Zateplovat starší RD nebo ne?

Od: Datum: 24.10.16 22:57 odpovědí: 39 změna: 05.02.17 19:11

Dobrý den,momentálně se s manželkou zaobíráme otázkou jestli zateplovat nebo ne.Máme starší RD z hurdysek a síla stěn je cca 50 cm.Pouze u verandy která byla přistavěna dýl je tlouštka zdi menší.Někdo radí zateplit,někdo naopak při silné tlouštce zdi radí nezateplovat,takže nevíme.Možná jen ten přístavek.Právě sme vyměnily okna a dveře,ještě sme měly špaletáky.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.10.16 23:02
avatar
Obecně se doporučuje investovat do zateplení stropů dřív než člověk začne přemýšlet o fasádě. Tepelné ztráty stropem jsou zpravidla daleko větší než běžnou obvodovou zdí.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 25.10.16 06:27
avatar

Určitě zateplit. Víte jakou tepelnou hodnotu má Váš dům? Tak mizernou, že dneska by ho nedovolili vůbec postavit. Píšete o oknech, jaké zasklení jste použili?

Je jasné, že barák se musí tepelně hodnotit jako celek, všechny stěny stropy a podlaha musí být zatepleny, pokud chcete šetřit. Nejlépe je nechat pozvat odborníka a spočítat tepelné ztráty, navrhnout optimální zateplení.

Zkuste podle místa bydliště bezplatnou poradnu:

http://www.mpo-efekt.cz/cz/ekis/strediska-EKIS

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.10.16 09:30

Ty jsi lobbista zateplovacích firem, že takhle od stolu radíš zateplit?

Zrovna včera jsem byl u lidí, kteří zrovna nechávají zateplovat fasádu a půdu + drobnosti okolo. Vyjde je to na cca 300tis kč.Topí zánovním automatem na uhlí. Ročně protopili cca 15tis kč a říkali, jó teď budeme šetřit.

Přitom návratnost této investice je při dnešních cenách paliv nikdy. A jaké budou ceny v budocnu neví nikdo, takže se ani nedá operovat s tvrzením, že půjdou nahoru. Stejně tak mohou stagnovat či klesnout.


doplněno 25.10.16 10:32:

Jasně, že dnešní materiály a celkově postupy ve stavebnictví jsou jinde, než to bylo před 30ti lety.

Ale na začátku je třeba si říci, jaké náklady na vytápění(chlazení) mám dnes a co získám tím, že stavbu "vylepším".

Přirovnám to k autům. nafta vs benzín. Tam také platí, že nižší spotřeba u diesla není zadarmo a naopak se může prodražit.

Proto bez znalosti nákladů tazatele nelze odpovědět, jestli je výhodné zateplit či ne.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 25.10.16 10:08
avatar

Milý andělíčku,

Nejsem lobista, nevím pro koho lobovat, zdali pro tři dovozce suroviny, nebo pro desítku výrobců, či pro stovky prodejen, ale něco o tom vím.

Když mi někdo sdělí, že: "nechávají zateplovat fasádu a půdu + drobnosti okolo...Vyjde je to na cca 300tis kč"

tak se usměji a říká, sdělit lze vše, bez podrobností.

Proto jsem taky napsal odstavec dvě, kde rozvádím radu.

andělíčku, myslíte, že obvod vyzděn z hurdisky je stejně teplotně kvalitní, jako dnešní cihly.

Přeji hezký den


doplněno 25.10.16 10:49:

Já napíšu jednu větu, zateplit, a k tomu další věty, jako zdůvodnění, nezávislé posudky o vhodnosti...

Vy místo rady jen nějaké nepodložená čísla o nějakém nic neříkajícím baráku a autech.

Proč spoustu lidí zateplilo a šetří energie? Jestliže má někdo za barákem svůj les, nemá cenu zateplovat, páč to se nevrátí.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 25.10.16 10:28

My se s manželem dohadujeme několik let, zda zateplit dům starý 60 let, manžel si myslí, že je to zbytečné, já sháním informace a tolik protichůdných informací o něčem jsem ještě neviděla. Ale jak tu bylo řečeno, důležité jsou i stropy, těmi uniká hodně tepla a moc se o tom neví. Naproti v ulici je dům, kdysi "hožený na štok" a když s borcem manžel vykládal, jak jsme vymýšleli kdovíco na zateplení půdy, tak on že na to kašle, to je na nic... Za pár let se barák prodával, koupila to baba, která podniká, ale jinak nemá šajna, všechno zateplila, ale proč o tom píšu - mizí jí sníh ze střechy nejrychleji z ulice! Ji snad ani nenapadlo, že půdou uniká teplo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.10.16 10:54
avatar

...důležité jsou i stropy, těmi uniká hodně tepla a moc se o tom neví.

Jen ujistím, že každý trošku znalý ví, že stropem to utíká nejvíce, proto nevím kde berete jistotu, že se to moc neví. Třeba to může být i tím, že zateplení fasády je vidět z ulice, jak krásně prokouknou baráka, kdežto zateplení stropu či šikmin není moc vidět.

Vy s manželem, musíte taky najít odborníka, který posoudí stav Vašeho domu a navrhne optimální řešení. Obecně je jisté, že mu zateplení pomůže. Pokud někdo ale spočítá, že zateplení ho vyjde na 100.000Kč a pak počítá za kolik roků se mu to vrátí, je chybný výpočet. proto musí nastoupit odborník, který vše vysvětlí a spočítá.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xyz
Datum: 25.10.16 12:00

Bez nějakých osobních útoků se tedy zeptám, při kolika leté návratnosti zateplovat?

Navíc, zkoušel někdo u třeba 15-20 let zateplených baráků zjišťovat, jak moc izolace degradovala a neplní svůj účel? Já jen, aby člověk "za draho" nezateplil a za 30 let nezjistil, že musí "dozateplit". No a ve finále nic neušetří...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.10.16 13:47
avatar

xyz, neberu žádný dotaz jako útok, pokud v něm nejde o urážky, napadání a osočování, což u Vás určitě není.

"při kolika leté návratnosti zateplovat" možná že jsem dotaz nepochopil, ale určitě není nikde sděleno, že návratnost od X let je ta správná. Páč na to působí mnoho faktorů, kdy při debatě zákazníků hovoří i věk investora. Třeba starší člověk se návratnosti nedožije, ale dělá to třeba kvůli dětem či vnoučatům. každopádně cena domku stoupne. Jelikož se zateplije již od 60 let minulého století (samozřejmě že ne tak mohutně), vychytali se již neduhy. Jenže spousta stavbníků z neznalosti chyby opakuje.

To že se časem zjistí, že některé stavby je třeba dozateplit, se určitě stává. Příklad ze zdejší obce, kde zateplil na návrh švagra fasádu 5cm. Po několika letech vyměnil manželku i švagra a přišel s požadavkem, jak dozateplit dalším polyšem. Když mne přesvědčoval, že nový švagr tomu rozumí a stačí doplnit 3cm polyše, ihned jsme se choval jako prodejce, nikoliv jako technik. Neměl jsem sílu přesvědčovat, že práce s 3cm je horší, jak zateplit 10cm. Našel spoustu důvodů. proč nejde dát silnější polyš jak 3 cm.

Takový stavebník se bude stále potýkat s problémy na stavbě.

Když někdo po mě chce něco spočítat, říkám, že se vše dá spočítak tak i tak, "jaký výsledek si přejete"?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mtan
Datum: 27.10.16 02:25
Určitě zateplit. Stěny minimálně 16 cm, jinak se vám ani nevyplatí zvednout telefon. Střechu minimálně 40 cm. Ale pozvěte si na to odborníky ! Jinak se vám může zateplování pěkně prodražit.
Jinak zateplení objektu není jen o úsporách za topení. 1) při zateplení zvenku posouváte rosný bod mimo zdivo, takže prodlužujete životnost stavby. 2) zeď je chráněná lépe před vnějšími vlivy počasí. 3) Zvyšujete hodnotu budovy. 4) zlepšujete vzhled budovy. 5) už nevím co, ale vím že se nejedná o trend dnešní doby, ale celosvětový posun vpřed. Před několika lety když někdo zateploval 10 cm, koukali na něj jako na blázna, proč to dělá tak silné... Dnes je standard jednou tolik...
Jinak zateplení stěn je stejně důležité, jako zateplení stropu a výměna oken. Jedno bet druhého nemá vážně smysl. Když už tak pěkně zateplíte ten strop a teplo se o něj skoro zastaví, tak jakou další cestu zvolí. Ano. Přesně. Stěny a okna...
Přeji hodně zdaru všem
Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendik
Datum: 25.10.16 13:04

tady se pořád operuje jen s návratností, ale komfort bydlení nikdo neřeší. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že zateplení stropu vatou je jedna z nejlepší věcí, které jsem na domě udělal. Pokud půdu nechcete obývat, jde to udělat v řádu několika málo desítek tisíc. Ten rozdíl byl šokující, protože já jsem původně na půdě nic neměl, ani žádné seno, slámu nebo škváru. Jen zateplením stropů mi spotřeba klesla o 30%. A projeví se to velice i na teplotním komfortu v místnosti, která tak rychle nevychladá. Finanční návratnost byla pro mě, vzhledem k vynaložené částce, podružná. Zateplení fasády pak pomůže v případě tepelných mostů, které se tímto odstraní. Opět se velice zvýší komfort bydlení.

Obecně jsem ještě nečetl nebo neslyšel rozumné argumenty od "nepřátel" zateplení domů. Výjimku jistě tvoří domy s historickou fasádou, se špatnou hydroizolací a domy, kde to nepřinese ani návratnost ani znatelné zvýšení komfortu. Samozřejmě se můžeme bavit o tom, kolik myší a kun a strakapoudů je třeba k tomu, aby znehodnotili zateplení, ale to nic nemění na samotném faktu.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 25.10.16 13:21
avatar

Poslechněte Milana,ať je lobista,či ne.Ale nejde jen o to,zda současné zdivo je dostatečně tepelně izolační.Rozhodně se na věc musíte dívat z jiné stránky.Stěny domu při této tloušťce smozřejmě v zimě promrznou pomaleji,než z betonu či klasických cihel.Ale mají určitou tepelnou kapacitu a udrží se v nich teplo déle.Uvolňuje se postupně ale u izolované fasády jen dovnitř,u neizolované stejné množství tepla i ven.Proto se bude dům s tepelnou izolací chovat z hlediska úspor tepla zcela jinak.Také se mbude zcela jinak chovat i z hlediska rosného bodu.Neizolovaná stěna při odstavení topení ihned promrzne a na ní se bude vlhkost srážet.Izolace zabrání na delší dobu i při vypnutí topení prochladnutí stěn.Pro tepelnou pohodu tedy izolace pomáhá stabilizovat tepelnou bilanci i při nestejnoměrném vytápění.Včera jsem našel informaci,že díky krachujícím dolům můžeme očekávat podstatné zdražení uhlí.Takže se může stát,že ta ekonomie vytápění a zaizolování fasády se brzo změní.

JABRAKA

Ohodnoceno: 2x
 
Od: fex
Datum: 25.10.16 13:41

Pokud bych já zvažoval zda do zateplení jít nebo nejít, určitě bych si chtěl nechat spočítat tepelné ztráty domu před a po a určitě bych kalkuloval s teoretickou návratností investice.

V případě, že by třeba zateplení stálo 250 tisíc a úspora by byla minimální, tak proč bych to dělal?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: stir
Datum: 25.10.16 14:26

to si kazdy musi vzit tuzku a pocitat, nejde to rict tak jen od oka. Zalezi cim topite, i zdroje jako drevo se da sehnat levneji. Taky vzit v uvahu ceny energii ktere jsou na minimech, vzit v uvahu teploty poslednich par zim, kdy mnohdy napadne snih jen na par dni. Pak se da odvodit navratnost a i ja bych rekl, že bude spis nikdy. Navic pokud namate hotovost a budete cerpat uver, tak to muzete radej vic pritopit, protoze vas budou drtit uroky. Pokud mate ctvrt mega v hotovosti, investujte a zisk vam pokryje naklady na topeni. Mimo jine, nevim jak velke mate okna, ale pokud date na padesatku zed dalsich deset cisel, budete mit doma tmu a zase vice svitit v zimnim obdobi. Okna se montuji az podle toho, zda bude zatepleni ci nikoliv, aby se mohly vice posunout ven a to uz nejspir predelavat nebudete...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vilik
Datum: 25.10.16 20:21
Váš příspěvek je zajímavý, ovšem trochu zavádějící. Opravdu to chce ze začátku počítat, ale objektivně.
Těchto vláken najdeme v archivu mraky, tak jen stručně.
Ceny energií stále rostou, dnešní návratnost spočtená na 20 let může být zaplacena po pár letech. Například plyn stál před deseti lety méně než polovinu dnešní ceny, zatímco platy se 2x nezvýšily.
Argumentovat utopenými okny a proto zvýšenou potřebou déle svítit je vtip.
Úsporný ekvivalent stowattových žárovek ve čtyřech místnostech prosvítí za tu půlhodinu navíc denně neuvěřitelné 4 desetikoruny ročně. Vhodně zvolené sklo na konkrétní světovou stranu ušetří jenom na solárních ziscích i stokoruny. Plus samozřejmě úspora z nových oken za nespotřebované teplo.
Hodně lidí, kteří se rozhodují pro zateplení, by v horizontu pár let prováděli rekonstrukci. A jestli už staví lešení a dělají omítku, mezikrok s vložením polyše či vaty už stavbu tolik neprodraží.
Argumenty s vlastním dřevem a vlastní prací jsou skvělé a rozumné, pokud máte jistotu, že i ve stáří či v nemoci někdo přijde a dřevo za vás zdarma udělá. Pak možná nezjistíte, kolik stojí dvě třetiny dřeva, které musíte zaplatit navíc, protože jste nezateplil. Případně budete muset koukat, jak vaše manželka-teď už babička, při mizerném důchodu mrzne.
Samozřejmě nejsem zastáncem zateplení za každou cenu, ale v mém okolí si teď hodně mladých lidí staví nebo přestavuje bydlení. A důraz na co nejnižší provozní náklady a bezúdržbovost chápou jako jednu z priorit, i za cenu vyšší investice zpočátku.
Ohodnoceno: 3x
 
Od: stir
Datum: 27.10.16 14:15

ceny energii rostou? a kde? konkrtne plyn stal pred deseti lety 9eur/1GJ, dnes se pohybuje okolo 2,5eur. Eletrina, uhli, ropa byla na maximech taktez okolo roku 2008 kdy praskla realitni bublina.Teprve letos zacinaji ceny energii opatrne rust. Jenze u nas diky skladbe nastaveni cen vcetne distribuce a stalych platu to moc poznat nebylo a plyn ci elektrina je slozena z vice cen. Samotna komodita predstavuje sotva polovinu faktury, zbytek tvori distribuce a staly plat - ten je nejvic dulezity, protoze ten se musi platit, i kdyz netopite. Ja jsem zmenou dodavatele usetril konkretne jen na mesicnich zalohach 22% a dalsi pres tri tisice dostavam zpet pri vyuctovani. Tady na tohle se moc lidi nepodiva, neumi si porovnat ceny jednotíivych dodavatelu a paradoxne slysi na zatepleni, misto aby dohledali levnejsiho dodavatele. Taky starsi kotle nejsou moc usporne, ale beru to, ze novy kotel plny elektroniky je drahy a narocnejsi na servis. Vecny plaminek u meho kotle sebere rocne temer 100kubiku plynu, coz je u me rocni spotreby rovna desetina.Takze i tady je prostor k usetreni, ale novy kotel by mi musel vydrzet alespon 25let, aby se zaplatil, ale jen zaplatil, nic by nevydelal. Nepocitam udrzbu, kterou si na tomto delam sam. Jinak co se tyka tech oken a tmy v mistnosti neni o tom, že budu svitit a pul hod driv, ale o tom, že ten svetelny komfort bude nizsi ěo cely den. Samotna instalace plastovych oken propousti mene svetla, jelikoz oproti starym drevenym oknum maji mensi plochu zaskleni. To nejspis zpozoroval kazdy, kdo si nechal okna menit. A kdyz se na padesatku zed nalepi dalsich 10-15 cisel bude to jeste horsi. A svetlo je dulezite nejenom na zdravi, ale i na solarni zisky pres den. Dnes jsou moderni velke okna i u energeticky uspornych staveb, ma to svuj vyznam. Okna lze jiz vyrobit z vybornym koeficientem, ramy jsou sice nejslabsim mistem u okna ale uz se objevuji nove a nove, bud s vyplni nebo drevene s malou plochou ramu, tudiz vetsi plochou zaskleni.


doplněno 27.10.16 15:08:

k tem cenam bxch jeste dodal, ze je nutno vzit v potaz kurzove riziko, jelikoz komoditni burza je kotovana v nemecku, teda za eura. ty velke firmy se umi nebo muzou menove zajistit, ale co my spotrebitele? Ve vysledku bysme na tom byli jeste lepe, kdyby nam cnb neoslabila korunu a vubec nejlepe, kdybysme meli i my euro. Ale i tak jsou ceny komodit historicky na minimech, ale jak jsem psal, ceny zacinsji ozivovat a pomalu rostou. Nicmene treba cez ma jiz vetsinu produkce na rok 2017 vyprodanou, vetsi polovinj msji vyprodanou na rok 2018 a castecne na rok 2019. Proc myslite, ze vam dodavatele nabizeji fixaci na dva tri roky? A jak jsem psal vyse, kdyz ceny energii rostou, je nejlepe se spojit s nepritelem. Ja zhruba od unora brezna nakupoval akcie cezu az do cervna a nyni mam nejakych dvacet procent zisk, i presto, že cez vetsinu doby stoji kvuli servisu. Dvacet procent z predpokladane castky na zatepleni, cca 250tis je zisk 50tacu a za to by se dalo dva roky topit zadarmo.. a dalsi penize se daji usetrit zmenou dodavatele, nemusi to byt jen levnejsi drevo. Taky je nutne vzit v uvahu polohu domu ke svetovyn stranam, zda nejsou ve stinu. Souhladim se zateplenim severni strany a strechy, popr podlahy, ale jizni az zapadni stranu bych zachoval z duvodu slunecnich zisku a akumulaci zdiva pres den, ktere prave tu pocitovou pohodu udavaji. Lidske telo ma nevyhodny pomer objemu a plochy, teplo ziskava ne z tepleho vzduchu ale z infracerveneho zareni. v mistnosti kde je 25stupnu a chladne zdi nebude takova pohoda, jako v mistnosti kde je 20stupnu a chladne steny, nabytek atd. Jen vhci rict ze v zateplenych budovach muze byt i v lete pekna kosa, ale jak jsem psal, zalezi na orientaci, veíikosti oken atd.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: novisls
Datum: 25.10.16 18:52

Kašlete na lobbistu milana a radši použijte vlastní hlavu!

Spočítejte si tepelné ztráty, tepelné ztráty po hypotetickém zateplení (tři čísla - jen zateplení fasády, jen zateplení stropů/střechy a kompletní zateplení), odhadněte cenu investice (na fasádu bych počítal 1200 Kč/m2 při 10 cm a na stropy jen materiál - zvládnete to svépomocí) a společně s cenou energie stanovte návratnost. Nad cca 15 let bych do toho osobně nešel.

Nutno taktéž podotknout, že lidé zateplují často nejen kvůli úsporám ale kvůli tepelné pohodě, protože u starších domů bývá problém, že je vzduch teplý, ale je doma kosa, protože jsou studené stěny (na pohodu má ale dle mého názoru největší vliv podlaha, kterou ale jentak nezateplíte pokud ji např. máte na terénu).

Pokud topíte dřevem nebo uhlím, tak asi nemá smysl řešit zateplení z jiného důvodu než kvůli tepelné pohodě, protože Hurdiskové stěny mají vcelku slušné izolační vlastnosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.10.16 19:03
avatar

novisls,

nejsem lobista, souhlasím s Vámi, aby každý použil svoji hlavu, toť také sděluji v příspěvcích.

Velice rád se u Vás nechám poučit, jak velký tepelný odpor je u Hurdisek, zděných na maltu.

Do výpočtu návratnosti je třeba započítat více položek..

Podlaha se podílí zhruba +/-10% ztrát

nejlépe je to vidět zde:

https://www.google.cz/search?q=tepeln%C3%A9+ztr%C3%A1ty+domu&client=firefox-b&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjP4Yz5tvbPAhVrJ8AKHZ1yAh0Q_AUICCgB&biw=1429&bih=999&dpr=0.9

i s rozdílnými hodnotami.


doplněno 25.10.16 20:29:

...podlahy mu i tak dělají cca 45 %

odhad, či výpočet?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: novisls
Datum: 25.10.16 20:21

Ten tepelný odpor je největší otázkou. Pochybuji, že ho někdo měřil nebo že ho někdo bude někdy měřit. Holt je potřeba si to nechat namodelovat z dílčích známých odporů. Očekával bych ale dosti dobrý výsledek.

Co zásadního byste doporučil ještě započítat do návratnosti?

Obrázky takových "domečků" jsou mnohé. Jediný alespoň trochu správný je ten, u kterého je u všech druhů ztrát (výplně, stěny, podlaha, střecha) napsáno číslo 10 - 50 %, protože ve skutečnosti se to opravdu velmi liší. Např. soused má fasádu i podlahu bez zateplení a podlahy mu i tak dělají cca 45 %. U nás střecha pro změnu dělá jen 8 %, protože se evidentně zateplovalo jak to šlo (= co se vešlo mezi trámy střechy) a fasáda se dělala v době, kdy bylo 5 cm dost.


doplněno 25.10.16 21:49:

Výpočet, ale myslím, že je jasné, že on je trochu extrémní případ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.10.16 05:48

Zdravím. Ani ti co to dělají nemají jednoznačnou odpověď. "V zimě ušetříš. Ale o to déle budeš topit v létě".

Takže jsem dospěl co se týká obvodových zdí udělat severní ev. západní stranu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.10.16 06:23
avatar

seta, věřím tomu, že kdybychom seděli u sebe a debatovali, tak zjistíte, že to tak není.

Ani ti co to dělají nemají jednoznačnou odpověď...asi jste mluvil s málo lidmi

Vy toto tvrzení nemáte čím doložit, jen pocitem.

V létě popřípadě zatopíte na hodinku, ale v zimě ušetříte daleko více.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: gustavkriz
Datum: 02.02.17 23:07

pro milan: dobrý den mám dotaz zda zateplovat dům s metrovými zdmi , a zda zeteplovat z venku nebo zevnitř. v prvním patře jsem zateplil 4 cm polystyrenem zevnitř a stoupnula teplota v pokojích ze čtrnácti na dvacet dva a více. V přízemí mám klenby takže jen zvenku ale až nahoru což je asi sedm metrů. nebude problém izolace z obou stran. Dole výška do stropu 4 m a klenba. Pokud můžete prosím o odpověď. Děkuji Kříž

Ohodnoceno: 0x
 
Od: honzik*
Datum: 27.10.16 08:16

to je opravdu zavádějící. Jednak jsem nepotkal nikoho, kdo by v létě topil. A druhak, jak píše Milan, je obrovský rozdíl mezi zatopením v přechodném období a v plné topné sezóně. Ten rozdíl je třeba i desetinásobek spotřeby paliva, aby se vytvořila stejná tepelná pohoda. Naopak po létě zateplený dům pomaleji vychladá. Nic není černobílé, ale vždy je to o tom, zda jsou kladné efekty vyšší, než záporné. A to jsou jednoznačně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.10.16 08:38

Jistě, že černobílé není skoro nic. Pomaleji vychládá ale také se pomaleji (z venku) ohřívá. Zateplení zcela jistě je plus. O tom žádná. Řeč je spíš o tom jak je to s bodem obratu.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: honzik*
Datum: 27.10.16 09:56

tak snad to tazateli pomůže k rozhodnutí. Mám starší, spíš starý rodinný domek a zateplil jsem severní stěnu a stropy. Vše ostatní by bylo technicky a finančně podstatně náročnější, proto jsem se na to vykašlal. Investice byla několik desítek tisíc (nikdy jsem to přesně nepočítal). Zateplení té stěny bohužel i tak není (co do tloušťky izolace) zdaleka ideální, dnes bych to dělal již jinak. Přesto mi spotřeba plynu, díky tomuto, klesla o 30%. A to neberu v potaz, že jsem instaloval strojní větrání s rekuperací. Pokud bych řádně nevětral, jak je dnes běžně ve zvyku, tak ušetřím ještě víc. V mém případě tedy ušetřím ročně cca 10 tis. Kč. Ale jak jsem psal, finanční návratnost nelze oddělovat od zvýšení komfortu bydlení. K dosažení stejné tepelné pohody v meziobdobí stačí i desetina energie oproti hlavní topné sezóně. Čili to je odpověď na kompenzaci jistého negativního vlivu zateplení a možné tepelné zisky z okolí. Já toto pokládám za stejnou "urband legend" jako tvrzení, že přes zateplení dům nedýchá, nebo že zateplení stejně za pár let zdegraduje. Reálné prožité zkušenosti jsou vždy více, než stále dokola omílané mýty.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.10.16 11:47

"spotřeba plynu, díky tomuto, klesla o 30%. A to neberu v potaz, že jsem instaloval strojní větrání s rekuperací."

Nojo. Jenomže v kombinaci s rekuperací je zkreslena i spotřeba plynu. Mám asi podobné podmínky. Uvažuji také o severní ev. západní stěně. Ale hlavně prozkoumat stropy. Tam je asi hodně velká rezerva k úvaze. Dýchání zateplení asi význam má. Protože vyvíjejí kvůli tomu hmoždinky, které nějak zajišťují aby za deskami byla mezera právě kvůli odvětrání (moc si to ale představit neumím). Možná se ten problém projeví jen pokud je zateplen dům celý.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.10.16 12:01

Ve starší zástavbě se uvádí, že cca 30% energie je ztraceno větráním. Čím má barák menší tepelnou ztrátu, tak toto procento roste. Takže třeba u novostavby bez rekuperace ,může být tato ztráta větráním i 60%. Je jasné, že po instalaci rekuperace je zde obrovský procentuální pokles nákladů.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: honzik*
Datum: 27.10.16 14:05

aby nedošlo k nedorozumění, tak těch 30% úspory šlo u mě na vrub pouze zateplení. Strojní větrání jsem instaloval až později. Naprostá většina lidí větrá zcela nedostatečně s ohledem na zdravý rozum a zdravé prostředí, natož v souladu s nějakou normou (ČSN EN 15 665). Lidé obecně mají radši smrad a teplíčko, než aby drahé teplo pouštěli ven, spolu s CO2 a vlhkostí, kvůli nějakému blbému kyslíku. Proto při instalaci strojního větrání nelze zpravidla očekávat dodatečnou úsporu ve vytápění. Ale platí, že pro zajištění zdravého prostředí uvnitř se velká část tepla jen tak nepustí oknem ven, ale použije se pro ohřátí přívodního vzduchu. To je ta úspora.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vanad1*
Datum: 28.10.16 20:54

Jestli to také nebude tím, že v zimě nemrzne tak, jako kdysi. Pak je to celé jen teoreticky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rv
Datum: 27.10.16 14:23

Snad v zimě, když je venku chladněji než vevnitř, tak pomaleji chladne a v létě, když je venku tepleji než vevnitř, tak se pomaleji ohřívá. A to je přesně to, co běžně chceme - v zimě méně topit a v létě nepotřebovat klimatizaci. Proč by měl někdo v létě kvůli zateplení začít v domě topit, nevím.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 27.10.16 18:35

Jde o jaro a podzim. V skutečné zimě (únor) a skutečném létě (červenec) je pro zateplení jasné +++. O tom snad žádná.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.10.16 22:31
avatar

Máme zatepleno a vyměněna okna a dveře od roku 2010. Zkušenosti jsou takové, snížení nákladů o 30%, snížení vzdušné vlhkosti o 10%, vymizely všechny tepelné mosty, to je ,že zmizely plísně, které se v těch místech tvořily, tepelná setrvačnost a s tím i větší tepelná pohoda. Izolace způsobuje, že v létě, když je několik dnů vedro, je uvnitř příjemně. Jediná nevýhoda s tím spojená je, že když je opravdu dlouho vedro, dům to teplo nakonec natáhne a potom dost dlouho trvá, než se znovu ochladí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.11.16 10:24

mám možnost srovnávat pár paneláků v různém stavu zateplení - docela překvapující rozdíly mezi zatepleným/částečně zatepleným(jen fasáda)/zcela zatepleným domem

největší rozdíly jsou v začátku topné sezony- když beru nezateplený jako 100% spotřeby tepla, pak částečně zateplený je někde kolem 25% a úplně zateplený 20%

během sezony je to 100% - 58%- 53%

bráno za poslední 3 roky na patních měřičích srovnatelných domů

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.02.17 23:23

Pokud jsou zdi dost hrubé a jinak je dům dobře hermeticky uzavřen, nové okna, dveře atd, tak není potřeba zateplovat. Ten přístěnek bych asi zateplil a uvidíte co to udělá.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.02.17 10:48

Pokud zateplovat, tak automaticky vzduchotechniku. V tom okamžilku je to nenávratné.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.02.17 12:07

Záleží vždy na tom, jak bude kdo žít. Kdybych zbyl v baráku jen s manželkou, zateplil bych si jen obývák s televizí včetně stropu a možná kuchyň a na zvážení je ložnice. A v obýváku bych topil na trenýrkovou teplotu. Takové zateplení je za pár korun a úspora nejvyšší.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 03.02.17 12:42
avatar

No. Pan MilanCukrar tu nedávno radil, že pro zateplení stropu nepochozí půdy je potřeba třiceticentimetrová izolace, protože patnáct centimetrů je málo.

Kdo o věci něco ví, ten by třiceticentimetrovou izolaci použil tak možná na domku za polárním kruhem.

Proto vám radím, nenechte se strašit řečmi o mizerných domech. Máte normální solidní domek a ono i to zateplování má svoje meze. O úniku tepla rozhoduje především způsob jakým topíte a jakým větráte. Až půjdete ven, všiměte si těch na dva palce pootevřených ventilaček na zateplených domech. Většina lidí snad ani netuší, že přes pootevřenou ventilačku mají mnohem větší tepelný únik, než přes všechny stěny i se stropem dohomady. Pak zateplování ztrácí účinnost a smysl.

No ale k vašemu dotazu : Potřebu zateplování poznáte hlavně podle teploty stěny těsně u oken. Jestli máte studené stěny kolem oken, pak radím udělat první krok a zateplit jedno okno. Takové zateplení se dělá zvenku a používají se k němu třícentimetrové polystyrenové desky, které se lepidlem přilepí na vnější stěnu okenního otvoru a zamáznou. Počkejte až přestane mrznout a zkuste jedno okno zateplit. Není to nic složitého, skoro ani není co pokazit a takovou práci zvládne každý šikovnější chlap. Výsledek poznáte hned.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.02.17 13:20

To je blábol s výsledkem jako když si pšouknete v lese !

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.02.17 14:34
avatar

Buliku, s Vámi souhlasim, ale každý má právo na svůj názor. Třeba že vytrhne slova z kontextu a osoci druhého.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.02.17 19:11

Něco na tom bude, už naši předci dělali kolem špalet různé okrasné ostění. Jenže toto má i jiný účel - je tu trochu zvětšená tloušťka zdi .Není to moc ale přece jen ...

I dnes se kolem oken dává o 2-3 cm víc polystyrenu než v ploše

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.