Svízelná situace JAK TO VYŘEŠIT, kanál v domě

Od: Datum: 02.12.16 18:43 odpovědí: 25 změna: 13.12.16 21:49

Prosím o radu, stěhuji se do kopupeného bytu, je v přízemí, bylo cítit zápach z vodou nenapuštěného wc, mylsle m jsem že se to vyřeší když ho zaovdním, jenže se ukázalo, že dole ve sklepě - v prádelně jsou dva otevřeníé vyustění kanálů ! Normálně tamtudy jednou ročně když se ucepě kanalizace se vrací do domu lejna, oni nájemníci bytů to celé rojky takto nehcávají smrdět do domu, to je hrozné. Ŕešil jsem to s domocnékem, chtěl jsem kanály zazdít nebo aspoň utěsnit stacěbní pěnou, jenže on to příliš nepodporuje, prý by ta lejna místo ve sklepě šla až nahoru do bytů. Tak uvažuju o nějakém poklopu dokonalém vzduchivém utěsnění. Prosím poradíte mi jak tuhle situaci mam vyřešit. Podotýkám, že smrad po otevření dvěří sklepa (jsou tam prádelna kotelna a sušárna) mne natolik uhodil, že jsem raděj dvěře rovnou zavřel. Jka tedy utěswnit ty dva kanály nebo je mam zabetonovat, co počít?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.12.16 18:46

Omlouvám se za překlepy, jsem natolik rozčarován a vykolejený ze smradu v domě, že jsem jich udělal hodně.

Datum: 02.12.16 18:50

No předpokládám, že jsou to všechno byty v osobním vlastnictví SVJ. V tom případě se jedná o společnou část domu a veškeré podobné úpravy podléhají schvalování SVJ.

No a teď to nejlepší. Asi má nějaký důvod, proč to ti lidé ignorují. Buď je jim to opravdu jedno, nebo by oprava stála peníze, které SVJ nemá a lidé nechtějí platit (nejpravděpodobnější). V obou případech je to problém.

Tyto věci je vhodné si zjišovat před koupí bytu. Nefungující SVJ je cesta do pekel a neuděláte s tím nic.

Jinak k samotnému problému, opravdu se musí řešit příčina. To že kanály zaklopíte, tak tím nic nevyřešíte.

doplněno 02.12.16 19:12:

Pokud je to družstevní, tak se obrate s problémem přímo na družstvo. Domovníka vůbec řešit nemusíte. Tam Vám poví, zda o tom vůvec vědí, zda a jak se to pokoušeli řešit, popřípadě co bráni trvalé nápravě.

To že lidi do odpadu lijou to co tam nepatří je jedna věc, ale odpad by se takto ucpávat neměl. Bude tam zřejmě nějaké problémové místo napojení, které by chtělo opravit.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 02.12.16 19:08

Jsou to družstevní byty. Jak vyřešit tu příčinu problému, jak to opravit?

Datum: 02.12.16 19:33

Dle toho co mi řekl domovník, tak na družstvu se o tom ví, a prý se to bude řešit, prý to vzniklo tak, že se opravovala kanalizace a nějaký /šikovný instalatér dal trubku která vede z šachty kanalizace dál, tak ji umístil o 30 cm výš než měla být, pak se jednou cca za rok to všechno v tom místě ucpe. Jenže teď je kanalizace funkční nčení ucpaná a smrad jde přesto do domu právě z těch dvou kanálů v domě. Dpmovníkem mi bylo sděleno, že prý se ty dva kabály zalévají vodou, že prý to tam v domě dělá nějakí člově,k, ale ten rpý as na to zapoměl. Nechápu ale jak může někdo "zalít kanál" aby nešel smrad dovnitř domu. Jak to jako má fungovat?

Od: ctenar
Datum: 02.12.16 19:48

odpad by se takto ucpávat neměl

Odpad se tak normálně ucpe a ucpává. Hovadský nápad je otevřít trvale kanalizační trubku a ještě ke všemu uvnitř domu *sok**zed* Nemluvě o tom vytékání splašků do domu. *sok* To je na úplný zákaz pobytu v domě! Jestli se to dozví stavební úřad nebo hygiena, tak zapečetí celý barák.

Až to tady bude číst @martincakl, tak to s ním švihne :-D

Ohodnoceno: 0x

Datum: 02.12.16 20:20

ctenari, ja vubec nechápu, jak ti lidéí tam můžou žít a mít na chodbě domu a ve sklepš a v prádelně koltelně sušárně smrad od lejen. Nechápu jak je něco takového možné. (nežije tam žádná minorita ani spodina společnosti

Datum: 02.12.16 18:59

Vyhlédla bych si nový byt.

Pokud byste tam chtěl zůstat, tak prohlédnout plány na kanalizaci. Zřejmě tam je nějaký problém již od stavby.

Povolat pracovníky, kteří se zabývají čištěním kanalizace a nechat vše vyčistit, vypláchnout vodou /pod tlakem/ a potom projet kamerou.

Vše řešte samozřejmě s domovníkem, jak píšete.

Obyvatelé domu na nástěnce upozornit, že tuky se dávají do láhví a do separovaného odpadu,

a do Wc mísy nevhazovat dámské potřeby /vložky/ a též tam nepatří dětské zvlhčující ubrousky, potom vlastně ani kosmetické ubrousky. Ty se totiž nerozloží, jako toaletní papír.

Podle mne není rozdíl, jaestli chcete otvory ucpat pěnou, zazdít, nebo překrýt deskou a utěsnit. V každém případě bude tato kanalizační voda stoupat nahoru. A až se vše protrhne, si myslím, že první pěna?, budete stejně plavat.

Datum: 02.12.16 19:05

Stěhovat se nemohu, kde shánět před Vánoci nový byt? Oběsit se taky nechci. Nechápu jak ti lidé tma mohli tak žít takové roky.Řešení je kontorloovat jednou za půl roku, zda se v kanalizaci neucpal odtékání (dnes jsme měli otevřený poklop venku před domem a dívali jsme se, zda je průchozí odtékání, ano je průchozí, takže ten smrad jde i když je vše funkční tzn. není ucpaný odtok kanalizace. Nač mít otevřený kanál v odmě, když lze vše kontrolovat dvakrát třikrát do roka, se podívat otevřít poklop a zjsitti zda je odtok kanlizace v pořádku.

Datum: 02.12.16 19:28

Strašné! *ee* Komunikujte s družstvem písemně, nechte si vždy potvrdit kopii, vyhrozte jim medializací, krajskou hygienickou stanicí, obrate se na kanalizace, jak radí pohanka. Vůbec si to nedokáži představit, co to tam bydlí za lidi? *zed*

Zadělat to bohužel nemůžete.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 02.12.16 19:30

Ale na potrubí jsou přece napontovaná dvířka se šrouby a těsněním, není důvod, aby byl ve sklepě otevřený kanálek. Bylo by dobré nastudovat hygienické předpisy v takových domech. Já mám zkušenost jenom ve vlastním domku.

Nemůžete dýchat otravné, kanalizační plyny.

Datum: 02.12.16 19:54

Taky tomu netozumím, jak může být někde v sklepě otevřený kanál od kanalizace, necháou to. Ještě jsem o tom ani neslyšel aby někde v paneláku byly kanály otevřené. Já jsem ty dva kanály, které mají být údajně v prádelně neviděl, nebo klíč od nich neměl domovník k dispozici, nebo prý nějkaý nájemník v prádelně skladuje nějaké pneumatiky. Je to podivné, rok 2016 a otevřený kanál v domě? .

Datum: 02.12.16 21:07

u některých typů paneláků ANO ,z důvodu číštění přímé trasy od šachty před domem.Někde je jen plechový poklop a pod ním otevřená kanalizace .Za normálních podmínek kupodivu nesmrdí

Datum: 02.12.16 21:15

Nunici To jako, že někde je povoleno mít otevřenou kanalizaci v domě v panéláku? z důvodu čistění? Za normálních podmínek nesmrdí. Co to znamená za normálních podmínek? Jaké jsou to normální podmínky? Nikdy jsme neskyšel, že by odtok kanalizace domu a tím i záchodů byl někde v domě otevřený, to by prostě smrdělo tak jako tak.

Datum: 02.12.16 22:09

U některých typů je to konec přímé kanalizační větve od venkovní šachtice.Obvykle kameninový čistící kus, někde s víkem někde ne. Pokud kanalizace funguje jak má , odtéká a odvětrává, není důvod aby v baráku něco smrdělo.Z toho plyne že

1. může být ucpaná kanalizace nebo

2. může být problém s odvětráváním - nadstavba střechy,rozpadlé ventilační hlavice ... takhle na dálku se to špatně odhaduje

Datum: 02.12.16 21:17

nunici, jenže tady to není plechový poklop, ale klasický mřížkovaný kanál.

Datum: 03.12.16 03:03

Zdravím,
našel jsem dotaz až teď, proto odpověď až teď.
Na úvod si nemohu odpustit poznámku trvalo to hodně dlouho a je tady celkem dost příspěvků, než z vás postupně "vylezlo" (promiňte mi ten výraz, ale vhodnější mne nenapadl), co a jak vlastně je (umístění těch "kanálů" či ve které místnosti (místnostech) se nacházejí (případně a lépe ještě původní určení těch místností), vzhled a rozměr vík "kanálů", případně a opět nejlépe sem dát rovnou fotku, což by vydalo za několik řádek popisu. No nic, už se stalo, ale jste klasický případ tazatele, který se ptá, ale údaje nedodá ;) Ono tady opravdu nemá nikdo z nás věšteckou kouli a třeba u mne o ujasnění si, o co jde, proč to tak je pomohly až roky praxe (kutila a údržbáře, nejsem instalatér) a konečná info, že je to "kanál" s mříží. Pak už sem si spojil výše uvedenou prádelnu a mohl jsem začít psát tuto odpověď.
Takže - vᚠproblém se jmenuje "gula", česky podlahová vpus, která kromě jiného funguje na odvod vody z podlahy do kanalizace a má tzv. sifon (čili zápachovou uzávěrku) kde stojí voda podobně jako třeba umyvadlo či vana. Pokud tam voda vyschne, zápach z kanalizace se bez překážky šíří do prostoru místnosti (stejně jako u toho WC, kde vás zalití napadlo). Takže opravdu je potřeba jen už nepoužívanou "gulu" pravidelně zalévat vodou a je po problému.
Odpověď na otázku, proč tam ta "gula" vlastně je. Platilo a i nadále platí, že v místnostech, kde se jejich provozem pravidelně dostavá voda na podlahu (typicky právě třeba prádelny, kotelny, aler i třeba průmyslové kuchyně atd.), e instaluje "gula", protože je podstaně jednodušší vodu z podlahy smést do té "guly" než ji třeba pracně vytírat hadrem či vysávat. "Gula" je tak pravidelně zavodňována a zápach se nekoná. Pokud ale dojde ke změně využití místnosti či modernizaci spotřebičů (typicky místo starých praček, kde se mokré prádlo přetahovalo a o vodu na podlaze nouze fakt nebyla instalací automatických praček, kde vodu na podlaze vidíte akorát když vám "vyteče pračka", ale třeba i z bývalé prádelny uděláte suché skladiště), máte problém se zápachem, protože "gula" není automaticky provozem pravidelně zavodňována. Možnosti řešení jsou v podstě 2
1) zrušit (zaslepit) "gulu" = vykopat ji a uzavřít potrubí
2) pravidelně "gulu" zalévat vodou a udržovat tak původní funkci zápachové uzávěrky v činnosti uměle vlastní prací
Většinou se volí všude, kde majitelé aspoň trochu přemýšlí do budoucna, řešení číslo 2, protože
a) zrušit "gulu" je jednoduché, ale "udělat "gulu"" do plného potrubí a podlahy, tak aby to nebylo víc škody než užitku (oprava plochy podlahy atd.) už tak jednoduché není a taky je to finančně náročnější, takže se většinou dodržuje pravidlo "nerušit, co není nutné rušit" (protože nikdy nevíte, kdy se to může zase hodit) a proč tedy případně pak vyhazovat peníze zbytečně za opětovné budování něčeho, co jsem kdysi neuváženě zrušil
b) taková "gula" funguje občas jako pojistka problému (kromě jiného i případ vašeho domu), kde v případě ucpání vyteče obsah kanalizace do sklepa a ne někomu do bytu, které je pak po zrušení "guly" dalším prvním výstupním místem. No uznejte - pokud by takovým dalším prvním výstupním místem byl byt váš, taky byste raději, kdyby to při ucpání vyteklo do sklepa než na podlahu vašeho bytu,že?
Řešení je celkem jednoduché
- jste ochoten se finančně podílet na náhradě škod (případně placení pojistky) pro lidi, kteří budou postiženi vyplavením z ucpané kanalizace (žádná kanalizace není bezchybná a ucpat se může kdykoli a každá)v bytě, pokud se ty "guly" dole zaslepí? Asi ne, že? ;)
Takže další možnost je platit si jako dům nějakého údržbáře, který se o to bude starat v rámci své pracovní náplně. Vyhovuje?
Pokud ano, OK, pokud ne, je další možnost
- vadí vám případný zápach, když "ten někdo", kdo ty "guly" má zalévat, na to zapomene? (což je celkem pochopitelné - nikdo ho za to určitě neplatí, takže to dělá nejspíš dobrovolně). Ujměte se zalévání "gul" sám a dobrovolně to dělejte vy.
Jen si dovolím takovou poznámku k ucpávání kanalizace. Kromě toho, že lidé jsou schopní do WC spláchnout kde co (viz co dámy popsaly výše), existují u nás na trhu určité druhy toaletního papíru (z těch nejlevnějších), které se také nerozpustějí a ucpávají kanalizace v domech. Byl jsem před několika roky, že 20 let funkční a bezproblémová kanalizace v jedné firmě se se změnou toaletního papíru za "ještě levnější" stala tak problémovou, že se nakonec několikrát za pouhý měsíc musela čistit profi tlakovým čištěním na náklaďáku. Po změně za toaleák "ne nejlevnější" se milá kanalizace stalo opět zcela bezproblémovou. Takže ona ani ta případně provedená oprava kanalizace jako takové nemusí být úplně zárukou neucpání - to jen proč je asi lepší ty "guly" nerušit (nezaslepit) a nechat si tak pojistku...

Ohodnoceno: 6x

Datum: 03.12.16 13:27

ronyx , MOC VÁM DĚKUJI za podrobnou odpověď, spadl mi díky Vám velký kámen ze srdce, zalévání guly se ujmu a rád, pravidelně. Jak často se má gula zalévat, aby byla jistota, že nezaschne?

Datum: 03.12.16 13:58

Na to není univerzální odpověď - záleží hodně na teplotě v místnosti a na teplotě podlahy (ta voda se z té "guly" prostě odpaří do vzduchu v místnosti). Takže někde to může být třeba za 2 týdny a někde taky třeba jen 2x za rok. Vzhledem k tomu, že jde o nějakou bytovku (odhaduji), tak tam bude asi dost sucho a raději bych to kontroloval a zaléval cca 1x za cca 2 týdny. Pokud to chcete vědět přesněji, zalijte ji jednou a počkejte, co se objeví zápach. Pak stačí se podívat do kalendáře a spočítat si čas.
Jinak ale k zalití takové běžné "guly" (nepředpokládám, že tam budete mít nějakou hodně velkou) stačí napustit vodu do PETky (1,5l +) a nalít to tam. Když těch "gul" je víc, je výhodnější než běhat s PETkou napustit vodu do kbelíku a do každé "guly" trochu nalít.

Od: pawŽ
Datum: 03.12.16 14:07
Jednou tydne tam vylejte 2 l vody. Jde to resit i automatickym zavlazovacem napojenym na kohiutek, resp jedboduchym casovym rele a k nemu pripojenym elmag ventilem. Reseni cca za 2000

Datum: 03.12.16 14:35
Tedy já nevím.., ale nebylo by lepší použít podlahovou vpust se zápachovým uzávěrem typu Primus, která je konstruovaná právě do míst, kde k vyschnutí vodní zápachové uzávěrky může dojít?
Ale možná je to řešení příliš jednoduché a můžeme najít i mnohem složitější.

Od: pawŽ
Datum: 03.12.16 16:41
Tak asi jo. Neznam vsechna reseni. Hlavni je overit funkcnost, ze zapach zpusobuje gula a zbytek je otazkou zda ji zalevat pravidelne, aztomaticky nebo nejak jinak vymenit.

Datum: 06.12.16 17:49

martuncakl děkuji Vám za odpdvěď, chtěl jsem to realizovat podle Vaší rady, mluvil jsme s tím člověkem, který má na starosti zalévání gul v prádelně, jenže nebylo snadné se s ním dohodnout, nebo mu byla prádelna poskytnuta domovníkem místo sklepa a má v prádelně uskladněny věci pneumatiky kola atd, nabízel jsme se že bdudu guly sám praviděln zalévat avšak on nesouhlasil, navrhl a de facto na tom setrval, že ty guly "zaslepí tím, že na ně položí plech a okraje zalepí těsnící stavební pěnou, prý to nebude nastálo, ale kdyby se ve sklepě objevila voda, tak se to dá odendat. Jinak kanály v prádelně jsou dva rozměrů 10 krát 15 cm, jsou již bez mřížek a vody tam moc není, nevejde se tam mnoho vody na dolití, guly mají malé otvory v boku, nevím zda by jima v případě kalamity nějaké feáloe protekly. Zatím se to tedy vyřeší tak,, žre se guly zaslepý plechem s pěnou. Na můj návrh umístit tam vpus se zápachovým uzávěrem primus nebylo kladně reagováno, přitom je to incestice pár set korun, já osobně bych tam ty vpustě primus dal. Jinak mi bylo řečeno, že fekálie se do prvního poschodí nedostanou, ale v domě se stala před časem závada, že nájemník bytu v přízemí měl havárku v tom, že se odpadní trubka ucpala těsně pod ním ( ne celá v celém domě, ne trubka ve sklepě, ale nad zemí těsně pod přízemím, ta jeho část stoupaček a šlo mu to do bytu, načež vyběhl ven a běhal po domě nahoře po sousedech kteří bydlí nad ním, aby nechodily na záchod. Načež se to pak v tom úseku vyčistilo ( a byly tam dámské vložky!). Myslím, že když se ty guly v prádelně takto plechem provizorně ucpou a bude se kanalizace dvakrát ročně kontrolovat, tak by to mělo být bezpečné pro byty v domě.Načež prý se takto do výšky ty fekálie nemůžou dostat. Co mysílte? můžu to takto ponechat nebo mam tlačit na to aby se tam udělali ty vpustě primus?

Datum: 06.12.16 21:00
No..jistě že to jde i takto provizorně. Já bych to ale udělal pořádně a nastálo.
Jinak také existují sklepní speciální vpusti ze zpětnou klapkou, případně ještě s uzávěrem proti vzduté vodě.
Správně naprojektovaná a provedená kanalizace se prakticky neucpává (pokud v domě nežije místo lidí "dobytek",což jak popisujete je asivᚠpřípad).
Ohodnoceno: 1x

Datum: 07.12.16 10:20

Také bych to udělal nastálo, jenže domluva s těma lidma je komplikovaná, navíc se tam stěhuju budu tam nový, nemůžu si proti sobě postavit hned na začátku nájemníky. mezilidský vztahy jsou někdy zbytečně komlikovaný.Já ale opravdu nechápu, že ti lidé tam žili x let a měli někdy vyschlý guly a smrdělo to do chodny domu, nevěřím, že se to stalo jen jednou a že jak ten člověk, který to měl na starosti tvrdí guly jinak pravidelně denně zaléval, byl jsem tam již v létě a to tam smrdělo také mne sice tolik jako teď naposled ale bylo to tam cítit. Lidi podotýkám ne minorita) jsou schopný žít v domě, kde jim je cítit ze sklepa z prádelny z gul fekálie a lajdácky netečně jim to nevadí, až musí přijít nový nájemník a teprv pak na jeho popud se to začne řešit.

Od: tomasvavra
Datum: 13.12.16 21:49

Mohu doporučit zalít guli stolním olejem, odpařuje se o hodně pomaleji

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright Š 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.