Vytápění novostavby

Od: Datum: 21.11.16 11:02 odpovědí: 13 změna: 22.11.16 18:55

Dobrý den započal jsem stavbu menšího rodinného domu typu bungalov a chtěl, bych se zeptat zda-li volím dobře případně o nějaké zkušenosti kalkulaci. Z celkových 103,27 obytné plochy 62,25m2 bude vytápěno podlahovým topením a zbylých 41,07m2 radoátory. Chci se zaptat jak velké radiatory volit ve třech pokojích o velikostech 15,48m2 13,47m2 12,07m2. Taky se chci zeptat s jakou částkou mám počítat za celkové podlahové topení + radiátory a jak velký kondenzační kotel, který bude zároveň průtově ohřívat teplovou vodu připadá v úvahu případně značku. Děkuji a jsem s pozdravem Michal


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.11.16 11:07

Tím že budete mít v domě kombinaci radiátor/podlahovka, tak budete muset složitě řešit 2 různé teploty topné vody a kotel nastavit na vyšší teplotu. Takže u kondenzačního kotle bude menší účinnost.

Jinak cena podlahového topení a radiátorů je prakticky totožná, takže já bych dal všude podlahové a ve výsledku to bude ještě levnější.

Velikost kotle a rozteč podlahovky musíte určit podle tepelných ztrát domu.

Jinak nedávno jsem dělal podlahové topení v 150m2 domě a materiál přišel na cca 40tis + kotel a práce.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 21.11.16 11:18

myslel jsem, že podlahové topení je složitější záležitost a típ pádem i dražší. Děkuji

Datum: 21.11.16 11:25
avatar

Podlahovka musí mimo jiné být zabezpečena i dokonalou tepelnou izoklací podlahy.Pokud nezajistíte aspoň 20 cm izolace na základové desce,pak počítejte s velkými ztrátami tepla do země.

JB

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.11.16 11:56

Je tam toto v podlaze koukněte. Děkuji.

Datum: 21.11.16 12:03

8cm izolace je na dnešní dobu zoufale málo. Jako minimum bych bral 15cm

Jakou máte celkouvou TZ domu?

podlaha 150m2, na terénu bez zateplení má W/m2K = 3,1 (ztráta 6,5kW)

s 10cm EPS = 0,35 (ztráta 0,7kW)
s 15cm EPS = 0,25 (ztráta 0,5kW)
s 20cm EPS = 0,19 (ztráta 0,39kW)
roční rozdíl mezi 10 a 15cm EPS je 5,4 kWh/m2, takže při 150m2 = 810kWh
Při ceně el. 2,5Kč/kWh je roční úspora = 2000,-
pořízení 5cm vrstvy = 10000,- návratnost investice je tedy cca 5 let
roční rozdíl mezi 10 a 20cm EPS je 6,1 kWh/m2, takže při 150m2 = 915kWh
Při ceně el. 2,5Kč/kWh je roční úspora = 2300,-
pořízení 10cm vrstvy = 20000,- návratnost investice je tedy cca 9 let
Do podlahy nemáte šanci přidat další tepelnou izolaci (bez kompletní rekonstrukce domu), takže já bych opravdu pod 15cm nešel.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: vanad1*
Datum: 22.11.16 18:55

Hezká pověra, jen je mimo realitu. 3cm polystyrem má přiblížný tepelný odpor jako 40cm cihlová zeď. Nad 5 cm síly není prostup tepla téměř v našich podmínkách měřitelný. Průměrná teplota je nějakých 3,2 °C a ne Sibiřských -50 nebo více.

Výpočty úspor při dosazování centimetrů polystyrenu jsou naprosté výmysly, co se týká stěn. U podlah je to naprosto mimo. Kdo tyto nesmysly šíří, přebírá jen lži jiných. Stejně jako u obsahu železa ve špenátu, který žádné železo nemá, nicméně ještě nedávno za toto tvrzení žák dostal za 5, i když měl pravdu. A stejné to je i u tlouštěk polystyrenu na obvodové zdi domu. Vnější zateplování zabraňuje odvodu vlhkosti ze zdiva do prostoru a tato vlhkost tedy zákonitě směřuje do vnitřních ploch stěn. Aby byla tepelná pohoda, musí se vnitřek domu vytápět v podstatě pořád, aby stěny akumulovaly teplo, což je naprosté vyhazování peněz oknem za energie. Dobře provedená vnitřní tepelná izolace polystyrenem už ve své podstatě zabraňuje kondenzaci vnitřní vlhkosti na stěnách, protože je poystyren nanasákavý a nepropouští vlhkost. Působí tedy jako parozábrana. Už 2cm polystyren sníží náklady na ohřev tím, že není potřeba ohřívat tuny zdiva ale jen několik m3 vnitřního vzduchu. Stajně tak jako to funguje v Iglů. A že by zdější šířiči bludů o škodlivosti vnitřního zateplení byli chytřejší než po staletí Eskymáci není pravděpodobné.

Jelikož má dům stavěný po 1. sv. válce, nemám žádné vnější zateplení, použe vnitřní z polystyrenu 2cm na stěnách ochlazovaných z vnějšku, kde jsem téměř pořád, nemám tam žádné topení, pouze teplo z chodby a teplo, které prostupuje na ostatních stěnách z druhých místností, přesto mám tepelnou pohodu.

Žádné desítky cm nesmyslné vnější izolace. Ani omylem.

Na lidské důvěřivosti jsou postavené největší zisky a v tomto případě to je ve směru od projektantů, stavebníků a výrobců izolace.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: novisls
Datum: 21.11.16 18:34

Pokud má být tento obrázek od nějakého projektanta, tak že mu vzkazuju, že to není podlahovka, ale topení pro krtky!


doplněno 21.11.16 18:44:

BTW, osobně jsem přesvědčen, že podlahovka v dnešní době ztrácí smysl ač si ji v mém okolí hodně lidí dává.

Dříve (např. 30 let zpět) byly domy mizerně izolované a podlaha byla studená. Podlahovka tudíž měla jasný přínos. Ale v dnešní moderní zástavbě je podlaha relativně teplá i když se dům vytápí např. teplým vzduchem.

Vše záleží na tepelné ztrátě domu, na tom, jestli náhodou nechcete strojní větrání se zpětným získáváním tepla,...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.11.16 18:57
S dodatkem plne souhlasim.
Podlahove topeni lide davaji protoze ze vsech stran do nich nekdo husti jak budou mit studenou podlahu.
Ale to ze do trubek se bude poustet voda jen nepatrne teplejsi nez pozadovana teplota vzduchu a ze tedy podlaha bude na dotek taky studena , to uz nikdo nerekne.
U sebe v dome jsem nedelal zadne topeni, ale jen vymenik klimatizace v rozvodech od rekuperace a bez problemu stim topim.
Je tedy pravda ze mam TZ 2,5kW vcetne vetrani.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.11.16 12:09

Takové věci snad máte řešit s projektantem a ne na nějaké diskusi na netu, kam píše spousta lidí, kteří si chtějí jen pokecat a o dané věci nemají ani páru - vlastní zkušenost.

avatar
Upozornění od sys milancukrar 21. 11. 2016 19:04:20
dajka, mýlíte se, i zde na poradně je spousta projektantů, kteří můžou pomoci. Že více projektantů má více řešení, to asi připustíte.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 21.11.16 19:02
avatar

no, podle toho, jakou skladbu podlahy mu navrhl projektant, jsem si téměř 100% jistý, že nic horšího tazatele potkat nemůže! není moc horších variant než 105 mm betonu a 80 mm EPS v podlaze.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: jmlc®
Datum: 21.11.16 12:18
avatar

Podlahovku néééé- za mne je to studené topení. Sestra má podlahovku, kterou udělali blbě. Mělo to být díky solárům výhodné - nakonec investice půl mega, dalších 120tis za druhé čerpadlo a další úpravu rozvodů, protože to někdo blbě spočítal (a krachnul). Místnost na velké dvě zásobárny teplé vody... Přitom tam mají zimu a musí si přitápět přímotopem. Ta zima je asi jen pocitová.. mají tam stejně jako my 22,5°C, ale doma je mi teplo, u nich zima...

Pak chtěl švára přepůlit obývák, že udělá pokojík dítěti.. nemůže, je to na podahovce, která by mohla prasknout... takže jen zástěnu...

Když jsme počítali různé varianty na vytápění, zrovna toto byl jeden z nejdražších způsobů.


doplněno 21.11.16 19:04:

"Topí na 18 °C" to je jako co? že by stejný údaj jako mám já? ...

I tak jsme se shodli - mají tam i přes nonstop topení kosu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: novisls
Datum: 21.11.16 18:40

Srovnávat blbě udělanou podlahovku s jiným dobře udělaným topení je totální kravina. Navíc údaj "22,5 °C" je co? Teplota čeho, jaká, v jakém místě?

Podlahovku znám od celkem 5 lidí a je to super pokud se nepřiměřeně nešetří. Jedním z nich je soused od rodičů, který má nový RD, podlahovku a topí plynem, takže šetří. Topí na 18 °C a tvrdí, že jim to vyhovuje, ale ve skutečnosti je u něj strašná kosa i když to pocitově není jako běžných 18 °C.


doplněno 21.11.16 19:16:

Stejný údaj to není, já psal, že topí na 18 °C, čímž mám na mysli, že má na temostatu 18 °C. Pokud bych to měl upřesnit, tak ho má v obýváku na příčkové stěně ve výšce cca 1,3 m a vzhledem ke konstrukci termostatu předpokládám, že to je teplota vzduchu ("prostorový termostat").

U těch dvou hodnot 22,5 °C může být rozdíl v tom, že jedno je čistá teplota vzudchu a jedno je spíš operativní teplota. Tyto hodnoty se mnohdy velmi liší právě dle způsobu vytápění.

Nevím, jak různí lidé regulují teplotu, ale už jsem viděl i podlahovku regulovanou termostatem, který měl čidlo u podlahy (jen jsem viděl, neměl jsem možnost tam být v zimě).

Ale neshodoval bych se v názoru, že podlahovka = kosa. Čtyři lidi z pěti, které jsem navštivil měli doma opravdu pěkně, ale problém byl v tom, že jedni jsou teplomilní a zbylí tři mají starý dům s velkými ztrátami, takže podlaha je dost teplá.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.11.16 19:38

U podlahovky ani u klasického topení nedoporučuju dělat to stylem - pozvu si topenáře ať se na to podívá a nějak to udělá ..Ano on to nějak udělá, většinou to udělá pěkně a levně, ale pak zatopíte a zjistíte že poslední radiátor nebo dva netopí,jedna větev nejde odvzdušnit...V každém případě to chce napřed hodit na papír a trochu propočítat, zkreslit a podle toho potom dělat.

Doma mám pár věcí o kterých " odborníci" tvrdili že to nebude fungovat..a kupodivu to topí.Jedna z věcí je třeba i podlahovka , napojená na klasický radiátorový okruh navíc s jedním čerpadlem pro víc topných okruhů. A taky mám cca 10 cm betonu, pod tím 15 cm polystyrenu na podkladním betonu..Že teplo jde do země ,jak se někdo vyjadřoval - ano ale jak dlouho? U podlahovky díky nižší teplotě je nižší únik tepla navíc kam dál může jít teplo než do prostoru pod domem, prohřeje se 10 cm? zeminy? A to jednou a pak už pomáhá jako velkoplošný panel.Dnes bych možná dal míň betonu kvůli rychlejšímu zátopu, na druhou stranu pokud se ta 10cm betonová deska prohřeje, má docela solidní akumulaci .Podlahovku mám jen v koupelně a chodbě - manželka byla proti.Teď říká že by byla dobrá všude ...navíc v koupelně není dobré nechávat to jen na podlahovce, radiátor umožní rychleji zvednout teplotu na 3 hodinky denně a žebřík je stále zaskládaný ručníkama

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.