Hučící-pískající ventily

Od: Datum: 17.12.16 12:15 odpovědí: 3 změna: 17.12.16 14:20
Zdravím právě teď to řeším též po koupi panelového bytu. Už jsem to zažil 2x na dovolené v ubytovnách v Břeclavi a v Liberci a bylo to tedy opravdu jak stíhačka. V Liberci nepatrně pomohlo přivření ovšem v Břeclavi přes den jakž takž ale vždy v noci jak to někdo někde přivřel/otevřel už nepomáhalo nic a to už byl skoro Boeing 747. Jak už se zde zmínili souvisí to asi opravdu s hydraulickou regulací topení. Prozatím jsem dohledal tyto články Hydraulické vyvážení topné soustavy http://www.topimechytre.cz/hydraulicke-vyvazeni.htmlTrápí Vás hlučnost vytápěcí soustavy? http://www.topimechytre.cz/hluk-v-topnych-soustavach.htmlHydronické vyvažování http://www.imi-hydronic.com/c…likace/hydronicke-vyvazovani/
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.12.16 12:43

Je nutno upozornit správce domu . Pokud jsou na patě stupačky vyvažovací ventily, je předpoklad že byly osazeny podle projektu kde je spočítané jednak nastavení termoventilů a vyvažovacích ventilů a jednak nastavení tlaku na vstupu do domu ( kotelny, DPS, dálkový teplovod) . Zkontrolovat nastavení .

Ohodnoceno: 1x
 
Od: tombrava
Datum: 17.12.16 13:56

Taky jsem zkoumal u nás v baráku (sídliště, středně velké býv okresní město) tento jev, který se extrémně zvýraznil min. topnou sezonu - první po realizaci tzv. hydrodynamického vyvážení s cílem "úspor tepelné energie".

Došel jsem k závěru, že příčinou jsou "hloupí" sousedi otvírající termohlavice/potažmo ventily/ na radiátorech do maxima>5<=32C, a vlivem nadprůtoku (konstantním tlakem z výměníku nebo zpožděním reakce lokálního vchodového čerpadla s proměnlivým průtokem na dochlazovací smyčce ve vchodě (pokud máte hydro.dyn.vyvážení soustavy jako máme my v domě).

Výskyt obtěžující průvodního jevu se zvyšuje právě v předzimní či předjarní části topné sezony, kdy je většina radiátorů ještě "odstavena" a průměrný tlak (tím i nejvyšší nadprůtok) na jeden takto do maxima otevřený radiátorový ventil je největší, stejně tak v nočních hodinách, kdy klesá podíl otevřených radiátorů...

Nepříjemné je, když tito "hloupí" sousedi nechají takto do maxima otevřený přes noc, termohlavice nemá šanci automaticky ventil radiátoru uzavřít... dosažení teploty 32C je v bytě/místnosti nereálné.

Řešením je pouze osvěta (vývěsky apod.), aby se redukovalo množství "hloupých" sousedů na stupačce. Technické řešení typu odizolování klasické tepelné soustavy v paneláku je údajně finančně neúnosné.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.12.16 14:20

My máme třeba v práci termostatický ventil, který v okamžiku když začne regulovat, bzučí ve všech polohách, krom úplného zavření. Tak ho máme zavřený, protože místnost je dobře izolovaná a v pohodě ji vyhřejí počítače a zapnuté měřící přístroje. Doma nám obdobně bzučí i temostatická vanová baterie, a to dokonce i po výměně kartuše (z důvodu opotřebování a protékání) za viditelně jinou.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.