Psí víno

Od: Datum: 10.11.16 13:33 odpovědí: 4 změna: 11.11.16 06:20

Dobrý den, můj dotaz je ohledně vzdálenosti keřů, podle NOZ, od hranice (plotu).Soused mně na mém pozemku vykácel

tůje, které tvořily rozhradu, že mu kořeny bránily ve stavbě drátěného plotu, jehož podezdívka částečně zasahuje ke mně.

Argumentoval NOZ a oznámil, že všecny keře musí mít vzdálenost od plotu 1 m. Sám ale nasázel psí víno, přísavník

pětilistý ve vzdálenosti 15 až 25 cm od hranice. Je někde uvedeno další rozdělení keřů a jejich jiná vzdálenost od hranice?

Přísavník je popínavý a zcela jistě přes plot bude expandovat mně. Argument, že jej bude zastřihovat, je jenom výmluva

a po akci s tůjema tomu nevěřím.

Děkuji za odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.11.16 16:11
avatar

Psí víno, přísavník je krásná a současně strašná věc. Neuvěřitelně rychle se rozrůstá do výše a šíře. Poroste plot a bude hustější a hustější. A také těžký. Zvláště po dešti. Když leze po domě, pak všechno úsilí soustředí na výšku. Když tu výšku nemá, pak leze po zemi a koření jako zběsilé. Je to jako nezničitelný mor.


doplněno 10.11.16 16:15:

Tady je archiv o psím víně.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jofa®
Datum: 10.11.16 16:29

Podezdívka jeho poltu by neměla zasahovat na Váš pozemek, jak píšete. Podezdívka musí být na jeho pozemku .

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 10.11.16 18:56
avatar

Zdravím. Nezávidím vám. Soused, s kterým se není možné dohodnout, je hotové neštěstí. Ale budiž vám útěchou, že psí víno není keř, ale liána, která nedřevnatí. Pouze u země po delší době udělá ztlustlé pevnější stvoly. Pokud plot bude sousedův, nemusí vám vadit, že bude porůstat jeho plot. Přísavník naroste hodně, do délky i do objemu. Vám by mohlo vadit, že po asi tak 2-3 letech proroste oky pletiva a masa liány s listy bude zabírat 30cm na vaší straně. Ale zase se dá během 15 minut přejet plot po celé délce a ploše elktrickým křovinořezem a ostříhaná liána vypadá velice úhledně. Krásně hustě poroste plot a nebudete vůbec na souseda vidět. Navíc na podzim se listy vybarví do krásné červené až vínově červené barvy. Nevyroste výš, než je plot. Liána je měkká a neudrží se sama, bude ležet na plotě. Pokud soused udělá podezdívku, nebudou výběžky ze země prorůstat na váš pozemek. Těmito výběžky se totiž množí, rozrůstá se do okolí. No a jelikož se stále bavíme o liáně, pokud za ztlustlé stvoly u země chytíte, celkem lehce vytrhnete. Docela bych řekla, že psí víno jako rozdělovač dvou pozemků je přímo ideální. Tůje bych rozhodně nechtěla. Ida

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 11.11.16 06:20
avatar
Je nepochopitelné, jak soused "pochopil" NOZ.
§ 1017
(1) Má-li pro to vlastník pozemku rozumný důvod, může požadovat, aby se soused zdržel sázení stromů v těsné blízkosti společné hranice pozemků, a vysadil-li je nebo nechal-li je vzrůst, aby je odstranil. Nestanoví-li jiný právní předpis nebo neplyne-li z místních zvyklostí něco jiného, platí pro stromy dorůstající obvykle výšky přesahující 3 m jako přípustná vzdálenost od společné hranice pozemků 3 m a pro ostatní stromy 1,5 m.
(2) Ustanovení odstavce 1 se nepoužije, je-li na sousedním pozemku les nebo sad, tvoří-li stromy rozhradu nebo jedná-li se o strom zvlášť chráněný podle jiného právního předpisu.
.
Nechápu ...Soused mně na mém pozemku vykácel tůje, které tvořily rozhradu, že mu kořeny bránily ve stavbě drátěného plotu, jehož podezdívka částečně zasahuje ke mně...
Ad 1 na mém pozemku...
Ad 2 vykácel...
Ad 3 podezdívka částečně zasahuje ke mně...
.
Měl možnost požádat o odstranění...Ovšem z rozumného důvodu! Tím pár kořenů v zemi, dejme tomu na rozteč každé 3 metry určitě nejsou! A pokud tvořily tůje rozhradu, neměl nárok...
.
Drátěný plot bývá zavěšený na kovových sloupcích, kterým na zabetonování stačí jen otvor na šířku lopaty. Teda kořeny stačilo v místě sloupku přerušit. Nelikvidovat celé stromy!
Nepíšete, zda to udělal bez dohody či Vašeho povolení, svévolně a bez ohlášení vstoupil na Váš pozemek, jakou škodu s tím způsobil, zda pařezy s kořenovým systémem vybral ze země a plochu upravil... Doplníte detaily?
.
Pokud máte dost síly, myslím té psychické, vyzvěte ho doporučeně k:
-náhradě škody, tůje měly hodnotu, přiložte případně fotografie rozhrady, případně ceník z prodejny nových tůjí podobného vzrůstu,
-odstranění podezdívky z Vašeho pozemku, nebo odkoupení té části pozemku, kterou podezdívkou zabral.
Pokud neodkoupí (a nepřesune také plot na novou hranici!), žádejte odstranění pařezů a kořenů ze země, protože jejich ponecháním v zemi tu část pozemku znehodnotil, a tůje budou z kořenů opětovně vyrážet, a na husto, ne jako jeden kmen. Také následnou úpravu pozemku, vyrovnání a zasetí trávy a pod.
.
Dejte mu termín, pokud ho nesplní, oznamte mu, že úpravy zadáte firmě a náklady budete vyžadovat od něj soudně.
.
To psí víno je výborná věc, jen houšť a výše.
Nebudete moci nebo být nuceni koukat na souseda, se kterým budete dlouhý čas na nože, ve sporu a který Vám bude dělat další naschvály, pokud po něm budete vyžadovat to, co jsem výše navrhl.
Zákoník je jedna věc, je na Vaší straně, ovšem sousedské vztahy, a zadubenost některých tvorů, to je kapitola sama pro sebe.
.
Nebude to jednoduché. Pokud to nehodíte za hlavu.
Není ale špatné Vaším požadavkem usměrnit souseda do budoucnosti. Možná si už další škody rozmyslí...
Ohodnoceno: 4x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.