Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, mám z chalupy půjčenou antenu na TV, logaritmicko-periodickou, 30 prvků, symetizační člen/zesilovač? vpředu s nápisem INOVUM 3. Výroba cca 80. léta. Potřeboval bych sehnat podobnou novou.
Nevíte někdo co je to za typ, výrobce, nebo o nějakém přehledu výrobků těch let? Děkuji
V podstatě se jedná o širokopásmovou směrovou anténu pro kanály K21 až K60, tedy pro celé pásmo pozemního televizního vysílání u nás. Zisk (o kolik je silnější signál než z obyčejného prostého dipólu) 10 až 12 dB (číslo je vám dobré pro porovnání zisku až budete kupovat novou), impedance 75 ohmů, takže se na ní normálně připojí běžný koaxiální kabel 75 ohm do běžného 75 ohmového vstupu televize.
Takže až budete kupovat novou, stačí vám těchto několik parametrů: širokopásmová pro K21 až K60, zisk 10 až 12 dB. Tečka.
Pokud by ve vašem místě příjmu byl slabý signál, je možné si koupit anténu s anténním zesilovačem (který musí být nějak napájený, takže s napáječem), nebo zesilovač zvlášť.
Záleží na tom, jestli přijímáte
a) všechny vysílače z jednoho směru, tedy směrovou anténu, například gme.cz/...
b) nebo z několika blízkých směrů jakoby ve směru vějíře, v tom případě je zapotřebí anténu s větším horizontálním úhlem příjmu, viz obrázek televiznianteny.com/... , například tak zvané "síto"nebo "matrace"(jiný název pro tutéž anténu), které se vyrábějí ve verzi
- bez zesilovače, například viz televiznianteny.com/...
- nebo i se zesilovačem v krabičce u antény, se ziskem až 35 dB, což může být u příjmu z blízkého silného vysílače zbytečné nebo to dokonce může zahlcovat vstup, ale výhodné u příjmu slabého signálu z dálky, viz např gme.cz/...
Pokud chcete mít jistotu o správnosti volby správné antény, svodu (kabelu) i bezpečnosti instalace, je lepší si nechat anténu instalovat od odborné anténářské firmy.
Podobné antény bez zesilovače pro 21. až 69. kanál jsou například alza.cz/... nebo alza.cz/... a další a další, pokud chcete něco furistického, například alza.cz/...
Na staré antény se kabel připojoval na svorkovnici pod šroubky, nové antény mívají vývod šroubovacím konekorem typu F. Nasazení konektoru typu F je popsané v mnoha návodech na webu, například aerialsandtv.com/... nebo na různých videoukázkách na jutubku.
Pro jednoduchost jediný obrázek aerialsandtv.com/...
Dobrý den, vypadá to jako současná anténa LOGARO. Mám ji a je dobrá (nemá zesilovač). Zdravím!
julek - to záleží na signálu, který tam máte. Někdy je zesilovač naopak na škodu, protože silný signál degraduje.
julek - tato anténa by neměla symetrizační člen obsahovat (nepotřebuje ho). A pokud tam je předzesilovač a ten nebude napájen, tak anténa nebude fungovat. Takže, buď předzesilovač a napájet ho nebo raději anténu bez předzesilovače (a symetrizačního členu) jako je LOGARO, kde se připojuje koaxiál rovnou na šroubky.
Díky a bude zde jistota, že po koupi LOGARA to pojede stejně? - chápu, že bez antenáře to nelze odpovědět s jistotou. Ale přecejen teď mám funkční konfiguraci, která předčila očekávání a investice. Tedy, nepotřebuji 2 anteny, slučovač, kanálovou prospust na 46k před sloučením anten, další držák ...
Když máte příjem ze dvou zcela opačných směrů, tak by bylo nejjednoduší na Jihlavu na K30, K33 a K35 pořídit jednu anténu a na Dolínek K46 pořídit druhou anténu a u firmy Teroz si koupit slučovač na dvě antény, což by šlo, protože mezi kanály jedné antény a kanálem druhé antény je dost velký rozdíl. Slučovač má pásmovou propust pro nižší kanály a horní omezí a pásmovou propust pro horní kanál a dolní omezí, takže se to při sloučení krásně pokryje. A je po problému.
Slučovače viz teroz.cz/... nebo se zeptejte sousedů, jak to řeší oni, nebo pokud nechcete sousedské rady, tak místní anténářskou firmu, která vám změří sílu pole z dostupných vysílačů a navrhne a provede optimální řešení. A je to.
Možná že by při dostatečně silném signálu stačila obyčejná prutová anténa, jako bývá u přenosných FM rozhlasových přijímačů, nebo u "přenosných"TV přijímačů , nebo jaké se prodávaly k některým televizorům - dvojice prutových antén roztažených do V, přímo na televizním přijímači Mánes Color, Orava a dalších normálních stolních televizních přijímačů do míst se silným signálem
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.