Paneláková chodba - požární bezpečnost

Od: Datum: 19.11.16 16:23 odpovědí: 10 změna: 20.11.16 09:03

Před několika lety jsme zprivatizovali panelový dům, zkolaudovaný v osmdesátých letech. Postupně ho dáváme dohromady. Nejen po fyzické, ale i po právní stránce. Střechu a vnější opláštění máme jakž takž v pořádku. Teď se připravuje rekonstrukce vnitřních prostor. Ruku v ruce s ní jde požární bezpečnost. Revize na hasičáky a rozvod požární vody máme, problém je s následujícím. Chodba a schodiště je kolaudovaná jako nechráněná požární cesta. Z poslední požární prohlídky pak je zápis, co vše je potřeba ze společných prostor odstranit. Když to shrnu, na milost byly vzaty tak akorát rohožky. Vše ostatní musí pryč. Provedli jsme lehký průzkum přepisů týkajících se společných prostor bytových domů a problém je v tom, že na chráněnou požární cestu existují relativně slušné předpisy, co se v ní může nacházet. U "naší" nechráněné je pouze obecná zmínka o tom, že zde nesmí být předměty zvyšující požární rizika a předměty jakýmkoliv způsobem bránící evakuaci nebo záchranným pracem. A protože jsme vždy papežtější než papež, každý, kdo má podepsat nějaký papír, toho do něj radši napíše víc než míň. Je to hořlavé? Pryč s tím! Může se to převrhnout? Pryč s tím! Může to spadnout?... Divím se, že rohožka ve výčtu předmětů k odstranění není, dá se o ni slušně zakopnout.

Tak, pokud jste dočetli až sem, zajímá mě, jaká je praxe v panelových domech jinde. Skutečně máte prázdné, sterilní chodby? Má někdo praktickou zkušenost s požárem v panelovém domě a jeho řešením (obecné ohrožení z nedbalosti, pojistná událost, atd.)?


doplněno 19.11.16 19:46:

Díky za zprávy z blízkých i vzdálenějších končin. Důvodů pro napsání této otázky bylo několik. Nějak se to ve mně pere: Jsem jeden z těch, kteří mají ve společných prostorách věci - květiny. Bez nich to tu bude sice bezpečnější, ale studené a neútulné. Na druhou stranu - jako člen statutárního orgánu jsem krom jiného odpovědný za splnění požadavků plynoucích z předpisů PO a nemůžu si dovolit hnát to na nějakou "vyjímku" a poměřovat jestli tahle kytka o 3 cm zužuje šířku evakuační cesty nebo ne. Je mi jasné, že květiny budou muset pryč. Všem stejným metrem a nekompromisně je jediná možná cesta.

Dalším důvodem je sebrat argumenty, proč to má být tak, jak praví předpisy. Očekávám vlnu odporu a pavlačových diskusí, ale třeba i jen dobře míněné dotazy a pocit křivdy řadových nájemníků.

Posledním důvodem je nabídnout lidem nějakou alternativu. Něco ve stylu: Měli jste tu kytku, ta tu být nesmí. Ale můžete si sem dát třeba malý keramický obrázek, ten nehoří, nedá se o něj zakopnout... Nějaké nápady?

Mimochodem. Osobní zkušenost s "minipožárem" mám. Od svíčky nám na chodbě chytila rašelina v květináči. Je úplně jedno, jestli tam máte okna, či nikoliv. Vidět není dál než na půl metru.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.11.16 16:38

Ano, v našem paneláku (SVJ) jsou chodby prázdné, jen rohožky přede dveřmi. Na schůzi se to řešilo, že tam nesmí být ani malý botníček, právě kvůli těm požárním předpisům. Je to pěkně naprd, protože předsíňky v bytech jsou mrňavé a botky není kam dát, ale co naplat, zákon je zákon...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.11.16 16:48

ANO, chodby jsou z 99% prázdné, sem tam občas nějaký ten botník s květináčem, ale to tak max. v posledním patře, nebo na konci chodby. Už jsem evakuoval lidi z domu ve kterém hořel byt. Někdo inteligentně vyřešil, že se okna otevřou dovnitř pouze do pravého úhlu, takže jsem dvě křídla oken málem urval, jelikož nebylo na krok vidět a bylo třeba větrat. Pak vše o co zakopnete Vás buďto zabije a nebo to vzteky vyhodíte z okna. Myslím si, že v tomhle případě to skutečně není zbytečná "buzerace". V jednom případu ze sta se to hodí, otázkou je, kdy bude ten stý případ ten Váš. *pivo*

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 19.11.16 16:52

Máme ty hlavní chodby zcela prázdné, co tam lidi měli např.květinové stolky, museli uklidit a pokud ne, bývalé družstvo bylo nekompromisní, vše zbylé vyházelo. U bytů máme ještě malé chodbičky-vždy 3 byty pod uzamčením, jsou tam i hydranty. Tam botníky máme, ale také by to mělo být asi prázdné.

Požáry tu okolo byly, jeden velký kdysi v zimě, koukali jsme na něj z okna, hořelo někde v 8.patře, úplná hrůza, zlikvidovaný vchod až dolů. 2 byty vyhořelé a protože byl mráz, voda zmrzla až dolů.

Právě požár tohohle paneláku naše družstvo vyburcoval, navíc nějaké kontroly u nás údajně také byly, protože se do průchozích chodeb kupovaly protipožární dveře.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.11.16 16:58

Zdravím, mimo rohožek nemáme na chodbě nic, ani obrázek na stěně nesmí viset *ee*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dylin
Datum: 19.11.16 17:04

Nechráněná úniková cesta je každý volný komunikační prostor vedoucí k únikovému východu... jestliže, máte v ruce požárně bezpečnostní řešení (Technická zpráva požární ochrany v minulosti) a je tam napsáno, že je to nechráněná úniková cesta, pak se "většinou" požaduje, aby byly trvale volné dva únikové pruhy = 1,1 m, nesmí se tam skladovat hořlavé kapaliny atd.

Jestliže v požárně bezpečnostním řešení máte, že CHÚC tvoří tahle a tahle část objektu, pak tam nesmí být nic ...ani nástěnka s fotkou domovnice na dovolené.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 19.11.16 17:12

Někde je v panelovém domě schodiště na straně domu má tedy okna, kterými je vidět ven, nebo je možné jimi v případě potřeby (například požáru v nižším patře) po otevření nebo rozbití, lidi evakuovat.

Někde je v panelovém domě schodiště uvnitř domu, bez oken, a v případě požáru kdo opustí byt a jde dolů, musí tam dojít, protože to jinudy nejde, dveře ostatních bytů budou zavřené, nebo z nich také lidé uniknou a zavřou za sebou. V takovémto domě se vnitřní schodiště chová jako komín a komínovým efektem se může oheň ještě víc rozhořet. Lidé nevědí (a já taky ne), jestli je lepší nechat okna a dveře do bytů, včetně okna v nejvyšším patře u výtahu, zavřené, nebo jestli je možné dveře otevřít a scházet po schodech ven z domu, nebo dokonce zkusit vyvětrat kouř ze schodiště tím, se otevře větrací okno úplně nahoře u výtahové šachty, ale tím se asi ještě víc oheň rozhoří...?

Navíc, když se vypne světlo, je na schodišti uvnitř domu úplná tma a musí se jít po hmatu a jakýkoliv, třeba i jen malý předmět je životu nebezpečná překážka. Bačkora, bota, hračka, krabice s odpadem, rohožka, kterou někdo ve tmě odstrčil od dveří, nebo vyčuhuje do prostoru, kde se chodí, nebo dokonce jenom hadr na očištění bot z bláta před dveřmi výtahu, apod. se zaplete pod nohy, následuje pád a dezorientace. Natož různé botníky, koloběžky, boty, krabice s odpadem, vypité láhve, atd. Dovedete si představit lidi, kteří po hmatu po tmě jdou po schodišti dolů a najedno někdo šlápne na něčí boty, zakopne, kopne je doprostřed chodby a pak o ní zakopnou ještě všichni ostatní, nebo se o ni na schodech přerazí a padají do tmy na další lidi? Nebo ještě horší - šlápnout na dětské autíčko s kolečky, to noha podjede a člověk padá. Jde o život. Žádné slitování s neukázněnými obyvateli domu, neposlouchat jejich výmluvy. Jde o životy.

V úplné tmě a chůzi s baterkou pomohou orientační reflexní značky, šipky, ve výšce, kde jsou vidět, kde případně není kouř. A hlavně! když lidé odcházejí z bytu temným schodištěm, nebo i hasiči v domě netuší, ve kterém jsou patře! Je tedy nutné, aby v každém patře bylo viditelné číslo patra jak pro normální orientaci, tak pro orientaci v případě nouze, třeba i jen vypnutí proudu kvůli poruše, natož požáru.

Řešení:

1. bez milosti a lítosti z chodby vyházet všechno, kromě nízké rohožky s danými maximálními rozměry a maximální výškou.

2. zajistit alespoň krátkodobé nouzové osvětlení pro případ vypnutí proudu, v každém bytu by měla být alespoň jedna baterka (vícečlenná domácnost samozřejmě víc, mladí mají baterku v mobilu)

3. na vhodná místa umístit reflexní značky, šipky a pásky, například i k prvnímu schodu dolů a vyzkoušet, jak jsou ve tmě při osvětlení baterkou vidět

4. poučit všechny obyvatele domu co mají dělat v případě vypnutí proudu, nebo požáru v kterékoliv části domu, v lepším případě provést i nácvik, včetně nácviku vyburcování všech obyvatel a kontroly počtu, kdo chybí. Vyvěšení čísla na hasiče nebo jmen požární hlídky na nástěnku nestačí.

5. nejlépe je nechat si zpracovat plán co dělat v případě vypnutí proudu, požáru, nebo jiného závažného stavu od hasičů.

Asi takhle nám to říkal nějaký hasič při pravidelném školení bezpečnosti práce a požární ochrany, když někdo zabrousil na otázku jak je to nejen v práci, ale i v domech.


doplněno 19.11.16 17:41:

když nejde proud... i to je o život, když jde někdo potmě domů, vejde do temného schodiště, po hmatu se drží zábradlí, vyjde do vyššího patra, zakopává o boty, kočárek, odložené hračky, krabice s odpadem, odloženou pračku, propotácí se na další schodiště a ještě další a pak ani neví, v kterém je patře. Chce zavolat mobilem domů, že je na cestě, protože nemohl dole zazvonit, protože nejde proud, ale při velkém výpadku proudu nejdou ani mobilní telefony. Po tmě člověk rychle ztratí pojem, ve kterém je patře, leda tak může zabouchat na nějaké dveře a zeptat se sousedů, kde vlastně je. Totéž, při cestě po schodech dolů, ale tam je jasné, že to jinam, než ven, nevede.

A když jsou na chodbách různé rohožky, botníky, nepořádek, tak se o to zakopne snadno a vztek je to nejmenší, co člověka může postihnout.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.11.16 17:33

Co se oken týče, tak pokud nehoří na chodbě (pokud tam nic není, nemá co hořet) je nutností nechat okna otevřená, aby se dalo větrat, jinak by se na schodech a chodbách lidi udusili kouřem, navíc by nic neviděli. Při požáru co jsem zažil nebylo nic vidět i přes otevřená okna. Je nutné si uvědomit, že někteří lidé nemohou chodit ani pohmatem např. vozíčkáři či ženy s malými dětmi. Se zbytkem vesměs souhlasím. Co se nácviku týče, bylo by to fajn, ale zní to jako z 20 let staré nástěnky domovního řádu, pochybuju, že by se toho někdo dobrovolně účastnil. Nájemníci jsou srozuměni s tím, jak se chovat v případě požáru. Nevím proč by se měl evakuovat dům z důvodu vypnutí proudu a nedej bože to ještě nacvičovat. Ono je to navíc dobré nejen pro hasiče ale i pro záchranáře

1) spousta domů i přes to, že je to povinnost nejsou označeny číslem popisným

2) když jsou označeny, jsou buďto nefunkční, nebo neoznačené zvonky

3) když už záchranka/hasiči/policie na někoho zazvoní, on jim většinou dolů zazvoní, ale oni bohužel nejsou telepati a nevědí do jakého patra mají jít a tak musí po schodech

4) i když jdou po schodech a ten člověk jim neotevře dveře od bytu, tak nemá označené ani dveře, ani zvonek, ani nejsou označená patra (občas to bývá na dveřích výtahu)

5) občas se stane, že někdo řekne špatně ulici, číslo vchodu, takže se nikde nic nenajde a jede se pryč, ať si člověk pomůže jak chce, když nezvedá telefon na zpětné volání


doplněno 20.11.16 07:44:

diesel: hasiči to dělají běžně, takže bych to neviděl tak horké

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.11.16 19:05
avatar

Jedna z možností? povinností (lidé toto nevědí!) pokud nlze evakuovat po schodišti ,pže je plné kouře,hoří pod mým bytem... je uvázat či umístit do okna bílou látku,prostěradlo,ručník= signál,že tam jsou lide a je třeba je v příp.nutnosti evakuovat žebříkem,plošinou atd! Navíc otevřením dveří a oken na chodbě - schodišti ,bez toho jak jsou umístěny je jen pomoc pro rozšíření ohně!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 20.11.16 09:03

diesel: to je rada za milión!

Tohle by měl vědět každý, zvláště, pokud je to oficiální pravidlo. Jak je to jednoduché, vyvěsit z okna (přiskřípnout) nebo za okno dát bílý ručník nebo prostěradlo. To může každý, jen to vědět. Díky za cennou radu, kdybych mohl, dal bych vám bod.

Podobně prý lidé nevědí, že když při povodních mávají na vrtulník, že to neznamená jenom přátelské mávání, ale signál nouze, přivolání pomoci.

Advent... v televizi každoročně ukazují jak se zapalují svíčky na adventních věncích. Jejich uspořádání je ale takové, že když svíčka dohoří až dolů, tak se od ní zapálí celý adventní věnec. Měly by být konstruované úplně jinak, nebo je vůbec nezapalovat, nebo jen na chvilku a nenechat je ani chvilku bez dozoru. Ale to už je mimo téma původního tazatele.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.11.16 17:41

Chodby obecně nemusí být zcela prázdné ale nesmí tam být nic co by zužovalo šířku únikové cesty více než je minimální stavební šířka únikové cesty .Což obvykle splňují jen rohožky a obrazy, v lepším případě malé květináče záleží na šířce schodišťového ramene a podesty.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.