Lze vytápět pouze elekrikou?

Od: Datum: 10.11.16 13:32 odpovědí: 22 změna: 23.11.16 22:08

Dobrý den, je pravda že dle z.406/2000Sb. nesmí být stavebně povolen RD, ve kterém je zdroj vytápění jen elektro.

Musí být další zdroj - např. krb na kusové dřevo nebo osazeno tepel. čerpadlo

Předem děkuji za odpověď. Joch

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.11.16 14:19

Můžete upřesnit, v jakém paragrafu toho zákona to je uvedeno? Já tam nic takového nenašel.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 10.11.16 15:20

Nic takového nikde není uvedeno.

Od: mate59
Datum: 10.11.16 16:18

I když budete mít dvousazbový proud,vytápění elektřinou,např. přímotopy je snad nejdražší co je.Určitě k tomu alternativu,krb a pod.Na druhé straně je to pohodlné,bezudržbové a nemá se tam ani co pokazit.

Datum: 10.11.16 16:57

Já bych koupil krb s výměníkem,k tomu radiátory a jako zálohu elektrokotel,na kterou Vám dají sazbu D45 tj.20 hod levného a 4 hod drahého proudu.

Od: kusk
Datum: 10.11.16 20:00

Neznám paragraf, ale vím, že soused nedostal stavební povolení z tohoto důvodu. Musel nechat předělat projekt a doplnit komín na krbovky.

Datum: 11.11.16 08:31

"Neznám paragraf, ale vím, že..."

Aha, takže agentůra "JPP"... (jedna paní povídala). Tady ten zákon máte. Zkuste to tam najít. Já to nenašel. takže buď stavbu sousedovi nedovolili z nějakého jiného důvodu, nebo je to v nějakém jiném zákoně. Ale je možné i to, že jsem nehledal dost důsledně. Dál ovšem hledat nehodlám.

Od: janm
Datum: 10.11.16 20:09

Dobrý večer

Dnešní domky bývají většinou projektovány s nízkými tep. ztrátami, bude-li tomu vyhovovat elektrické vytápění, pak by postačil jen komín a kamna, obé nemusí být drahé (nemusíte kupovat kamna za dvacet tisíc, postačí třeba za pět +/-) a budete mít "zálohu" pro případ nenadálého výpadku proudu, "doplněk" pro atmosféru, či možnost efektivně využít odpadové dřevo, např. větve ze zahrádky, jinak je v podstatě využívat nemusíte nebudete-li chtít, pokud často rád a ve velkém vaříte pak by se mohl oplatit i sporák na TP, po dobu užívání TP budete moci výrazně snížit spotřebu el. (popotáhnete jen tam kde se teplo od kamen nedostane)

Ohodnoceno: 1x

Datum: 10.11.16 20:39

tomu nevěřím, prosím dodejte zdroj.

Od: joematrix
Datum: 11.11.16 10:27

Uvažoval jsem pouze s elektrickými rohožemi v podlaze. Inspiraci jsem bral zde:

http://www.ekobydleni.eu/nizk…lektrinou-vyhodnejsi-nez-plyn

Toto mi napsala paní která řeší PENB na uvedenou novostavbu:

jakákoliv novostavba nesmí mít jen zdroj elektro.

NPE vyjde v E, i když bude pasiv. Jde o to,že spotřeba se vynásobí faktorem - viz níže:

Takže i když je pasiv - dodaná energie v A. neobnovitelná primátní bude min. v D (E) ...

Datum: 11.11.16 10:33

A Vás tak moc zajímá PENB?

Tak se se zpreacovatelem domluvte, aby uvažoval jako primární zdroj krbová kamna (i když si je pak třeba vůbec nenainstalujete - papír snese vše) a pak si vesele topte elektřinou.

doplněno 11.11.16 11:04:

Tak ne bohužel, ale BOHUDÍK Vás PENB nezajímá...A to je pro Vás dobře.

Od: joematrix
Datum: 11.11.16 10:51

Mě bohužel PENB nezajímá ani trochu. Ale potřebuji ho k žádosti o stavební povolení :) Zajímalo mě jen nestli je to pravda, jsem prostě zvědavý :D

Od: topic
Datum: 11.11.16 11:07

Možná kvůli tomu faktoru nevlezeš do energetické náročnosti... Vlk se musí nažrat ;)

Od: topic
Datum: 11.11.16 11:03

jj, primární zdroj krbovky. V každém případě el. topení když vypadne proud a nemáš záložní zdroj tak klepeš kosu (to platí i pro plyn. kotle a všechny systémy závislé na el.). S kamnama dojdeš pro pár klacků a máš teplo. Pokud máš na kamnech plotnu tak i uvaříš jídlo/ ohřeješ vodu na mytí. Nehledě na to že posezení u krbovek je příjemné. = Postavit barák bez komína považuju za velkou chybu. U krbovek mám jasno - kusové dřevo, bezroštové topeniště, plotna, možnost přikládat aspoň 40 cm polena, slušná účinnost (kvalitní spalování) a kvalita zpracování. Od věci není ani sporák - dop. obejít winterraumy na horských chatách v Alpách, tam jsou vidět vymakané kousky.

Datum: 14.11.16 06:36

topic, zde nesdílí Váš názor na komín:

https://www.modrastrecha.sk/b…ulovy-dom-bez-komina-som-ufo/

Od: asd1
Datum: 14.11.16 09:46

jj, to je vyjímka kde je komín opravdu zbytečný ;)

Datum: 14.11.16 18:52

Dobrý den, papír sice snese vše, ale obával bych se problémů při kolaudaci.
Já, jelikož aktuálně taky stavím a chci (a budu) mít taky vše jen v elektrice, to řešil pomocí aktivní rekuperace (která stejně byla v plánu) a ohřevu TUV pomocí TČ.
Neobnovitelná primární energie v PENB vyšla a přitom v domě nebudu mít nic, co jsem tam mít nechtěl (komín, krbovky apod.).

Od: paw®
Datum: 21.11.16 07:20
Vas nazor na nepritomnost komina nesdilim, ale bydlet tam budete vy.
Pro tazatele. PENB musi vyjit a zalezi na kazdem jak. Bez krvovek, aspon papirove se neobejdete. Ze je ke kolaudaci nenainstalujete je jina vec. Nebo to resit rekuperaci a podobne, ale me se tyto reseni nelibi, neb porad zerou penize za provoz.

Datum: 21.11.16 09:24

Měl jsem kotel, krbová kamna... Už nikdy více. Člověk je otrokem topení. Chápu ,že ve starém baráku je to nutné zlo, ale do nízkoenergetické novostavby zbytečnost.

Ročně protopím v baráku cca 6-8tis v plynu. O nic se nemusím starat. Přijedu domu, je teplo. Žádné revize kotle, čištění komínu, složení paliva, přikládání, úklid... Nic.

A další barák bude zase bez komínu.

Od: paw®
Datum: 21.11.16 11:33
Nerozporuju. Tajy nejsem zastance kotelny v obyvaku. Ale i u dnesniho vetsiho baraku neni komin k zahozeni. Kazdy je ale ovlivneny prodtredim, kde vyrostl. Ja budu mit na baraku pruduchy 4. Tuha, plyn a 2x lokalni kamna.

Datum: 21.11.16 12:31

Každý má na otopnou soustavu jiné požadavky, proti tomu nic nemám. Jen jsem chtěl ukázat, že lze splnit limity PENB i čistě v elektrice a komín + krbovky (nebo jiný podobný zdroj vytápění) nutně není potřeba.

Datum: 23.11.16 19:28

Topím elektrikou, plyn tady není a nikdo mi neřekl, že musím mít i jiný zdroj topení. Krbová kamna ani náhodou, kvůli práci kolem nich a způsobu topení. Stisknu knoflík a už se topí. A není pravda, že je elektrika zase až tak drahá. Mně letos vraceli 9 tisíc. Mám baráček sice malý, ale všechno na elektriku. Ale loni jsem zateplila střechu nad verandou a kuchyní a ono se to opravdu projevilo na spotřebě.

doplněno 28.11.16 18:59:

Aha, tak to jsem nevěděla a děkuji za informaci. Ale proč jste "růžový"? Kvůli tak normální odpověďi se přece nemusíte schovávat za žádný anonym.

Od: elektrina
Datum: 23.11.16 22:08

Tazatel se ptá na novostavbu. Na staré baráky se tohle nevztahuje. Pokud se dáte na stavění nového domu, budete na tohle upozorněna st. úřadem - nevydají st. povolení.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.