Doplnění vody do topné soustavy a nastavení t

Od: Datum: 02.01.17 11:53 odpovědí: 2 změna: 22.01.17 22:14

Dobrý den,

z topného systému mi špatně těsnícím napouštěcím ventilem utelko trochu vody (nevím přesně kolik). Sám jsem objevil tak ca 3-5 litrů. Drobnými úkapy ale mohlo unikat delší dobu a uniknout mohlo více. Poslední dobou se mi často zavzdušňují radiátory. Moje otázka je, jak správně celý systém nastavit. Témata jsem si na poradte.cz již prošel. Přesto popíši můj konrétní případ. Děkuji předem za rady, jak na to:

RD je patrový, výška v hřebenu ca 7,5 m. Topí se tepelným čerpadlem umístěným v přízemí na max. 50 st. Celsia. Nad TČ v přízemí je expanzka 50 litrů (Dukla 1,5-3 atm)) . V patře je 8 radiátorů, v přízemí je topení vodou do podlahy a jeden žebřík v koupelně. Tlak nyní v expanzce na ventilku 1atm (z ventilku uniká vzduch, ne voda), na budíku u podlahy ca 0,5 m nad zemí 0,9 atm..

Na systému jsou nainstalovány automatické odvzdušňovací ventily. Přesto na nejvyšším radiátoru odvzdušňuji před zimou a i 3x během zimy. Vždy je studený vršek radiátoru. Odvzdušněno je rychle, ca za 2 vteřiny.

Nevím, když je odvzdušněno, kde se bere vzduch. Jak poznám, že je v oběhu málo vody? Jak vodu doplnit na správný tlak? Nebo mám pouze dofouknout expanzku na 1,5 atm?

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: topic
Datum: 05.01.17 13:08

Málo vody. Expanzku nech jak je (je plná vzduchu), dopusť systém vodou na tlak 1,3 atm na budíku u podlahy (za studena; za tepla 1,4 atm)

Při dopouštění bys měl vidět, že tlak vody nejdřív rychle stoupne na 1 atm a pak bude stoupat pomalu (= voda při 1 atm začne téct do expanzky)

PS zavzdušňování nemusí být kvůli nízkému tlaku, ale uvolněním vzduchu rozpuštěného ve vodě - pokud dopustíč tak se pak uvolňuje a právě v horních radiátorech s nejnižším tlakem. - výška systému 7,5 metru a tlak 0,9 atm = zavzdušnit se to nemůže (leda pokles tlaku při vychladnutí systému pod 0,75 atm

Ohodnoceno: 2x
 
Od: xnv
Datum: 22.01.17 22:14

Tak provedeno podle návodu a vypadá to, že je to ok.

Tlak u země je při 40 st 1,35 atm, v expanzce vzrostl tlak na ca. 1,4 atm.

Je to takto ok nebo mám ještě trochu vody připustit nebo dofouknout tlak vzduchu?

Na expanzce je napsáno: tlak membrány 1,5 bar. max 3,0.

Je mi o to, abych zbytečně nepřetlakoval topný systém.

Děkuji

VN

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.