Prohlídky bytu před prodejem

Od: Datum: 02.11.16 12:20 odpovědí: 14 změna: 03.11.16 12:18

Dobrý den, jsme v nájemním bytě, protože jsme ale koupili domek a koncem ledna se budeme stěhovat,dali jsme z nájmu výpověď. Majitel se rozhodl, že byt přes realitní kancelář prodá a nyní, přestože 3 měsíce ještě budeme platit poměrně vysoké nájemné, nám do bytu pán z realitky vodí zájemce o koupi. Značně nás to zatěžuje a obtěžuje, sice se předem ohlásí, ale vnímám to jako zásah do soukromí. V nájemní smlouvě není nic o umožnění přístupu do bytu cizím lidem, pouze po dohodě jsme povinni umožnit vstup majiteli. Prý jsme povinni to zájemcům umožnit. Je to pravda? Děkuji za názor. Lenka

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.11.16 12:49

Ano pokud je to v době 3 měsíce před ukončením smlouvy má na to ze zákona právo a jste povinni toto strpět.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 02.11.16 12:49

jestli prohlídky chodí na základě plné moci od majitele nebo v jeho přítomnosti,má na to právo...zaslala bych mu dopis jak vás to zatěžuje a navrhla vyčlenit na prohlídky např.konkrétní den a časové rozmezí...

Ohodnoceno: 0x

Datum: 02.11.16 12:50

Jasně, že je to naprosto normální, že si majitel vodí zájemce o byt. Přece nebude čekat, až se vystěhujete.

osobně to píšu do nájemní smlouvy, že musí umožnit prohlídky v době od 16do 20 hodin.

Jakmile mi někdo dá výpověď, hned ho informuji, že musí umožnit prohlídky bytu.

Jak Vás to značně obtěžuje? Čím?

Datum: 02.11.16 13:45

Ano jste povinni prohlídky zájemců umožnit.

Je-li těch prohlídek více, můžete se pokusit s majitelem dohodnout, aby jednou týdně (např. v sobotu) pozval najednou více zájemců, ale nemusí to vyjít (závisí to i na časových možnostech zájemců o koupi).

Datum: 02.11.16 16:35

To musí být šílené, když bych musela nechávat vstupovat do svého soukromí, cizí lidi. *sok*Jakože podívejte se vlevo, podívejte se vpravo. Aaa, tady někdo špatně pláchnul a ani si ještě neustlal! Strašná představa!

doplněno 02.11.16 17:03:

Milane, já rozumím a docela i chápu, ale oni se stěhují koncem ledna! To je hodně dlouhá doba na to, aby jim nakukovali do hrnců a do peřin, cizí lidé. *sok*

Datum: 02.11.16 16:52

babko, ale to je trošku jinak.

Jsem v cizím bytě, chystám se za chvilku stěhovat, majitel potřebuje hned po mně nastěhovat jiného.

To že není spláchnuto nevadí při prohlídce bytu.

doplněno 02.11.16 17:23:

Paní kolegyně, mám teď podobný případ, budou se stěhovat v lednu až únoru, zatím ještě nevědí. Sice ještě nehledám nájemníky, páč v Pardubicích to jde rychle, během měsíce někoho seženu, takže začnu až po Novém roce

Datum: 02.11.16 17:51

Babko, věřím, že jsou citlivější lidé, ale i já jsem z těch, pro které je dům/domov útočištěm, jen mým soukromým prostorem, kde se cítím dobře, uvolněně a bezpečně - ale prohlídky mi vůbec nevadily. Oni se nejdou podívat na Vaše špinavé prádlo, oni se jdou podívat na to, jak velká je kuchyň, kde je ložnice, jaké jsou podlahy a jestli je tam balkon ;) Je fakt, že realitka se chovala velice zdvořile, do ložnic vstupovali pouze za mého doprovodu (popř. se optali), prohlídky udělali v jeden den, dali nám dostatečně dopředu vědět a na čase jsme se dohodli, nenařizovali. Bavilo mě posuzovat, které z těch lidí bych si jako nájemníky vzala a které ne. A že je to hodně dopředu - u nás byli na konci listopadu myslím, pronájem byl od ledna, a pronajaté to měli až někde od března/dubna - a to byla starší, ale ucházející 4+1 za 10 500,- celkem, v krásném minipaneláčku s vlastní zahradou v centru města, prostě nádhera.

Od: rora®
Datum: 03.11.16 10:45

No, vzhledem k tomu, že se ty návštěvy hlásí předem, tak nájemce stihne spláchnout i ustlat. My jsme prodávali svůj byt, inzerát jsme dali s předstihem, takže jsme tam stále bydleli a chodili zájemci. Pokud makléř zavolal ráno, že by měl prohlídku na odpoledne, a já bych nestihla uklidit, tak jsem zkrátka termín odmítla a požádala ho, ať to domluví na jindy. V tomhle fakt problém nevidím.

Od: rora®
Datum: 03.11.16 10:42

Výňatek z NOZ, "§ 2233, odst. 1) V době tří měsíců před skončením nájmu, je-li stranám den skončení nájmu znám, umožní nájemce věci, která má být znovu pronajata, zájemci o nájem přístup k věci v nezbytném rozsahu za účelem prohlídky v přítomnosti nájemce a pronajímatele; pronajímatel oznámí nájemci návštěvu v přiměřené době předem."

Přece nebude majitel bytu čekat na to, až vy se odstěhujete, aby mohl hledat nájemce. Já bych jen žádala o to, aby mi to dali vědět s takovým předstihem, abych stihla včas pořádně uklidit. Pokud je těch zájemců hodně, tak bych navíc požádala, aby se makléř pokusil sjednat více prohlídek na den (jak už tu ostatně padlo).

Datum: 03.11.16 11:16

je tu ocitován zákon, takže odpověď na otázku je jasná, ale nutí mě to ke komentáři: tohle je typická věc kde nevím na jakou stranu se přiklonit pokud nebudu ani pronajímatelem ani nájemníkem (tzn. nestranně). Opravdu to co se píše výš: nakukování do hrnců, do peřin atd... by mi také extrémně vadilo a navíc bez motivace pronájmu či prodeje (nejde o můj požitek) je to určitě těžké, souhlasím s tazatelem(lkou).

Datum: 03.11.16 11:39

udo, jelikož často chodím s realitkami na prohlídku, jako správce objektu, vím, jak si prohlíží zájemci byt. Určitě se nekoukají do hrců či pod peřiny. Vždy se ptám, můžeme, prosím, nakouknout do pokoje? Na nic se nešahá, jen se ptají, kde je slunce, jak se topí, spotřeba energií, jak je vybavená kuchyň, popříoadě, zdali je byt vybaven nábytkem.

Velice često trvá prohlídka do 5 minut, zbytek se řeší na chodbě před bytem.

Datum: 03.11.16 12:05

já na Váš pohled neútočím, píšu, že je těžké přiklonit se jak na stranu nájemníka tak pronajímatele. Tady jsem vyjádřil podporu autorovi otázky, protože i přesto, že je to řešeno zákonem tak jak je, má on(a) právo být poněkud rozčarovaná...

P.S. vím, že dívání se do hrnců je řečeno obrazně a trochu přehnaně *smich*.

Datum: 03.11.16 11:30

No, zavzpomínejte v paměti, jak jste přišel k bytu Vy? Nebyl jste se podívat na tento byt, nebo ještě předtím také jiné byty, které byly ještě obydlené?

Samozřejmě jste mohl sehnat byt nový, a byl jste první nájemce. Tak mě to jenom napadlo, jestli jste prostě nebyl tenkrát právě v té situaci, jako ti, co k Vám chodí pozerať.

Nemyslete, ono i pro ty příchozí to není zrovna šťastný a příjemný okamžik, když ví, že Vám nakukují do soukromí.

Ve svém budete mít klid. Bude to za chvíli.

Datum: 03.11.16 12:18

Zkuste se domluvit na jeden - dva dny v týdnu v čase od - do, kdy se vystřídají všichni zájemci a v bytě bude uklizeno a zbývající obyvatelé bytu si najdou jiný program. Spokojen by měl být majitel i makléř, protože k vám nebudou muset lítat s každým zájemcem zvlášť a navíc přítomnost dalších zájemců urychlí jejich rozhodování, stejně jako pozitivně působící uklizený byt bez dalších členů rodiny.

Pokud na to nebude majitel slyšet, tak mu nemůžete garantovat, že tam v daný čas budete. A pokud ano, tak byt nebude na 99% uklizený a to nebude na zájmce působit dobře ...

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.