Klasický kotel na TP - kdo má, provoz?

Od: Datum: 15.11.16 18:49 odpovědí: 11 změna: 22.11.16 14:33

dobrý den, sháníme info o klasických kotlech - můžete poradit?

rozhodujeme se pro koupi (zatím v domku nejsou ani trubky, ani radiatory, vše se musí dělat) nějakého.

zplynovací jsme zavrhli, z důvodu, že kotel musí jet naplno=potřeba AKU nádrže (1m3 cca 20tis)

proto tedy pokud je úvaha správná, sháníme klasický (3.emisní tř) kde by se dalo spalovat jak uhlí, tak dřevo

otázka: pořídit dakon či něco podobného kolem 25tis - ale jelikož zatím topíme plynem v kombinaci s krbovou vložkou, nevím jak je to s těmito kotly s provozem.

1/jak často se chodí přikládat jaro,léto / a v zimě?

2/jak to udělat, aby se dosáhlo toho, že mi bude kotel hořet týden v kuse? (pořád myslím klasické kotle)

p.s. výkon 15-20kw, jsou to jen 4 místnosti plus chodba, nezatepleno, 45plná cihla

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.11.16 19:57

Záleží na mnoha věcech počínaje komínem přes palivo (není uhlí jako uhlí) po praxi s daným typem kotle.Máme kotel s trochu složitější manuální regulací,ale vpodstatě 2 režimy - vytápění a temperování.Při vytápění stačí 1 lopatka na 1 hodinu provozu ,při temperování podle venkovní teploty i na 3 .Problém je v seřízení primární vzduch/sekundární vzduch/ spalinová klapka to je vyloženě otázka praxe : buďto to shoří zbytečně rychle,krátkodobě se přetopí, nebo naopak śe kotel může "udusit" ...

Ohodnoceno: 0x

Od: kosko
Datum: 15.11.16 20:22

zatím není ani ten komín-v objektu sice je ale ten je v kuchyni-byly tam kaborky, kterými topila babička. my budeme muset nový tedy no:(

takže po čem se pídit? nad čím uvažovat?

máme to nezateplené, tak je prý ta aku zatím zbytečná

myslel jsem, že když se zeptám-halo halo, kdo má obyčejný klasický kotel? jak často chodíte přikládat? vydrží vám to týden? tak dostanu plno odpovědí, jestli do toho jít nebo ne :)

Datum: 15.11.16 20:39

týden vydrží leda automat se zásobníkem

Pokud by měl být v kuchyni a není zatík ani komín,nešel bych do toho. Zadymený a zaprášený celý barák i při opatrném přikládání a vybírání popela.Pokud je možnost v nějaké technické místnosti pokud možno se samostatným vstupem zvenku pak ano

Od: janm
Datum: 15.11.16 20:44

Zdravím

Kotel tedy nemám (mám kamna) ale co se kotle týká asi bych se díval na automaty na uhlí někde se dají případně i pelety + možnost topit kusovým dřevem. Značek je spousty čili konkrétně jaký neporadím, ovšem pozor na výkon kotle protože pokud to třeba v budoucnu zateplíte může se stát, že tepelné ztráty klesnou natolik, že kotel bude pak "předimenzovaný". Na ten komfort to ale vidím na "automat" jednou za čas dosypat případně vybrat popel a z komína by nemělo jít vidět nic, pokud je vše tak jak má...

Jinak jsou pak ještě kotle s ručním přikládáním které jsou ale již EKO splňují vyšší třídy, tam je třeba ale alespoň jednou nebo dvakrát za den se u kotle tuším objevit a otázkou je rovněž výkon např.

http://www.euroteplo.cz/cs/pr…vulkan/product-kotelvulkan22/

Datum: 15.11.16 21:04

Dobrý den

já jsem si pořídil kotel Viadrus Duo.Automatický zásobník na uhlí.Paráda.Vydrží při plném režimu 3 dny.

Je litinový,tzn.nesmrtelný.Rozhodující pro mě ale bylo,že se nechá v něm spalovat jak hnědé i černé uhlí(ořech2),pelety,tak v případě,že se rozbije,lze ho použít klasicky,tzn.topit kusovým dřevem.Vyndáte několik šamotek,rošt a jede se dál...

¨Hořet týden v kuse Vám nebude asi žádný klasický kotel.To si pořidtě bud tepelné čerpadlo(odpadá naprosto nepořádek v domě,nebo elektrokotel.

Milan

Od: kosko
Datum: 15.11.16 22:15

s tím hořením jeden týden jsme se špatně pochopili :)

samozřejmě vím že ke kotli chodit budu - a to né jen jednou týdně - (to pak už leda ten automat) - ale párkrát za den ano - ten týden byl myšlen, jen aby to nevyhaslo přes noc, tzn. lze pořídit kotel 15-20kw který vydrží nevyhasnout když ho přiškrtím přes noc, až do rána? a lze takto topit nepřetržitě několik dní?

Datum: 15.11.16 22:25

Záleží na roštu a palivu,pokud půjde prohrábnout a vysypat popel dá se topit třeba měsíc v kuse.Jde o možnost čiětění rošku aby na něm nebyla vrstva popela která nepustí vzduch pro spalování

U paliva třeba černé uhlí a dřevo když se přidusí a opět otevře,rozhoří se, U hnědého uhlí si nejsem jistý

Od: janm
Datum: 16.11.16 07:14

S hnědým uhlím se dá také, dokonce tam to můžete ve stáložárné fázi kdy je uhlí již odplyněno "stáhnout " ještě víc než u uhlí černého, zkrátka jakmile se uhlí odplyní a jen žhne, vzduch se může téměř nebo úplně zavřít ALE dojde k poklesu výkonu což nevím jak bude vyhovovat kotli, u kamen kde se nemusí udržovat topná voda na urč. výši to takto vydrží velmi dlouho a dá se později i proroštovat na žhavé přiložit např. dřevo, briketu a jedete dál...Čili pokud by byl spíše zájem o kotel s ručním přikládáním ale splňující již vyšší třídy pak jak jsem uvedl např. ten kotel vulkan 22, výrobce uvádí že jedna násypka by měla pokud se nepletu vydržet s hn. uhlím cca 12 hodin?, možná i déle. Zkušenosti s ním nemám recenze jsem četl zatím dvě a jinak viz. stránky výrobce jak jsem uvedl v odkazu výše...

http://sporak-tuha-paliva.heu…ulkan-22/recenze/?s=6#reviews

tady je pak něco v tom stylu od jiného výrobce

http://kotle.heureka.cz/opop-h-416-eko/recenze/#section

Záleží tedy co od kotle očekáváte, na ty delší a pohodlnější provozy asi automat, ale ty kotlíky s ruční dodávkou jsou zase "jednodušší" každý má jiné priority, záleží co od toho chcete, vždy je dobré číst recenze nebo se poohlédnout v okolí u sousedů čím topí oni a jak jsou s tím spokojeni...

Od: fex
Datum: 16.11.16 07:35

Takže já měl doma stařičký Dakon na tuhé paliva. Topili jsme hnědým uhlím a dřevem. Do kotle se musí chodit přikládat několikrát denně. Typicky o víkendu v zimě, když se ráno zatopitlo, tak několikrát za den se přiložilo a ráno byl ještě žhavý, tak se jenom pžiložilo a jelo se dále. Kotel tak může jet třeba měsíc v kuse. Když nebyla velká zima, topilo se plynem.

Nyní máme automat, v pátek vyberu popel, nasypu plná zásobník uhlí a do čtvrtka se chodím do kotelny jen dívat na spotřebu a jak se mu daří

Datum: 17.11.16 22:54

A nakolik ten automat přišel včetně montáže?

Datum: 22.11.16 14:33

Kotel stojí cca 65000,montoval mi ho kamarád,co má na to firmu,takže platím pouze materiál.

Vymyslel jsem si ještě elektrokotel a podobné věci,ale můžete napsat na několik firem,za kolik Vám ho naistalují.Osobně si myslím,že do 100000 se náádherně vejdete.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.