Plechová kamna - přidání kachlí

Od: Datum: 07.11.16 11:22 odpovědí: 18 změna: 09.11.16 19:18

Zdravím, nedávno jsem pořídil plechová kamna, která mají vykachličkované akorát topeniště, první věc co mi vadí - při zahřívání a ochlazování se ozývá plechová rána, jak se roztahuje a smršťuje plech, jde toto nějak vyřešit? Dále by mě zajímalo, zda má smysl na plech z bočních stran umístit kachličky, aby kamna déle hřála a také jakým způsobem je tam připevnit - jestli použít kamnářský tmel a na něho kachle nalepit a zda to bude držet? Díky.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.11.16 13:13
avatar

O jaká kamna se jedná? Typ, výrobce...případně foto...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 07.11.16 15:14

Plechová kamna jsou na lupání náchylnější. Litinové taky tikají ale není to tak vyrazné. Jsou smontovány s více dílu a tmelené.

Co se týče akumulace tak je to dobrý reklamní trik.Aby měla smysl , tak by se mělo jednat o stovky kilogramu až tun.Přečtěte si příspěvek pana Homoly z 12.50 a jeho hrnec vody

http://forum.tzb-info.cz/136722-elektricke-topeni

Pokud chcete něco lepit , tak asi použít kamnářský tmel. Oni by lepily třeba i jiné , ale jsou tam vysoké teploty a aby to trvale nesmrdělo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.11.16 15:30

Zvuky jsou při rozpínání a smršťování plechu normální.

Nic nikam nelepte, má to zcela zanedbatelný efekt. Pokud chcete smysluplně akumulovat, obložte kamna pálenými plnými cihlami popř. magnezitovými z akumulačních kamen. Vyskládejte je "na suchu" s vazbou a na kontakt s pláštěm kamen. Po stranách i vzadu. Funguje to, ale berte na vědomí, že se tím sníží topný výkon kamen do prostoru. Méně hřejí, ale hřejí déle, navíc je potřebujete dostatečně nahřát, což vyžaduje dostatek času.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 07.11.16 16:19

Líp bych to nenapsal *palec*

Ještě upozornění.Obkládat kamna má smysl asi pouze sálavá.Plecháče jsou spíše teplovzdušné mají dvojitý plech okolo.Ten má podstatně nižší teploty a moc toho pak kamna nevyzáří(předávají teplo spíše do vzduchu)a

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 07.11.16 18:18

Hezký večer

Jaká máte konkrétně kamna? U malých kamen, která smí i stáložárná paliva jsou dobrou volbou právě ta, akumulaci nahradí dlouhý stáložár.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dzonis
Datum: 08.11.16 08:35

Díky všem za vaše názory, jedná se o kamna http://aukro.cz/krbova-kamna-…i_c=link-recommended-top-box, prakticky ihned jak dohoří plamen tak je zima..

Od: janm*
Datum: 08.11.16 09:15

Přeji hezký den

Pokud se nepletu, pak jde o "klasické krbovky", tam je užití stáložárných paliv velmi omezené, přesto pro tato "plochá ohniště" mají-li vyzdívku (např. šamot) lze jedno z nich užít, a to jsou hnědouhelné brikety, neboť ty jsou na rozdíl od ostatních vhodné i k přímému přikládání. Asi ze dvě hodinky (+,-) před "koncem topení" naložte cca ze čtyři uh. brikety a nechte řádně rozhořet, postupně v závislosti na tom jaké teplo a jak dlouho ho chcete mít lze ještě několik vždy po jedné dvou postupně přiložit. Po odhoření na žhavé kdy v kamnech již nejsou plameny, pouze "žhavé brikety", můžete přívody vzduchu do kamen úplně uzavřít, případně ponechat spodní primární vzduch na úplné minimum (mililiškvíra), kamna pak budou ještě pár hodin sálat pasivně bez nutnosti přikládat a déle vydrží. S ohledem na užití stáložárných paliv pak lze pořídit kamna přímo k tomu uzpůsobená,(šachta) kde se dá dosahovat podstatně delších a i vyšších výkonů při minimální obsluze, zároveň v nich lze s těmito palivy topit "čistě" tzn. bez kouře, šetrně k živ. prostředí.


doplněno 08.11.16 09:26:

U kamen jsem si ještě přečetl jako povolené, doporučené palivo i uhlí, uhlí ale není palivem které je vhodné k přímému přikládání lze to, ale bude docházet ke kouřivosti, provoz je neefektivní obslužný a tím i nepohodlný. Na zejména hnědé uhlí dlouhý bezobslužný regulovatelný nekouřivý provoz, kdy lze kamna obsloužit cca pouze jednou denně je třeba volit kamna vybavená šachtou přívodem nejen primárního ale i sekundárního vzduchu (dnes mají některá i sklo a nejsou závratně drahá tzv. kamna "násypná") Uhlí (hn. oř. 1) se pak stápí po naplnění kamen odhoříváním shora, na jedno naložení pak kamna vydrží dle typu mn. uhlí a regulace od cca 9-24 hodin (na min.) hřát...


doplněno 08.11.16 09:34:

K lupání plechu- jak již bylo řečeno, jde o normální stav, dilatace materiálu vlivem teplotní roztažnosti

K obkládání kamen kachličkami vzhledem k akumulaci- zbytečná práce, požadovaný efekt se nedostaví, obložením cihlami jak výše uvedeno to bude již lepší, zázraky ale nečekejte, na akumulaci je třeba velké množ. ak. hmot. Čili buďto kamna na stáložárná paliva = hřejí velmi dlouho samostatně jako radiátor, nebo kamna na dřevo odhořívací či s "pomalým hořením" jež vydrží na jedno naložení dlouho, jsou však ale podstatně dražší, možností je koupit již použitá...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 08.11.16 17:51

Zamyslete se prvně nad velikostí a hmotností krbovek co máte. Když se podíváte na vykonově podobná http://www.centrumkrbu.cz/krb…va-kamna/jotul/jotul-f-500-cb

Ty váží 200kg a bezproblému tam dáte 4 špalky o pruměru 15cm a dlouhé 50cm. Doba po kterou budou topit bude tedy uplně jiná a základem je vždy velikost topeniště a množství paliva v něm.

Jotuly jsou ale kamna na cca 100 až 200m2(záleží na tepelných ztrátach) . Větší problém je vytopit menší prostory. Zde se mě osvědčily kamna s uzkým a nízkým , ale hlubokým topeništěm.


Palivo odhořívá odpředu do zadu a dlouho drží žhavé . Běžně na noc dám dva větší špalky a ráno jsou kamna ještě horká a vrtulka se točí (větráček na plotnu) .Ráno vyhrábnu žhavé a přiložím a jedu dál a za pár hodin zase přiložím. Mám plamen upland 27 .Už se nevyrábí .Kamna tedy pomalu hoří a jsou hodně usporná . Nečekejte ale žádné velké vykony. Je to bezroštové topeniště a tam se nechává popel cca 3 až 5cm .Podobná kamna jako jotuly f 602 jsou plamen trenk http://www.mountfield.cz/kamna-trenk-2kam1118 (nástupce těch uplandu 27) a třeba dovre 600. Jsou to kamna na cca 60m2 . Dobré je dát si na kamna na plotnu magnetický spalinový teploměr . Ten vám určí jak topíte a kdy máte přivírat vzduch.Informuje vás také o maximální teplotě , aby jste kamna nepřetápěly - na teploměru na plotně maximum 300°c. Plameny se stále díky hlubokému deflektoru vrací dopředu před dvířka a tam dochází k spalování dřevoplynu . Plameny tak mají dlouhou dráhu a dobře vyhořívají nad deflektorem.Jotuly f 602 a dovre 600 jsou na cca 40cm polena a ty trenk na 45cm. Podobná kamna vyrábí třeba morso - morso 2b ale to jste cenově jinde.

Pokud chcete vytápět větší plochu tak se třeba podívejte na kanadské kamna true north . Přeci jen jotuly f 500 jsiu hodně drahé. Podobná kamna s větším topeništěm jsou třeba HaS arktic 12 http://www.krbyzajic.cz/haass…ktic-12-s-plotynkou-3521.html

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.11.16 19:18

Vidím, že se v tom vyznáte - sháním na chatu menší kamínka do ložnice - mám tu nafťáky, přes zimu spotřebuji tak 30l nafty a to je tisícovka. Přemýšlím tedy o nějakých "stáložárkách" na dřevo - večer roztopit, naložit a aby vydržely hřát bez přikládání až do rána. Výkonově tak 2-5kW. Doporučil by jste malé Jotuly - 601N nebo 602N? I když ty už jsou dost drahé, existuje i levnější, ale přitom spolehlivá stáložárná varianta na dřevo? Abych se nemusel bát spát v místnosti s kamny - nehrozila otrava kysl.uhelnatým?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 08.11.16 19:49

Spíše f 602n. Oni ty F 601n jsou speciálka pro východní trhy. Asi z duvodu ceny.Nikde jinde se neprodávají.Je to tak mrnavé topeniště , že o nějaké stáložárnosti moc nepočítejte. Otrava oxidem uhelnatým je spíše u plynu kde máte chladné spaliny.U dřeva jde hodně do komína a ten sito natáhne . Spíše nezavírat tolik kamna , ale dát větší kusy paliva at to pomalu odhořívá odpředu dozadu. Velké poleno pomalý mírný ohen , drobnější cca 5 na 5cm aspon 6 kousku a mate hodně ostry ohen.

V malých kamnech velký ohen neuděláte , ale ve velkých malý ohen ano (pak třeba nepřiložíte a necháte jen na žhavé). Bavíme se tady samozřejmě o stále malých kamnech o topeništi do cca 25 až 30dm3.

Pokud jde o cenu podívejte se třeba na bazoš.Tady jsou třeba ty uplandy 27 co mám já.

https://dum.bazos.cz/inzerat/…MNA-S-MYSLIVECKYM-MOTIVEM.php stačí napajcovat trochu černým krémem s grafitem a budou jak nové.Duležité je aby měly vnitřní pláty a deflektor v pořádku .Samozřejmě dobrá vzduchotěsnost - nerozklížené boky - bílá barva značí přepálení.

Určitě tam narazíte i na jotuly f 602.Stačí chvíli počkat.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 08.11.16 20:36

Díky moc Taky uvažuji o použitých z bazoše, teď tam mají: https://dum.bazos.cz/inzerat/…itinova-kamna-JOTUL-602-N.php Ale stejně je to ještě dost, ale vím že je to norská kvalita, nové stojí přes 12000,- Jen tam píše, že tam chybí nějaké vnitřní pláty, prý jsou tam zbytečné. Ale spíš ještě počkám, stejně to letošní zimu nestihnu... Možná by stačily i tyto: https://www.mall.cz/krbova-kamna/thorma-bozen-f1451763211

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 08.11.16 21:13

Ano, ty jotule mě tam taky vyběhli , ale nedal jsem je do odkazu ,že za prvé byly drahé - běžně je tam seženete okolo 5 tis. a za druhé kdoví v jakém jsou stavu.Oni ty pláty tam jsou z duvodu ochrany pláště a běžně si lidi dávají i před zadní stěnu plech dovnitř. Oni ty dvířka jsou totiž dimenzované na jotuly f 118 a zadní stěna pak dost trpí. Ono se to nezdá , ale když kamna rozjedete tak to hodí slušné teplo. Já třeba topím vrbou a olší což je hodně objemné palivo , ale u peter jsem měl občas i červenou plotýnku(chalouka kde musím topit od nuly do obyvatelna). Jinak k těm kerpenum , právě u litináčku ocenuji , že jsou jedna dvířka - hlídáte jen vzduchotěsnost na jednom , žádný rošt co se muže propálit , žádné šamoty , ani sklo co musím čistit nebo ho mohu rozbít.Zase , ale za tu cenu máte ale nová kamna se zárukou *palec*

Ohodnoceno: 2x
 
Od: janm*
Datum: 08.11.16 21:13

Jen poznámka k těm Thorma Bozen, zde se už jedná o kamna vycházející z kamen na stáložárná paliva (z kamen původně násypných, tato mají oproti nim nižší šachtu ,pouze poloviční ) tzn. se dřevem nepracují tak dlouho, užít je samozřejmě úspěšně lze, ale na delší výkon bez přikládání je dobré užít např. hn. uhelné brikety.


doplněno 08.11.16 21:23:

U kamen na stáložárná paliva jsou zase naopak výhodou právě "dvoje dvířka"a vnější ovládání roštu, což zajišťuje čistotu při zbavování popele (např. zejména u hn. uh. briket ) je to zase "jiná technologie" na původně "jiná paliva", byť to dřevo lze také nejsou to ale vyloženě "speciálky na dřevo."

Rošt zejména ta pohyblivá část je "spotřební" protože je opravdu velmi namáhán, pokud se taková kamna jako např. Bozen apod., užívají trvale tzn. každou sezonu cca 7 měsíců v podstatě "v kuse", což při chatovém provozu většinou nehrozí, pak má rošt (otočná část) životnost cca 5 let (+,-) nový stojí pár stovek, čili se vymění a jede se dál...

Šamotová vyzdívka současných kamen většinou nevydrží bez praskliny, není to ale na závadu pokud nedojde k vydrolení což je spíš vyjímečné, při trvalém užívání je dobré vždy jednou za rok nebo dva roky "vymazat" vyšamotovat...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 09.11.16 13:41

Děkuji moc za odpovědi, vidím, že každá ta kamna mají svoje pro a proti. Jinak já chatu vytápím takovými klasickými kamny na dřevo, co vyráběli ve Filakovu - jsou asi 25 let stará, vzadu mají litinový výměník kouřových spalin, který mi vytápí kuchyňku. Jsou skvělá - mají otočný rošt, takže při zavřených dvířkách lze vysypat popel do popelníku a nenadělá se. Bohužel se již nevyrábí, do té ložnice by mě právě stačila menší kamna jako ty Jotuly, jenže je to v podkroví do prudších schodů, tak je tam problém s vynášením paliva a hlavně tam nechci mít problém s prachem. Nafťáky tam byly ideální, protože tam stačilo zatopit jen tu první noc, pak už stačilo topit dole těmi hlavními kamny a teplý vzduch tam postupně stoupal a teplo na spaní tam bylo akorát... Jen ta nafta je čím dál dražší a kvůli těm šmelinářům se nedá sehnat jinde dostupný LTO... Takže si o tom budu muset ještě popřemýšlet..

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: janm*
Datum: 09.11.16 14:18

Ano ta kamna Filakovo s tím výměníkem znám, jsou ještě hojně užívaná. Pokud ty nafťáky užíváte tak jak píšete a stojí vás to cca tisícovku za sezonu, pak bych to asi neřešil, anebo možná jdou-li udělat ze spod do té ložnice průduchy ve stropě, pak by se to i první den dle mně vytopilo dobře kamny dole, protože teplo jde prvně nahoru...Jinak co se týká prašnosti při užití kamen, jsou-li to dobrá kamna s možností uzavřeného odpopelňování a s vyššími přikládacími dvířky na výšku na rozdíl od těch Filakovo, pak obsloužím i s uhlím v naprosté čistotě té nejvyšší jakou lze s tuhými palivy dosáhnout, protože se nepřikládá a při vsypu uhlí využívám komínového tahu který spolehlivě veškerý prach odsaje, mám kamna uhláky přimo v místnosti a "par excellance" ale to jen na okraj..:)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: topic
Datum: 09.11.16 14:45

Jsem pro dřevo - uhlí musí dovézt a někde skladovat. Dřevo na tohle nasbírá klacky kolem chaty a topí. Nafťáky prodá, takže ekonomicky změna na kamna zas tak tragicky nevychází...

Teplovzdušný rozvod souhlas - pak by stačily jedny kamna dole a ušetří se jedno zatápění navíc + nošení dřeva do schodů.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: topic
Datum: 09.11.16 14:39

Dop. vzít ty Jotulky 602N - malé, rychlý náběh a dost velký výkon, bezroštové topeniště kde se dlouho drží žhavé, 40 cm poleno, výborná kvalita, plotna na vaření. Prakticky tam doneseš kyblík dřeva, zatopíš, za 20 minut jedou na 8 kW = za hodinu tam bude teplo. Pak to stáhneš (ne úplně aby nedehtovaly) a žhavé tam bude klidně ještě 10 hodin. Popela je z toho minimum - mám Jotul F3TD a z břízy je jednou týdně klasická plechová lopatka (dřeva se spálí 7 beden od banánů), počítám že ty 602 na tom budou podobně... Popel tam je jako ochrana proti propálení dna, tak se musí nechat vrstva aspoň 3cm. Stojí 12k, na to jak jsou kvalitní to je dobrá cena - pokud ti je nešlohnou tak tam budou desítky let...

Dřevo se dobře nosí v 20 L zednickém kýbli s vylepšenou rukojetí (navlíknout silnou hadici 10 cm dlouhou a drát naohýbat aby zůstala uprostřed ucha - část pro rukojeť rovně)

Díly topeniště tam nejsou jen tak zbytečně (dvojitý plášť, ochrana proti propálení vnějšího pláště) = ty z inzerátu kde chybí vnitřek nejspíš byly přetápěné nebo se vybíral popel až na plech, vnitřní topeniště ruplo a jelo to bez něj = může být vypálený i vnější plášť = nebrat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.11.16 19:18

Díky moc za ujasnění Mám chatu blízko lesa, takže sbírám různé spadlé větve a paběrku větví po lesácích, proto uvažuji o topení dřevem, těmi hlavními Filakovo za dvě hodiny vytopím chatu na příjemnou teplotu. Ty nafťáky v ložnici využívám jen při příjezdu v pátek večer - někdy přijedu dost pozdě a tak se mi už nechce roztápět celá chata a chodit v noci přikládat, takže zatopím jen v ložnici nafťáky, starým fénem vyhřeju během 10minut pelíšek a zalezu do něj A v chatě zatopím až ráno, snídani si dám zatím v ložnici, než se to dole vyhřeje. Těmi průduchy by se to teplo šířilo rychleji, ale zase by tam pak bylo moc teplo. Ale vzhledem k tomu, že v té ložnici topím jen občas (když přijedu na chatu dřív, tak tam topit nemusím, to teplo se rozšíří zespodu od těch hlavních kamen), tak to možná nechám tak jak to je, ledaže bych časem sehnal slušné Jotulky za třetinu ceny ( než bych propálil těch 12000,-v naftě, tak už budu v penzi a pak už nebudu na chatu jezdit až pozdě večer, ale určitě dřív a tím pádem si pěkně vytopím celou chatu těmi hlavními kamny ).

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.