Práva pronajimatele

Od: Datum: 04.12.16 09:49 odpovědí: 7 změna: 04.12.16 12:57

Dobrý den,

má dcera má pronajatý podkrovní byt v domě o 3 podlažích. Sousedka pod nimi hlásila škodu pronajimeteli, že má mokrý strop. Zjistilo se, že v koupelně mají uvolněnou kachličku v podlaze před sprchovým koutem, kde pravděpodobně došlo k úniku vody. Pronajimatelka přinutila zeťe k opravě kachličky (stála nad ním, jak to dělá) a poté mu napsala sms, že má jít k sousedce uhradit škodu. Pravděpodobně taková oprava bude nedostačující, protože to neumí a v budoucnu se může projevit závažnější závada, která se skrývá pod podlahou v koupelně (sprchový kout, toaleta apod.).

Má nárok pronajimatel žádat sms zprávou o zaplacení škody u sousedky?

Děkuji

Lenka Z.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.12.16 10:03
avatar

Nejspíše má. Jen si musíte uvědomit, jak silný je strop a vlastně podlaha. Na to, aby voda protekla skrz, je potřeba opravdu hodně vody, než je jen na kachličce. Vaši mladí si problém měli pohlídat a vyřešit dříve, než k problému došlo. Nehledejte chyby na majiteli. Pokd nejsou vaši mladí na vozících, měli a mají se starat! A navíc, nemají vám dělat těžkou hlavu!

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 04.12.16 10:48

Jak dojde na placení, nikomu se nechce. Uvolněná dlaždice jde jistě za nájemcem, leda by prokázal, že byt se závadou již přejal. Výměna částí podlahové krytiny nebo její oprava je věcí nájemce. Pro dobro Vašich mladých - je vhodné se pro podobné případy pojistit.

Pronajimatelka přinutila zeťe k opravě kachličky (stála nad ním, jak to dělá) Souhlasím s Vámi, taková oprava je k ničemu. Pochybuji, že majitelka nad zeťem stála 2 dny a to je asi nejkratší doba, za jakou se dá taková oprava udělat tak, aby to mělo smysl. Je třeba to udělat znovu a pořádně. To, že dlažba a její vyspárování je pouze vrchní vrstvou podlahy a pod ní by měla být hydroizolace (tedy samotné odloupnutí kachličky nesmí být příčinou průniku vody o patro níž) je sice fakt, ale hádejte se bez právníka a soudního znalce. V nejlepším případě to skončí tím, že se napakují oba zmiňovaní a mladí si budou hledat jiný byt.

K onomu - kolik vody je třeba, aby prosákla stropem: Za nepříznivých okolností stačí v paneláku vyždímat na podlahu hadr a soused o patro níž má flek na stropě. Jinde to nebude lepší.


doplněno 04.12.16 11:44:

Nájemník byt jako takový pojistit nemůže... To jistě ne, ale existuje cosi jako pojištění domácnosti, z kterého podobné škody pokryjete. Pojistka odpovědnosti za škodu bývá jeho součástí nebo v nejhorším případě opcí za pár Kč.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: fjbcx
Datum: 04.12.16 11:28
Trochu mimo téma - je dobré mít na toto pojistku. To ta majitelka nemá byt pojištěný? Nájemník byt jako takový pojistit nemůže, může ale mít tzv pojistku na blbost.
Ohodnoceno: 1x
 
Od: sachil
Datum: 04.12.16 12:45
Muselo by být známo, v jakém stavu byl byt při převzetí - ale pokud chce majitelka bytu, abyste někomu něco platili, musí prokázat, že nájemce způsobil škodu...tj podlaha byla ok, ale nájemce ji poškodil nebo ji řádně neudržoval. Dobrovolně bych neplatil, pokud nejde o malou částku.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: mire
Datum: 04.12.16 12:53

Rozhodně nic neplatit!

Uvolněná kachlička není důvodem, aby protékala voda do podlahy / stropu. Tam je poškozená izolace (nebo úplně chybí) a to běžným užíváním ani uvolněnou kachličkou nezpůsobíte. A za tuhla závadu určitě nenese vinu uživatel, teda pokud tam nevrtal.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: vanad1*
Datum: 04.12.16 12:55

Nemá, protože je byt někoho jiného, než nájemníka, který nezpůsobil poškození uvedené kachličky. Ta byla nejspíše špatně přilepena a zaspárována, což vedlo k průniku vody.

Jediná škoda vznikla sousedce flekem na stropě, což po vyschnutí lze opravit přemalováním nebo může sousedce dcera zaplatit za 3dl. Primalexu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.12.16 12:57

Spíš to vypadá na neodborně udělanou koupelnu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.