Jak zamezit neustálému otevírání oken?

Od: Datum: 30.11.16 18:23 odpovědí: 14 změna: 01.12.16 08:30

Dobrý den,

bydlím v paneláku a již dlouhodobě mám problém s tím, že sousedi (neznámo jací) neustále otevírají okna na chodbě. Zbytečně nám všem jde do bytů chlad, tím pádem všichni budeme víc platit. Také se nám do domu stěhuje z venku hmyz, stupačkami prolézá do bytů...

Chtěla bych se zeptat, zda-li jde nějak znemožnit otevírání oken? Vím, že jsou kličky se zámkem, ale nechce se mi do toho tolik investovat. Ještě mě napadlo ty kličky úplně vymontovat, ale nikde jsem nezjistila, zda při vymontování můžou být okna zavřená.

Máte někdo nějaký nápad nebo radu? Děkuji.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.11.16 18:53

Klička jde vymontovat i v zavřené poloze.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 30.11.16 18:58

Můžete pochopitelně kličky odmontovat, ale jednak bude okno vypadat jako po nájezdu kočovníků a jednak se to dá otevřít i obyčejným šroubovákem, což je takřka každému známo

Ohodnoceno: 0x

Datum: 30.11.16 19:13

Tenhle problém jsem taky řešil. Odmontování kliček je poměrně účinné a vyzkoušené opatření. Okno lze sice otevřít šroubovákem, ale málokdo běžně nosí šroubovák po kapsách. Otočit kličkou, když jdu náhodou kolem, není problém a je to otázka pár vteřin. Málokdo ale půjde domů, tam vezme šrobovák a vrátí se na chodbu otevřít okno.

doplněno 30.11.16 19:21:

ra 252 - Mám na oknech v chodbě zamykací kliky a požárníci proti tomu při pravidelných kontrolách nic nenamítají.

Od: sokol55
Datum: 30.11.16 19:01
Jakékoliv úpravy společných prostor musí odsouhlasit ostatní spolubydlící. To se týká i oken.

Od: zuza
Datum: 30.11.16 19:12

Děkuji, to mi asi stačí :)

Jistě, ale neměli by souhlasit i všichni obyvatelé domu s tím, aby se tu neustále větralo? Aby se jejich peníze vyhazovaly oknem? Dům je zateplen, což momentálně působí jako zbytečné promrhání x milionů a zadlužení se. Zažila jsem i situaci, kdy venku bylo snad tepleji než vevnitř. Projdu kolem okna, je otevřené, tak ho tedy zavřu. Za 10 minut jdu znova kolem a co? Zas je otevřené. Kdybych ho nechala otevřené pokaždé, tak tu v baráku začneme snad i mrznout.

Nejde mi o to se tu nikomu nějak mstít, ale nemyslím si, že tohle je běžné chování. Většina obyvatel je už v důchodu a jestli tohle mají zažité jako běžnou věc, tak se to asi nijak jinak nedá řešit.

Každopádně děkuji za info.

Datum: 30.11.16 19:15

Okna na chodbě mohou mít význam v protipožární ochraně a pak musejí jít otevřít bez problémů a bez nástroje.
Asi budete muset zjistit, kdo to dělá ...

Datum: 30.11.16 20:13

Když jsem bydlela v paneláku, který vlastnilo bytové družstvo, mívali jsme pravidelné schůze nájemníků - tam se mimo jiné i diskutovalo o nejrůznějších problémech v domě - tam bych popsala celou situaci a vyzvala ostatní nájemníky, aby se k tomu vyjádřili - možná se ozve i pachatel se svým pohledem na věc, nebo aspoň vyslechne názory ostatních a zamyslí se nad nimi (doufejme).

Datum: 30.11.16 21:24

V bytovém domě kličky nesmíte sundat. Je to proti požárním předpisům.

Zajímali jste se proč sousedi větrají? Třeba k tomu mají nějaký důvod. Někdy stačí nefunkční odsávání a smrad z česneku dokáže být na chodbě docela nepříjemný, když si zrovna česnek nedopřáváte.

Od: krtek
Datum: 01.12.16 07:54

a už jste někdy v požární zprávě viděl větu "nesundávat kličky z oken"? já teda ne a to už jsem jich přečetl :)

Datum: 01.12.16 08:30

Ano, asi má někdo k větrání důvod. Proti větrání nic nenamítám. Jenže nájemce jde večer domů a cítí potřebu na chodbě vyvětrat. Otevře okno, zaleze do bytu a tím to pro něj končí. Ráno je na zábradlí jinovatka. V létě se naopak komusi zdá, že je na chodbě horko (je to starý dům, takže tam bývá naopak chladněji, než venku). Otevře okno. V noci přijde bouřka s průtrží a ráno jsou vyplavená 3 patra schodiště. Když už teda někdo dokáže to okno otevřít, měl by ho po vyvětrání zase zavřít. Ale to ještě nikdy nikdo neudělal. Takže na horní části oken kličky odmontované, na spodní uzamykatelné. Klíče má jen pár spolehlivých lidí. A funguje to.

V domě mi každoročně dělají požárníci důkladnou preventivní kontrolu a rozhodně ne jen formální. Vadí jim například i boty, odložené za dveřmi bytu a tenhle "prohřešek" pak neopomenou zmínit ve zprávě. Zamčené, ani odmontované kličky jim nildy nevadily. Já neznám podrobně požární předpisy, ale pokud jim to nějak odporuje, rád se nechám poučit (číslo zákona, paragraf...).

(Tenhle příspěvek měl být přiřazen přímo k otázce)

Datum: 30.11.16 22:54

​Znám to nejen ze svého paneláku, jak občas prochazim kolem některých bytů, už na chodbě jde cítit od některých neuvěřitelný puch, zvlášť v kombinaci šetřivý důchodce co nevětrá se psem či kockou v bytě. Možná má pak někdo potřebu vyvětrat ten smrad aspoň ze společných prostor.​ Sám to tak obcas praktikuju, samozřejmě ze ne v tomto počasí.

Datum: 30.11.16 23:12

Právě dům, který je zateplený, potřebuje pravidelné větrání (v rozumné míře, samozřejmě). Jinak tam budete jak v zatuchlém skleníku; také znám takové domy. Chtělo by se dohodnou se sousedy, jaké kdo má představy, a udělat nějaký přijatelný kompromis.

Datum: 01.12.16 00:00

Já zase nechápu, když po sobě neumí nikdo vyvětrat. Občas projde po chodbě kuřák, najdou se i tací, co si chodí zapálit na chodbu, aby doma neměli smrad. A ten smrad na chodbě po sobě nevyvětrají, člověk musí tou zasmrděnou chodbou projít a ten smrad nám jde pode dveřmi do bytu, musel jsem kvůli tomu ty dveře utěsnit. Nic Vám nebrání si zateplit vstupní dveře a dát na ně těsnění, aby Vám pod nimi netáhlo. A zkuste si o tom větrání promluvit na domovní schůzi, třeba se ten důvod otevřených oken dozvíte.

Od: krtek
Datum: 01.12.16 07:56

a proč si na schůzi neodsouhlasíte, že se ve společných prostorách domu nebude hulit?:) velmi jednoduché...

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.