Kam odnášet odpad

Od: Datum: 30.12.16 21:31 odpovědí: 34 změna: 27.01.17 21:30

Dnes mě docela dostal leták firmy,která se zabývá svozem odpadu. Do popelnice vcelku nic nepatří, zvlášť se dává bioodpad, papír, sklo, plasty atd. / citace/ , nejbližší kontejnery na tříděný odpad jsou asi 1/2 km od domu, nehledě k tomu, že pokud budu doma skladovat všechno zvlášť,budu muset používat něco na "eliminování" zápachu / jako v reklamě/. Mnoho lidí často vídám vyhazovat potají odpadky do košů ve městě. Kolikrát nemají ani popelnici. Plasty třídíme, firma je odváží od domu, sklo vcelku žádné nemáme, kompostér máme ale plný a kompost není ještě hotový. Navíc ho stejně nemáme kam dát. Nejvíc mě ale štve stálá hrozba pokut. Všude jen pokuty, pokuty a zase jen pokuty.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.12.16 22:08
avatar

Mám doma krabici na papír a na plasty, občas sklo. "Jedlé" věci jdou slépkám nebo na kompost. Všechno ostatní jde do popelnice. Kdybych neměl v rozumném dosahu kontejnery na tříděný, šlo by do popelnice všechno - ostatně na to jsou a platíme za ně nemalou částku.


doplněno 30.12.16 22:24:

Nebo jinak: na odpad je určená popelnice, třídění je dobrovolné a nějaký leták by měl letět do odpadu jako první (osobně doporučuju do toho tříděného).

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 08.01.17 19:42

Právě že za to platíte velmi malou částku. Pár stovek za rok, to je opravdu terno, když se za to musí odvážet, likvidovat a ještě uklízet po prasatech okolo. K tomu ještě často bezplatný sběr veloobjemového odpadu. Hlavně že cpát mnohonásobně víc peněz do své plechové rakve nikomu nevadí. Někomu zas dělá problém použít vlastní nohy k původnímu účelu a pár set metrů je nepřekonatelný teror. Šlapací kolo zas používaji jen ... (nevímjak jim momentálně nadáváte). Já jsem kdysi vozil tříděný odpad na kole několik kilometrů a nikdo mi za to nezaplatil - asi se budu muset dobrovolně přihlásit do blázince.

A s bioodpadem je problém především v tom, že stát na něj úplně zapomíná, přestože tvoří největší složku odpadu. Na sídlištích nejsou kontejnery téměř nikde, nebo jsou velmi malé a ještě k tomu je neoprávněně zaplní blízcí zahrádkáři. To je přece pod jejich úroveň mít na zahradě kompost. Nebo s tím jet do kompostárny, to ani náhodou. Ale do obchodu pro drahý hotový kompost, to ano.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.01.17 22:13

A není pravda, že do "netříděné" popelnice "se může hodit všechno". Minimálně některé vybrané druhy jako nebezpečný odpad, baterie a elektrozařízení je podle zákona o odpadech povinnost odevzdat pouze povolenými způsoby. Míchání nebezpečných odpadů s ostatními je výslovně zakázáno. Další povinnosti nejspíš může obec stanovit závaznou vyhláškou, ale to nechť si každý nastuduje sám.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.12.16 22:23

Právě se chystám požádat město o zákaz sběru tříděného odpadu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ctenar*
Datum: 30.12.16 22:54

Vše, co je v popelnici, skončí navždy vyhozené někde v přírodě u někoho domu. Říká se tomu skládka. Můžete se dobrovolně přihlásit, ať je tato skládka vybudována u vašeho domu nebo si postavte dům (pronajměte byt) v blízkosti již existujicí skládky. Pro začátek doporučuji nějakou skládku navštívit, ať máte lepší pochopení, po čem toužíte. Třeba pak pochopíte, proč věci hází bez rozmýšlení do popelnice jen prase a proč jsou pokuty za vyhýbání se placení za odpad používáním košů ve městě nebo házením věcí, které tam být nemusí ("nesmějí"), do popelnic.

Tříděný odpad má být vymytý/vypláchnutý a proto nemůže zapáchat.

Souhlasím s tím, že kontejnery na tříděný odpad vznikající pravidelně ve větším množství, by měly být u domu. Něco, čeho mám za 3 měsíce jen krabici, si můžu dovolit donést těch 500m, nosit to tam průběžně po menších objemech nebo se tam zastavit, až pojedu kolem autem. Z vašeho popisu jsem nepochopil, kterého typu odpadu se to ve vašem případě týká (papír?).

Souhlasím, že kompost není pro každého. Zvláště tam, kde není zahrada u domu. Obce by měly organizovat svoz bioodpadu často (týdně pro eliminaci zápachu) a kompostovat samy. Je to i světově poměrně nový trend, takže si teprve hledá cestu do odpadových systémů obcí (nové sběrače, jak třídit, když tam někdo hodí rozbité sklo nebo tam vysype stavební odpad z jeho vybourané, nově renovované koupelny, kde uskladnit, komu prodávat, jak balit pro prodej, jak to celé zaplatit, jestli se to nezaplatí samo atd.)

Většina lidí nekoná potřebu u sebe v obýváku nebo za domem, ale chápe, že je pro to vyhrazené místo, odkud dojde k dopravě (svozu) do recyklační sběrny (zvané čistírna odpadních vod), aby nedošlo k přímému vyhození do přírody jako v některých částech světa. Kupodivu stejně logický myšlenkový proces v případě jiných typů odpadů je pro spoustu lidí nepochopitelný.

Zkuste si přečíst pár stránek o Zero Waste (Život bez odpadu). Třeba získáte na "problém s odpadem" jiný pohled (Google tady a tady).

P.S. Pokud nechápete, proč se všechno nehází do popelnic a netřídí automaticky až ve sběrném místě, tak si zkuste dát do mixeru několik věcí, na chvíli ho zapnout a pak zkuste ten výsledek zase rozložit na jednotlivé vstupní materiály (druhy odpadů).

Můžete zkusit i jiný výpočet: jestliže naše rodina naplní naši popelnici o objemu V za D dnů a naše město má X obyvatel, kolik KAMIÓNŮ odpadu DENNĚ vyklopíme NAVŽDY někde do přírody? Pak si vyhlédněte kamión s návěsem a tolikrát, kolik vám vyšlo, si ho obejděte, ať si to číslo a množství odpadu můžete lépe představit.

Ohodnoceno: 5x
 
Datum: 02.01.17 18:45

Mytí odpadků v pitné teplé vodě je ekologické? A co myslíte, že se s obsahem těch barevných kontejnerů stane? Zmizí?


doplněno 15.01.17 09:49:

Voda odteče do řeky a ta do moře. A plast se spálí jako TAP (tuhé alternativní palivo), jenom se tím spousta lidí zabaví a pár parazitů se na tom přiživí. Ekologičtější by bylo, dělat něco smysluplného.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.01.17 00:55

A co myslíte, že se stane s tou vodou? Zmizí? Voda "znečištěná" jedlou potravinou se snadno vyčistí. Správně odevzdaný plast se použije na výrobu nového plastu a tím se "ušetří" mnohem víc nejen vody.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.12.16 02:24
avatar

Nakládání s odpady z domácnosti je již věda a hlavně práce.

Každá obec se musí postarat, zainteresovat občany a především informovat občany, kde mají sběrný dvůr, kde separační hnízdo. Pokud píšete, že 500 metrů, tak máte možnost požádat obec, aby zřídila v dosahu Vám bližším další . Nebude to asi jenom Váš problém, ale i sousedů. Pokud tedy to vhodné místo bude možné někde zřídit, musí splňovat určité podmínky. Nové hnízdo zvýší peněžní náklady pro obec, jestli je obec ve špatné finanční situaci, může to být další z důvodů nesouhlasu.

Bydlíte v domku, nebo bytě? V rodinném domku není problém skladovat.

V bytě doporučuji koupit v Ikea větší, stohovatelné bedny s víkem, nebo trošku dražší přímo určené na separaci, takové černé. Do nich potom třídit. V každé krabici mám stabilní větší, tenkou igelitku, ve které odpad odnesu, ale přinesu si ji domů na opětovné použití. Mnohdy mě tato igelitka zachránila peníze /já vím, že to je koruna dvě/ v obchodě, kdy jsem nemusela kupovat novou.

1. papíry, 2. plasty vymyté, 3. vymyté sklo+plechovky+víčka od jogurtu, 4. léky+prošlá kosmetika+drogerie+drobný

elektroodpad+baterie+tetrapack, případně pytel na oděvy a obuv, když budete likvidovat obsah skříně.

Mám ještě tácek s vyšším okrajem na skořápky a kůrky, které se tak vysuší a potom dávám sousedovi pro slepice.

Pokud vykrajuji jablka, dávám pod keře kosákům, kosti a co by sežrala kočka, tak dávám též na jedno místo a většinou zvířátka zlikvidují /kočky, ježci v létě/.

Přiznávám, že je s tím práce. Když je větší rodina, tak odpadu je opravdu hodně. Myji nádobí ve dřezu a po skončení umyji i zaneřáděné kelímky a plechovky, aby to šlo do beden čisté, nechám přes noc uschnout na novinách v chodbičce. Když peru, tak lze i chytit horkou, mydlinkovou vodu a v té opět tříděný materiál umýt. Jak píšu, je s tím práce a někdy i přemýšlení a plánování, když člověk chodí do zaměstnání a jsou malé děti, tak prostě kolotoč. Já jsem v důchodu tak to zvládám.

Když je nějaká bedna plná, tak si udělám třeba procházku ke kontejnerům, anebo když jdu nakoupit, nebo jedu do Prahy, tak sebou vezmu jednu tašku s tříděným odpadem, pokud má člověk psa lze spojit venčení plus likvidace odpadu.

Na zahradě mám kompost, ale město nyní nabízí zdarma kompostér, nebo bio popelnici na trávu a ostatní mater..

V rohu za tůjí mám odpad do sběrného dvora, ale protože máme dvakrát ročně kontejnery na objemný odpad a listí a sběrný dvůr mám daleko, tak vždycky nepotřebné věci odkládám a počítám s tím, že až na jaře a podzim odvezu mini skládečku do přistaveného městského kontejneru..

Kdo má auto, tak to má jednodušší, já nemám, tak se snažím i v tomto trošku ekologicky. Jinak mohu požádat někoho, samozřejmě.

Občas jsem dávala pár věcí ještě použitelných před barák a ty zmizely /stůl, válenda, vzrostlé kytky/. Tuhle mě zmizel i vyměněný el. ohřívač, někdo si ho naložil na šrot, sice to chvíli trvalo, ale vydržela jsem, dříve jezdili okolo chlapi a poptávali staré železo.

V létě udělám ohníček a opékám buřty a potom ještě spálím pár papírů s citlivými údaji.

Do popelnice hodím všechno, co je v odpadkovém koši, plus obaly na vejce, ruličky z WC papíru, a kuchyňských rolí.

I když ty obaly na vejce občas nastřádám a nabídnu v obchodě, kde berou vejce na plata.

Třídění mě neobtěžuje, ale každý to máme nastavené jinak.


doplněno 02.01.17 19:19:

Ještě jsem si vzpomněla na plastová víčka od mléka, kefírů, oleje, minerálek. Na ty mám plechovku a odevzdávám do školy na Kladně.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 02.01.17 19:02

Jak tu napsala pohanka, když se chce, všechno jde. My máme taky minimálně odpadu a popelnici dáváme ven tak jednou za 14 dní a úplně má ekologická duše trpí, když vidím, že stejně velké rodiny mají 2 přeplněné popelnice každý týden. Ovšem moje heslo je, že zeměkoule není na jedno použití. Takže doma třídíme papír, plasty - třeba ty kelímky od jogurtů stačí jen vyškrabat - z plastů zvlášť odděluji víčka, ty se vybírají na nějaké postižené a u nás to berou v MŠ, Sklo taky do kontejneru a taky staré oblečení. V knihovně berou hliník - alobal, víčka od jogurtů atd. Suché pečivo a zbytky od oběda dám kamošce pro zvířata, případně teď ptákům na zahradu. Vám, že každý nemá ty možnosti, ale třeba před pár lety jsme byli na Střekově a tam měli koně a u ohrady byla cedulka, že přijímají pečivo, ale nekrmit a opravdu tam bylo několik sáčků s tvrdým chlebem.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 02.01.17 20:13
avatar

Kdo chce třídit, třídí, kdo nechce, najde důvody, proč to nejde.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 02.01.17 21:11

Ano. A nakonec se to stejně vyveze na stejnou hromadu ..


doplněno 03.01.17 06:18:

A v té třídírně uvidím co? Jak se něco užitečného vyrábí například z krabic od mléka? Nebo snad odborníky, kteří okem rozliší druhy plastických hmot, aby bylo možné nějak rozumně je zpracovat? Nebo snad uvidím to jejich zpracování?
Jediné, co lze z tříděného odpadu použít, je sklo - po důkladném ručním přebrání. A s obtížemi papír.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.01.17 23:59
avatar

DOporučuji vám pane RA navštívit nejbližší třídírnu odpadu. Je to opravdu poučné.

Jinak argument omývání obalů od obsahu pitnou vodou je dost mimo. Jen si spočítejte, kolik pitné vody spotřebujete na své každodenní koupání a hlavně splachování! V třídírně také pochopíte, proč to sem tam opláchnout není špatné s ohledem na prasovníky v třídírně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.01.17 00:18
avatar

Floro zřejmě chybička, ale nevím, jestli není záměrná. Každopádně hezká - pracovník & prasovník v třídírně.

Jenom bych připodotkla, že ty kelímky lze umýt ve vodě v dřezu po nádobí, takže žádná navíc neteče. Nebo chytit vodu z pračky po praní. Pokud tedy máte možnost, někdo má napojenu vodu přímo do odpadu, nebo má myčku na nádobí. Ale vždycky se snad do myčky všechno nenaskládá, ne? Kelímky od jogurtů a pacholíků je také dobré nechat vylízat pejskům. Ti to mají rádi a nemusí se tedy mýt.


doplněno 03.01.17 00:23:

Taková ještě zajímavost ohledně šetření s vodou. Měla jsem problém s vodou na WC, tak jsem ji musela chytat v koupelně a splachovat kyblíkem. Uvěříte tomu, že mě natekl celý kýbl vody a více, když jsem si jenom čistila zuby? Takže opravdu se vyplatí v mezičase rejdění kartáčkem a mezizubními štětičkami tu vodu přivírat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mot
Datum: 10.01.17 15:46
tomu nerozumim, dam na kartacek pasru, pustim vodu,namovim kartacek, vypnu vodu, cistim zuby, pak si hubu od pasty vyplachnu.
nebo on si snad nekdo cisti zuby a u toho ma pustenou vodu?
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 07.01.17 16:42
avatar

Z pomletých krabic od mléka a jiných nápojů se vyrábí plnivo do stavebních materiálů. Kdo se zajímá, ten ví. Kdo se nezajímá, umře v nevědomosti.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 04.01.17 07:56

K tomu jenom tolik. Rozhlédněte se a uvidíte co lidé dokáží. Kudy prošel člověk je smetí, akce na náměstí, lesy kolem silnic, odpočivadla atd.Já se pokutám nedivím.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.01.17 10:24

K tomu jenom tolik. Rozhlédněte se a uvidíte co lidé dokáží. Kudy prošel člověk je smetí, akce na náměstí, lesy kolem silnic, odpočivadla atd.Já se pokutám nedivím.Nic jiného vám nezbude, než si pořídit uzaviratelné nádoby, aby zápach netáhl barákem. Až nádobu naplníte odvezete na patřičné místo. My s chalupy nemáme odpad skoro žádný, popel ze dřeva-výborné hnojivo, spalitelné-papír,dřevo- pálíme, železo pro hasiče při sběru, jen plast za čas odvezeme s sebou do našich popelnic u paneláku, které si předplácíme.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 04.01.17 11:33

Já skoro žádný odpad nemám,momentálně jsem sama,denně se snažím sníst 1 pomeranč nebo jablko, které vykrojím,k obědu někdy oloupu 2 - 3 brambory / často peču ve slupce/ , někdy zbytky od oběda / do kompostu nepatří a slepice nikdo kolem mě nemá /, někdy kelímek od jogurtu / jiného v plastu nekupuji/ , vařím čaj nebo kávu, jen někdy mám obal od másla nebo tvarohu, ale to nevím, kam alobal patří, mléko kupuji do skleněné lahve z farmy atd. Noviny dávám na spálení sousedce. Popelnici dávám ven tak jednou za 2 - 3 týdny skoro prázdnou. Připadá mi na hlavu schovávat slupky od brambor třeba týden, než budu mít cestu kolem veřejné odpadkové nádoby. Jinak taky nepochopím, že když někdo naloží odpadky do auta, že je nevyhodí do kontejneru, ale jede s nimi třeba do lesa. Taky jsem viděla, že k cizí popelnici,která nebyla uzamčená,přijelo auto a řidič ji celou naplnil nějakým odpadem.To měl určitě vyhlídnuté a vůbec se nestyděl.Dalo by se dál pokračovat.

Datum: 07.01.17 11:48

U nás se vybírá 750 korun za jednoho, přitom svoz je jaždý týden, od dubna jednou za 14 dnů.Místo toho aby stát motivoval výrobce více používat vratné obaly místo nevratných plastů, pokutuje každého kdo hodí do směsného odpadu petku.Za mých mladých let nebyl žádný jogurt v igelitu, ale ve skle, nebo povoskovaném kartonu, vratné, zálohované obaly na vše, pivo, minerálky, mléko, balilo se jen do papíru.Nebyl tedy žádný odpad, vše se dalo recyklovat nebo po vymytí použít.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.01.17 16:28
avatar

Ač se to nezdá (a různé ekoneziskovky tvrdí opak), petky jsou ekologičtější než skleněné lahve.


doplněno 07.01.17 16:39:

Tak zrovna recyklace polyetylentereftalátu je vyřešená velmi dobře, v podstatě je to čistá surovina. Jeho sběr je taky OK, v tříděném odpadu u nás prý končí až 80% petek, což je relativně dobrý výsledek. Ostatně ony ani ty skleněné obaly nejsou zdaleka všechny zálohované vratné.

V neprospěch skla jde především o hmotnost - kamión vezoucí petky ve fólii uveze až dvojnásobek netto nápojů než ten, co navíc veze přepravky a sklo. Takže petky znamenají až polovinu náklaďáků, polovinu spálené nafty. Komě toho vratné lahve taky generují odpad, třeba louh z čištění atd., kromě toho celá logistika vracení, manipulace atd. znamená spotřebu energie a práce.

Spalování petek je nesmysl, ale na nesmyslné odpovědi jsme tu u některých "rádců" zvyklí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.01.17 16:31

Ovšem pouze v případě, že se ty PETky pálí ve spalovně a skleněné flašky vozí 150 km daleko.


doplněno 07.01.17 17:12:

Za časů skleněných lahví se tyto plnily v městské mlékárně ( město 3500 obyvatel) a koňmo či náklaďákmo rozvezly do obchodu na náměstí, do dvou dalších na periférii a do pár konzumů v okolních vesnicích. Zpátky stejně.
Recyklace PET bývala náročná a ekologicky dost šílená záležitost. Možná se ale dnes dělá jinak. Ovšem rád bych to viděl na vlastní oči. Řekl bych, že PET tak nějak nikdo nevykupuje, takže to asi moc vývar není. A u ostatních plastů jsou výkupní ceny spíš záporné ..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.01.17 16:38
avatar

Kdo pokutuje PETku v popelnici a kde? Pokud viditelně nečouhá, kdo ji zjistí? Jinak, u nás vyvezou všechno. Ale nechci říct, že jsem proti třídění, má to velký smysl. Jen si myslím, že těch kontejnerů by mělo být více a blíže, aby to lidi tolik nezatěžovalo. Neumím si taky představit lidi s mnalým bytem, jak si ještě zabírají další prostor nějakými boxy na odpadky. A k tomu kompostu vytvářenému z biodpadu městem? Katastrofa! Něco tak odporného jsem ještě neviděla a ani jsem tu mazlavou, černou hmotu na záhony nedala, nebylo to vůbec sypké, bylo to jak těžký mastný hnůj. Dělám si kompost sama a to je něco zcela jiného.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.01.17 13:23

Náš magistrát vymyslel akci "odpadového detektiva "
http://jihlava.idnes.cz/uredn…0110_101910_jihlava-zpravy_mv

Roky třídíme, poctivě. Plasty, papír, bio, sklo, baterie, atd... moje žena je fanatik do třídění, schopný z plata léků oddělovat plast od alobalu. Já jedno pozdní odpoledne zastavím před naším barákem a vyndavajíc malé dítě ze sedačky v aute, druhou rukou vláčíc z kufru auta tašky s nákupem, vyhodil jsem do u garáže stojící popelnice (ano do té maximálně vytříděné popelnice) úplně nahoru obal od sušenek, plast + papír, směšných rozměrů.
​A druhý den koukám, popelnice v celé ulici ověšené cedulkami a na té naší: "Můžete třídit lépe! Našli jsme ve vaší popelinici plasty a papír." No a tak jsem si řekl, že si z toho vezmu poučení. Na celé třídění zvysoka kašlu. Platím popelnici na směsný odpad, za třídění mi nikdo nedá nic a ještě mě bude magistrátní úředník upomínat za obal od sušenky :) Néééé. Tuhle hru nehraju. ​Takže teď si už s tříděním hlavu nedělám. Né že bych PETku nehodil do plastu, to bych si sám před sebou neodůvodnil ( a ze strany mojí ženy by došlo patrně k nepříjemným rodiným sankcím :D ), ale abych jako drív s každým kouskem papíru nebo igelitovým pytlíkem lítal do nádob na třídění, to né :)
​Až to bude naopak, tedy pokud ouřada nenajde prohřešek, nechá tam cedulku: Výborně, děkujeme a snižujeme Vám poplatek za odpad o 20% tak možná, ale takhle opravdu ně...
​Chápu vaše rozhořčení, taková je doba. Poplatky, příkazy, zákazy, pokuty, sankce, vyhlášky... Někdy by člověk řekl v nadsázce "zlatý komunisti" :D

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 15.01.17 09:33
avatar

Papír sbírám vnučce do školy, překvapilo mě množství letáků za 1 měsíc/108kg. Plasty do kontejneru na plasty, sklo nemám, jinak vše do sběrného dvora ale to jen tak 1x za rok-není co vyhazovat. přiznávám se, že pokud rozbiju hrnek dám ho do běžného odpadu, stejně tak i bioodpad (slupky z brambor, zeleniny...).

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 16.01.17 23:13
avatar

Stát: musíš třídit, obec: musíš třídit. Ale už nikdo se nestará, aby lidem udělal podmínky k tomu, aby mohli třídit. Těmi podmínkami opravdu není, vozit nebo nosit cokoliv 500m daleko. Nebo to vozit do sběrného dvora. To nefunguje. Na to utáhnete pár "uvědomělých". Ostatní to budou sabotovat.

Proč už dnes stát(obec) nedává k domům, tam kde to jde, malé barevné popelnice na tříděný odpad? Proč není zájem, zavést systém třídění a sběru odpadu který by fungoval? Protože to stojí prachy. A nikdo je nechce dát. Vybírat pokuty, je přeci daleko jednodušší, a příjemnější. Místo nákladů máte zisk do městské kasy.

Můžete se tisíckrát vztekat nad tím, že to není správné, ale zavírat před tím oči je hloupost. Stejně jako některá omezení. Vyvezou jen jednu popelnici týdně, a když se náhodou stane, že máš o tašku odpadu víc, tak ti ji necháme ležet vedle popelnice. Nezaplatil sis odvoz té tašky. No a tak co s tím. Taška skončí v noci v popelnici u sousedů, třeba ve vedlejší ulici, nebo v tom horším případě v lese. Jsou za to pokuty, městapo si za velké peníze kupuje fotopasti, které jim nakonec stejně někdo ukradne, ale pokrýt fotopastmi celou trasu silnice, která prochází lesem, je zase nemožné. Že se to nedělá? Ale ano, dělá. Nemá se to že? Je to prasárna. Ale vykládejte někomu, že mu bude vedle dveří týden smrdět taška s odpadem. Pošle vás mezi půlky.

Vážení, to je skutečnost. Holá skutečnost. Opět někdo vymyslel něco, "co se musí", ale zapoměl říct jak. Možná to někde je lepší, i když lidi jsou všude stejní, ale tady u nás to takhle (ne)funguje.


doplněno 17.01.17 08:15:

Milane respektuji. Jenže, je mnoho lidí, kteří nemají možnost jakkoliv skladovat odpad. Ne každý má baráček a místa nazbyt. Chci tím říci, že chtít po lidech, aby to skladovali doma, je nesystémové řešení, kdy stát, potažmo obec, hodila vše na bedra těch posledních. No a podle toho to dopadá. Nefunguje to. Já totiž myslím, že kdyby tu byla snaha ze strany města, že by jsme tu nemuseli o věci vůbec mluvit. Já nepotkal ani jednoho člověka, který by řekl, že třídění je zbytečnost. Ale potkávám spoustu lidí kteří mi líčí, a sám vidím, jak to kde nefunguje. Počínaje přeplněnými, včas nevyvezenými kontejnery na tříděný odpad, a konče nesystémovými opatřeními. Takže můžem sice respektovat vzájemně svůj názor, ale na věci to nic nezmění. Dokud neotevřou lidi oči, a nepřiznají si, že to nefunguje, nedojde k žádné změně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.01.17 07:07
avatar

nikdo, respektuji Váš názor, ale často je to blíže jak 500 metrů. S nádobou na odpad u baráku nesouhlasí každý vlastník domů.

Stále opakuji svůj názor z 2.1.17.

Kdo chce třídit, třídí, kdo nechce, najde důvody, proč to nejde.
Respektujete i Vy můj názor?


doplněno 19.01.17 06:45:

pane nikdo, děkuji Vám že se respektujeme.

Nevím co tím myslíte kladovat doma. jasně že neběhám s každým igeliťákem do plastů, ale schovám doma do pytle. Taky mne občas naštve pohled do kontejneru, kde vidím, že v papíru je hozen normální odpad. Tak si řeknu, asi roztržitý člověk, který přemýšlel nad něčím jiným, a pak ho to třeba i mrzelo. Každý uděláme někdy něco špatně. Nejsem 100% třídič, ale snažím se být v rodině a okolí nejlepší.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.01.17 22:32

Ale tohle je stále ta příčina, o které jsem psal: za odvoz odpadu se platí hrozně malé poplatky. Za tu almužnu prostě nemůžete mít před každým vchodem kontejnery vyvážené třikrát týdně a ještě potom zajistit zpracování toho odpadu. Přesně o tom byl jeden díl v seriálu Simpsonovi.

A ani ty ostatní argumenty moc neberu. Že jsou lidi líný jak mrtvý prase, to je mi jasný. Ale do supermarketu jezdí minimálně jednou týdně (a uvnitř jistě nahamtaji víc než těch 500 m), ale do sběrného dvora, to už ne? A kdo nemá možnost skladovat pár novin nebo flašek? Možná tak bezdomovec ve spacáku. Zas je to o tom, že prostě nechtěji, možná z nějaké úchylky po "čistotě".

Ono ale někdy viditelně nejde vůbec o žádný argument, ale o extrémní lenost nebo prostě záměrnou sabotáž. Všechny kontejnery jsou přímo vedle sebe a stejně to flákne všechno do jednoho (dokonce i "předtříděnou" směs). Jednak může jít o líného parchanta, kterému to připravili rodiče, ale druhá příčina bývá zřejmě krajně pravičácká (ovšem nezaměňovat s neonacismem) psychická porucha - takzvaný ultraliberalismus. Tihle vypatlanci jsou přesvědčeni, že příroda omezuje jejich fiktivní "práva a svobody", a proto je jejich nepřítel, kterého musí jakýmkoliv způsobem ničit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.01.17 19:28
avatar

pepo: převychovávat občana-soudruha, se snažili komunisti 40 let. "Nějak" se nepovedlo, že? Proč si myslíte, že se to povede tomuhle režimu? Že to dokáže násilím? Přes prachy? Ani náhodou. Dokud někdo nepřijde s uceleným systémem sběru odpadu, který, který nebude lidi sr.t a obtěžovat, do té doby to nebude fungovat. Jenže to by se muselo chtít něco dělat a ne jen o tom kecat...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.01.17 22:03

Souhlasím, že tenhle zkažený národ (respektive celé lidstvo) nelze jen tak k lepšímu změnit. Právě pro to musí nastoupit řešení až u následků. Takže bude nutné zvýšit poplatky za odpad minimálně tak na desetinásobek, a to pro všechny bez rozdílů. A jelikož aspoň část "přes prachy" ovlivnit půjde, tak řešit tříděný sběr formou záloh a výkupu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.01.17 22:29
avatar

Pepo, a víš jak to dopadne, až zdražíš odpad na desetinásobek? Budou silnice v lesích lemovány horami černých skládek. To je jev, který se objevuje už nyní. Zatím ne tak masívně, ale jsou. Potom už je nebude nikdo stačit uklízet.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 27.01.17 21:26

Nevím, proč by měly být. Jasně jsem napsal, že by poplatek museli platit všichni bez rozdílu. Jinými slovy, že by nezávisel na množství vyváženého odpadu. Nyní se objevují právě pro to, že to tak je. Za zvýšený poplatek by se mohly přistavovat větší kontejnery, nebo třeba i "legalizovat" vyhazování velkoobjemového odpadu "vedle popelnic" a zajistit jejich úklid. Za luxus se holt musí platit. Kdo by to sám odvezl do sběrného dvora, tak by mohli zaplatit naopak jemu. Tím by se částečně vyřešil i ten úklid.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.01.17 09:02

Zdravím všechny kdo třídí taky se snažím.Nelze to vyřešit je to jen o nás lidech.Je nás málo.Není motivace.Lidé si řeknou proč bych třídil,když mam misto v popelnici za kterou platím tolik . Jen mne zaráží uvahy našich zástupců obce ,aby obec ušetřila vyváží se popelnice 1x za 14dní.At si lidé kterým to nestačí pořídí ješte jednu.Pořízení popelnice je méně nákladné než vyvažet každy týden.ASI. Nechci se rozepisovat ale fandím Třidičum.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.01.17 09:20

Odpady toť neustálý a stále opakující problém.A nemusel by být záleží na každém z nás. Občas jedu ke kamarádce která bydlí na velkém sídlišti, to co se děje kolem kontejnéru a nedej bože když je větrno. To je tolik odpadu všeho možného až k silnici.Pozorovala jsem malého chlapce asi 10 let , vynášel kuch. koš a samozřejmě bylo vše plné ač se snažil neměl to kam vysypat Obešel kontejnér a vysypal to za něj a spokojeně odešel.Všude papíry, pet lahve, šlupky no hrůza. A co v létě to musí být prima, mouchy mají pré.U nás taky máme kontejnéry, ale jsou v betonovém boxu a každý kdo tu bydlí má kod a otevře si box. Já osobně třídím tak že kuch. odpady dávám do nádoby a jednou týdně ho zanesu ke kamarádce pro slepice i tvrdý chléb.Papíry si dávám do krabice na balkon a jednou za čas vezu na chatu a mám na podpal do kamen.Ostatní dám do pytle zavážu a hodím do místa určení.V každé zemi kde jsem byla lidé odpad třídí a nikdy nemají takový nepořádek jako je u nás.Jo a na chatě tam nemáme žádnou nádobu na odpad , co nelze spálit hlavně pet lahve vše dám do odpad. pytle a vezu si ho domů do kontejnéru za který platím 500 kč ročně.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jezevec*
Datum: 27.01.17 21:30

Asi takhle. Třídím plasty a papír, ale jen kvůli tomu, že máme odpadu hodně. Na druhou stranu platím za 52 svozů popelnice (jednou týdně) částku přes 2 tisíce korun, což je příliš na to, abych s někým diskutoval na téma co do ní smím a nesmím dát...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.