Plynový kotel VITODENS 333 F

Od: Datum: 30.11.16 09:50 odpovědí: 6 změna: 02.12.16 12:39

Dobrý den,máme již 3 roky kotel pl. Vitodens 333 F a mame ho nastavený,že se nám v 22 00 do 6 00 hod. zcela vypne. Ted´jsme slyšeli názor,že to není ekonomické,lepší nastavit na tu dobu jenom nižší teplotu.Děláme to jenom kvůli úspoře. dík za odpovědi


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.11.16 09:56
avatar

Na Vaši otázku nelze jednoznačně odpovědět.

Ekonomické to být může...a nemusí.

Zálěží jaká je tepelná setrvačnost objektu který vytápíte. Noční pokles teploty v období "útlumu" má být ideálně tak 1-2stC. Pokud Váš dům v době od 22:00 do 6:00 při zcela vypnutém kotli "vychladne" právě o ty 1-2stC, pak je úplně jedno, zda kotel vypnete, nebo ho necháte zapnutý. Kotel by stejně netopil..

Samozřejmě pokud se jedná o starý nezateplený objekt, kde teplota za 8h kdy máte kotel vypnutý poklesne např. o 6stC, tak potom je lepší nechat kotel zapnutý i v noci, ale nastavit právě výše zmíněný "rozumný" pokles teploty.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vanad1*
Datum: 30.11.16 12:47

Občas sleduji vaše fundované odpovědi a jestli vás mohu požádat, tak bych uvítal nějaký zjednodušený výpočet tepelné ztráty. Místost mám 4,8x4,3, výšku 2,5. Teplotu na radiátorech aktuálně 37°C, vnější teplota -2, vnitřní teplota 20°C.

Nepasují mi výpočty na různých informačních serverech. Teplota vody na zpátečce je 27°C.

Výpočtový výkon radiátorů při spádu 90/70/20°C je 3150W, při 36/26/20°C to má být cca. 350W.

Jestli chápu správně, mám tepelnou ztrátu místnosti zhruba 350W?

Děkuji za odpověď.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.11.16 13:03
avatar

Ten výkon radiátoru jste uvedl správně..Pokud původní radiátor má výkon 3150W při výše uvedených teplotních spádech (90/70), tak při spádu 36/26 má ten stejný radiátor výkon cca 350W. Nicméně to není tepelná ztráta místnosti, protože TZ se počítá při venkovní výpočtové teplotě dle ČSN (zpravidla -15stC, ale záleží to na umístění stavby). Spíše by tedy byla TZ místnosti dvojnásobná, tedy někde kolem 700W.

Pokud máte dobře zateplený dům, tak je to zcela reálná hodnota, která by odpovídala velikosti místnosti.


doplněno 30.11.16 13:14:

Samozřejmě jsem to velmi zjednodušil. TZ 700W by byla v podstatě jen tehdy, pokud byste musel při venkovní teplotě (-15stC, nebo jiné dle výpočtu TZ) v dané místnosti topit 24h denně, aby uvnitř místnosti byla stálá teplota 20stC. To jsou samozřejmě konstantní podmínky, které reálně těžko nastanou. (A také nepočítám žádný jiný zdroj tepla, včetně např. osob uvnitř místnosti).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vanad1*
Datum: 01.12.16 00:07

Děkuji za odpověď. Při -8 musím zvednout teplotu radiátorů na 40°C pro požadovaných 20°C v místnosti. Dům nemám zateplený, je to klasická německá stavba, pouze vnější jedna stěna je zevnitř opatřena polystyrenem 2cm. Postupně tak zatepluji ostatní stěny, což se mi osvědčilo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.12.16 14:18

no tak od Vás jsem to snad už pochopila.Ale zaujalo mě to vaše zateplování vnějších stěn zevnitř.2cm stačí na zateplení,myslíte,že je to" srovnatelné "se zateplováním zvenku 15 cm polystyrenem?

Od: vanad1*
Datum: 02.12.16 12:39

Viděl jsem to v příbuzných v Německu a tam to nikdo neřešil jako něco zvláštního. Vycházím z toho, že polystyrem sám o sobě není propustný vlhkosti, tedy že vydýchaná vhlkost přes něj nemůže na chladnou zeď a tím kondenzovat. Bavíme se v základu o stěnách, které jsou ochlazovány vnějším chladem.

Pro vyhřátí takto zateplené místnosti není potřeba vydat tolik energie, aby se nahřála celá masa zdiva a pak zpětně vyzařovala nějaké teplo zpět do místnosti. Takto ohřejete jen kubaturu vnitřního vzduchu. Otevřete mrazák a uvidíte v podstatě to samé. Vnitřní tepelně vodivá stěna vede mráz, uvnitř je izolační pěna v řádech pár cm a ta zabrání ohřívání ochlazované vnitřní plochy z vnějšku. To je v mrazáku i -32°C.

Naproti tomu vnější zateplení 150mm nebo více má údajně něco zateplovat. Na takovou stěnu už nepůsobí slunce jako přírodní vysoušeč. Polystyren nepustí potřebné teplo dovnitř a stěny jsou živeny vlhkostí zevnitř a tak je vlhkost uvnitř ať si to někdo přeje nebo ne. Nemá kam jít. Po 50 mm síly už polystyren nevykazuje nějaké podstatné hodnoty prostupu tepla. To je naprostý nesmysl. Má ale ekonomický význam pro jeho prodejce a navázané stavební firmy.

Mě tak spolehlivě funguje jedna místnost, kde nemám topení a přesto je tam stejně jako na chodbě. Tedy že to funguje.

2cm polystyrenu je ekvivalent přibližně 30 cihlové stěny. Napenetrování stěny, následné nalepení na zeď umožňuje dostatečně tepelně izolovat proti chladu, který se jinak šíří ze zdi. Když budete mít zateplenou zeď zvenčí, porovnejte si, jak musíte topit, aby vám nešel chlad od takové zdi. Nebo jinak, vezměte si kousek 2 cm zbytku a přibližte se rukou. Teplo se odráží zpět na ruku. To samé udělejte u zdi av tom je ten rozdíl.

V tomto státě se pokaždé rozšíří nějaký názor a kdo jej nesdílí, je pomatenec a nevím co ještě. Evekt stáda.

Viděl jsem to venku, zkusil jsem to doma a funguje to. Bez ohledu na příspěvky, které budou psát jak to nefunguje aj. Je to můj barák a zkouším co funguje a co ne. Vyhazovat statisíce za málem čtvrtmetrovou bariéru, abych stejně musel pořád topit, protože jinak zeď vychladne se mi tedy nechce.

Ohodnoceno: 3x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.