že to rozhodně okruh nepřetíží ani když bude pračka v tu chvíli zapnutá (ani 2 nabíječky). V té zásuvce asi nebude všechno v pořádku (takže určitě zkontrolovat, Váš syn by to určitě zvládl, není to žádná věda, ale asi se mu prostě nechce). Možná se bude závada opakovat, ale prostě Vám to zase "jen" vyhodí jističe. Ty jističe jsou tam právě proto, aby se nic horšího nestalo (i když zcela vyloučit se to nedá, ale pravděpodobnost je mizivá). Rozdvojky sice nejsou ideální řešení, ale někdy to bez nich prostě nejde. Jsou dimenzovány na stejné zatížení, jako zásuvky (většinou na 16 A), takže při jejich běžném použití se nic zvláštního neděje. Samozřejmě, že když do ní budete kopat, moc to rozdvojce ani zásuvce neprospěje.

doplněno 05.01.17 21:07:

Jabrako, když tak moc nemáte rád rozdvojky, co říkáte na tohle? ;)

Datum: 05.01.17 21:04

Korino,

Pokud bude zásuvka poškozená,což bude určitě ten problém,nechte ji vyměnit za dvojzásuvku.Ubude tím mnoho problémů.

JB

Datum: 05.01.17 21:53

všem kteří si dělají starost abych to tady ve zdraví přežila moc děkuji. a mám černé svědomí ohledně těch rozdvojek, na chatě mám ve třech místnostech po dvou zásuvkách tak to řeším takovým kabelem který má 3 až 5 zásuvek a všechny jsou zaplněné ale elektrikář který mi tam přidělával boilér nic neříkal.no v kuchyni je hlavně dvouvařič, trouba, konvice a 10 l. boilér. v té druhé je telka,lamička a lednice velká s mrazákem.ale elektrika je na chatě 380w k vuli sekačce a křovinořezu.. Ve sklepě je taky zásuvka atd.nikdy to nevyhazovalo ani když v létě je vše v provozu ještě pračka.nechci vás obtěžovat , jenom mám ještě jednu otázku, v bytě jsou vestavěné skříně v předsíni a zašupovací dveře a dole u země jsou dvě zásuvky jako vevnitř myslím.na lux a nevím na co ještě.Mohu je používat , nějak k tomu nemám důvěru.dík Korina

Od: rqwope*
Datum: 06.01.17 07:43

Takový fígl: u stabilně zapojených spotřebičů s větším odběrem je nejčastější závada vypálení zásuvky. To je způsobeno kombinací faktorů - stále zapojená zástrčka unaví častečně pružnost zdířky a přítlak je nižší, nárazově vlhké prostředí způsobuje oxidaci spoje, vlivem tohoto roste přechodový odpor spoje a spoj se zahřívá. Může se zahřívat i roky a nikdo to neví, ale odpor a teplota rostou až přítlak zdířky povolí značně a v zásuvce chytne oblouk. Fígl: cca jednou týdně zástrčku několikrát vytahnou a vrátit. Při realizaci jsou pro tyto intalace lepší zásuvky s keramickým vnitřkem. Rozdvojky a prodlužovačky jsou nevhodné, protože už od výroby nejsou zcela dobře udělané na stabilní zatížení, prodlužky jsou poddimenzované a celé plastové. To když chytne tak z toho teče hořící roztavený plast, což např. za skříní neni nic moc. Rozdvojka trvale umístěná zdvojnásobuje počet kritických přechodových odporů.

Datum: 06.01.17 08:18

Jak je stará elektrika v tom bytě? Jestli jsou dráty hliníkové tak se musí podotahovat (někým kdo alespoň ví co dělá). A nebo bych viděl problém ve vadné rozdvojce, pokud neodešla jen nabíječka ;)

Datum: 06.01.17 11:12

vše už je v pořádku. dům je postavený kolem 12 let tak i ta elektrika je tak stará, jde o novější stavbu, jsou to atriové domky se spoustou zeleně a podzemními garážemi.já bydlím tady pět let a jsem moc spokojená Hlavně že ta pračka je v pořádku to mi spadl kámen ze srdce. Ještě jednou děkuji všem kteří sem psali a přeji hezký den Korina

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.