Trámy ve střeše-dřevokaz?

Od: Datum: 01.11.16 17:41 odpovědí: 9 změna: 06.11.16 11:02

Dobrý den,

mám dotaz ohledně cca 60 let starých trámů ve střeše, na jaře letošního roku se na jednom místě začaly objevovat bílé nesouměrné pruhy, občas fleky, po kterých, když přejedu dlaní, mi na ní zůstává jakoby bílý prášek/krystalky. Nejsem si jistá tím, zda se jen na trámech něco nesráží odspoda, ale střecha je komplet nová asi 8let a půda je suchá, nikam nezatéká. Nevíte někdo, co by to mohlo být, zda jde o banalitu či nějaký dřevokaz? Díky, Dita.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.11.16 18:40

Jestli to je takový poprašek, tak by to mohly být cestičky od červotoče? Máme starou roubenku, stále stříkáme Lignofixem, je to houby platné, chroupou furt :-D

Ohodnoceno: 0x

Od: dita
Datum: 01.11.16 20:47

Červotoč to není, na zem nic vychroupaného nepadá. Ani nejsou vidět chodbičky. Napadlo nás jedině, že se tam něco sráží a krystalizuje, je to jen v rohu malé půdičky, ale nejsme si jistí. Zkusili jsme to nastříkat savem.

Datum: 01.11.16 22:16

Z jakého dřeva jsou trámy? Při zvýšené teplotě někdy na povrch dřeva vystupuje / uvolňuje se/ pryskyřice, ve formě krupičkovitého, bílého povlaku. Ráda to dělá borovice.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 02.11.16 19:53

To netuším, zjistím, ale myslíte, že by se to dělo i po tolika letech?

Datum: 01.11.16 22:27

Fotka by sem nešla dát?

Datum: 02.11.16 19:53

Během víkendu :)

Datum: 05.11.16 12:32
Datum: 06.11.16 04:50

Dito, a co ty tmavé nepravidelné obrysy viditelné na obr. 2 a 3? podle mne tam máte plíseň.viz foto Nejspíš to bude jedna z těchto příčin nedostatečné větrání, a málo světla nebo stavební poruchy spojené se zatékáním vody. Zvlášť nebezpečné je překrytí dřeva izolací vytvářejících parozábranu (staré podlahy i stropy).

doplněno 06.11.16 05:06:

V prvé řadě musíte odstranit příčinu a pak dřevo chemicky ošetřit.

doplněno 06.11.16 17:29:

Funkční střecha chrání stavbu před vlhkostí a také ji tepelně izoluje. Proto tašky a další krytiny vyžadují odvětrání, které odvádí vlhkost, aby nepronikala do tepelné izolace, krovů, či dokonce do podkroví. Podle mne je tedy problém v nedostačujícím odvětrávání.Protože ale neznám skladbu konstrukce vaší střechy, může být příčinou problému jako takového právě ona.Doporučuji vám, pozorně si přečíst tento článek až do konce.Pak vám bude vše jasnější.

http://stavba.tzb-info.cz/str…astu-sikmych-a-strmych-strech

Myslím si, že bez odborného posouzení se ale stejně neobejdete.

Datum: 06.11.16 11:02

Moc děkuji za odpověď. Půda je suchá a ani tam nezatéká, ale dům je pár let nově zateplený, střecha nová a objevilo se to v rohu malé půdičky, kde jsou ve střeše jen 2 čiré tašky, tudíž vyvětrat tam moc nejde :( Mohu se zeptat, jak byste to řešil? Nastříkala jsem to asi před 14dny savem, teď se snažím větrat, jak to jen jde.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.