Výměníková kamna

Od: Datum: 15.11.16 08:51 odpovědí: 4 změna: 15.11.16 17:27

Dobrý den, prosím o Vaši radu ohledně vytápění domu. Bydlím na polosamotě v domě. Aktuálně řeším vytápění celého přízemí kamny Thorma Marburg a to hnědým uhlím, odhoříváním shora. Kamna "jedou" prakticky od rána až do noci a jsem spokojen. V prvním patře mám klasické nové Petry Kerpen, stejný systém spalování. Problém je, že první patro je členité a teplo se nedostane všude. I vzhledem k jakémusi komfortu chci klasická výměníková kamna a teplovodní rozvod do radiátorů. Otázka zní, zda existují kamna na uhlí vybavená výměníkem a hlavně, jaká je Vaše zkušenost. Snažím se vyvarovat dřevu, mám ho sice kolem dost a dost, ale pracnost s přípravou, neustálé přikládání a špinavý provoz mě odrazují. Díky moc!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jendad
Datum: 15.11.16 14:33
Pokud jste spokojen s kamny, zkusil bych namotat par smyček měděneho potrubí na kouřovod (cca 2až 3 metry). To bude vyměnik a uvidíte zda to bude stačit.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.11.16 14:45

Ujišťuju Vás, že to stačit nebude.

U uhelných paliv je velkou výhodou stáložárná fáze, kdy kamny po dlouhou dobu hřejí-žhnou, ale kouřovod je pouze teplý. Mám toto dlouhodobě odzkoušeno na výměníku "gájo" ve vedlejší místnosti. Chce to vymyslet něco jiného...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: topic
Datum: 15.11.16 15:45

Kamen s teplovodním výměníkem existuje spousta. Pozor na ochlazení spalin - dehtování + nízkoteplotní koroze výměníku. Je třeba předehřev zpátečky, ideálně na 65°C. Je několik řešení, od jednoduchého přisávání teplé vody přes bypass po kotlový a radiátorový okruh a aku nádrž. Nutná ochrana proti přetopení, ideálně dostatečně funkční samotíž (stojíjcí čerpadlo - minimální odpor má když je zapojené jako ejektor)

Další možnost je teplovzdušný rozvod, opět několik způsobů. Odpadnou radiátory a starosti s výměníkem.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 15.11.16 17:27

Kamna s teplovodním výměníkem existují a říká se jim "teplovodní kotel".*ua*


doplněno 15.11.16 17:30:

Provozováním "kamen s výměníkem" byste elegantně obešel právě přijatý zákon o ochraně ovzduší, který nařizuje pravidelné ( 1 x za 2 roky) revize teplovodních kotlů s výkonem 10 - 300 kW.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.