Odstranění spodní příčky u kovových futer

Od: Datum: 30.10.16 20:09 odpovědí: 26 změna: 07.11.16 22:01

Dobrý den,

potřeboval bych poradit, jak vyřešit následující situaci.

V koupelně a na WC máme v bytě staré ocelové zárubně, na které budeme časem dávat obložky. Abychom nemuseli řešit složitě nějaký práh, který bychom raději nechtěli, tak je potřeba odřezat tu spodní příčku a vinylovou podlahu natáhnout až k dlažbě (případně dodělat kousek dlažby až na místo této příčky) a dát přechodovou lištu.

V koupelně je výška této příčky od podlahy (stěrky) v chodbě 2cm a od dlažby v koupelně 1cm (na WC je to též 2cm a od dlažby 0,5cm), takže tato příčka je nejvyšším bodem na podlaze, tím pádem bychom ji chtěli odstranit.

Otázkou však zůstáva, nestane se nic, když příčku odřežeme? Budou futra pevně držet i bez ní?

Už jsem si studoval i starší otázky na toto téma, ale zjistil jsem, že je futer vícero druhů a že buď se to může "rozjet" nebo to bude držet a že nejlepší je futra vymlátit pryč. Futra nejsou u spodu nijak zabetonovány v zemi, drží to jen na zdi. Každopádně, pokud by se to rozjelo, jak to napravit? Nějakou hmoždinku nebo čím to případně opravit?

Ten co nám bude dveře montovat, tak říkal, že tato příčka je tam určená jen pro převoz a že se to normálně odřezává a že to nemá kam utéct ze zdi, prý je to tam zabetonované, tak nevím.

Jak byste tuto situaci vyřešili vy? Ideální by bylo futra vybourat celé, ale na to už je pozdě, protože obklady jsou nalepeny částečně i na futrech, protože se počítalo s tím, že tam budou ty obložky. Zmenší se tím sice o něco prostor, ale to by nám teoreticky vadit nemělo, pračka nám tam stejně vejde jen plněná zvrchu a nebo slim z boku plněná.

Děkuji za vaše názory.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: vogi®
Datum: 30.10.16 20:17
Dobry den, já bych to uřezal a kdybych nevěřil ze by se to stáhlo, tak bych to u spodu přibyl ke zdi. Nesmí se pak praskat dveřmi . Toť můj názor. Samouka
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.10.16 20:34
avatar

Záleží, jak jsou futra zadělaný ve zdi. Pokud fakt dobře, tak nevypadnou a vydrží.

Ovšem, pokud budeš časem dávat obložky, velmi doporučuji, tyhle futra vyřezat a vyhodit.

Navíc, podlaha by měla být dotažená až pode dveře, aby ti pak do chodby nekoukal kousek podlahy z koupelny, což opravdu není hezký.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.10.16 08:07

Na vyřezání už je právě pozdě, když už je vymalováno a koupelna a WC udělána téměř na hotovo. A z flexy odletující jiskry by se mi zapekly, jak to omítek, do dlažby, tak do obkladu, už jsem se s tímto bohužel nedávno setkal, když jsem potřeboval něco uříznout.

Datum: 31.10.16 08:23

všechno špatně,zbytečné komplikace,které se prodraží a výsledek bude nehezký. ta futra měla být pryč,dostali by jste tam normální obložky...dlažba má končit pod zavřenýma dveřma,aby nebyl vidět přechod...ted tam budete muset dát obložku kovové zárubně,dražší,náročnější na zaměření i montáž,užší průchod...na tu zem asi hodně široká přechodová lišta,drahá,anebo práh...navrhuji sklopit hlavu,vše kolem zakrýt papundeklem proti jiskrám,vzít flexu s krytem a futra pryč. dlažbu z koupelny protáhnout o pár cm ven,pod budoucí dveře a potom obložky...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.10.16 09:07

Vím,že jsou to zbytečné komplikace, ale teď už je to hodně složité, aby něco nepřišlo k újmě. Jsem si říkal, že se uřeže ta spodní příčka, pro jistotu futra přichytíme hmoždinkama, dlažba se protáhne o pár cm pod budoucí dveře a na kovové zárubně by se dala ta obložka kovové zárubně. Tím pádem tam nebude muset být ta velká dražší přechodová lišta, ale stačí taková, jaká by tam byla, i kdyby tam ta kovová zárubeň nebyla vůbec. Jestli to bude dražší, tak o moc určitě ne, když se prostor zmenší o 3 nebo 4cm, tak to taky vadit nebude a náročnějsší na zaměření to mi taky nevadí, to už ať si radí, ti co to budou dělat, bude to dělat kamarád a říkal, že s tím problém nebude, takže toto taky neřeším.

Jaké další nevýhody při tomto mém navrhovaném řešení by vás napadly? Jde mi hlavně o to, aby dveře držely pevně napořád i kdyby s nimi třeba někdy někdo prudce bouchnul.

Doma v baráku máme všude obložky kovové zárubně a nikdy nebyl žádný problém, ale ty spodní příčky tam zůstaly.

Od: jmlc®
Datum: 31.10.16 09:28
avatar

Říznout prahovou tyč - rozpěru, jak zaznělo. Koupit obložkové dveře, které se nasazují na ponechaná futra - https://www.google.cz/search?q=oblo%C5%BEkov%C3%A9+dve%C5%99e+na+kovov%C3%A9+z%C3%A1rubn%C4%9B&oq=oblo%C5%BEkov%C3%A9+dve%C5%99e+na+&aqs=chrome.1.69i57j0l5.4791j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8


doplněno 31.10.16 12:52:

Jak bylo zmíněno - pokud futra jsou dobře upevněná, pak budou držet. Když se schovají pod podložky, můžete klidně přichytit "pro sichr" třeba čtyřma delšíma turbošroubama...

Obložky budou schovávat i obkladačky a budou vyfoukané , takže každá ta škvírka bude nějak pěnou držet. Jestli nemáte doma "Italskou" domácnost, nic se s futrama stát nemůže.

Vyřezat samozřejmě hned na začátku. Těch pakumdeklů naskládejte více nebo na ten papír dejte plech..., při smůle by mohlo být propáleno a mohl byste poškodit dlažbu...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.10.16 10:27

A mám to pro jistotu nějak ukotvit do zdi ty futra? Pokud ano, čím nejlépe? Ideálně než příčku vyřežu nebo až bude vyřezaná? Abych neudělal víc škody než užitku. Pokud budu vrtat přes futra do zdi, tak vibrace by teoreticky mohly udělat nějakou paseku.


doplněno 31.10.16 13:23:

Ok, takže vyřežu ty spodní příčky a uspodu ty futra přišroubuju na každé straně dvěma turbošrouby v úrovni cca místa řezu nebo dát třeba jeden tam a jeden výš? Šlo by to i nějak přidělat chemickou kotvou? Opravdu je tam ta spodní příčka jen na převoz nebo má nějaký větší význam?

Datum: 31.10.16 13:37
avatar

Přišroubujte tak, aby jste se k tomu dostal a nebylo to moc vidět. Klidně to přilepte i kotvou (proč?) když máte potřebu. Pokud jsou ty futra zapravená, nebude se nikde nic hýbat. Kdyby tam příčka nebyla při osazování, nikdo by se s tím nedomluvi, ten plech je nepokoj a jakýkoliv pohyb vše rozhodí, neseděl by žádný rozměr. Taková futra by nikdo nevyvážil, ani s krabičkou Lexaurinu :-D

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.10.16 13:39

Chápu, že je to na převoz a osazení, na nic víc? Je normální ji odstranit po osazení pryč? Pokud ano, proč se to tam většinou tedy nechává?

Datum: 31.10.16 14:00
avatar

No ona má být ta příčka v první řadě zabetonovaná v podlaze (horní hrana zároveň s podlahou), takže pak ničemu nevadí. Běžně se tam nechává, futro je pak stabilnější. Takhle osazená futra jsou tak trochu fušeřina.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.10.16 16:03
avatar

Futra jsou různá, podle výšky a (ne)zapravení do země.

Já bych osobně opatrně odstranil příčku dole, zjistil, zdali se pohybuje spodek futer, pokud ano, správně přikotvit ke stěně a bude to OK.

Pak už jen obložky..


doplněno 31.10.16 20:55:

Klidně před uříznutím přišroubovat turbošrouby dva vedle sebe, aby se futra nekroutila, délka by mohla být 120-140mm, páč nevíme, zdali v tomto místě za plechem je zděný matroš.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.10.16 18:08
Nebude lepsi nejdriv to prisroubovat a potom az urezat ty pricky? Takto by se to vubec nepohnulo.
doplněno 31.10.16 20:48: A jeste jsem se chtel zeptat jak velkymi srouby bych to mel pridelat. Diky
doplněno 31.10.16 21:32: A nevadi ze ta zed, na ktere jsou ty futra, je z dutych cihel? Turbosrouby jsem jeste nikdy nepouzil, proto me taky napadlo, ze bych mohl nejakym zpusobem vyuzit chemickou kotvu.
Datum: 31.10.16 21:37

Moje řešení? Futra bych nejdříve navrtal (jen futra), srazil hranu díry větším vrtákem na kov a poté přišrouboval rychlošrouby s plochou hlavou, tak aby byly zároveň s rámem a nepřečnívaly (také jsou přesněji usazené), ale pokud se chystáte na obložky, pak není nutné se s tím tolik mazlit. Šrouby bych dotáhl jen lehce, abych neprohnul futra a délku zvolil podle toho, nakolik jsou vyzděná futra a to lze zjistit po navrtání. Až poté odříznout spodní rozporku (práh). Podle fotografií bych si tipnul, že futra nejsou vůbec zasazená do země ale na povrchu podlahy, tedy by vám mohly ujet. Rozhodně jde o fušeřinu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.10.16 21:51
Ano, nejsou bohuzel zasazena do zeme vubec.
Datum: 31.10.16 22:15
avatar

Já tak nějak pořád nevím, ale čím dál tím víc si myslím, že nejmenší zlo, bez nějakýho přemejšlení, jestli to povolí nebo ne a jak vlastně na to, by bylo futra vyřezat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.11.16 00:36
avatar

Tak jsou vyřezaná (nebo taky vymlácená kladivem, pokud je nějaký chytrák vylil betonem)... a co teď? Zavolat zedníka, aby zapravil to, co následně schovají obložky? Naprosto zbytečná práce.Teoreticky tady bylo probráno vše, kromě vlivu gravitace na svislou osu pantů a přitom možná stačilo vzít flexu, ten práh seříznout a zapravit přechodovou lištou. Pokud není uložený v betonu a drží?!?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.11.16 08:05

Už bylo řečeno opravdu vše, jen si ještě nejsem jistý jestli jsou zrovna ty turbošrouby vhodné do zdi z dutých cihel. Nemám tedy raději použít chemickou kotvu?

Jinak kromě wc a koupelny jsou tato futra ještě na chodbě, kde slouží jako průchod do kuchyně. Příčku mají uřezanou a drží to ve zdi v pohodě a není to ani nijak jištěné šrouby, ale nejspíš na těchto futrech nebyly nikdy zavěšené dveře, takže se futra nijak nenamáhaly.

Od: jmlc®
Datum: 01.11.16 08:08
avatar

Do duťárů na kant je to zbytečné - ty šrouby tam opravdu nebudou držet... po odstranění toho jeklu zjistíte sám, jak moc pevná futra jsou. Pokud budete dávat obložky, vůbec není třeba řešit pevnost futer pro dveře - obložky budou zafixované dostatečně po celém obvodu. Chemická kotva je dobrá věc, ale tady asi zbytečná investice.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.11.16 08:27

pokud je zárubeň správně zazděná (což nevím), obvykle drží ve zdi za tzv. pracny tzn. kovové pásky které jsou zazděné hluboko ve zdi. Dále by zárubeň měla být zabetonovaná cca 3-4 cm v podlaze což tady asi není pokud příčka z podlahy kouká. Bude to asi méně, ale i tak to nějak ukotvené je, zdá se. Z toho vyplývá, že by odřezání spojovací spodní rozpěry nemělo ničemu vadit a ani do budoucna. Opravdu tam ta příčka je spíše pro vyztužení a ochranu zárubně proti deformacím hlavně při manipulaci před zazděním! Závěr: záleží na kvalitě zazdění zárubně - i kdyby to nebylo na pracny, ale profil zárubně je kvalitně vyplněn maltou, betonem apod. tak, že se zárubeň nemůže ve zdi pohnout, nemusíte se dle mého bát spodní příčku vyřezat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.11.16 08:40

Vzhledem k tomu, jak v tom bytě bylo všechno zfušované, tak bych zrovna nespoléhal na to, že jsou futra kvalitně zazděna, a proto bych to pro můj klid raději něčím přichytil nebo přilepil.

Jak jsem už psal, dole to nikde v zemi není přibetonované. Příčka musí pryč, tak či tak, ale když to uřežu a futra se pohnou, tak to budu muset stejně nějak ukotvit, tak bych to raději udělal zrovna než se to stane.

Datum: 01.11.16 09:01

OK, pak je opravdu řešení jak se tu už vícekrát píše pojistit zárubeň dlouhými vruty čímž by se v podstatě trochu nahradily ony pracny. Sám jsem řešil podobný případ (lepší ukotvení zárubně) : vyvrtal jsem do zárubně díry prům. asi 12mm, udělal jsem si z igeliťáku takový vak s nátrubkem z kartuše (něco podobného jako se zdobí dorty) a těmi dírami jsem natlačil do zárubně řídké stavební lepidlo které vyplnilo dutiny mezi zárubní a zdí (také byla nekvalitně zazděna, dutiny jsem zjistil poklepem). Dírami v zárubni jsem pak natočil do zdi cca 20cm dlouhé vruty, po zašroubování jsem jim uřezal flexou hlavy a přivařil je k zárubni a svary zabrousil. Vy tam budete mít navíc obložky, takže svary by nemusely být ani dokonale začištěné. Tento postup je už trochu "kutilský" a pracnější, ale když se to povede, myslím, že to vede k cíli.


doplněno 01.11.16 09:05:

a nebo díky obložkám nemusíte ani hlavy vrutů řezat

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.11.16 12:02

Tak dneska jsem udělal průzkumné vrty přes ty ocelové futra, sem tam je nějaká dutina kousek odspodu, jinak je tam nějaká malta. Takže v sobotu vyřežeme spodní příčky a uvidíme, jestli se futra pohnou nebo ne, ale myslím si, že ne, tak bych to ani ničím nekotvil.

 

Datum: 07.11.16 20:23

kdyz uz tam mas ty sondy,tak tam nastrikej pur penu a posleze to pretmelis a treba timto- http://www.hornbach.cz/shop/M…tikl.html?WT.mc_id=cz16avs001 uřízneš.pěna udrží vola.vyzkoušeno

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.11.16 21:29

Vyřezané příčky už máme, futra se ani nehnou, asi tam nebudu dávat už nic, když to drží. Díry nemám ani tak moc velké, aby tam vlezla ta trubička na tu pěnu. Byl jsem rád, že jsem tam vůbec nějaké díry vyvrtal, je to fakt tvrdý materiál, novým vrtákem jedna díra jak do másla, další už jsem musel přitlačit a další díra to už byl porod a to jsem už předtím jeden vrták zlomil, ale ten nebyl nový. Na druhou stranu je fakt, že zespodu futer je díra a že tam bych to mohl pak zapěnovat a přebytečnou pěnu pak odřezat.

Datum: 07.11.16 21:52
avatar

Neodpustím si
- futra a tvrdý materiál? To bych chtěl teda vidět - vždyť je to obyčejný plech. To spíš vrtáky stály za prd (typické dnešní bláto levných vrtáků) a nebo jste je spálil vysokými otáčkami (vrtáky se musí chladit, aby ostří něco vydrželo - nejlépe špičku vrtáku lehce smočit do řezného oleje). A pokud vrták lehce nevrtá, je potřeba ho nabrousit...
- než budete něco vypěňovat, tak si futra rozepřete, jinak byste taky po vypěnění už dveře nemusel zavřít (pěna nabobtná a futra dokáže pěkně zkroutit). Futra se vždycky před zazdíváním nebo zapěňování rozepírají.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.11.16 22:01
avatar

Futra není žádný tvrdý materiál. Jak zde již zaznělo, jedná se normální plech. Vrták jsi si ztupil po provrtání plechu, když jsi si hrábnul trochu do zdi. Tam stačí malinko a vrták je po smrti.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.