Jak se stahují ložiska?

Od: Datum: 27.10.16 22:42 odpovědí: 7 změna: 28.10.16 11:36

Dobrý den,

chtěl bych se poradit, jak se stahují ložiska a poté dávají zpět? Jaké jsou na to způsoby nebo postupy? děkuju


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.10.16 23:02

No záleží jaké ložiska a z čeho?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.10.16 09:09
avatar

potřebujete stahovák. Je to takový jakýsi speciální vercajk.

Doma na stole a s domácím nářadím ložisko z hřídele nedostanete. Totéž platí pro opačný postup. Ložiska na hřídel normálně rukou nenasadíte. Potřebujete lis, na kterém je lisovací přípravek.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 28.10.16 09:31

Stažení nalisovaného ložiska je práce pro skutečně kvalifikovanéh a zručného dělníka, který má potřebné nářadí.

Do Googlu si zadejte dvě slova: stahovák ložiska a zobrazte si obrázky. Nebo napiště: stahovák ložiska SKF a vypadne vám další, například http://www.exvalos.cz/soubory…na_lozisek/montaz_lozisek.JPG

Pokud máte možnost si to vyzkoušet na nějakém starém mechanismu, například na vyřazeném motoru z vysavače, na čerpadle, nebo jinde, máte o zkušenost víc.

Pokud potřebujete nutně sundat ložisko z něčeho důležitého, svěřte to skutečnému odborníkovi, který to umí a má na to nářadí a bude vám ručit za provedení práce.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vanad1*
Datum: 28.10.16 09:50

Ložisko by se mělo po stažení nahradit novým. Při demontáži a výměně je celkem jedno, na kterou část tlačíte, při montáži lisujete tak, aby nedošlo k tlaku na styčné plochy ložisek ( aby kuličky nepřenášely tlak mezi díly ložiska ). Kuličky by se pak otiskly do pracovních ploch a ložisko by jste mohli zase demontovat. Lisuje se tedy pomocí kousku trubky přes vnější část ložiska, popř. vnitřní kroužek podle toho, kam se ložisko lisuje. Takový přípravek lze snadno vyrobit.

Měnit vždy za nový kus je výhodné z toho důvodu, že rozebrat nějakou část je nějaká pracnost a při vrácení původního ložiska se toto může za krátký čas ukázat jako hlučné z důvodu opotřebení a dělat vše nanovo je pak opakovaná a tím zbytečná práce.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.10.16 10:05
avatar

Ložisko lze namontovat také nahřátím na přibližně 110 stupňů. Nouzově to je možné opatrně na vařiči, ale teplotu sledovat např.kontaktním teploměrem. Pokud má hřídel správnou toleranci, ložisko se nasadí volně rukou. Samozřejmě v rukavici.


doplněno 28.10.16 10:44:

vanad1- tak samozřejmě, profesionální možnosti jsou úplně někde jinde, v práci používáme např. indukční nahřívačky,tu jde ale o domácí možnosti.


doplněno 28.10.16 12:50:

slavco31- Ložiska,ktoré sú lisované za tepla,tak aj pri sťahovaní sa musí použiť ohrev a lis.

Ve fabrice všechna ložiska nahříváme a všechna se případně stahují za studena stahováky. Dovedete si představit stahovat ložisko z hřídele motoru, který má několik stovek kg. Neměl byste tvrdit něco z čím nemáte zkušenosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vanad1*
Datum: 28.10.16 10:32

V práci ochlazujeme hřídele kapalným dusíkem a to je dobrý mazec. Ložisko tam zapadne Demontáž provádějí bodovým ohřátím hořákem a prudkým ochlazením. Ložisko pukne jak ořech a trvá to okamžik.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.10.16 11:36

Ložisko v domácich podmienkách sťahujem dvojramenným alebo trojramenným sťahovákom.Niekedy to sa ztiahne ľahko inokedy to ide ťažšie.Najťažšou vecou,je prvotné pohnutie ložiska.Najprv sa od hrdze,nečistot afarby očistí hriadeľ kade sa bude sťahovať ložisko.Potom sa tochu potrie olejom,aby šlo ľahšie.Nasadí sa sťahovák ramenami pod ložisko a sťahovacou skrutkou s hrotom do stredovej jamky na hriadeli.Ak tam nieje,tak si ju do stredu vrtákom trochu navrtáme.Začneme doťahovať skrutku kľúčom.Ložisko by sa malo začať sťahovať.Ak to neide,tak poriadne dotiahneme a kladivom stredne udrieme po skrutke,zase pritiahneme a udrieme.Týmto postupom by malo dôjsť ku povoleniu ložiska a následne už len kľúčom stiahneme.Ložiska,ktoré sú lisované za tepla,tak aj pri sťahovaní sa musí použiť ohrev a lis.Ak máte kvalitný sťahovák,tak doma si stiahnete bežne všetky ložiska ktoré sú lisované za studená.Ak je miesto na hriadeli a dá sa to dať do zveráka,tak čelusťe sa podoprú pod vnútorný krúžok ložiska,hriadeľ je voľná, a jamkárom s kladovom ho môžeme vytĺcť.Nasadenie sa vykonáva na očistenú hriadeľ a natretú olejom ako aj vnútorný krúžok ložiska a po prvotnom priamom naklepaní ložiska ho pomocou trubky príslušného priemeru naklepeme,Poprípadne nalisujeme ak je k dispozícii lis.A ak som ja v domácich podmienkách dokázal vymeniť ložiska v prevodovke Tatry 148 bez nahrievania,tak sa toho dá hodne stiahnuť.


doplněno 29.10.16 00:51:

Moravan- popísal som domáce podmienky,nie niejaký servis turbogenerátorov,lisov a pod.No v princípe je to stále jedno a to isté,raz menšie nástroje,raz väčšie.Stále je to len stiahnutie ložiská a čo napíšem,tak si za tým stojím a keď niečo popletiem,každý je omylný,tak si chybu priznám verejne.A keď človeka chytáte za slovíčka,tak zamením slovo-sa musí- za slovo -je vhodné.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.