Hnědouhelné brikety do litinové vložky

Od: Datum: 19.12.16 00:43 odpovědí: 1 změna: 19.12.16 08:31
Dobrý den
rád bych se zeptal je li možné topit v litinové krbové vložce hnědouhelnými briketami?
Dekuju za názory.

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: janm*
Datum: 19.12.16 08:31

Dobrý den

Podmínkou spalování stáložárných paliv je většinou to, aby bylo ohniště zevnitř vybaveno žáruvzdornou obezdívkou klasicky např. šamot a rošt na němž palivo spočívá byl litinový. Jistou žáruvzdornou odolnost má i čistě litinové ohniště, byť v rámci zlepšení životnosti doporučuji vložit např. šamot plátky (obložení, aby se o něj žhavé "opíralo" ) . Konstrukčně by vložka měla být vybavena roštem s přívodem vzduchu pod rošt, tzn. pokud by šlo o bezroštový systém mohlo by být spalování briket problematické.

Jinak se briketami topí obdobně jako např. se dřevem jímž se ohniště roztopí, pak se ze začátku naloží ze 4 nebo ze 5 briket nechá rozhořet za zvýšeného přívodu vzduchu (ideálně primár i sekundár) a pak se postupně stáhne prim. vzduch jen natolik aby brikety plynule hořely a nehasly, přikládá se pak v intervalech dle potřeby ideálně vždy ještě do plamenů po jedné dvou briketách. Po odhoření na žhavé (stáložárná fáze) kdy přikládat již nebudem uzavřeme přívody vzduchu do vložky, kamen, je-li vlož. 100% vzduchotěsná pak ponecháme na primáru (vzd. pod rošt) alespoň malou "mikro"škvíru pro přísun vzduchu. V této stáložárné fázi kdy se již nepřikládá pak bude topidlo velmi dlouho sálat a v závislosti na mn. briket lze pak i roztopit po delší době vhozením nových briket do popele lehkým proroštováním a přidáním vzduchu na max.=cyklus se opakuje..


doplněno 19.12.16 08:41:

Poznámka k množství briket, odvíjí se od požadovaného výkonu a při počátečním zakládání a pozdějším přikládání i od velikosti briket a velikosti topidla tzn. u menších např. 5 kw kamen se ze začátku dá např. ze 4-5 briket a přikládá po 1-2 briketách u většího topeniště to může být ale pochopitelně více, přičemž při přikládání je zvláště u topidel s vyšší účinností (což dnes už většinou jsou) záhodno přikládat jednorázově spíše menší množství paliva (kvůli efektivnímu hoření) Brikety je pak dobré přikládat ještě před dohořením předchozí dávky nebo přidat vzduchu na primáru pro lepší rozhoření, nenechat doutnat. Jinak na rozdíl od uhlí jde o palivo vhodné i k přímému přikládání jelikož tak nekouří a optimálně hoří . (plameny světle zlatožluté průsvitné, u hn. uhlí což je ale odhořívací palivo plameny světle zlatožluté průhledné) při správném nastavení nedochází ke znečištění skla případně postupným navýšením žáru v ohništi dojde i k jeho samovyčištění.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.