Cerpadlo Darling

Od: Datum: 30.10.16 20:06 odpovědí: 6 změna: 31.10.16 22:58
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: cicko*
Datum: 30.10.16 20:26

Nejlépe podle technologického postupu daného výrobcem "darlingu".

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.10.16 13:54
avatar

*bzum* No to je rada jak stehno! Co takhle pravidlo poradny Z4?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cicko*
Datum: 31.10.16 22:58

Odpověď je přesně v duchu zadání dotazu. Pokud jste sám oním tazatelem, tak se příště musíte zeptat lépe. Narozdíl od vás nejsem jasnovidec a tudíž nevím co je vlastně myšleno pod pojmem "darling". Ale vzhledem k tomu, že znám hned několik druhů čerpadel s různými typy utěsnění, tak na takto položený dotaz lepší odpověď nemám.

Když máte starost o pravidla, kde je vaše řešení?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vogi®
Datum: 30.10.16 20:28
Dobrý den,
Já postupoval podle video na youtube


Akorát jsem měl sundaný motor. Hlavně poradně zavodnit a protáčet ručně než se pustí motor. Pak by se mohla spálit. Někdy stačí jen dotáhnout rukou. Na stránkách sigmy jsou i výkresy čerpadel i s označení náhradních dílů.
Nic na tom není
Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 31.10.16 16:17

Odpověď i rady už máte, jen doplním:

a) podle návodu nebo rady prodavače si kupte správnou těsnicí lojovou šňůru, má hranatý průřez 6 x 6 mm (protože se také prodává 8 x 8 mm, musíte mít tu pro váš typ čerpadla například pro čerpadlo 32-SVA je to http://www.aquapumpe.cz/www-c…060-32-SVA-Lojova-snura-6-x-6 )

b) než začnete pracovat, vypněte přívod napájení do motoru, buď vytáhnete síťovou šňůru ze zásuvky, nebo vypnete vypínač u čerpadla, nebo podle vaší instalace třeba i jistič, abyste měl jistotu, že se náhodou motor čerpadla nespustí.

c) vypněte přívod vody z čerpadla do domu, aby vám voda z trubek nevytekla rozebraným těsněním do čerpadla a na zem, pokud můžete nějakým kohoutem vypustit vodu, vypusťte ji.

d) podle videonávodu sundáte kryt spojky mezi čerpadlem a motorem, aby byl volný prostor pro práci; stranovým klíčem č 13 povolte matice a pak je sundejte, osušte a dejte stranou, aby se neztratily. U nového čerpala jako na videu to jde snadno.

e) podle videonávodu sundejte kovovou ucpávku, která drží na dvou vyčnívajících závitových tyčkách. To vůbec nejde snadno, je třeba ji pomalu odpáčit postupně na obou stranách nějakým silnějším šroubovákem, kusy železa nebo něčím, co se vejde do mezery. Sundat to nejde, bude dál na hřídeli, posuňte ucpávku stranou

f) těsnicí šňůra bude uvnitř pěkně udusaná, vůbec nepůjde ven, podle videonávodu nějakým tenčím šroubovákem, nebo ostrou tyčinkou zkuste najít místo spoje a tam ďoubáním provazec uvolnit, nadzvednout a pak ho vyďoubat, nebo alespoň nadzvednout aby se dal chytit špičatými kleštičkami nebo silnou pinsetou a pak vytáhnout. Těchto kroužků je uvnitř víc, podle typu čerpadla 3 nebo 5, možná se vám povede vyďoubat jen jeden..

g) nové těsnění si naměřte podle průměru hřídele raději o kousíček delší, abyste mohl konce zaříznout tak, aby po spojení obou konců dokola udělal pěkný uzavřený kroužek, bez rozevřeného "Véčka" mezi konci na vnějším obvodu. I proto jste si koupil provazec k trochu delší, prodavač vám nabídl asi metr (hodí se i pro příště)

h) těsnicí provazec se nejlépe odřezává obyčejnou "retro" žiletkou Diu Jevíčko, nebo dobrým ostrým nožem, protože tupým nožem se provazec jenom zmáčkne, konec se rozpadne na jednotlivé prameny a tupý nůž ho bude pižlat a neuřízne. Řeže se samozřejmě na prkénku. Na videonávodu provazec řežou položený na okraji plastové bedny, jde to samozřejmě i jinak.

i) při nacpávání provazce to půjde těžko, je třeba si pomoci nějakým tupým předmětem, který se do mezery vejde, aby se provazec nerozpíchal a přesto šel postupně po celém obvodu nacpat dovnitř pěkně kolem hřídele. Nejlépe spojením nahoru. Další kroužek bude spojem na druhé straně, tedy dole, a další zase nahoře, aby spoje nebyly všechny na stejné straně, ale přes sebe, aby se kryly a aby to těsnilo.

j) očistěte hřídel, očistěte závity šroubů trčících z čerpadla, stejně tak očistěte i matky a závity lehce namázněte vodní nebo jinou vhodnou vazelínou, kovovou ucpávku posuňte na hřídeli tak, aby najela otvory na závitové části kolíků a přitiskla se k nacpanému těsnění, které musí být pod úrovní čela příruby; nasaďte matice a rovnoměrně na obou stranách je dotahujte nejdříve rukou a až to nepůjde, tak s citem a rovnoměrně na obou stranách dotahujte, tak, aby kovová ucpávka přitiskla těsnění uvnitř dostatečně pevně. Nervěte to naplno, to by se pak čerpadlo netočilo, pěkně s citem, pak se bude dotahovat tak, aby čerpadlo podlen ávodu jenom občas jemně ukapávalo.

k) po zapnutí čerpadla by z těsnění neměla téci voda, může ukapávat. Vypněte čerpadlo matice na obou stranách a rovnoměrně s citem dotáhněte tak, aby to přestalo. Nedotahujte matice za chodu, nebo vás to může zachytit a způsobit zranění. Pak zase čerpadlo pusťe a kontrolujte. Po zprovoznění bude třeba ještě několikrát ukapávání kontrolovat a případně opět dotáhnout. Což asi znáte a pravidelně při používání čerpadla děláte, například při dlouhém zalévání zahrady může víc kapat, pak stačí o trošičku, o čtvrt, o půl otáčky na obou stranách dotáhnout a pak je to zase na delší dobu v pořádku a není třeba se o to starat, jen kontrolovat.

P.S. Nejsem vodař, jsou to jen zkušenosti, možná nesprávné, třeba se najde skutečný instalatér, který vám dá přesné a lepší rady. Podobné rady jsou například i s fotografiemi jsou na http://www.vseumel.cz/view.php?cisloclanku=2007010301 i jinde.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 31.10.16 19:00

Mením lojovú šnúru už cez 20 rokov a najlepším riešením pre mňa na ktoré som dospel čo sa týka pracnosti,prístupu a nervov je vybrať čerpadlo von,stiahnúť hardy spojku,vyšrobovať 4 skrutky čo držia domček s ložiskom.Vybrať segerku ložiska na domčeku, vybrať kryt ložiska,potom segerku na hriadeli a všetko stiahnuť.Pri prvom sťahovaní to pôjde trochu ťažšie,lebo je ta ešte jedná segerka pod ložiskom,ktorá praskne a už to ide ľahko.Samozrejme hriadeľ očistiť.Pri spätnej montáži už tie malé segerky nedávam.Vyberiem upchávku a vymením lojovú šnúru.Ak je vydretá hriadeľ tak je zbytočne meniť lojovú šnúru,dlho nevydrží.Vtedy mením aj hriadeľ s klinkami čo sú v obežných kolesách.Skrutky ku upchávke mením ak sú zhrdzavené a menim ich za nerezové,dostať kúpiť ako náhradný diel.Hriadeľ sa dá tiež kúpiť nerezová a miesto lojovej šnúry sa už aj používa teflonová šnúra. Spätná montaž je opačná a konkretná výmena je veľmi dobre poísaná hore,len s tým,že vybratie a vloženie novej šnúry je rýchle.Týmto postupom mám približne okolo hodiny pustenú vodu z kohútka.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.