Zadlabací zámek - zaražený zobáček

Od: odpovědí: 7 změna:

Dobrý den. Dneska ráno jsem přišel ke dveřím od sklepa a překvapilo mě, že nejdou otevřít. Po chvíli jsem zjistil, že zobáček který se ovládá klikou je zaražen ve futrech. Na kliku ani vložku nereagoval. Prosím o pomoc, čím otevřít. Zkoušel jsem to šroubovákem zasunout, ale marně. Děkuji

7 odpovědí na otázku

 

 


0x

Pokud tam není nějaká dírka kterou by se vsunul kus drátu a ta západka odsunula tak bych asi rozbil čtyřhran, většinou je plastový pokud to není nějaký poctivý starý zámek. Nebo si navrtat dírku někde poblíž a tou posunout tu západku.

Nevím z jaké je to strany, pokud stojíš na straně že se dveře otevřou k Tobě tak zkusit udělat si dírečku (trochu oválnou) do dveří a piplavě tu střelku zkusit posouvat.

Možná by šlo i odloupat omítku a dostat se do kapsy futra z boku, pokud je kovové a strčit do té střelky. Záleží na tom co je to za futro a jak je zazděné, pokud je hluboko v ostění tak to nepůjde.

No záleží kolik do toho vložit úsilí pro záchranu, nevím 150 Kč, za nový zámek. Nejjednodušší bude navrtat ho v místě té střelky. Doufám, že je to nějaký obyčejný štítek a ne snad bezpečnostní. A i při otevření bez poškození není jistota že v zámku neprasklo něco co se nesežene a nepůjde ani opravit.

Napadá mě i použití silného magnetu ovšem to má háčky - kde vzít ten magnet, střelky jsou často nemagnetické a pokud je tam cosi šprajclého tak se to stejně nehne protože je to malá síla.

Být to v americkém filmu tak stačí plastová karta, to ale v Evropě nefunguje.

Mi se to stalo už 3x. Chyba je ve zlomení střelky zapříčiněné její nekvalitní slitinou (z dob socialismu - alespoň u mně). Rozumné a nejméně pracné řešení je v opatrném odříznutí závěsů dveři - na dveřní části. Např rozbrušovačkou s tenkým kotoučem. Dveře tím otevřete z "druhé strańy" a zámek můžete vyměnit. Pokud máte šroubovací čepy jako já, koupíte nové - není to velká položka. A samozřejmě nový zámek.

Pozn.: Pokud se takto nešťastně zavře někdo uvnitř místnosti a bez možnosti pomoci zvenčí - např dítě, je to opravdu malér.

 


0x
avatar jabraka

Když se snažíš posunout dveřní západku,musíš mít kliku staženou,jen v této poloze jde západka odsunout.V zámku je pravděpodobně prasklé pero,vracející západku zpět.U těchto zámků spíše zůstává západka uvnitř viset.Nejlépe by bylo,podívat se na jiný podobný zámek,rozebrat jej a zjistit tak,co drží západku.

JABRAKA

 


0x

My jsme dělali dírku do do futer, v místě střelky.

Ale myslím, že v historii poradny je sofistikovanější postup.

Pokud se dveře otvírají proti, tak jak píší, v místě střelky udělat díru a střelku zamáčknou. Pokud se otvírají od stojící osoby, tak zkusit v místě zámku "vykopnout". Mně se to tak podařilo, aniž se rozbily dveře. Pro názornost by to chtělo foto dané situace.

 


0x
avatar jenyk

Většinou je prasklá střelka a dostat se k tomu nějak kultivovaně a nerozštípat dveře, či nezbourat půlku zdi není jen tak. Pokud máš obyčejnej jednodílnej štítek je skoro vyhráno. Pokud jde sundat klika tak ji sundej, odšroubuj štítek, dej si do vrtačky nějakej větší vrták, 13ka bude stačit a rozvrtej dveře mezi klikou a klíčem. Dej pozor ať vrtáš jen pod štítkem, pak rozvrtej i samotný zámek, nemusíš skrz stačí jen polovina. A až budeš mít zámek rozpáranej tak nastává hodinářská práce a šroubovákem či jakýmkoliv jiným vhodným nástrojem musíš střelku vytáhnout z futra. V tý díře co vytvoříš nebude skoro vidět, je ještě nad klikou. Když se akce podaří tak střelku vtáhneš, zámek vyměníš, našroubuješ zpátky štítek a nikdo nic nepozná, dveře budou stále jako nový.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]