Palubková podlaha vs. vlhkost

Od: Datum: 19.12.16 19:30 odpovědí: 3 změna: 19.12.16 22:42

Zdravím, řeším problémovou palubkovou podlahu, kterou jsem před pár měsíci díky horšímu stavu laku obrousil. Druhý den přišlo zhrození, že mezi cca polovinou prken jsou nové spáry cca 2 mm - to vše se stihlo seschnout přes noc. Vyměnil jsem u kraje asi pět hodně špatných prken a řekl si "nechám to vyschnout a bude to OK". Všechny spáry měly dohromady cca 9 cm (šířka podlahy je 4,5 m) a v tu chvíli byla mezi podlahou a zdí mezera cca 2 cm (na každé straně). Mám pocit, že to dřevo nebylo v době pokládky suché, protože asi těžko někdo udělal u stěny mezeru kolem 6 cm (= stávající mezera 2 cm + polovina toho, o co se to seschlo).

Nechal jsem to tedy skoro měsíc schnout, pak jsem spáry zatmelil, podlahu nalakoval a pustil se do obnovy zbytku místnosti (omítky, malování, takže během cca necelého měsíce bylo v celkem vlhko). Poté jsem ještě dodal další vrstvu laku, protože během předchozích prací se lak trochu poškrábal.

Podlaha je položená na roštu, který je na podkladním betonu a pod roštem je lepenka. Lepenka ale není vytažená až na stěny, takže se do dutiny dostává vlhkost z boku - ze zdiva. S tímto vědomím jsem do jednoho rohu udělal u zdi za podlahovou lištou díru a na druhém rohu jsem osadil ventilátor, aby byla možnost dutinu odvětrat.

Momentálně je to týden provětrávané a dnes jsem si všiml, že se někde zase objevují spáry (zkrátka se dřevo opět sesychá).

Zajímal by mě Váš názor na to, jestli mohlo být dřevo vůbec někdy suché a taky tip co s tím. Mě osobně se nabízejí dvě možosti: 1) Neustále provětrávat a po dlouhé době spáry opravit, lehce přebrousit a pro lepší vzhled udělat další vrstvu laku. 2) Vykašlat se na to a nechat dřevo ve vlhku: spáry se časem snad srazí do původní polohy a když to vlhké fungovalo mnoho let před tím, tak proč ne.

Dál by mě zajímalo, jak se reálně řeší palubkové podlahy ve vztahu k vlhkosti v budovách s ne úplně dokonalou izolací zdiva proti vlhkosti (tzn. např. podřezání v úrovni podlahy). Připadá mi, že pokud se dutina neodvětrává, tak vždy musí být dřevo navlhlé.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: host*
Datum: 19.12.16 20:15

Zkuste ještě napsat, jak stará ta podlaha je, jestli nově položená z čerstvých palubek, nebo už starší? Takovéhle seschnutí je podivné. Navíc, jak kvalitně byla podlaha položená a čím přibitá? První krajní se připevní na polštáře na fest kousek od stěny aby se o ní neopírala a další palubky se na péro a drážku srážejí k té první a další následující na sraz bez mezery. Že by se to o tolik seschlo je hodně divné.

Mezera 2 mm, celkem 9 cm, šířka podlahy 4,5 m to znamená, že tam jsou asi jenom 10 cm široké palubky? Podlahové palubky bývají alespoň coulky (tlusté asi 28 mm) a široké asi 15 cm.

doplněno 19.12.16 21:58:

Normální poctivá dobře udělaná palubková podlaha z dobře vysušených palubek (nechaných třeba rok dva vyrovnané pravou stranou nahoru s mezerami aby mezi ně mohl vzduch, na hromadě na dvoře nebo v kůlně) se ani po desetiletích nehne.

Ohodnoceno: 0x

Od: novisls
Datum: 19.12.16 22:42

Stáří by mělo být cca 15 let: to byla dělaná rekonstrukce, pak jsem slyšel nějaké babské řeči (od cizích lidí), že do domu před 2 až 3 lety natekla voda z pole, ale to se mi nezdá, protože to by snad podlaha ani nepřežila (stála by voda v roštu). Je otázkou, jestli v té době se podlaha komplet nevyměnila.

Přibité byly palubky tak, že jsem při demontáži nevyhovujících krajních prken musel každý hřebík sekerou obsekat, protože při použití páčidla jsem měl z prken třísky.

Co se týče těch rozměrů, tak to radši upřesním: 1) 2 mm mezery jsou teď po týdnu "větrání" ale jen v několika spárách (celkem se to sechlo odhadem o 1 až 2 cm na šířce 4,5 metrů); 2) 9 cm byl součet všech spar před jejich tmelením (spáry byly v podstatě mezi každým prknem a byly od 1 do 6 mm široké); 3) tloušťka prken je 28 mm; a 4) šířka palubek je různá, hodně jich je 15 cm a hodně mezi 9 a 11 cm.

Na vrchu je i byl neprodyšný lak, takže vlhkost neměla kudy pryč. Brusný prach, který zapadl pod podlahu kolem podlahové lišty byl v jednom místě mokrý, takže dřevo nebylo před obroušením určitě dobře suché, ale to seschnutí je podivné

Prkna, která tam jsou nově nic nedělají, sesychají se jen ty původní.

Od: jendad
Datum: 19.12.16 21:45

Mám obkladové palubky na stěně a stále pracují . V létě se roztáhnou a v zimě zase sesychají . Záleží to podle vzdušné vlhkosti. Proto se vyrábějí lepené desky , at už spárovky nebo překližky kde jsou ruzné vrstvy křížem a ty tyto pohyby eliminují

Ohodnoceno: 0x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.