Plíseň rohu v zrekonstruovaném domě

Od: Datum: 02.01.17 12:02 odpovědí: 50 změna: 31.01.17 20:54

Dobrý den,

můžete mi poradit, co mám dělat s tímto plesnivým rohem? Dům prošel celkovou rekonstrukcí, máme vše 1,5roku nové, dělali jsme komplet nové omítky, podlahy, elektřinu apod a nyní po necelých 2 letech nám začal plesnivit roh jak dole od země, tak u stropu, dokonce i ve výklenku vedle topení, kde je plíseň cca 0,5m od topení:/

Dům je izolovaný a ten roh, který plesniví bych tipoval ze všech 4 nejméně, je narozdíl od těch 3 dalších z části na jížní straně a je u schodiště a asi metr a půl vysoko (máme sklep), čekal bych to spíše od dalšího rohu, který je níže, je ze severní strany a u lesa ve stínu..

Mám to přestříkat prozatím SAVEM nebo tomu ještě přihorším? protože jsem slyšel, že SAVO na to není dobré, že se tím plíseň zahubí na chvíli a pak je ještě horší:(

Na jaře mám v plánu to pořádně vystříkat tím savem, přetřít barvou na železo (základem) a poté znovu natřít..

Děkuji za každou radu a tip ;)


doplněno 02.01.17 12:28:

Ještě doplním, že se snažíme větrat jak to je jde a topíme přes den, když jsme v práci kolem 17C po práci a večer kolem 20C. Teplota žádná sláva, ale zase to tak málo není ne?Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.01.17 13:52

A na druhej strane rohov je čo? Vetráte poriadne,až vám ochladne vzduch v dome.Vzduch má samozrejme väčšiu vlhkos,ktorá sa potom vyzráža na chladných rohoch nevytopeneho domu a začne plesnivie.Podža mňa ak budete teplotu udržiava na 21-22 stupňov a viac podstatne by to eliminovalo premrzanie stien.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.01.17 13:58
avatar

Roh vám nějakým způsobem promrzá. Je nejchladnější v místnosti možná i domě a proto se na něm kondenzuje voda. Díky tomu pak na něm (na povrchu) roste plíseň. Savem vystíkejte ihned, uvolńují se vám spory do ovzduší. Problem to však nevyřeší, roh bude nejchladnější stále, vodní pára se na něm bude stále kondezovat. Vyřešila by to lepší izolace rohu, pomůže také lepší cirkulace vzduchu (např větrák, který podpoří cirkulaci vzduchu nebo přímotop, který ohřeje roh). Pokud nevyřešíte teplotu rohu, bude se vám tak plíseň dělat stále. Jakou máte vlhkost v domě?

Vystříkejte savem hned, druhý den omyjte omítku a stříkejte savem preventivně opakovaně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.01.17 14:01
avatar

Zvýšení teploty v domě nic nevyřeší, naopak zvýší se množství par ve vzduchu (teplejší vzduch udrží v sobě více vodní páry), zvětší se rozdíl mezi vzduchem a chladnou plochou a na povrchu zdiva se vysráží o to více vody. Prostě fyzika.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bydik
Datum: 02.01.17 15:45

Počkám si rád ještě na další rady, protože jeden z vás říká, topit více, druhý že to nepomůže :) S tím SAVEM si zatím taky moc jistý nejsem :(

Jak mám teda tohle odstranit do budoucna? Nechci jen SAVEM nahánět důsledky, chci vyřešit příčinu.. CO takový ten pohlčovač vlhkosti?

Datum: 02.01.17 16:07
avatar

Napadá mě se Vás zeptat, co je pod a nad promrzající podlahou a stropu. Pokud neobydlené prostory, máte je zateplené? Myslím, že o tomto se hodně mluví. Zateplit sklep a půdu.

Na kolik stupňů topíte v těchto obydlených prostorách?

Jinak soucítím s Vámi, je to k vzteku, takhle opravit domek a tohle se objevit.

Naopak bych se ráda já konkrétně Vás zeptala. Píšete, že jste dělal celkovou rekonstrukci domku. Dělal jste revizi elektřiny? Byla zde totiž otázka ohledně revize el., jestli není zbytečná a kdosi psal, že není potřeba. Já tvrdím, že pokud byla rekonstrukce povolena od stavebního úřadu, tak kolaudace se potom bez revize el. /případně jiných revizí/ neobejde.

Děkuji. Hezký den.

Pohlcovač vlhkosti budete muset mít zapojen pořád /hlavně v zimě/. Stále to není řešení.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.01.17 16:26
avatar

Když pomyslně provrtáte tento flek až vem, tak sdělte, jaký materiál všechno pomyslně provrtáte a kolik cm každého matroše. Máte čím změřit povrchovou teplotu tohoto místa? Máte čím změřit vlhkost tohoto místa? Nikoliv uprostřed místnosti, ale na tomto fleku?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.01.17 17:44
avatar

Než odpovíte panu Cukrářovi který se snaží najít příčinu problému.

K těm teplotám, na které topíte. Dle mého, pokud budete topit na vyšší teploty, problémy s plísní se zmenší. Neřeší to příčinu, ale zmenšuje to následky. Jde o posunutí rosného bodu více do zdiva.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vanad1*
Datum: 02.01.17 19:05

Jak píšete, je dům izolován. Toto je plíseň způsobená vnější izolací. Pokud je dům z vně zaizoláván, vlhkost zdi nemůže jít ven ale zůstává uvnitř. V létě slunce praží do zdi a ta se samovolně vysušuje. Při izolování se toto neděje! I když zdejší někteří rádci tvrdí, že to je správné, máte jasný důkaz o tom, že to tak není.

Naproti tomu vnitřní izolace nepustí na zeď vlhkost, ta se nemůže na stěně srážet a vyvětráním jde prostě ven.

Pokud budete topit na vyšší teplotu, smysl izolace je totálně v čudu ! To je nesmyslná rada.

Společnost lidí v ČR je takový náladový dav, který lze oblbnout poměrně snadno, ale vám to plíseň neodstarní. Pouze v případě, že tu blbost zvenku fasády odstraníte.

Savo vám pomůže a po čase, když plíseň opět vyleze, rozprašovačem Savo opět aplikujte. V koupelně firmy to děláme co 3 měsíce a na malbě není nic vidět.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.01.17 20:21
avatar

Dům je izolovaný a ten roh

z této věty jste poznal, že je dům zateplený, nebo jen hydroizolace proti zemní vlhkosti? Jak se to pozná z těchto pár slov?

Sice věříte svému názoru, ale tak to opravdu není.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vanad1*
Datum: 02.01.17 22:22
Tazatel pise sve info. Drive to nebylo a ted je. Nevhodna vnejsi izolace. Vlhko zustava uvnitr a vsichni jasaji Jak nekdo dobre poradil vnejsi izolaci k nicemu.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.01.17 09:12

Izolace zevnitř!?

Považuju vás za odborníka na tuto otázku, ale co je vlastně pravda?

http://www.arfo.cz/cs/stavba-…-betonovych-tvarnic-dle-eu-1/

(asi v dolní třetině stránky)

Tak kde je vlastně pravda?


doplněno 03.01.17 13:26:

Oprava - mělo to být na p. Cukráře, nějak jsem to blbě zařadil. Omluva.

avatar
Upozornění od sys milancukrar 03. 01. 2017 12:30:06
Asi by bylo vhodné doplnit, kdo se mýlí. Oslovit ho třeba nickem.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.01.17 16:42
avatar

Karle, nezařadil jste to blbě, není třaba se omlouvat. Já nedoporučuji izolaci zevniř, na uvedený článek nebudu psát nic.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vanad1*
Datum: 03.01.17 20:56

Já zase doporučuji izolaci zevnitř. Mě funguje. Stejný problém s plísní má více lidí, kterým byla dodělána vnější izolace. Dál k tomu není co dodat. Snad je to, že pokud někdo musí topit stejně jako před izolací, tak z něj musel někdo udělat věřícího naivu. Proto je vnější izolace hloupost. Topit stejně přes obrovské investice? To snad ne!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.01.17 20:58
avatar

vanad, asi by bylo vhodné dodat, proč někteří lidé mají problémy a většina nikoliv. není to zateplením, ale špatným zateplením a špatným užíváním domu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.01.17 21:21

Tepelný odpor je stejný v obou směrech, zevnitř i zvenku. Je tedy stejný při zateplení zevnitř i zvenku. Teplota vnitřního povrchu je tedy stejná, bez ohledu na to, je-li zateplení zevnitř nebo zvenku. Čili - vnitřní povrch bude vlhnout a plesnivět úplně stejně.
Je-li zatepleno zevnitř, cihly či beton nebo z čeho je dům postaven - promrzá. Pokud není vnitřní izolace hermetická, kondenzuje za ní voda, promáčí zeď, plesniví ..

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 02.01.17 21:55

Mýlíte se ve všem ..

avatar
Upozornění od sys milancukrar 03. 01. 2017 12:29:26
Asi by bylo vhodné doplnit, kdo se mýlí. Oslovit ho třeba nickem.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.01.17 15:57
avatar

Proč oslovovat nickem? Vždy komentář je pod Vaším příspěvkem...tak je to snad jasné. *hej*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kis
Datum: 02.01.17 21:41

Dokud jsme neměli měřáky,topení běželo na 5 ve všech místnostech.Nyní,od doby,kdy máme měřáky,zkoušeli jsme šetřit.Na noc vypínali topení,přes den topili na 3. Začaly nám mokrat kouty ve všech místnostech,dělala se plíseň. Takže zase zvyšujeme teplotu,větráme,mokré kouty se zatím neukázaly,ale zase ta paleta - velký nedoplatek za topení.Byt je chladný,pod střechou.Když topíme na 3 je tu 17 stupňů. Teď budou mrazy,takže topení pojede opět na 5,aby se nedělala plíseň.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.01.17 22:25
avatar

Děkuji za potvrzení mé teorie.


doplněno 02.01.17 22:29:

Co udělá zeď, pokud ji ohřeju. Bude teplá a nebude na ní kondenzovat voda = nebude se dělat plíseň.
Samozřejmě v tomto případě, kdy tazatel (z toho co prozatím řekl) neudělal jinou chybu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: balzerka
Datum: 02.01.17 23:10

Kejikl, tak bych to po babsku popálila fénem. Rozpis služeb, kdo kdy bude fénovat ..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bydik
Datum: 03.01.17 09:13

Děkuji vám všem za rady, včera jsem se k PC nedostal a jsem teď v práci, večer odepíšu všem, kteří mi budou chtít opravdu pomoci, tak to trochu více popíšu a rozepíšu ;)

P.S: Izolací jsem měl na mysli hydroizovali mezi sklepem a prvním patrem. Pod místností je sklep (suchý) ve sklepě je to v pořádku paradoxně. Nad sklepem je ještě 2 obývané a topené patro.

Pokusím se také změřit nějak tu vlhkost a teplotu, píšu nějak, protože žádný takový teploměr doma nemáme kromě elektronického čínského, u kterého bych určitě zřetel na naměřené hodnoty nebral :)

Od: bydik
Datum: 03.01.17 10:36

Ještě než se více večer rozepíšu a budeme to řešit, mám to do té doby přestříkat SAVEM nebo ne? Samozřejmě to beru jako zpomalení plísně a dočasné řešení, nikoliv jako řešení, ale raději se ptám, protože někde jsem četl, že to dočasně pozastaví ale z dlouhodobého hlediska pak zhorší...

Od: satak
Datum: 03.01.17 10:43
Topte(aspoň 21℃;) a větrejte 3-4x denně, po dobu několika měsíců...samozřejmě ošetřujte Savem.Nesušit v bytě prádlo a vaření omezit na minimum.
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 03.01.17 12:27
avatar

bydlík, tedĄ již víme, že není na venkovní stěně tepelná izolace, takže někteří si pletou pojmy.

Zkuste mi tedy sdělit, a se někam pohneme:

Když pomyslně provrtáte tento flek až vem, tak sdělte, jaký materiál všechno pomyslně provrtáte a kolik cm každého matroše. Máte čím změřit povrchovou teplotu tohoto místa? Máte čím změřit vlhkost tohoto místa? Nikoliv uprostřed místnosti, ale na tomto fleku?

Domnívám se, že jde o tepelný most, bude nutné zeteplit na VENKOVNÍ straně, přestože to někteří zpochybňují.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: rv
Datum: 03.01.17 12:39

Nevím, co chcete řešit. Barák nemá vnější tepelnou izolaci, tak se chová tak, jak se chovaly baráky v minulých sto letech. Zdi promrzaly a na nich a v nich se srážela vlhkost. Můžete se drbat pravou rukou za levým uchem, ale řešením je vnější tepelná izolace - zeď bude teplá a vlhkost se v ní nebude srážet.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: bydlik
Datum: 03.01.17 18:07

Tak pánové, jsem doma a mohu se problému věnovat, jsem rád, že se tomu věnujete semnou ;) Zkusím bodově pro lepší přehled:

1. Dům jsme koupili a zrekonstuovali, co bylo předtím teda nedokážu posoudit, ale nějaké velké plísně určitě ne

2. Po první zimě nic, po druhé která nyní probíhá se to asi už nasbíralo a začalo to

3. Dům je 2.patrový s půdou a komplet podsklepený

4. Topíme když nejsme doma na cca 17C, když jsme doma, na cca 20-21C, někdy dole kde je právě plíseň přitápíme krbovýmy kamny, ale v obyváku, plesniví jídelna (ale obyvák+kuchyn+jídelna) jsou propojené pak je teplota po zatopení krbem větší

5. Větrám 1x denně - budu se snažit teď už určitě častěji

6.Měřil jsem tu vlhkost dnes, první elektronickým teploměrem a ten ukazoval nesmysl kolem 50-60%, tak jsem z terária vyjmul vlkoměr a v místnosti uprostřed mezi obyvákem a kuchyní bylo cca 20%, v té místnosti v tom místě, kde je plíseň bylo cca 32%, nemám s čím porovnat tak nevím jeslti to jsou dobré nebo špatné hodnoty..

7.Teplota v době měření ukazovala o 2C méně, než v té samé místnosti uprostřed na stole...

8. Průřez zdí: Když se virtuálně prořežu ven a budu trochu odhadovat, protože dům má cca 50let a nestavil ho nikdo z rodiny, tak je z vnitřní strany nejprve omítka, potom hrubá omítka asi 2cm (dělal jsem drážky pro elektřinu) a poté klasické staré cihly...z venku potom brizolit...pod tím rohem je asi 1,5 sokl z kamene, kde je sklep částečně teda nad zemí a částečně v zemi. Mezi tím kamenem (sklepem) a cihlou (stavbou) je vidět hlavně v létě, jak vytéká asfalt, takže tato izolace i přesto, že má roky, částěčně vytekla a není to žádná moderní izolace, tak JE...

Jak jsem tak četl vaše postřehy, tak teď už asi vím, že je to opravdu kombinace nezateplení, mírnějšího topení a malého větrání (1xdenně), co teď s tím? Napíšu, co budu dělat, kdyžtak napište co si o tom myslíte?

- Do jara to budu co 14dní stříkat SAVEM, na jaře až bude teplo pořádně patro vyvětrám, pořádně vystříkám místa SAVEM, vysuším, ošetřím nějakým nátěrem proti plísním a poté až to uschne natřu znovu na původní barvu...Do toho budu od podzimu více topit aspoň o 1C, větrat 2x denně nebo vždy, když uvidím orosené okna, které trochu byly než jsem vyvětral a hlavně pořídím nějaký pohlčovač vlhkosti, který budu přes zimu v té nejchladnější místnosti zapínat. Hm?

Samozřejmě chystáme i zateplení, ale k němu se nedostaneme dřív jak za 3-4 roky:(

Datum: 03.01.17 19:01

Těch 20% je v létě na Sahaře. Vy tam máte těch 60%. Pokud je ten vlhkoměr mechanický - můžete si ho seřídit. Zavřete do do vzduchotěsné krabičky nebo igeliáku s mističkou se lžící kuchyňské soli, kterou navlhčíte tak, aby se všechna nerozpustila. Nechte to v místnosti s pokojovou teplotou a počkejte aspoň 4 hodiny a podívejte se na vlhkoměr. Měl by ukazovat 75%. Zezadu by měl mít seřizovací šroubek, kterým ho můžete seřídit. Pokud ne, vyhodit.
Mimochodem - máte nová okna, že?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bydik
Datum: 03.01.17 23:04

Zkouším už 3 vlkoměr (2digi + 1mechanický) a opravdu to vypadá, že tu zase až tak velkou vlhkost nemáme, ale budou tu asi velké teplotní rozdíly od krbu tady bude 30 u krbu i 40C a v té jídelně u rohu cca 17C tak i v tom malém vlhku se srazí voda...

Ale opravdu to vypadá že v domě máme kolem 30-35% a v tom rohu kolem 45-50%, je to aspoň trochu reálné?

Od: satak
Datum: 03.01.17 23:19
Píšete po rekonstrukci...a na to hlavní jste zapoměli.Hlavně, že máte určitě nová okna...
Pokuď chcete zkoncovat s plísněmi,je potřeba radiátory pod každé okno a třeba i na chodbu...né nějaký krb.Krbem vytápíte hlavně podlahu o patro výše a daleko od krbu to bude mizérie...neboli u krbu budete chcípat vedrem a ne druhé straně to bude vesele plesnivět.Nepíšete jesli hodně vaříte a kde sušíte prádlo,případně kam větráte vlhkost z koupelny?
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.01.17 19:04
avatar

Bydlíku, začal bych tím, že si pořídíte správný vlhkoměr, páč nemůžete mít dole v fleku 20-32% vlhkosti. Určitě více, asi těch 60%.

Zvyšte teplotu ze 17°C na 20°C, páč tím moc neušetříte, když necháváte vychladnout teplotu a ochladit stěny. Jakmile to počasí dovolí, kupte 2 balíky polyše o síle 12-14cm, přilepte ho (správně) pěnou na roh baráku. Uvidíte brzo výsledek. Až bude více peněz, doteplíte zbytek.

Proč čekat 3-4 roky?


doplněno 03.01.17 21:15:

bydíku, omlouvám se za komolení nicku, až teď jsem si všiml, že to píšu špatně.

...To je důvod, proč nechci zateplovat kus rohu jenom, protože to je roh hned u schodiště, to by vypadalo opravdu děsně...

Opravdu? není horší plíseň?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bydik
Datum: 03.01.17 21:11

Ano už o tom něco čtu, ten vlhkoměr bude asi na...buďto koupím nový nějaký nebo se na to vykašlu, protože už asi stejně víme, že je to tím vlhkem, které se sráží v nejchladjším rohu domu...

budu více topit, větrat a dám do toho rohu ODVlhovač vzduchu, investice bude cca stejná jako polystyren, ale nebude to vypdat tak blbě. To je důvod, proč nechci zateplovat kus rohu jenom, protože to je roh hned u schodiště, to by vypadalo opravdu děsně.

Od: bydik
Datum: 03.01.17 21:13

Snad by na začátek stačilo i tohle?

http://odvlhcovace-vzduchu.he…-ts-8293/specifikace/#section

nebo jít do něčeho drahšího?

Datum: 03.01.17 22:16
avatar

Tak ještě jednou. S tímto problémem mám velmi dobré zkušenosti z domu rodičů. Jednalo se o 30 let starý dům, který v jedné místnosti (předělaný balkon na pokoj s polykarbonátovou střechou a celou jednou stěnou z oken, něco jako zimní zahrada) měl s tímto problem. Proč se v tomto pokoji rosila okna a zdi kolem oken i v rozích od podlahy až ke stropu jsem se zabývala dost podrobně.

Plíseň kteoru na zdi máte, neprorůstá do zdiva ani z něj nevyrůstá, ale pouze roste na povrchu, protože je zeď je studená a v rohu tolik neproudí jako na ploše a tak je vlhká od vystrážené vlhkosti, což se houbám líbí, navíc, ještě ta teplota kolem těch 20 - 25°C - úplný ráj. Zvýšení teploty vytápění až na 25 klidně i 30°C, vždy problém ještě zhoršilo, protože se více zvýšila teplota vzduchu, zdi možná také, cle podstatně méně = zvýšil rozdíl teplot mezi vzduchem a oním místem na zdi. Navíc, čím teplejší vzduch, tím více v sobě zadrží vodní páry a tím více se jí může na zdi vysrážet. Vlhkost jsme doma měli, tak jak uvádíte i vy, max do 70 %.

Okamžité řešení? Přímotop namířený na stěnu. Jiné není. Dlouhodobé? Problém hlavně vyřeší snížení obsahu vodní páry ve vzduchu. Nevím, jaký máte způsob žití v domě, ale vařením dostáváte do vzduchu velké množství vody, ale hlavně sušením prádla. Takže digestoř nad sporák a k pračce sušičku (divili by jste se kolik z takové jedné várky pračky je vody - klidně i 4 litry) . Vlhkost klesne až na 40%. Také koupání s otevřenými dveřmi koupelny.

Ani opatření, které uvádíte, že si uděláte v létě, vám zase problem v zimě prostě nevyřeší. Prostě léčíte důsledek, nikoliv příčinu.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: bydik
Datum: 03.01.17 23:02

Floro:

Ano rozumím vám dobře jak to myslíte... Opatření v létě chci udělat jen proto, aby jídelna vypadala zase jako u lidí, na zimu chystám opatření:

1. Větrat aspoň 2x denně

2. Budeme kupovat odvlhčovač vzduchu asi tento: http://odvlhcovace-vzduchu.heureka.cz/sakura-scf-5800/#

Ten bude zaplý na celou noc a dopoledne (kvůli hluku když budeme pryč nebo spát v patře) od listopadu do března

3. Přestaneme sušit dole prádlo a zapínat digestoř na větší výkon

4. Občas asi zapnu i nějaký ventilátor do toho rohu...

5. Vyšší topení tedy vypustím a pokud ano, tak ne kvůli tomu a o to více prevenci přitvrdím

Od: satak
Datum: 03.01.17 23:21
Odvlhčovač ani nekupujte...s vlhkostí musíte zkoncovat...
Ohodnoceno: 0x
 
Od: honzik*
Datum: 04.01.17 09:30

ze všeho nejdůležitější je v létě odstranit tepelné mosty. Nic důležitějšího si na léto neplánujte. Větrání 2 x denně Vám nepomůže, stejně tak ten žalostně nedostatečný odvlhčovač. On i pomůže, ale musel by být výkonnější. Vhodný se prodává třeba v Bauhausu za cca 6 tis. Ten už je fakt účinný. A je to překabátěný značkový přístroj, takže jim klidně reklamu udělám. Ale spát se u toho nedá.

Zásadní je doma nesušit prádlo, po vykoupání vždy větrat koupelnu ven, používat vždy digestoř, větrat min. 3x denně průvanem. Dlouhé žehlení napařovací žehličkou je taky "fajn". Nakonec zjistíte, že Vám velmi výrazně stouply náklady na topení (kvůli tomu větrání). Celkem blbá situace, znám dobře. Podle mé zkušenosti, když budete držet vlhkost dlouhodobě pod 40%, tak problémy nebudou a že mám v domě problematický míst dost. Zároveň je ovšem třeba všude topit na 19 – 22°C. V současných teplotách je rel. vlhkost uvnitř 45 - 50% velice riziková. Jakýkoli tepelný most (např. rámečky a rámy oken, zámky, kliky, studené zdi) je okamžitě mokrý.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.01.17 23:26
avatar

Nejsem odborník, tak jsem z vašeho popisu pochopila že: jste po kompletní rekonstrukci! Tedy že jste i zateplen. Pokud bych to pochopila, tak jsem Vám napsala hned včera, že Vám ten roh promrzá. To přece není žádná věda, že to chce kabátek.

Potom bych se neptala, zda máte zateplen sklep a půdu, ale že je nutné zateplit venkovní zdi.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bydik
Datum: 04.01.17 10:01

Lidi já tomu rozumím, že je nejlepší zateplit, ale prostě 300tis momentálně opravdu nemáme:(

Proto přijmu jakoukoliv jinou radu(y), které budu dělat do té doby, než se zateplí...

Ještě se zeptám asi na dost blbou otázku, ale přemýšlel jsem nad tím, jak to tak může fungovat, ale když mám uvnitř domu cca 50% vlhkost a budu do průvanu větrat z venku vzduchem, který má okolo 60-70%, jak můžu vlhkost snížit? :)

Od: bydik
Datum: 04.01.17 10:25

Ještě mě zajímá vᚠnázor na...

1. Koupit pohlčovač vlhkosti, tu dát do toho rohu kde se srazí jak už víme největší množství kondenzovaného vlhka a on by to sežral. Ikdyž je slabý, vlhko bude padat přímo na něj...

2. Koupit místo toho klasický malý přímotop s ventilátorem, nějaký malý za 500Kč a ten namířit na ten roh a spínat třeba 4hod denně a ten tepelný most nahřívat? Roh by potom nebyl nejchladnější a nekondenzoval by, ne? Ale zase se bojím, aby se to nepřesunulo do druhého chladnějšího rohu?

Datum: 05.01.17 20:51
avatar

1. Chybně si myslíte, že vlhkost (ve vzduchu) je jen u toho koutu. Vzduch v místnosti vždy trošku cirguluje a odvlhčovač se tedymusí koupit takový, aby byl schopen odvlhčit vzduch v celé místnosti.

2. Pokud ho koupíte, problém se určitě nepřesune jinam.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.01.17 13:23
avatar

bydlíku,

že nemáte 300 tisíc je jasné, ale určitě když uděláte dílčí kroky, tak se situace vyřeší. nekupujte odvlhčovače, nekupujte přímotopy, ale finance vložte do budoucího zateplení, že zatelíte jen kritické části.

Když si přečtete moje odpovědi, nenajdete nikde zmíňku, že máte více větrat, páč já nevím jak větráte, jakou máte vlhkost a jaká je venku. proto píšu, že se musí měřit a podle situace větrat. Nikoliv když je venku "prádelna" tak větrat. Aby se plíseň dostala pryč, musíte zvýšit povrchovou teplotu stěny.

Jak to provedete, je jen na Vás.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 05.01.17 20:48
avatar

Fígl je v tom, že 21st.C vzduch při relativní vlhkosti 60% obsahuje mnohem více vody než současný venkovní mrazivý vzduch, který má třeba také relativní vlhkost 60%.
Takže vyvětráte, do domu dotanete vzduch s menším procentem vody, ten se následně ohřeje a relativní vlhkost klesne třeba na 40%.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bydik
Datum: 30.01.17 09:32

Tak pánové a dámy, vlhkost podctivě změřena vlhkoměrem, který mám půjčený a je kalibrovaný s odchylkou 0,5%.

- Když měřím ráno, po největších mrazech a zároveň největším topení + po vaření tak vlhkost max 45%.

- Za ideálních podmínek přes den, kdy se topí méně + větráme atd, tak vlhkost kolem 30%. Jak zatopím krbem (suché teplo) tak o kolem 25%.

Takže u nás ta plíseň nebude ani tak vlhkostí v domě, jak spíše těmi teplotními rozdíly a promrzlým rohem, kde se srazí kondenzovaná voda. Rosí se nám i okna a taky ne kvůli nadměrné vlhkosti, ale proto, že mi ten vlhkoměr ukázal rosný bod při teplotě a vlhkosti cca 10C, okno má v těchto mrazech zajisté teplotu kolem 5-10C.

Jak bojovat s tímto?

Datum: 30.01.17 09:44
avatar

Nemám tolik času, abych přečetl celou historii...

Nicméně pokud jsou parametry vlhkosti a teplot co uvádíte správné a já tomu věřím..

Tak jeden z problémů bude ten, že vytápíte na nízkou teplotu interiéru (tedy ne že by 21stC bylo obecně málo.., ale je to málo ve Vašem konkrétním případě). Vy byste potřeboval "dostat" teplotu zdi (a oken) nad teplotu rosného bodu. U starých oken to samozřejmě bude problém..a je téměř neřešitelný, takže utírat okna, a zajistit pro ně (kolem nich) cirkulaci vzduchu. Zeď neohřejete (neprohřejete) jinak, než tím, že budete trvale vytápět na vyšší teplotu, aby zeď mohla naakumulovat potřebné teplo.

Tuším z řádek výše i ten problém, že vytápíte v krbu...v jedné místnosti..a do té "druhé" (či dalších) máte jen otevřené dveře? Tak to je potom také jasné..Pokud by místnost byla vytápěna klasicky otopnými tělesy, tak rozložení teplot v místnosti bude daleko příznivější, zeď na které je těleso bude prohřátá..a okno nad tělesem bude vystaveno teplému proudícímu vzduchu. A bude po většině problémů.

U starších domů je toto v podstatě "normální"...to je fyzika.


doplněno 30.01.17 15:24:

jendad: No jistě že se Vám nic nerosí..Pro Vás je teplota osného bodu cca 7stC..Pokud má rám (sklo) okna teplotu 14-15stC, tak je fyzikálně nemožné aby se rosilo.

Je poměrně pravděpodobné, že při vytápění kamny na pevná paliva byla v objektu daleko vyšší teplota než při zavedení ústředního topení a alespoň nějaké regulace kotle..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 30.01.17 15:05

Pane martncankl. Já mám zkušenost s krby opačnou. Prarodiče vytápěli dum kamny na uhlí a žádné problémy . Jak bylo uděláno ustřední topení , tak zdi odspodu vlhly . Jednoznačně kamna lépe vyvětrají dum než ustřední topení .

Jinak změřil jsem rám okna infrateploměrem a má při venkovních -8°c asi 14 až 15°c .Vlhkost vevnitř 40% . Nic se nerosí , okna dvojskla součinitel prostupu tela 1.0

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rexŽ
Datum: 30.01.17 17:49

Dobrý den. Podobný problém jsem rovněž řešil. Měli jsme plíseň v dolním rohu ( tedy u podlahy) a okolo rohu. Koupil jsem prostředek na plíseň, podle návodu jsem to postříkal a potom přetřel hustým vápenným roztokem. Po cca dvou dnech znovu. To bylo v zimě. V létě jsem jsem to přetřel barvou jaká je na stěnách. Nyní je to 2 roky a je to v pořádku.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 30.01.17 18:09
avatar

Řešení to má, velmi jednoduché a za pár korun. Přesně tenhle problém řešil kolega z práce. Pozval si v létě topenáře, a od nejbližšího radiátoru natáhl 15mm měděné trubky tam a zpátky těsně u zdi, těsně nad podlahou, až do toho rohu. prostě udělal z té smyčky malý radiátor. Tím zajistil větrání a vysoušení toho koutu teplým proudícím vzduchem. Bylo to za jedno odpoledne hotové a má klid. Od té doby se plíseň neobjevila. Má to takhle na dvou místech.

A to Savo použijte hned. Z té plísně opravdu létají spory, a májí negativní vliv na zdraví. některým lidem to nevadí, někteří jsou na ně citliví.


doplněno 30.01.17 18:48:

Milane, já nevím, jak mu to topenář udělal. Pokud to tazatele zaujme, můžu se mu optat, určitě by kolega udělal i pár fotek, jak to má konkrétně vyřešené.


doplněno 01.02.17 17:52:

Tak jsem se kolegy zeptal, jak to má udělané. Celé je to ještě jednodušší, než jsem myslel. Má protaženou přívodní trubku do toho kouta a pak teprve do přívodu nejbližšího radiátoru. Takže mu do té smyčky jde ta nejteplejší voda, a až potom jde do radiátoru. Měl k tomu dvě poznámky. To co se všichni snaží schovat, tedy trubky, tady musí vést po povrchu. A za druhé zapochyboval, jestli ta trubka bude stačit na tu plíseň v rohu u stropu. Jestli by nebylo lepší použít malinký radiátor. Tož tak, no. Zatím to má dva roky a plíseň zmizela a dosud se neobjevila.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.01.17 18:36
avatar

nikdo, ale toto řešení může mít i vadu, páč teplá voda proteče rychle přes trubku, moc se neochladí a vrátí se teplá do kotle. Pokud je to třeba plynový, vyhodnotí, že zpátečka je teplá a přestane topit, jen honí vodu dokola, až vychledně. Musí se tato větev řádně vyvážit. Tímto způsobem se zeď ohřeje, pak plíseň nemá šanci.


doplněno 01.02.17 17:56:

Nikdo, děkuji za dovyjasnění. Je jasné, že je potřeba zvýšit povrchovou teplotu stěny, pak již nehrozí plísně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.01.17 18:26

Bych ten roh vyčistil Savem a dal tam 5W ventilátorek foukat do rohu na zeď celej rok nonstop.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.01.17 20:54

Já jsem kdysi jeden roh dočasně řešil stolní lampičkou. S pravou žárovkou ovšem. Ona z blízka docela slušně hřeje. A nemusí svítit úplně nonstop.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.