Fasáda na starý dům

Od: Datum: 01.11.16 21:36 odpovědí: 17 změna: 07.11.16 19:41

Dobrý den,

jakou omítku+fasádu zvolit na starý dům(rok 1928).Bojíme se praskání štuku na kterou nás upozornil zedník.Tlačí nás do zateplení polistirénem.Proč nechceme zateplovat:Kamenné parapety,zvětšení špalet u oken(méně světla),tepla je v domě dost,50cm zdi plná cihla,

Děkuju za rady a zkušenosti

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.11.16 05:30
My jsme před 20 lety řešili stejný problém, jestli fasádu nebo polystyren. Tenkrát se dávala běžně pětka. Nakonec vyhrál polystyren protože ten jsem si dokázal udělat sám a to vyšlo daleko lip než parta fasádníků. I když by to dneska odborníci rozcupovali jako špatný nápad, žádné problémy s posunutím rosného bodu a vlhnutim zdi se za celých xx let neprojevily.
Ohodnoceno: 0x

Datum: 02.11.16 06:31

Pokud si myslíte, že Vám 50cm plné cihly teplotně vyhovuje, je to jen Váš názor. Váč tepelný odpor zdi je přibližně R=0,5. Dnešní domy se staví s tepelným odporem okolo R=4až 5. Takže je jen na Vás, jak se rozhodnete.

Kamenné parapety lze předělat, méně světla přes špalety je nesmysl, tepla sice můžete mít dost, ale silně Vám utíká přes zdi (nejen přes zdi).

Jaké máte okna?

doplněno 02.11.16 10:51:

rocca, na okna jsem se ptal z důvodů vyvážeností zateplení. Pokud máte argument typu: "Na starý statek prostě PS nepatří.jestli protopim o 5m víc tak to neresim" pak je to o něčem jiném, protže jsem tedy nepochopil dotaz, přesněji nevím nač se ptáte.

Ptáte se na rady a zkušenosti, ty Vám mohu sdělit, ale Vás nezajímají.

Proto bude vhodné dát klasickou omítku a štuk, podle doporučení výrobce směsi. Praskání štuku nesmí být, to by byla špatně odvedená práce.

doplněno 02.11.16 15:07:

Honzo, zastavte se, uděláme několik pokusů, pak mne sdělíte, o kolik % klesne průnik světla do místnosti. To je tak malé číslo, že to nestojí ani za řeč.

Pokud by ale někdo chtěl přeci jen dobře umístit okna, je velice jednoduché okno demontovata posunout o 10-15 cm ven.

Proto jsem se ptal tazatele na okna.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 02.11.16 14:56

Zaujalo mne to, že méně světla přes špalety je nesmysl. Jestliže zachovám světlý otvor okna a zvětším tloušťku zdi, tak tam prostě méně světla bude. Část šikmo dopadajícího slunečního svitu bude odstíněna právě tou rozšířenou špaletou. Pokud je to jinak, prosím vysvětlete.

doplněno 03.11.16 07:39:

No ano, pokud by se jednalo skutečně jen o 5cm izolace, tak to s tím světlem asi moc neudělá, jenže takové zateplení jsou vyhozené peníze, chce to větší tloušťku.

Posunutím okna se ale světlo uvnitř nevyřeší. Úbytek světla je dán tloušťkou zdi a ne pozicí okna.

Datum: 03.11.16 11:49

Ubytek světla je hlavně dán tím, jak husté jsou záclony, kolik kytek je na parapetě a jak jsou špinavé okna.

Síla zdi je jen minimálně důležité. Přijdtě se podívat, jak to vypadá u zdi silné 80cm a 50cm v jedné místnosti. Vezměte měření a přesvědčte mne, že je to rozdíl jiný, nežli zanedbatelný

Ohodnoceno: 1x

Datum: 03.11.16 12:33

Samozřejmě obložím-li špinavá okna s hustou záclonou pralesem, tak je mi už jedno, jak je tlustá zeď. Ne každý to tak ale dělá.

Co se týká úbytku světla tloušťkou zdi, doporučuju přečíst: http://stavba.tzb-info.cz/den…-jeho-vliv-na-denni-osvetleni . Ta studie je sice na panelák, kde jsou relativně tenké zdi, takže relativní nárůst tloušťky zaizolováním je větší. Na druhou stranu starší domy mívají relativně menší okna než paneláky. Prostě za zanedbatelné to nelze považovat.

Děkuji za pozvání k experimentům, bohužel ale nedisponuji potřebným měřícím vybavením, navíc porovnání mezi dvěma místnostmi by stejně nebylo objektivní vzhledem k jistě rozdílným dispozicím.

Omlouvám setazateli , že jsem zapříčinil sklouznutí vlákna jinam, než zněl původní dotaz, a dále s tím už zde nebudu otravovat.

Datum: 02.11.16 09:52
Okna mame plast.rehau.,bohužel ale moje otázka zněla jinak.Na starý statek prostě PS nepatří.jestli protopim o 5m víc tak to neresim.děkuji za odpovědi
Datum: 02.11.16 15:07

Jak tedy zněla otázka?

Od: kimbert
Datum: 03.11.16 12:57

Dobrý den,

Mám dům z roku 1911 a po zateplení podkroví čedičovou vatou -32cm se hodně zvedla tepelná pohoda,netušil jsem kolik tepla mi uniká stropem,vím že to není odpověd na Vaší otázku,ale můžete udělat kompromis a a zateplit stropy pokud nechcete obalit barák polystyrénem.

Datum: 03.11.16 17:24

Nevím jakého máte zedníka a co myslel praskáním štuku,ale každý štuk nepoatrně vypraská-ale pokud je vše dobře provedené,tak jsou to mikrotrhlinky,které mnohdy ani nezaregistrujete a pkd praská hodně -je někde něco špatně udělané !A pokud o Vás tlačí skrze zateplení-pak se koukněte co by obnášela nová fasáda zeteplená nebo nově omítnutá!

Zateplení-pokud je nesoudržná stávající fasáda= oklepat co nedrží a vyspravit,popř vyrovnat větší vrstvou lepidla na desku eps (vata)=větší spotřeba lepidla,dále polystyren + lepidlo,příp pěna (po zkušenosti s lepicí pěnou-soudal easy bych opět raději pěnou ale zase se snáze okopíruje nerovnost fasády)poté hooodně lidí tvrdí že musí koptvit ještě pomocí PTH,na to sterka lepidlem + perlinka,penetrace,podbarvená dle fasádní barvy (pastovitá fasádní omítka)

Nezateplení-dvě možnosti-okopat celou bodovu až na cihlu-postrřik,jádrová omítka,štuk jako penetrace stačí voda nebo okopat nesoudržná místa a ta vyspravit jadrovou a pak celé přeštukovat a natřít venkovním "primalexem"

Tak a nyní co bude pro Vás (pomineme-li že Vám nezáleží na spotřebě tepla) levnější?

Datum: 03.11.16 21:17

OK děkuju za rady,ale zkrátka mám z PS respekt.Dům je sice podříznutý ale je to cca 60let.Tak to vím že dům nám funguje.Řešil jsem ještě provětrávanou fasádu,ale nelíbí se nám jak cenově tak hlavně vzhledem.

Datum: 04.11.16 06:37

rocca, vzhel provětrávané fasády lze udělat stejně jako na kontaktní. Jaký vzhled jste uvažovali, že se Vám to tak prodražilo?

Jakou skladbu jste navrhovali?

doplněno 07.11.16 06:30:

Rocca, systém na idvětrání fasády existuje, některý je OK, jiný je jen reklamní trik, jak vytáhnout peníze.

Ale to chce delší debatu on line, třeba po telefonu či skype.

Datum: 04.11.16 16:26

Já jsem objevil lifebrick.Vím že je nějaký sistém od knaufu.Ten se mi líbil,ale cenaza AQUAPANEL mě odradila.Nevím jak by se tento sistém choval s OSB deskou,adhezní můstek,lepidlo ...a tažená omítka.

Datum: 07.11.16 12:05
myslíte ze bych Vám mohl tedy zavolat? Vaše tel. je 602 xx2 xx1?Dekuju Rosťa

Datum: 07.11.16 16:44

spoustu lidí použije vyhledavač a zavolá na 603 902 651, nebo skype: milancukrar

doplněno 07.11.16 20:01:

Mezi 07 a 21 hodinou, snad se trefíte, když se nebudu věnovat jinému..

Datum: 07.11.16 19:41

V jaký čas by Vám vyhovoval na zavolání?Předem díky

Datum: 04.11.16 18:50

Pokud je podřezaný,je tam sucho ,nebál bych se zateplení !

Od: mp
Datum: 03.11.16 21:25

O zateplení a jeho účincích nemám přehled (v hospodě se stejně musí stále větrat - lidi, psi, olej a pod.). Ale u našeho starého kameného domu u hlavní silnice praskala fasáda celá léta. Kupodivu před několika lety to můj zedník oblepil tzv. perlinkou, což je taková síťka, jak jsem viděl, a od té doby to drží. Na štítech mám polystyrén a to je zase alespoň rovné.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.