Původní komín 80let starý, použít dnes ano?

Od: Datum: 29.12.16 18:53 odpovědí: 8 změna: 30.12.16 06:43

dobrý den, na koho se mám obrátit, když potřebujeme zjistit, zda lze použít původní komín v domě z 1930? topilo se tam kaborkami ještě před 5ti lety. je v obvodové zdi 45cm silné, není vidět, pouze na půdě, kde je ze všech stran omítnut.

jestli je použitelný řekne kominík?

bude mi tvrdit, že komín se musí vyfrézovat a vyvložkovat, protože z toho má kšeft až na to dohodí svého známého který to dělá? na kolik může vyjít taková úprava komínu? (topit se bude krbovými kamny, komín je ted myslím 15x15cm)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.12.16 19:02
avatar

Bohužel bez kominíka a následné úpravy komína to nepůjde, cena se bude odvíjet od výšky komína a způsobu vložkování.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.12.16 19:14

Pokud je komín v dobrém stavu, neexistuje předpis, který by vložkování nařizoval!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rv
Datum: 29.12.16 19:49

A proč komín nezkontrolujete, nezatopíte a neuvidíte? Copak na všechno potřebujte "specialistu"? Vložkování je povinné pro plyn. Jinak kominík je ten správný specialista, ale ani on není záruka, že vám barák nelehne popelem. To si musíte ošéfovat sami.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.12.16 21:26

my ted topime v 65 let starem kotli + komine. Kominik ho videl, vycistil a nic provozu nenamital. pokud budeme chtit novy kotel tak nutno vyvlozkovat, se starym kotlem se muze provozovat tak jak je. kominik stal 500, cisteni + revize dohromady.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.12.16 21:37
avatar

Dobrý den. Budete-li chtít komín používat, stejně se návštěvě kominíka nevyhnete. Už jen kvůli povinné revizi spalinových cest. Máte-li dům pojištěný a kdyby se nedej bože něco vzňalo a vy neměli to povinné razítko od kominíka, pojišťovna vám nic nevyplatí z pojistky. Tak se kominíkovi moc nebraňte. Jako ta pětistovka za vyčištění a prohlédnutí komína není zase tak moc.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.12.16 22:51

ono je to u takových starých baráku docela hazard.. byvalo docela běžné, že trámy vedly blízko komínu, nebo byly dokonce součástí... pak stačí jedna rozdrolená nebo vypadnutá cihla a můžete skončit na ulici.. takže bud to detajlně prohlídnout- nevím jak to provádějí, ale minimalně bez revize a dobré pojistky bych neměl klidné spaní.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: mnd®
Datum: 30.12.16 04:46
avatar

Jenom se zeptám: píšete...není vidět, pouze na půdě, kde je ze všech stran omítnut. To tam nemáte ani nikde ,,vymetací,, otvor? Tzv.komínová dvířka? Tomu kominíkovi se nevyhnete,ale jak chcete ten komín vymetat a čistit?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.12.16 06:43
avatar

Mám osobní zkušenosti s komíny v domě z roku 1932. Ty komíny vypadají na pohled docela normálně. Ale jen na pohled! Když do nich začnete například při rekonstrukci některého bytu trochu šťourat, zjistíte tak neuvěřitelné závady, že vám jde mráz po zádech a divíte se, že ten dům topení s takovými komíny za ta léta nevyhořel a že to mohl vůbec někdo přežít (jednotlivé průduchy propojené mezi sebou, vodovodní (ale i plynové) trubky napříč přes průduch, zazděná a ohořelá prkna, spáry ve zdi mezi komínem a bytem jen zvenku zamáznuté 1 cm malty, komíny zanesené sazemi až do 3. patra, část průduchu v délce 3 metrů vedená pod úhlem 45 stupňů... Z dvířek, kde je umístěný vodovodní kohout se sypaly saze - za kohoutem byla díra do komína, kam se daly strčit 2 prsty.). Používání takového komínu bez vyvložkování bych považoval za "ruskou ruletu", případně za veřejné ohrožení. Tady je pár fotek, jak takové komíny často vypadají.


doplněno 30.12.16 06:54:

To, že je vyústění komína 15 x 15 cm neznamená, že je takový v celé délce. Mnohdy průduch zužují vyčnívající cihly (zedník byl při stavbě zřejmě líný je přiseknout). Takový komín pak nejde vyvložkovat a frézování je nutné.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.