Plynový kotel netopí

Od: Datum: 02.01.17 11:50 odpovědí: 29 změna: 08.01.17 22:09

Prosim Vás, kotel, který údajně topil mnoho let, najednou přestal topit. Topení nejsou nijak moc horká. Během posledního týdne se to upllně zhoršilo a jsou vlažná. I když kotel je stále stejně nasatavený. Na regu v obyváku je nastavených "šílených" 28, ale nic se neděje. V místnosti bylo kolem 20. Po této noci 16. Opravář tam vyměnil čerpadlo. Nic se ale nezměnilo.

Další výměna prej bude 3cestný ventil a pak prej výměník.

Přikládám 2 videa, třeba Vás něco napadne. Já tomuto nerozumím, ale rád bych měl i další názory.

Děkuji Vám a hezký Nový rok :)

doplněno 02.01.17 11:52:

Vůbec netuším jak se ten kotel má normálně chovat, proto to video. Je to normální co dělá na tom videu?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.01.17 13:09

Skúste spraviť nastavenie podľa návodu na obsluku podľa odseku 4.5.2.

Ruku dajte na čerpadlo,či pri zapnutí kotla cítite vibrácie,či sa točí.Popíšte,ktorá trubka je pri prevádzke kotla teplá a ktorá chladne.Popíšte najmä tie,ktoré idú z kotla do radiátorov a späť.Podľa videa kotol nevykazuje poruchu.Odhadoval by som zanesené niejaké sitko alebo ten výmenník tepla.Ak vám vymenil čerpadlo a stav je rovnaký,tak čerpadlo nebolo chybné.Inak váš kotol má autodiagnostiku a jednotlivé komponenty si servisák môže overiť ich funkčnosť.

Návod na obsluhu: https://www.vaillant.sk/downl…c-pro-plus-2007-sk-436826.pdf

Návod na montáž pre inštaláciu https://www.vaillant.cz/downl…i-atmotec-pro-plus-819172.pdf

Ohodnoceno: 2x

Od: jmlc®
Datum: 05.01.17 13:14

Můj názor - Plyn má dělat vždy a jen servis, který je k tomu certifikovaný. Bohužel i tam se najdou blbci a vyčůránci. Pokud proběhl servis s výměnou a bez opravy, pak reklamovat a neplatit. Stěžovat si na webu výrobce kotle na onoho servisního technika, pokud ten chce další a další peníze a vyměňuje části kotle formou pokus-omyl.

doplněno 05.01.17 17:38:

v tom ventilu je logika ok - určitě levnější než čerpadlo ne?

Ohodnoceno: 0x

Od: topic
Datum: 05.01.17 13:22

jj, reklamovat opravu, požadovat vrácení peněz za výměnu bezvadného čerpadla.

Od: neon®
Datum: 05.01.17 17:22

Děkuju za názory, prozkoumám tu teplotu trubek, jak radí první "rádce".

Mezitím je objednána výměna trojcestného ventilu, protože bylo již ze dvou zdrojů potvrzena teorie, že tento ventil se prej rád časem zanáší, zvlášť pokud je tvrdší voda a pak to tlačí teplou vodu do nejkratšího okruhu nebo nejjednodušší cestou. Což by vysvětlovalo, proč jeden radiátor v koupelně uplně vaří a ty ostatní jsou chladnější.

Kdyžtak napište, jestli ten trojcestný ventil je podle vás blbost.

Datum: 05.01.17 20:31

Ten trojcestný ventil si môže zdiagnostikovať a nie hneď meniť.Trojcestný ventil má tú funkciu,že prepína smer topnej vody buď na ohrev teplej vody alebo do radiátorov.Ak vypnete ohrev vody,tak trojcestný ventil bude mimo činnosť.Ak to bude oprávar opravovať typom pokus-omyl,tak za chvíľu vám ostane len starý obal a všetko bude pomenené.

Datum: 05.01.17 21:44

Děkuji. Snažím se pochopit funkci toho 3cestného ventilu, bohužel na internetu nejsou nikde jasné návody "jak funguje". Nějak mi není jasné, na co ten ventil teda u toho kotle máme, když ohřev teplé vody je dělán odděleně, elektrikou. Dává se ten trojcestný ventil i v případě, že plyn. kotel hřeje jen radiátory? Já ani zatím nevím, kde ten ventil je u nás umístěný. U kotle budu až o víkendu. Zatím se jen teoreticky připravuju na co se podívat. Děkuji.

Od: vanad1
Datum: 06.01.17 09:54

Výměník lze vyčistit běžnou kyselinou citronovou v uzavřeném okruhu. Je to tedy malinko složitěší ale jde to. Nebo se výměník odmontuje a ředěnou kyselinou solnou se propláchne. Bývá měděný a neměl by to být problém. Trojcestný ventil bývá elektricky ovládaná klapka, která podle zvolení funkce buď neotevře a kotel topí jen pro radiátory, nebo se otevírá podle údajů teplotního čidla a ohřeje nejprve zásobnít TUV a pak se uzavře a zase jen topí. Vše lze rozebrat a vyčistit. Já má nainstalovaný změkčovač vody a výskyt usazenin je minimální.

Opravář je motivován výší ceny oprav, nikoli vaší spokojeností s minimálními náklady.

Od: fbiswaz
Datum: 05.01.17 21:37

Dobry vecer

na tom prvnim videu je jak kotel ohriva uzitkovou vodu a je pustena tepla voda nebo se ohriva zasobnik.Natocte video jak topite do radiatoru

Datum: 07.01.17 19:29

Tak jsem se dostal o víkendu ke kotli a měl bych jednu velkou aktualizaci, ke stavu a prosbu o rady:

Kotel se vůbec nepoužívá na ohřev užitkové vody. Trubky jsou uzavřené. Tím pádem trojcestný ventil je neustále otevřený do radiátorů. Voda za ventilem je horká.

Ale radiátory jsou vlažné. Čerpadlo jede.

A mě by teď moc zajímalo, jestli zanešený trojcestný ventil nebo výměník mohou způsobit tuto situaci, že vlastně radiátory zůstanou vlažné, protože čerpadlo není schopné přes ten zanešený bod rozvést dostatek vody?

Když tady píšete, že pokud servisák neřeší problém a chce jen vydělat postupnou výměnou dílů, tak jak má vlastně člověk poznat, že je někde něco zanesené (ventil, výměník...)? Protože trubky horké budou, i když jsou ty věci zanesené, jestli se nepletu. Jen holt bude průtok pomalejší, ale to já z venku nepoznám.

Např. jedno topení - trubka k topení je horká, hned za kohoutem topení je ještě horká, ale topení je skoro studené.

Může to být teda tím zaneseným ventilem? Je nějaká šance to předem poznat, že je v něm problém, aby se neplatilo za nový? Jak třeba poznat, jestli je to ventil nebo výměník? Popřípadě co je ještě možné, že je špatně?

Děkuji Vám.

Datum: 08.01.17 09:18

Kdyz se kotel nepouziva na ohrev uzitkove vody.Tak proc na videu to tak je.Jeste to ukazuje ze mate pustenou vodu

Datum: 08.01.17 11:35

Nemate tam nahodou filtr ktery je zacpany?Hlavne nam vysvetlite proc kotel ohriva uzitkovou vodu kdyz tam zadny zasobik nemate a kotel vodu neohriva

Datum: 08.01.17 11:54

No asi bych se měl omluvit za zmatení, ale já za to nemůžu, že ten kotel zobrazuje obrázek užitkové vody (protože je tam "omylem" stále nastavena na nějakou teplotu), ale holt trubky do aku jsou uzavřené a já to chápu tak, že pokud nezačne ten obrázek užitkové vody blikat, tak to tam nejde. Ten obrázek podle mě jen symbolizuje, že jsem kolečkem nastavil nějakou teplotu. Ale bliká tam vždy jen radiátor.

Situaci jsem teda napravil a kolečkem otočil a vypnul. Takže tam obrázek užitkové není, ale na chodu se vůbec nic nezměnilo.

Datum: 08.01.17 12:28

K tomu filtru. Nevím kolik tam může být filtrů. Ale při výměně čerpadla vydělal na zkoušku servisák jeden filtr uplně pryč. Leží mi tam bokem.

Datum: 08.01.17 10:36

Je problém ventil odmontovat a zkontrolovat? V okruhu by neměl být extrémní nános usazenin. Spíše jestli čerpadlo dává potřebný průtok, popř. jak máte vyřešeno odvzdušňování?

Trojcestný ventil má světlost jako trubky do výměníku. Toto zanést je skoro nemožné. Zkontrolujte jeho funkčnost !

Datum: 08.01.17 11:57

To by mě taky zajímalo, jestli jako amatér mohu v klidu odmontovat ventil a pak ho tam vrátit, nakolik je to odborná operace?

Tímto odmontováním jste myslel tu "kontrolu jeho funkčnosti"? Nebo to lze ještě nějak jinak?

A chápu to dobře, že instalatér, kterému nejde zas tak o zisk, by mohl před výměnou za nový, ten starý teda jen odmontovat a až podle toho jej měnit za nový? Protože teď je to domluvené tak,že jakmile mu dojde nový díl, tak mi ho přijede vyměnit.

Datum: 08.01.17 12:39

Musíte uzavřít topný okruh. Většinou se tam přidávají ventily na vstup i výstup otopné vody pro servis.

Trojcestný ventil má podle provedení klasické vodovodní přípojky, které odšroubujete. Výstup kotle jde do jednoho vývodu při vypnutí ventilu, tzn. stále topí. Pak má druhý vývod běžně uzavřen a po připojení na 230V se otevře. Po vypnutí proudu se zase uzavře. Když se necítíte, zkuste se známým elektrikářem připojit a odpojit. To ale nijak náročné. Z výměníku jde teplá voda do ventilu a ten rozvádí teplou vodu buď na topení nebo na ohřev TUV. Na kotli zakažte ohřev TUV.

Např.

http://www.dilynakotle.cz/tri…osazny-ventil-vaillant_z1175/

https://www.eko-therm.sk/eko-…1-trojcestny-prepinaci-ventil

Datum: 08.01.17 12:46

Děkuji Vám! Až na to připojování na eletriku jsem si to dokázal představit. Mám TUV stále vyplé a teplá voda přes ventil jde. Je možné, že po vymontování jej nemusím ani napojovat na eltktriku a bude ta větev do topení primárně otevřena? Já bych pak jenom pohledem zkontroloval zanesení? Půjde do něj vůbec takto vidět, abych poznal nějaké zanesení, které by způsobovalo nedostatečný tlak vody čerpadlem? Protože kdybych ho proplachoval, tak věřím, že i když bude zanesené, tak voda potečě, ale nepoznám, jak velký je tam průtok.

Datum: 08.01.17 12:53

Tak ten ventil nemá klasické přípojky. Jsou tam takové svorky, ke každé měděné hadici, i k elektronickému modulu, ten je taky takovou sponou připnutý. Tak do toho zatím nejdu. Moc nechápu, jestli když tu sponu vytáhnu, tak jestli to hned uvolní danou trubku a poteče voda, nebo jak to funguje.

Datum: 08.01.17 13:23

Ono stačí po vymontování fouknout ve směru od vstupu do ventilu a zjistíte, kam jde vzduch. Po připojení se musí přepnout. Už pohledem dovnitř uvidíte, jestli tam je čurbes. Jak jsem psal, bez napětí to jde základní cestou a to by mělo být topení.

Od: osel59
Datum: 08.01.17 14:01

Neznám Váš kotel, tak jen tipuji.

Na starším DAKON DUA je trojcestný snad parafinový termostat. Funkci má jako termostat na autě. Napřed se nahřeje kotlový okruh, pak termostat otevře a pustí horkou vodu do systému. Když se kotlový okruh ochladí, termostat přivře. Tak se celý cyklus opakuje až se po roztopení proces ustálí. Když tahle věc v DAKONu odešla, kotek se choval jako ten Váš na videu i dle vašeho popisu. Výstup z kotle byl horký, ale do topného systému se horká voda téměř nedostala. Také jsem šel napřed po čerpadle, naštěstí jsem ho neměnil a zagúglil. Ale berte tuhle informaci bez záruky, neznám váš kotel.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 08.01.17 15:23

Děkuji. Ale já mám horkou vodu neustále i za ventilem. Pak tedy i ve všech trubkách. Ale nějakým způsobem jsou radiátory chladné. Jakoby tam nebyl dostatečný tlak na rozvod vody.

Datum: 08.01.17 16:33

Tu sponu kdyz vytahnete tak to pak rospojite.ventil mate tenhle? http://www.dilynakotle.cz/tri…osazny-ventil-vaillant_z1175/

Jestli ano tak je elektronicky.Jeste bych zkusil dat to tovarniho nastaveni kotel,ale nevim co tam mate vsechno nastaveny

Datum: 08.01.17 17:42

Od kotle jsem zase odjel na jiné místo. Ale co jsem se na to díval, tak ten ventil byl tvarově jiný. Ale ano, na ty spony, jako ten na fotce. Ten můj byl jakoby na šířku, to čidlo netrčelo takhle podélně, ale kolmo ven. No pana servisáka se po telefonu zeptám, jestli nestačí prohlédnout toto původní, než ho rovnou měnit, jak zareaguje.

Pak je ale dost možné, že to není ventil, ale zanesený výměník.

A druhá věc. My na tu opravu kotle voláme pána na servis Vaillant kotlů. Ale on třeba nemá tolik zkušeností s celou otopnou soustavou, jak někdo na to povolaný. Třeba holt rozumí jen kotlům. Asi mi to potvrdíte, že je lepší zavolat někoho vodo-topo, nebo tak něco.

Datum: 08.01.17 18:31

Muzete sem dat jmeno servisniho technika Vaillantu ktery k vam jezdi?Servisni technik by mel znat i topnou soustavu.Mate radiatory nebo podlahovku.Urcite tam nemate nekde namotovany filtr?

Datum: 08.01.17 17:50

Napadá mě, kdy jste naposled proplachoval topný systém? Vodovodní hadici jsem napojil na výstup z kotle do radiátorů a spodní výpusť z nich jsem přes hadici pustli do kanálu. Pak zase naopak, aby se kaly promíchaly. Něco málo černých usazenin tam bylo ale ne moc. V systému používám přípravky proti korozi a usazeninám - Topekor.

Čerpadlo má pevné otáčky nebo se dají přepínat?

Datum: 08.01.17 19:52

K proplachování došlo ihned po výměně čerpadla, tedy před měsícem. Na radu servisáka. Ať propláchnem ty topení, které málo hřejou. Takže jsme vypustili okruh a odmontovali kompletně 3 radiátory a venku hadicí propláchli. Černá voda, ale nějaké pevné částice nee. Pak jsme do systému nalili nějakou čistící kapalinu, která tam kolovala 14 dní a poté vypustili a napustili celý okruh.

Čerpadlo nemá na sobě nastavitelné otáčky, ale v servisním (instalačním) manuálu jsem četl něco o tom, že přes Menu, jde nastavit otáčky čerpadla. Akorát jsem nepochopil, jestli se tyto diagnostické a nastavovací věci dělají přes speciální modul, zařízení, kterým se tam servisák nabodne a nebo jestli se tam dostanu nějak sám.

Datum: 08.01.17 20:03

nastaveni rychlost cerpadla jde v menu kotle elektronicky.Mate od toho kotle manual?Ja mam novejsi kotel a jde tam nastavit 1 az 2 .Jaky mate model kotle?

Datum: 08.01.17 21:42

Atmotec Plus

Datum: 08.01.17 22:09

tady muzete vyzkoset trojcestny ventil

D.035 Trojcestný ventil poloha 0 -100- 1

0: Topný provoz 40: Paralelní provoz (střední poloha) 100: Ohřev teplé vody

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.