Jsme bezradní, otravný soused

Od: Datum: 28.11.16 15:13 odpovědí: 14 změna: 29.11.16 10:09

Dobrý den, potřebujeme od vás radu jak postupovat:

Bydlíme v rodinném domě,náš soused si ted koupil kotel na tuhá paliva a začal štípad dříví ve sklepě, jeho sklep je ve stejné úrovni jako naše ložnice.

Nedovedete si představit jaké jsou to rány když štípe dříví.Nejhorší je to, když začně štípat v 5:30 ráno, to jou infarktové stavy, na domluvy nereaguje, bude si štípat kdy se mu zachce. Soused je v důchodu .Starosta obce je jeho rovesník, nehodlá s tím nic dělat. Jak se můžeme brátit?

Máme vůbec nějaká práva? Jsem bezradní, psychycky nás to deptá :(

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: jmlc®
Datum: 28.11.16 15:23

jj, takový budíček je nepříjemná věc - při spojení domů (třeba společný vjezd) je ten zvuk ještě horší vč. otřesů...

Doba nočního klidu : Po zrušení vyhlášky č. 13/1977 Sb., o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací, není ve stávající právní úpravě pojem nočního klidu, resp. noční doby, vymezen. Dobu nočního klidu 22:00 až 06:00 hod lze ale považovat za obecnou zvyklost či obecně uznávané pravidlo chování, kterému je prostřednictvím ustanovení § 47 odst. 1 písm. b) zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o přestupcích") poskytována zákonná ochrana a postih za přestupek rušení nočního klidu je i za stávající právní úpravy možný.

Porušování můžete opakovaně nahlašovat s možným postihem... Vždy je ale nejlepší forma domluvy - třeba flaška rumu a rozumný pohovor se sousedem udělá víc než soudy a schválnosti.

Ohodnoceno: 5x

Od: asd1
Datum: 28.11.16 17:39

Slušně mu říct "vadí mi to", nemohl byste štípat když nespíme?

Dost odhluční co nejširší špalek a postavit ho na gumu (vyříznout bočnici ze staré pneu, dvě bočnice na sebe a na to špalek.) Pak se rázy nepřenáší do podlahy.

Pokud to nepomůže, tak počkat až si sedne k televizi, repráky na zaď a pustit nějaké duc duc nebo neoblíbenou hudbu, příp. nahrát to jeho štípání. Pak za nim druhý den zajít "už víte jak nám vadí vaše štípání?"

Chce to diplomaticky vyjednat dohodu aby on sám chtěl nerušit, válka sousedů nic moc...

Ohodnoceno: 0x

Datum: 28.11.16 18:28

Nechápu? Váš dům je z papíru, že je tam tak dobře slyšet i to co dělá soused? Co tak přestěhovat si ložnici? Jak je psáno výše, vezmu flašku slivovice a požádám souseda aby neřezal na cirkulárce v neděli odpoledne, kdy mi spí děti, u nás jelikož na chalupě máme vztahy dobré, to fungovalo.

Od: janm
Datum: 28.11.16 22:09

lidus

opravdu ty lidi nechápu, zase přijde-li za mnou někdo že mu vadí řezání dřeva, tak se zeptám kdy to vadit nebude a přesunu tu činnost tam nač bych se nechal uplácet slivovicí třebas dobrou, opravdu nechápu co tím ti lidi sledují takové práce lze přece přesunout na jindy a pokud nelze tak zajdu naopak já a případně se omluvím za "vyjímku" když vím že mu to vadí...

Datum: 28.11.16 21:15

Kupte mu flašku a pružnou podložku pod špalek. :)

Datum: 28.11.16 21:30

Zavolejte na Zdravotní ústav při KHS, hluk v domě mezi 22 až 6 hod., ranní max. 35-40 dB od 6 do 22 hod. 50 dB., a pravděpodobně po změření přijde sám s dotazem, zda si může naštípat dříví.

Od: janm
Datum: 28.11.16 22:04

Já se těm lidem opravdu divím, mně říct soused že mu vadí štípání dřeva v brzkých ranních hodinách tak to budu štípat jindy nevidím v tom žádný problém, jako pracující si najdu většinou čas v odpoledních hodinách, jako důchodce to může tím spíš udělat taky, na ranní hodiny /pokud mu chybí režim vstávání nebo mu to už "nespí" / si může přesunout práci která "není slyšet" např. zatápění apod., A pokud to dělá kvůli zátopu a topení pak si to má nachystat odpoledne předchozího dne, ráno bude mít ušetřenou práci, beztak není zdravé ihned po rozklubání z postele dělat nadměrné pohyby zvláště v důchodovém věku...Pokud s ním není domluva tak zkusit pohrozit nějakou stížností, v jeho věku už by měl mít rozum a ne se bavit "klukovinou" nevyzrálého pubescenta, napřed bych se ho ale zeptal z očí do očí ať mi vysvětlí proč mi to naschvál dělá anebo jaký důvod má štípat dřevo brzo ráno..., jestli z toho má radost či co...

Ohodnoceno: 2x

Od: americkykolja
Datum: 28.11.16 23:15

Tak dříví štípejte ve 2 ráno (pokud nemáte z druhé strany jiného souseda). A když se mu to nelíbí, tak vzájemná dohoda, třeba že se dříví bude štípat od 8 ráno.Kdyby domluva nepomohla, tak repráčky jsou také dobrý nápad, jak už tady někdo zmiňoval. Stačí pustit v neděli od 13 hodin nahrávku operních árií v podobě ženského vibráta na vysokých tónech a uvidíte, jak to dokáže sousedy "vyléčit".

Od: jarina
Datum: 28.11.16 23:47

co je rovesník? Doporučil bych oplatit to zvuky při sexu (když to bude on moc slyšet)

Datum: 29.11.16 04:56
rovesník = současník, vrstevník, stejně stará generace, člověk ve stejném věku, např. spolužák,

Datum: 29.11.16 06:13

Má ten soused ženu? Pokuste se promluvit s ní. Třeba bude přístupnější a pohlídá ho.

Datum: 29.11.16 07:34

Jak štípe to dřevo? Jestli sekerou na špalku, je to opravdu hulvát. Hromada třísek na zatápění na půl zimy se dá udělat za jedno odpoledne. Ale možná má nějaký stroj. Jen tak usuzuji podle vyprávění dětí, které samozřejmě navštěvují mého bývalého manžela. Ten topí pouze dřevem, kupuje obrovské klády, které pak nějak v jakémsi stroji zkracuje a štípe. Váš soused může mít něco podobného a využívá brzy ráno výhodný tarif za elektřinu a během jednoho štípání si připraví dřevo na jeden den. To je jen úvaha a bez rady, jak se s tím vypořádat. Ale v tom případě nepomůže gumová podložka pod špalek.

Ptám se hlavně proto, že rádcům by pomohlo upřesnění, jestli štípe třísky sekerou, nebo se opravdu jedná o nějaký štěpkovač (? správný název toho stroje neznám).

Datum: 29.11.16 09:23

Netuším, jestli je soused starší nebo mladodůchodce. Pokud už není psychicky úplně fit, berte to tak, že jede podle zažitého programu, přes který nejede vlak. Jasně dokud chodil do práce, měl jiný program.Ale teď uvažuje takhle: Ráno vstane, v kotli vyhaslo, v domě zima. No tak jde, naštípe něco dříví, zatopí si. A kde je problém? Dělá to tak on, když byl malý, dělal to jeho táta, jeho dědeček a nikdy si nikdo nestěžoval. A teď vy, potížisti. On ráno nemůže dospat a vy byste po něm ještě chtěli, aby klepal kosu pod peřinou a koukal do stropu?!

Já takhle bojoval se sousedkou. Vygradovalo to tak, že jsem ji řval do ksichtu, přemáhal se, abych jí nechytil pod krkem a stejně šla a udělala si to po svém. Uplynulo pár let a vodili jsme ji domů, protože tam netrefila... Takže, jak radí ostatní: Silou to nepůjde, musíte na to hlavou: Guma pod špalek, odhlučnění okna, prudit souseda na potkání, případně ukecat jeho ženu... A obrnit se trpělivostí. Je to max. na 10-15 let :-D. Přeju pevné nervy.

Datum: 29.11.16 10:09
Teoreticky by i v případě že se nedomluvite mělo být řešením výměna skla v okně za izolační trojsklo. Přes to budete slyšet opravdu prd. To ale znamená že budete půl roku v ložnici zabednění. A cena toho skla taky nebude malá. Jestli do toho chcete investovat, tak za 2000 na bazoši je běžně k sehnání štípačka s kuželovým klínem. Dědkovi ji můžete půjčit a bude mít naštípáno na celou zimu za dva dny a vy budete mít svatý klid.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.