Obklad kolem kamen - kdy zatopit?

Od: Datum: 26.11.16 09:26 odpovědí: 4 změna: 26.11.16 18:18

Ahoj všem,

mám dotaz - obložili jsme zeď kolem krbových kamen přírodním kamenem. Klasicky nalepeno, vyspárováno cementovou hmotou. Nemáte někdo tušení, jak dlouho to musíme nechat prosychat, než bude v kamnech možno zatopit? Mám strach, aby ty kameny prudkou změnou teploty neopadaly...

Díky moc a užijte si víkend!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: novisls
Datum: 26.11.16 11:01

Záleží dost na kamnech, jejich vzdálenosti od stěny, obecné vlhkosti zdiva a emisivitě kamene ("barvě").

Osobně bych to řešil tak, že bych topil třeba již druhý den a sledoval bych povrchovou teplotu kamene. Dokud se na tom dá udržet ruka, tak by se nemělo nic vážného stát.

U nás doma vznikl díky intenzivně topící manželce problém až ve chvíli, když měla stěna přes 100 °C (měřeno pyrometrem).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 26.11.16 14:18

Osobně bych radši počkal. Pokud je to opravdu na cementu , tak ten vytvrdává dlouho. Po 21 dnech má asi 70% vytvrdnutí. Takže bych moc nespěchal a počkal 4 až 5 dní . Pokud je to ale nějaké lepidlo na obkladačky , tak to je na jiné bázi (chemie) a tam muže být tvrdnutí rychlejší a klidně za 2 až 3 dny bych zatopil .

Ohodnoceno: 0x
 
Od: novisls
Datum: 26.11.16 17:00

Aha, na jaké bázi je tedy lepidlo na obkladačky když je to ta "chemie"?

Když jsem se naposledy díval, tak to nebylo nic jiného než předražený portlandský cement s pískem a přísadami na lepší zpracování. Ono i to lepidlo má dobu k "plnému" vytvrdnutí podobnou jako obyčejná cementová malta, tzn. cca měsíc.

Teplo ani jednomu do určitých mezí nevadí, rozhodující je tedy hlavně vlhkost, která se při zahřátí může násilně tlačit ven (což výrazně vadí hlavně při ohřátí povrchu nad bod varu).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 26.11.16 18:18

Nevím na jaké bázy je lepidlo na obkladačky. Ale měl jsem vedle sebe v pytlích otevřený cement a lepidlo. Cement byl za cca 8 měsícu tvrdý jak kamen (jsu u vody - velká vlhkost) , ale lepidlu ani po 2 letech nic nebylo a bylo stále sypké a použitelné. Taky jsem ted naposledy lepil pár obkladaček na cetris a prodejce mě durazně doporučil lepidlo co už bylo namíchané na správnou hustotu a bylo v kyblíku. Smrdělo jak když natíráte vodou ředitelné barvy . Asi na bázy podobné akrylátum a silikonovým barvám. To jsou taky vlastně chemické barvy . Někde jsem četl , že ty vodouředitelné barvy vznikají podobně jako když děláte bojové plyny(fosgen , difosgen). Jen něco uděláte jinak To lepidlo za cca 20a ž 30 minut bylo tvrdé a nešlo s obkladačkou ani hnout. Když je v kyblíku tak netvrdne , ale jak ho rozetřete hřebenem na obkladačky tak rychle vytvrdává . Asi slabá vrstva s velkým přístupem vzduchu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.