Dakon DOR 25 max

Od: Datum: 29.11.16 08:03 odpovědí: 6 změna: 30.11.16 18:39

Dobrý den,

mám po kompletním zateplení a chystám se vyměnit současný kotel Viadrus U22 6 článek za Dakon DOR 25 max. Chtěl bych topit převážně dřevem. Jen nemůžu nikde najít rozměry násypky. Byl by někdo, prosím Vás, tak hodný a násypku mi změřil? Rád bych do kotle házel dřevo na ležato ne na výšku, mohlo by pak docházet k zasekávání dřeva.

Pokud přidáte i nějaké své zkušensti s pálením dřeva v tomto kotli, budu moc rád.

Děkuji a pěkný den všem.

doplněno 29.11.16 13:28:

@nonek: Moc Vám děkuji za informace. Ale samozřejmě, že bych chtěl méně výkonný kotel, jenže problém je v tom, že méně výkonný kotel = menší prostor pro palivo a já potřebuji spalovat kusové dřevo, ale zároveň chci zachovat topení bez závislosti na elektrické energii. Nejlépe mi proto zatím vychází tento Dakon. Přebytek výkonu bych mohl hnát případně do akumulační nádrže. A tento kotel se dá i lépe tlumit než prohořívák. Peletky by byly fajn, ale máme tu celkem levné dubové dřevo z parketárny (Kunčice). Já bych se ani nebránil automatu na uhlí, ale proti tomu je zásadně moje žena - uhlí nám nesmí do baráku. Je ekologicky založená, to ji nemám za zlé, uhlí je neobnovitelný zdroj, co si budeme povídat a produkuje více škodlivin do ovzduší než dřevo.

doplněno 29.11.16 19:42: @aloisb: To jste mi, pane Aloisi, moc nepomohl. Poraďte tedy, prosím, takový kotel! Musí být univerzální jak na dřevo tak uhlí. Nesmí být prohořívací (vylučujeme tedy průtokáče Viadrusy - U32 nechci, není vyzkoušený a spoustu lidí na něj nadává a je drahý), chci zachovat samotíž bez závislosti na el. proudu. Tzn. automat též nelze použít a zplyňovák Atmos taky ne. Prostě jediné, zatím vhodné, jsou odhoříváky typu Dakon DOR, Slokov nebo OPOP H4xx. Pokud znáte něco lepšího, prosím Vás o informaci. Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.11.16 11:46

Plnící otvor kotle DOR F 25 MAX je 358x175mm, objem přikládací komory je 61 litrů...kotel je určen na hnědé uhlí, ale to možná víte...tento kotel sice nemám, ale o kotly se zajímám; a Ponast 11 na peletky nechcete; jen na okraj - po kompletním zateplení opravdu potřebujete kotel o výkonu 27kW? Tady parametry http://www.dakon.cz/produkty/dor-f/ a tady str.4 http://www.dakon.cz/wp-conten…kcni-podklady-Dakon_DOR-F.pdf

doplněno 29.11.16 14:41:

Až budu mít chvilku čas, popíšu situaci před rokem - předposlední topná sezona, kotel samo doma, taky hlavně dřevo, 3 aku nádrže, kotel cca 40kW, stačilo topit 4 - 6hod. denně, teď s regulací cca 4 až 14,9kW automat na peletky...

Ohodnoceno: 0x

Datum: 29.11.16 18:34

DAKON je kotel na uhlí Ořech I, s dřevem nebudete mít ten výkon a v tlumeném provozu se budou teplosměnné plochy zanášet dehtem. Pokud máte přístup k levnému dřevu, tak si kupte kotel, který má zaruční palivo dřevo.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 29.11.16 21:01

Dobrý večer.Při topení dřevem je potřeba,aby plnící otvor byl větší.Vybíral bych mezi tímtohttp://www.akoupelnyatopeni.c…v-vody/kotel-dakon-dor-f-32-d a tímtohttp://www.topeninejlevneji.c…l-na-drevo-3emisni-trida.html ještě je potřeba se zamyslet nad komínem,protože Dakon je náročnější na tah než U 22.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 30.11.16 08:33

Dobrý den, máte pravdu, plnící otvor musí být větší. Jenom moc nechápu rozdíl mezi Dakon DOR F32 na dřevo a 25 MAX, který primárně na dřevo určený není. Přitom rozměr plnícího otvoru mají stejný. Že by byl jiný rošt a spalovací prostor? Ten Slokov vypadá taky dobře jen vývod teplé vody vzhůru mi moc nevyhovuje a má užší plnící otvor. Ale určitě by se o něm dalo uvažovat.

doplněno 30.11.16 08:40:

A s tahem komína by neměl být problém, je vložkovaný 180 mm, cca 12 metrů. Myslím, že ještě budu muset přidávat regulátor tahu.

Datum: 30.11.16 09:21

Dobrý den, taky se rozmýšlím mezi kotly DOR F32 D na dřevo a DOR 25 MAX. Nyní mám starý DOR 32, ale zateplil jsem barák a myslím si, že by 25 MAX mohl stačit. Jenže topím jen dřevem a ten DOR F32 D se na dřevo jeví jako lepší. Tak nevím...

Datum: 30.11.16 18:39

Podle mého názoru Vás kotel dakon nezachrání,oproti viadrusu bude rozhodně v nevýhodě ve spalování dřeva.Viadrus lze použivat pro spalování kusového dřeva,podle toho,kolik bude mít článků,bez ohledu na to,zda bude nebo nebude v celém domácím systému předymenzovaný.Na toto nemyslel můj soused a svůj starý dakon 24 vyhodil a nainstaloval si viadrus se sedmi články s tím,že bude topit dlouhými poleny,dřevem,že si tím uškodil víc,než bylo třeba si uvěmil příliž pozdě,nyní toho lituje a naříká.Kdyby tehdy koupil 20 dakon,který by mu bohatě stačil a začal topit kvalitnějším uhlím,tak by si tohleto trápení ušetřil.Já mám také dakon a to dor 16 a rozhodně bych nikdy neměnil,vytápím v systému 650 litrů vody,to jest 5 radiátorů,akumulační nádrž 500 litrů,bojler 150 litrů a topím německými briketami.Spálím sezoně 3 tuny briket,použivám jak oběhová čerpadla,tak samotížný systém,podle potřeby.A vy jest-li nechcete mít problém,tak bud budete muset topit třeba také briketami,nebo peletkami a nebo by jste musel v novém dakonu vyndat z kotle prostřední přepážku,jenže aby jste si mohl udělat svůj osobní obrázek o kotli,tak je třeba kotel vidět na vlastní oči a ne se řídít technickými ůdaji.Například dakon dor 25 - 32 má rozměr plnicího otvoru mm 358x175 a objem násypné šachty 61 - 63 litrů.To je vše.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.