Doinstalace LED pruhů, jak sekat do Ytongu

Od: Datum: 25.11.16 20:20 odpovědí: 8 změna: 02.12.16 15:36

Ahoj,

Když jsme měli možnost nějak si vymyslet vývody tak samozřejmě bylo tolik starostí, že nás nenapadlo nechat si předělat klasickej jedinej vývod uprostřed ze stropu jak se dávala vždycky žárovka.

Ale doba pokročila a vlastně jsem si uvědomil že ve spoustě místností mám pořád tmu. Respektive Lustry prodávaji jen takový, který viseji metr dolu a to bych v místnosti ani neprošel, nechápu kdo to kupuje. Jednoduchý placatý jsem na sádrokartonu málem vyhořel, protože neodváději teplo ani z LED žárovek s nižším výkonem. Kromě toho když mi visí vysoce svítivá LED uprostřed místnosit, tak zbytečně oslňuje a světlo není rovnoměrné pro místnosti. No já vim trochu objevuju ameriku, ale uvědomuju si už dlouho že trens je rozporostírat světlo.

Nechci to řešit žádným hogo fogo lustrem ktere bude na jedno použití s věstavenou LED žárovkou co nepůjde vyměnit a bude to předražený.

Našel jsem teda: https://www.aliexpress.com/it….13010208.99999999.264.cKcHY2

LED pásku kde je 60kusů SMD 5050 na metr, tj. max 14,4 W na metr tj. 7 metrů toho pásku je asi jako klasická 100W žárovka, ale světla to nadělá teoreticky tuším 700 lumenů na metr což je až až ale rovnoměrnějc rozložený.

Chtěl bych to táhnout někde po stěně u stropu místnosti.

K přidělání použiju nějaký svorky. Ale už první otázka. Bude YTONGová stěna stíhat odvádět teplo, když to nechám dlouho zapnutý?

No pak ale přichází věc, kvůli které jsem založil dotaz tady.

1. Jak se dostat na dráty od vypínače a jak je dostat v Ytongu ke stropu a jak to po sobě zadělat.

Napadla mě nějaký detektor kovu, pak to opatrně vykutat resp. nebo vůbec detektor kovu né, ale rovnou to vyťafat od vypínače a táhnout extra kabely už od vypínače a nikde se nenapojovat nahoře. Chci to rozsvěcet tím vypínačem co hlavní světlo.

Čím pak po sobě zadělám Ytong co musim koupit v Bauhausu a kolik? Vysekat Ytong pude.

No kdybych to chytal na stropě tak dole betonovej a nahoře sádrokarton.

Nevím co z toho je horší, asi obojí.

Že bych se chytl u vývod světla ale pak bych musel betonem resp. sádrokartonem táhnout kus po stropě.

Nebo i když ten LED pásek potáhnu po stropě, po betonu to asi bude oka, to teplo odvede, ale můžu po sádroši táhnout 14 W/m tepla abych nevyhořel?

A v neposlední řadě, zdravím diváky v poslední řadě, jak vtipně komentoval Luděk Sobota v nějaké scénce. Tak v neposlední řadě budu muset někam zasekat nebo umístit ten "adaptér" kterej nevypadá objemně.

Na vnitřní použití krytí IP67 určitě stačí. Akorát do koupelny kdybych s tím obtáčel zrdaclo u umyvadla kde se cáká to už si jistej nejsem.

Zkrátka hledám připomínky z praxe od Vás, kdo už jste tím prošlï a nebo něco takovýho dělali.

Hezký víkend přeju.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.11.16 20:37
Pásky s 5050 Ledkama se běžně lepí na kuchyňskou linku zespod a nikdo od nich nevyhořel. Běžně se používají pásky 300 Led na 5m se zdrojem od 3ampér výš. Dobrý 36 wat zdroj to utáhne. Už to mám na lince určitě pět let a drží. Uvádí se ale 8 watů na metr Takže by měl být zdroj spíš 4amper. Když budeš chtít být opatrník a dáš to do hliníkového účka kvůli chlazení budeš mít dobrý pocit žes udělal něco pro prodloužení životnosti ale moje osobní zkušenost je že 300x 5050 na 5m opravdu netopí.
doplněno 25.11.16 21:49: Případy kdy to lidem hořelo byly vesměs tragédi, co napojili 10a více metrů za sebou a napájeli to od konce. Kdybys chtěl napojovat dva pásky tak zdroj musíš dát doprostřed mezi ně, nebo táhnout od zdroje podél pásku extra napájení pro druhý (třetí a každý další ) zvlášť.
Ohodnoceno: 0x

Datum: 25.11.16 22:47
Místo lustru našroubovat (zamaskovat) spínaný zdroj a rozvádět 12/24V. Pak stačí proškrábnout tenkou spáru kterou jde zapravit akryl tmelem. Bude to bezpečné a bez sekání. Stejně tak v koupelně, stávající silový nechat a roztahat jen nízké napětí.Pak můžete použít víceokruhové spinače se stmíváním: http://1url.cz/KtqbaA zdroj: http://1url.cz/FtqbV

Datum: 25.11.16 23:42
Jak presne bys chtel maskovat misto lustru treba 200w zdroj kledkam?

Datum: 26.11.16 01:02

Falešná krabice ze sádrokartonu s výškou 7 cm vč. materiálu. Mám obdelník 40x30cm částečně "zadlabaný ve stropě" ale může to být kruh nebo cokoliv. Klidně v něm můžou být zabudované LED a středově osvětlovat. místnost. Když odšroubuje lustr, tak tam přece taky nenechá trčet dráty, nebo je plán je vytrhat a díru zaházet?

Datum: 26.11.16 10:04
Tam je 12v neni se ceho bat. Mam 5metru pod a nad linkou a v pohode, vubec to netopi a cely pasek je zadelany v takove gume. Pocitam ze v pripade zkratu se ten zdroj sam odpoji. Bude tam urcite ochrana.
Jinak klasika, bud hnusne listy, nebo udelat drazky vest to v husim krku, nebo primo pod omitkou.
Ohodnoceno: 1x

Od: sikicamp
Datum: 26.11.16 13:39

aha... já žil v domění že některé jsou na 12V a některé přímo na 220V

usuzoval jsem tak podle fotky toho "ne-adaptéru".

Psal jsem prodejci otázky na rozměry watáž adaptéru a na max délku řetězu tj. proud na který jsou dimenzovaný ty dráty což je dobredj postřeh to mě taky nenapadlo, já měl za to, že tak 10m kusanec by byl v pohodě

I když raději bych dělal třeba T-čko z jednoho zdroje. 3A nebo 4A zdroj taky nebude žádná láce to s tím zdrojem se mi teď nezdá. Minimálně mě rozčiluje že ho nikde neukážou na fotce a nenapíšou tak podstatnou věc jako jsou jeho rozměry.

Uvidíme, dám sem vědět.

S tím šlicem do Ytongu, nevíte někdo čím se to dá zaházet? Akrylátem né to bych ho spotřeboval děsně moc. Na tom je ještě omítka tak prostě vím že to nebude vypadat jako nové ale nějak to zadělat, čím to elektrikáři zadělávaji?

Já ani nevim jestli se do toho vrhnu sám, ale chtěl bych o tom nejdřív něco vědět než bych na to i kohokoli pustil, chápete že pak mi tam přijde nějakej "odborník" a zadělá mi na požár.

Datum: 26.11.16 18:20
Malta, sadra, sadrova omitka. Pak vyhladit a je to ok.
Tak pokud chcete tak kupte na 230v da se tez. Hlavne pokud budete davat vice metru. Jinak jak to hreje jiz tezko rict. Napeti sice vetsi, ale mensi proud.

Datum: 02.12.16 15:36

Dobrý den, Ytong je nehořlavý materiál, takže s teplem od LED světla nemá problém. Spáry lze velmi snadno vytvořit ručním drážkovačem Ytong, a spáry začistit vysprávkou maltou Ytong.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.