Topení Petrami, jak dostat teplo k podlaze?

Od: Datum: 15.11.16 17:27 odpovědí: 36 změna: 31.12.16 17:31

V pokoji topím klasickými Petrami a spaluji pouze dřevěné brikety. Potřebuji docílit toho aby bylo teplo i u podlahy, protože i když od cca půl metru nad podlahou po delší době je přijatelně, tak u stropu je příliš velké horko a u země zase příliš velká zima.

Napadlo mě něco na způsob horkovzdušného proudění za pomoci nějakého ventilátoru, že třeba buď od kamen nebo od stropu by se nasával horký vzduch a dole u země ho vyfukoval.

Dále bych to také chtěl využívat i pro občasné osvěžení vzduchu ve vedlejší místnosti.

Ohledně výhřevu vedlejší místnosti mě napadla ještě jedna varianta. Z pokoje skrze zeď vede klasická kouřová roura a tedy, že bych se přes ni připojil v té vedlejší místnosti na druhou zděř. To znamená v pokoji Petry pak připojení na ten prostup a v druhé místnosti kolena roury a mezi jestě osadit výměníkem tepla Gájo. Jak dlouhý, maximálně dlouhý může být kouřovod?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: rv
Datum: 15.11.16 17:46

Když položíte na zem směrem nahoru takový letní ventilátor na ofukování, tak máte za chvíli teplotu u podlahy jako u stropu. Lepší je s větším průměrem a nižší rychlostí, ať není slyšet.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 15.11.16 17:54
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.11.16 18:26

Ventilátor Vám ale bude vířit prach, bohužel. Rozdílné teploty dole vs. nahoře jsou normální. Sám topím v kamnech typu Petry (5let jako hlavní zdroj) a nepociťuji to jako nějaký nedostatek, ale topím pravidelně-celodenně. Zapojení kamen skrz zeď s výměníkem a zaústění ve vedlejší místnosti využívám, ale výměníky jsem dal dva za sebe (jeden byl málo). Max.délku kouřovodu určuje norma, ale osobně bych to až tak neřešil. Mnohem důležitější je vše dobře spasovat a pro jistotu i pojistit např. řetízkem na očku v kovové hmoždince. Další věci je čistitelnost a tedy rozebiratelnost. Čistím většinou 1x ročně. Jde o to, jak a čím se topí! Dřevěné brikety již nespaluji.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: litel
Datum: 15.11.16 18:53

Spíše něco více typu "homemade" protože ta cena za ten ventilátor na bázi Stirlingova motoru není jaksi lidová cena a za tu cenu mám tak cca 4q těch briket tedy otop na cca 2 měsíce když budu rozumně topit pár hodin denně. V průměru denně topím tak 6 až 8 hodin.


doplněno 15.11.16 19:08:

Oprava : Peltierova článku. Útroby ventilátoru jsou malé. Dále tento ventilátor je absolutně nevyhovující když musí stát na kamnech nahoře nebo ne?.*bzum*

Datum: 15.11.16 19:09
avatar

a zde je ten problém: V průměru denně topím tak 6 až 8 hodin.

když budete topit méně ale delšé dobu, prohřeje se celý prostor i ty chladnější plochy.

Fyzika nejde oblbnout. Namontujte ventilátor, bude spotřeba elektriky, rámus a vítr.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 15.11.16 19:11

Dobrý večer

Taktéž topím petrami (Kerpen) jako hlavním zdrojem, ano, vše výše uvedené je možno realizovat, tzn. ventilátor, i kouřovod vedený přez druhou místnost. Co se týká "snížení tahu" tak jistě normy "uvádí" délky, prakticky ale pokud má komín dobrý tah není problém mít delší kouřovod i s výměníky tepla např. dvěma, Kerpenky nemají příliš velký deflektor a tudíž to jsou kamna nenáročná na tah, na rozdíl např. od peter od Wamsleru, ty mají větší deflektor čili jsou koncipované tak aby maximum tepla předávaly pláštěm. Osobně vidím ale jako zásadní pro dobrou pohodu "palivo" a od toho se odvíjející "styl" topení tzn. dříve jsem topil hn. uhelnými briketami velmi dobré palivo, klasicky přikládáním s využitím velmi dlouhé stáložárné fáze, a kouřovod jsem měl cca takovýto:---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KERPENY (PETRY) KOLENO 90 ST. NABOK DVA ČERTY ZA SEBOU NA LEŽATO, VODOROVNÁ ROURA CCA 1M, KOLENO 90 ST. SVISLÁ ROURA CCA 1M KOLENO A KOMÍN----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Paradoxně gája (čerti) na ležato- táhlo daleko lépe než 1 čert svisle čistil jsem pouze jedenkrát za sezonu (netopil jsem tehdy ale trvale čili mohlo by být až 2x při trvalém topení) teplo výborné------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pak jsem ale vyzkoušel uhlí odhořívání shora a "vše se změnilo", kamna jsem napojil na krátko bez výměníku, jednou denně je nasypu a zápálím shora, když chci vyšší výkon přimíchám do hn. ořechu ještě něco málo černého uhlí (cca 20 % +,-) Při tomto způsobu za vhodné regulace kamna předávají většinu tepla pláštěm a když odhoří na žhavé=stáložárná fáze hřejí celým svým pláštěm od spodu až nahoru, místnost a přilehlé místnosti jen přez otevřené dveře naplní nádherným "sytým teplem" doma "jako v bavlnce", bez ventilátorů a dlouhých rour (tím netvrdím že i zde nemůžete užít čerty gája, nebo ventilátor proč ne) Podstatné ale je, aby kamna nebyla v "koncové místnosti" tzn. místnosti kam vedou jen jedny dveře přez něž přiléhají další místnosti, pak je k lepšímu šíření tepla dobré mít ještě druhá "protilehlá kamna" (topím ve dvou vytopím vše) Pokud jsou ale kamna v místnosti "průchozí" tzn. dveře z obou stran nebo také jsou-li cca "uprostřed" pak se teplo i bez podpory velmi krásně šíří i do obou přilehlých místností. To dobré šíření tepla je ještě umocněno tím že: 1.Kamna jedou s uhlím velmi dlouho sama 2. Teplo je velmi intenzivní kamna zkrátka "nabijí" celý prostor teplem takže toho studeného vzduchu u země je naprosté minimum, neboť tepla je tolik že prakticky se "tlačí" a vytěsňuje co možná největší objem a když nemá kam jít natlačí se do druhé místnosti při tom rozdíly teplot jsou přijatelné (většinou pár stupňů tzn. v 1 místnosti 25, ve druhé 24-23, ve vzdálenější cca 22 apod.) nemělo by jít ale o místnost "koncovou" tam pak je lepší i ten druhý zdroj...Tolik mé zkušenosti, nevím zda-li pomohou nicméně asi tak...

Jinak petrám zdar, osobně je považuji za "par excellance" kamna, užívám je k trv. vytápění řadu let a naprostá spokojenost, s uhlím jsou pro mně špička, nemůžu si pomoct :)


doplněno 15.11.16 19:22:

P.S.

Hodně dělá ta "doba" po kterou mi kamna s uhlím sama "jedou" tzn. u hnědého uhlí je to cca 10 hodin velmi vysoký výkon (ten neužívám zbytečné) nebo cca 12 hodin střední výkon, nebo 24 hodin úplně minimální výkon, když tam přimíchám něco černého tak udělám těch cca 20-22 střední výkon a o něco nižší ale stále o mnoho vyšší než jen s hn. uhlím i těch až 24 hodin, (od zapálení po schládnutí kdy jsou kamna ještě teplá někdy i víc než teplá) Prodlevy mezi zátopy jsou velmi malé na to aby domek prochladl tudíž běžně "startuji" když je ještě v místnostech cca 22 stupňů. V tomto bylo právě přikládání "omezenější" uh. brikety mi taktéž hřály téměř celý den a stačilo obsloužit taktéž jednou za den ale výkon byl nižší a také se musí chvíli přikládat což u uhlí nemusím tam je to jako "peleťáky" ale levněji a výkonněji. Výborné také je že při odhořívání shora se z komína nekouří, bez smradů bez pachů, doma taktéž, sice je dneska uhlí pro většinu lidí "sprosté slovo" já si ho ale nemohu vynachválit, pracuje to podobně jako aut. kotlík, proto tomu říkám "poloautomat" poloautomatický způsob...

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 15.11.16 19:51

Jediná "vada" kamen typu Petra je, že kvalita provedení odpovídá nízké ceně a celkově na těch kamnech není nic moc ke koukání. Ovšem užitnost je pro mé účely výborná. Rád bych si koupil dražší, s masivnějším roštem, popelníkem ze silnějšího plechu, litinovou přírubou na kouřovod, a možná i nějakou tou parádičkou v podobě malého okénka se slídou, ale bohužel...trh nenabízí. Ještě že se prodávají stará kamna "ála" Musgraves :D (...zatím, než nám jejich provoz úřednící z EU nesmyslně zakážou jako neekologický.)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 15.11.16 20:21

-hubas

NAPROSTÝ SOUHLAS ! Je vidět pane kolego, že s tím máte zkušenosti, funkčně výborné ale kvalita šla opravdu hodně dolů to je bez diskuzí, šamot, dimenze plechu i litiny, estetika by mi tolik nevadila Calor A to sklíčko má, ale zase to roštování ! Vulkan S sklo má roštování má, ovšem nevím jak tam je řešen sekundární vzduch já mám rád regulaci s tím se dají dělat divy.

Škoda že si některý výrobce nenechá poradit od nás uživatelů, přesně jak píšete za bytelnější a dobře řešené petry bych byl klidně ochoten si i připlatit.

Kdybych já vyráběl petry tak bych ještě vylepšil odpopelňování tzn. dal bych posuvný a výklopný rošt, jedním otočením máte obsah v popelníku za zavřenými dvířky, popelník bych udělal širší a "na přesno" uložený tak aby ani smítko nespadlo vedle, zároveň bych ho udělal větší takže vynášet by stačilo jednou za dva dny. Co se designu týká tam je to bez problémů se sklem bez skla s mastkovým obkladem půlkulatá šestihraná zkrátka všechny ty "nesmysly" za které se dnes draze platí. Šlo by vyrábět konvekční /sálavá (možnost volby) s troubou, větší verze i teplovodní . Šamoty bych dával asi vysokopecní (známý je má a naprosto bez prasklin, nejsou-li to ještě nějaké jiné) Dimenzoval bych více litinu i plech, mohly by být i celolitinové, vedle manuálního by mohla mít i termostatické řízení, předehřívané vzduchy, možnost napojení externího vzduchu ( těsné stavby, např. velmi těsná okna apod.)

Tam by šlo dělat neuvěřitelně velké množství věcí, funkčností počínaje a designem konče kde není problém petry karosovat tak že by v ničem nezaostávaly za dnešními trendy. Vyráběl bych asi ve dvou nebo 3 verzích "moderní", "rustikal" a "klasik"...k tomu bych dodával násypné uhláky vybavené uzávěry pro zrychlení bezprašného tankování...Také bych vyráběl "DUO" stáložárná / násypná případně splyňovací kde pouhým přestavením páčky nastavíte jiný provoz zároveň ale s výhodou bezprašného plnění jako u násypných...


doplněno 15.11.16 20:32:

Ano Eu je problém, mně úplně postačí zůstane-li dostupné uhlí, brikety koks pro maloodběratele,nad čímž zejména uhlím se žel také smráká, o tom jaké mám kamna nehodlám žádné úředníky informovat ani s nikým o čem diskutovat, můžou si stoupnout a hledět na komín u mně se žádné čadivosti nedočkají...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.12.16 22:09

Dobrý den, mohl by někdo vysvětlit jak zapalovat aby odhořívalo uhlí odzhora? Myslím tím u Peter.Děkuji

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 30.12.16 16:25

Zdravím .

Tady je pěkné video.


Musíte mít samozřejmě kamna s regulací vzduchu v horních dvířkách a více podrobností vám řekne pan Malík.


doplněno 30.12.16 16:28:

ještě tady jeden odkaz

http://forum.tzb-info.cz/1260…na-uhli-s-vrchnim-odhorivanim

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.12.16 19:20

Velice děkuji za odpověď a s připojením videa je to super. Díky moc.

Ještě jeden dotaz a to zcela z jiného pohledu,mám na dílně kamna Club a chybí mi tam zadní klapka ,nevíte někdo kde by se dala sehnat? Kamna jsou jinak v super stavu a nechtěl bych se jich zbavovat, pomohla by případně přidaná klapka na kouřovod hned za kamny?

Předem děkuji za odpověď. Pedro

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm®
Datum: 30.12.16 19:58

Zdravím

Ještě tedy doplním že při tom zapalování peter shora je výhodnější užít tuhý podpalovač než papír s papírem to lze také ale zejména pro "začátek" (já to používám stále) je dobré např. pe-po buďto bílé, anebo dřevní podpalovač pepo (něco jako silnější sololit napuštěný parafínem) Po vsypu uhlí do kamen nahoře srovnejte uhlí lopatkou lehkým přejetím po násypu cca do roviny. A pak můžete buďto na ten násyp nahoru po celé ploše vyskládat dřevo v síle takových cca 1-3 cm "kolíčků" "klacíků" na to tuhý podpalovač a na to hrst smrkových třísek a pár drobnějších polínek cca 2-3 cm silné. Nebojte se nahoru na násyp naložit dostatek podpalového dřeva. Nebo můžete přímo na uhlí položit cca do prostřed šachty tuhý podpalovač a na to třísky a drobnější dřevo. Smrkové třísky a dřívka skolky jsou pro zátop jednoduchá rychlá klasika, lze ale užít i suché větvičky tvrdšího např. ovocného dřeva apod. je to o cviku. Rovněž tak lze nahoru na násyp dát odlomky dřevěných briket, těch možností je víc...Ihned po zapálení horní dvířka uzavřete a vzduchovou růžici na nich přivřete tak aby proud vzduchu jež je přez ní nasáván "nesfoukl" plamínek. Pokud má komín dobrý tah, tak spodní dvířka nemusíte při zátopu otvírat vůbec, plně postačí nechat naplno otevřenou spodní růžici a nechat kamna cca 5-15 minut (dle tahu komína) řádně rozhořet a až pak spodním vzdušníkem seřídit tak aby kamna plynule odhořívala a nehasla či nastavit v součinnosti horní klapky jiný výkon. Pro vysoký ale kratší výkon platí poměr horní ku spodní klapce cca 1:2 (tzn. více vzduchu dole než nahoře) pro nízký a delší naopak a pak je tam ještě dost niancí dle konkr. podmínek. Jakmile uhlí prohoří až k roštu tj. cca po 3-4 hodinách v závislosti na nastaveném výkonu je možné výkon kamen dodatečně značně snížit a prodloužit tzn. zavřete-li v této fázi kdy je palivo již odplyněno obě klapky u Kerpenů, pak budou kamínka mírně hřát ale dlouho a celková výhřevnost je pak cca 24 hod. od zapálení do schládnutí. Je-li ve směsi s hn. uhlím zamícháno i něco černého pro vyšší výkon pak při seřízení na minimum ponechte na spodním vzdušníku i ve stáložárné fázi alespoň malou škvíru...---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

U těch clubek by teoreticky stačilo dát i klapku do kouřovodu, co nejblíže odtahovému hrdlu kamen, neboť tuším jestli se nepletu tak je ta originální přímo v odtahovém hrdle. Originální je litinová, zkuste se se svým dotazem obrátit zde:

http://www.kamna-konig.cz/esh…ni-dily-pro-kamna-a-kotle.htm

buďto ji seženou nebo třeba poradí kde ji hledat...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 30.12.16 20:17

Děkuji za podrobnou radu,myslíte že ořech ten jemný lze také použít?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm®
Datum: 30.12.16 20:30

Zdravím pedro

Ořech je buď dvojka -ten jemnější užívá se do automatů (kotlů) anebo jednička ten je přímo doporučen výrobcem kamen. (Thorma) Zkusit můžete i tu dvojku, (menší) myslím si že to půjde ale pozor, každé uhlí obsahuje více či méně prachu v případě ořechu jedna jsou tam přece jen větší kousky uhlí a stane-li se že se tam dostane náhodou více prachu lze odhořívání upravit přidáním vzduchu na spodním vzdušníku (jinak by se to dusilo) u toho menšího ořechu 2 je v případě vyšší prašnosti to riziko udušení kamen tipuji větší...pokud by to uhlí ale bylo "relativně čisté" tak by problém dle mně být neměl můžete zkusit. S ořechem 1 většinou nejsou problémy a pokud je v uhlí vidět prach je lepší ho při skládání uhlí hodit bokem (dát někomu kdo má kotel) u toho odhořívání to někdy nedělá dobrotu kamna je nutno doregulovat ale to se již bavíme o takovém množství prachu které v tom uhláku při plnění prostě vidíte, běžná prašnost nevadí a většinou s tím problémy nejsou


doplněno 30.12.16 20:41:

Myslím že půjde užít i relativně "drobné uhlí" akorát že v tom drobném už je vyšší riziko přítomnosti "sypkého jemného prachu" bylo-li by ho tam víc, pak se může stát že ten prach nepropustí ze spodního vzdušníku směrem nahoru dostatek vzduchu čímž by kamna ztrácela na regulovatelnosti. U větší frakce např. toho ořechu 1 je díky větším kouskům riziko toho jemného prachu malé resp. vidíte ho je-li tam. A dále myslím že bude-li v kamnech drobnější uhlí pak si myslím nemusíte nastavovat spodním vzdušníkem po rozhoření tolik vzduchu (je-li uhlí bez prachu čisté) aby to odhořívalo, menší kousky by totiž měly snadno přejímat plamen rychleji hořet tudíž tipuji že pak po rozhoření méně vzduchu spodním vzdušníkem. Ale to uvidíte jak se ta kamna budou chovat když tak si je průběžně doregulujete a než je necháte jet samostatně několikrát si nastavení zkusíte aby jste věděl od-do kam až můžete s nastavením vzduchu jít dle pož. výkonu a dle frakce uhlí tak aby to odhořívalo zhruba jak budete chtít...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.12.16 21:02

Chlapi super ,hoří to a teplo je tam krásné a to za 15 min od zapálení ,teď zmáknu regulaci a uvidím jak se doškolím :) , čím kdo topíte ,mám jen brikety ,ten jemnej ořech jsem si došel půjčit od sousedky :) abych to vyzkoušel,

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm®
Datum: 30.12.16 21:07

*palec*pedro

Zkuste si také sehnat něco málo ořechu 1 hnědé např. Bílina a zkuste taky. Ta regulace je většinou nejlepší na nižší a delší výkon tzn. po rozhoření na spodním vzdušníku nastavíte jen tolik aby to plynule odhořívalo a nehaslo a na horním o trochu více než na spodním. jaké máte petry?

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 30.12.16 22:07

Děkuji za odpověď.

Jaké Petry to netuším,koupil jsem je asi před 7 lety v obchodě,nebo jak zjistím jaké to jsou?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.12.16 22:11

Ještě dotaz,dá se přikládat ,nebo se musí čekat na vychlazení po odhoření,Myslím ,že se nedá,ale jeden nikdy neví co kdo vymyslí aa funguje to.P.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm®
Datum: 30.12.16 22:17

U tohoto způsobu se nepřikládá tzn. kamna si nařídíte buďto na kratší ale velmi vysoký výkon pojede to cca 9-10 hodin ale to je na upečení anebo střední tj. cca 12-15 hodin anebo dodatečným zavřením klapek po cca 3-4 hodinách (až to prohoří k roštu)= minimální ale nízký výkon tj. cca 24 hodin od zapálení po úplné vyhasnutí...Přikládat se může briketami dřevem a pokračovat po proroštování klasicky, ale vzhledem k délce výkonu kamen je to zbytečné zkrátka ta kamna pracují podobně jako "radiátor" tzn. tím že je lze nastavit aby hřály i déle ale méně v pohodě vytopí a tím se zamezí těm výkyvům večer přetopeno ráno zima. Dá se ale jak jsem psal i nastavit na velmi vysoký výkon (nárazové topení) anebo kdykoli i "dokládat" dřevem briketami lze i uhlím ale to není na přikládání úplně ideální

Vypadají ty petry cca takto? :

http://www.mamtechnika.cz/kamna-petry

Jestli jsou "podobné" ale mají ty dvířka "hladká" tak máte pouze verzi A což je jinak stejné akorát ty první áčkové verze byly bytelnější

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.12.16 23:09

tak to mám ty starší co mají hladká dvířka,jsem zvědavej jaj dlouho to vydrží dnes ,nebo tedy do zítra hřát,zítra to sem napíši.Zatím velice děkuji za rady.Pedro

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.12.16 12:01

Eak zatím to ještě žhne a zavlažuje ,musím říct ,že 16 hod. to je super,myslím,že do doby než půjde vyndat popel bude 19 hod,naprostá bomba na střední výkon.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm®
Datum: 31.12.16 13:51

Zdravím

Tak to je právě "princip vytápění petrami" (násypnými kamny na uhlí), při trvalém vytápění totiž už není vždy třeba tak "vysoký" výkon, za to ale spíše nižší a delší protože do hry pak vstupuje i akumulační schopnost zdí (je-li to zděné) což = trvale příjemné klima s menšími teplotními výkyvy při minimální obsluze kamen. Pokud chcete tedy výkon ještě více prodloužit a tím i zároveň snížit, pak stačí po cca 3-4 hodinách od zapálení kamen kdy většinou už uhlí prohoří až k roštu a nastává fáze stáložárná přívody vzduchu zejména spodní primární stáhnout na úplné minimum případně i zavřít = kamna pak velmi dlouhou dobu budou "sálat" ale zároveň při sníženém tedy i "příjemnějším výkonu":)

Z výše uvedeného důvodu je pak přikládání většinou zbytečné, i když to lze...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.12.16 17:27

Velice děkuji za trpělivost a cenné rady. Při ořechu tom jemném doba od zapálení do vybrání ještě trochu žhavého popela byla 21,5hod což je bezva čas.

Přeji všem krásný rok 2017 a hlavně ve zdraví . Bez toho není nic.Pedro

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm®
Datum: 31.12.16 17:31

Přesně tak, bez zdraví není nic, také všem přeji vše nejlepší v celém roce 2017 a vám Pedro aby vám kamna dobře sloužila 21,5 hod. je opravdu velmi dobrý čas *palec*

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 15.11.16 22:10
avatar

Jestli mohu nesouhlasit, že nejsou na trhu. Tak vynikající kamna jsou s okénkem, je krásné jak oheń plápolá. Trh nabízí více druhů takových kamen. Co treba typ Thorma Bozen B? Hledejte pod krbová kamna. Teplo je od nich hned.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 15.11.16 22:17

-pohanka

Ano nesouhlasit můžete :) Ty kamínka Bozen OK, jenže pro nás co topíme mimo přikládáním i "odhoříváním" tzn. kamna naplníte uhlím (jde i dřevěnými briketami ale není to tak ideální) a zapálíte shora to má tu nevýhodu že výrobce tím okénkem snížil výšku šachty cca na polovinu, což už na odhořívání shora a dlouhý výkon výhodné není...Stále jsou ale kamna kde je výška šachty dostatečná na to odhořívání i s tím sklem např.

https://www.mall.cz/krbova-kamna/alfa-plam-vulkan-s

nebo tato

https://static.onlineshop.cz/…amsler-wo-calor-a-5-kw-zv.jpg

Ty mám také mimo Kerpenů, ty se nasypou zapálí a pak to už "frčí" samo :)


doplněno 15.11.16 22:40:

Anebo kdo chce silnější 8 kw "petry" na to odhořívání se sklem dá se užít např.

https://www.krbova-kamna.com/…ler-kamino-8-nostalgia-p.html

Tam je také ještě dostatečná šachta na "odhořívací způsob" (správně násypný)

Jinak ale na to odhořívání je to "designově" omezeno, taktéž výborná jsou tato

http://www.kamennyobchod.cz/k…ma-filex-marburg-cerna-1.html v podstatě "výkonnější petry" (7kw) a velmi praktická nemají zase ale to sklo, dříve se vyráběla se sklem i pro maďarský trh dnes k mání nejsou pokud vím...

Typické odhořívací ještě z těch malých 5 kw kamen i se sklem byly Suslery, už se u nás neprodávají čas od času v bazaru viz.

https://s3-eu-west-1.amazonaw…ts/rs/1024/2590/2590094-0.jpg

a další

http://www.blatechno.co.rs/resize.php?image=artikli_vl%2F2009.jpg&new_width=200&new_height=200

Ty jsou oblíbené užívané u Turků, jedou právě většinou "odhoříváním"

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.11.16 20:02
avatar

Dejte na janm. Kupte jednoho nebo dva čerty. Opravdu to funguje.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: litel
Datum: 15.11.16 21:40

Původně jsem toho jednoho "čerta" kdysi instalovaného měl ve dvou varinatách:

1. klasicky : kamna>koleno nahoru>čert>roura>koleno>zděř a nebo roura a pak zděř

2. naležato: kamna>koleno nahoru>roura>koleno>čert a pak napojeno do zděře

1. varianta nic moc, 2. varianta lepší avšak se více zanášel pak jsem ho vyřadil a místo něj dal jen rouru.

Napadla mne nyní tato varianta co ho dát hned za kamna? Pak koleno nahoru>rouru>koleno>rouru. Nebo musí být vřazen někde uprostřed?

Od: janm*
Datum: 15.11.16 21:47

litel

Umístit čerta hned za kamna je nejlepší, měl jsem 2x čerta na ležato hned za sebou táhlo to skvěle tzn. kamna koleno hned čert na něj hned druhý čert oba naležato...

Řešení které navrhujete tzn. hned za kamna na odtahové hrdlo kamen dát čerta je také dobrá volba, pokud to "prostorově" nezavazí, mělo by to táhnout dobře, čím blíže je čert u kamen nebo přímo na nich tím méně se bude zanášet protože spaliny tam jsou dost horké. Jestli pak nakonec ještě musíte prodlužovat poslední koleno do komína rourou, pak pokud to jde místo toho je dobrá varianta také kamna čert prodloužení rourou koleno svislá roura koleno komín i tak lze


doplněno 15.11.16 21:51:

Ono to lze poskládat jakkoliv, dobré ale je dát čerta případně čerty co nejblíže za kamna a mně se víc osvědčilo na ležato, a pak aby v té "stavebnici" (dá se s tím jako se stavebnicí) byla někde ta "svislá roura" ideálně metr dlouhá, ta po nahřátí totiž sama o sobě pracuje jako komín tzn. "generuje tah" čímž se dá lehce překonat zhoršení tahu vlivem delšího vedení příp. těch čertů...


doplněno 15.11.16 21:56:

Jo omlouvám se tak jak jsem to popsal to nepůjde, vy to chcete přez zeď? Tak pak ano, jak píšete půjde-li to tak kamna čert na ležato koleno svislá roura koleno vodorovná do komína z druhé strany...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: litel
Datum: 15.11.16 22:10

Ano, přes zeď jsem to původně chtěl, ale nápad nebyl schválen ostatními příslušníky domácnosti. Takže se musím držet nového plánu a tedy vřadit čerta hned za kamna a navíc asi horní rouru vyřadit protože místa také moc není.

Od: janm*
Datum: 15.11.16 22:12

litel

Teď vám nerozumím čili chcete to napojit s čertem ale jen v rámci jedné místnosti aby jste jednoduše zvýšil výtěžnost?


doplněno 15.11.16 22:21:

Tak nevím kolik máte místa, ale je-li to v jedné místnosti pak vlastně ten kouřovod může sloužit jako těleso topení, já jsem měl koleno 2x čert na ležato dlouhá stále vodorovná roura koleno svislá roura koleno komín..., čili jdou i dva čerty za sebou je-li místo tedy i takto (bez prodloužení vodorovnou rourou) kamna koleno čert jeden nebo dva na ležato koleno svislá roura koleno komín


doplněno 15.11.16 22:31:

Anebo jak jste již psal za kamna přímo napíchnete čerta nebo dva (dle místa) koleno svislá roura koleno komín..., tam je opravdu vícero možností...Já se dříve kupříkladu "bavil" tím že každou sezonu jsem si kamna postavil jinak a k tomu udělal kouřovod, pak jsem si srovnal co nejlépe táhne. Proti očekávání táhl daleko hůře kouřovod kratší "zešikma" tzn. kamna koleno vytočené našikmo rovná roura čert roura koleno vytočené na šikmo do komína, čili celé to bylo sešikmené od kamen šikmo do komína pouze se dvěma pravoúhlými koleny a jedním vřazeným čertem (vše v jedné šikmé linii) fungovalo to také tah ale nebyl takový, možná kdybych dal čerta hned za koleno kamen...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: litel
Datum: 16.11.16 00:12

Tak bohužel, naležato nepřipadá v úvahu sice brutálně topí a to už při jen při zapálení pár kusů novin, ale bohužel nemá skoro žádný tah. takže to začalo lehce vyluzovat zplodiny až tak, že jsem musel cca čtvrt hodiny intezivně větrat a ještě teď mne bolí hlava. Ještě ho tedy se pokusím zapojit jako kdysi do té první varianty tedy nastojato místo roury tedy kamna> koleno nahoru> čert> koleno> roura> zděř.

Ale i tak toto pořád neřeší ten další problém jak dostat to teplo i k podlaze. Něco jsem zahlédl na youtube tak se pokusím to nějak zainstalovat do svého. Teplo samo o sobě mám celkem rychle i když čert není zabudován protože jsem před pár lety ze sádrokartonu provedl lehkou přepážku přes pokoj a tím snížil vytápěnou plochu o cca 10 metrů krychlových. O to co jsem ji sníži mohu teď lépe sem tam temperovat vedlejší místnost. Moje místnost je koncová a kamna v ní, vedlejší místnost je průchozí.

Od: janm*
Datum: 16.11.16 06:53

Přeji hezké ráno :)

To je zajímavé, mně to na ležato topilo úplně bez problému a to i dva za sebou, anebo jestli je to tím,že jsem měl za kamny napřed koleno (doleva) a pak až na něm dva čerty, těžko říct...Právě když jsem míval čerta svisle, tak mi to celkem "sráželo tah" sic to také fungovalo, a viděl jsem že hodně lidí to má zapojeno právě svisle...Co se týká toho jak dostat teplo k podlaze, někteří doporučují ventilátor jak výše uvedeno ,ale u stropu tuším pomaluběžný který tlačí vzduch směrem dolů k podlaze...(obrácené otáčky?) dokonce se takové ventilátory užívají i v průmyslových halách kde jsou "vysoké stropy /střechy/" a kde mnoho tepla utíká právě nahoru a možná by šlo užít ventilátor i kdyby vytahoval vzduch směrem ze spodu nahoru u stropu by vznikl přetlak a "boky" po stěnách by se vzduch tlačil zpět dolů, chtělo by to zkusit, osobně s tím zkušenosti nemám...

U té koncové místnosti jen s jedním průchodem do sousední místnosti je moje zkušenost taková, že se přilehlá místnost sice také vytopí bez problému ale dále se teplo dostává podstatně hůře a v té koncové místnosti se zbytečně hromadí. Osvědčilo se mi když jsou kamna nejlépe v místnosti "průchozí" která je propojena dvěma dveřmi na další přilehlé místnosti pak se vytopí dobře obě přilehlé + pokud není prostor příliš velký i další místnost, navíc teplo se zbytečně nehromadí v místnosti s kamny. Pokud máte možnost napojit kamna i takto, je možné to zkusit...(např. komín je mezi koncovou a průchozí místností takže lze napojit z obou stran apod.) záleží jak jste se šířením tepla "do stran" spokojen teď...

Dobrá tepelná pohoda se dá také dosáhnout tím, že kamna hřejí dlouho sama "stáložárně", místo uhlí můžete vyzkoušet uhelné brikety, byť i těmi dřevěnými se dá dobře topit, nezkoušel jste? ( jsou vhodné k přímému přikládání protože tak nekouří, topí se jimi klasicky napřed nutno nechat řádně rozhořet třeba cca ze pět na jednou (dle velikosti formátu) a postupně se přikládá po jedné po dvou, celkové množství briket v závislosti na teple, jakmile odhoří na žhavé a přikládat již nebudete uzavřete přívody vzduchu na min. a kamna budou krásně dlouho sálat sama, druhý den se pak kamna dají rozjet i jen ze žhavého v popelu)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.11.16 08:07

Pro uživatele Pohanka: Thorma Bozen jsou na tom s kvalitou provedení (rošt, popelník, příruba aj...) úplně stejně jako verze bez prosklených dvířek (Thorma Kerpen), o kterých se tady psalo. Zde žádný posun v kvalitě nehledejte. Sám v nich topím a při odhořívání většího množství uhlí shora vkládám z vnitřní strany dvířek ocelovou přepážku (20x20x1cm). Po jedné topné sezoně bez zráty kytičky (hnědé Bilina O1). Výhodou je, že lze topit i relativně velkými kusy dřeva na tak malá kamna, což Kerpeny neumožňují.

Pro uživatele Litel: Máte-li problém s tahem, neosazujte spalinový výměník "gájo" alias "čerta", který klade spalinám velký odpor, ale vyzkoušejte výměník "Mars", který je řešen jinak a snadněji se čistí.

Pro uživatele Janm: Trochu mimo téma, ale Vás to bude jako příznivce topení uhlím jistě zajímat. Ohledně množství popela jsem byl velmi mile překvapen. Uhlí Ostrava černé O1. V pátek roztopeno odhoříváním shora, průběžně přikládáno klasicky prohoříváním bez vyhasnutí. Dnes ráno kamna odstavena a vyčištěna. Celkově spáleno 9x12l=cca 108l uhlí. Popel celkově: jeden popelník a ani nebyl úplně plný. Paráda.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 16.11.16 11:46

-hubas

Tak to je opravdu nějak málo popele, ani se mi to nechce věřit :) Je ale pravda, že když jsem si míchal směs Bílina + černé (mám ještě staré zásoby) tak oproti tomu když dávám čisté hn. uhlí bylo v popelníku opravdu cca o třetinu až skoro o polovinu méně popela, což mně překvapilo..Jinak černé užívám okrajově ale to teplo je zase někde, je to dobrá věc *palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 16.11.16 09:09

Pokud chcete vyrovnat teploty u podlahy a stropu , tak nejrychlejší zpusob je ventilátorem. Bud je přidělán přímo na kamnech , at už to mají kanadské plecháče nebo třeba plynové wafky. To by jste mohl vyzkoušet , výhoda je že ventilátor vám nikde nepřekáží , jako když ho dáte někde do místnosti a budete foukat chladný vzduch na kamna od podlahy. Nejlepší je smozřejmě jak píše pan Jahn stropní ventilátor . Ten je absolutně tichý(nízké otáčky) , at už ho použijete jako v létě nebo vyzkoušíte opačný chod (tah vzhuru) . Co se mě osvědčilo na chalouce tak rychlé ohřátí sousední místnosti provozuju tak , že dám do dveří do chladné místnosti na zem stolní ventilátor a posílám chladný vzduch(hustý) směrem do místnosti kde jsou kamna. Teplý vzduch ho automatickz nahradí . Stačí opravdu nízké otáčky.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.