Věcné břemeno - výlučné doživotní užívání

Od: Datum: 23.10.16 13:41 odpovědí: 5 změna: 24.10.16 15:56

Dobrý den, koupili jsme v dražbě zabavenou nemovitost se vším příslušenstvím. Na nemovitosti vázne věcné břemeno z roku 1995. Ve smlouvě je uvedeno, cituji:" Právo odpovídající věcnému břemenu spočívá ve výlučném doživotním užívání části nemovitostí popsané jako stodola levá a chlév s podkrovím a spoluužívání všech ostatním pozemků." Jedná se o vybydlenou min. devět let neobývanou nemovitost, která je z části rozpadená a dle znaleckého posudku určená k asanaci. V domě není a nikdy nebyla koupelna a WC, nejsou tam rozvody vody a elektroinstalace je nefunkční. Nechali jsme zatím pouze udělat přípojku vody. Nyní nás jako nové majitele oslovil člověk, na jehož jméno je věcné břemeno vedeno, s tím, že chce klíče od nemovitosti a chce ji začít užívat. Ale nechce se v žádném případě podílet na nákladech spojených s provozem a užíváním (energie, opravy, údržba). Chci se zeptat, zda:

1. Může si ten člověk odnést věci z prostor, které jsou v jeho výlučném užívání, ikdyž byly zabaveny v exekuci?

2. Stodola, která je součástí věcného břemene je zčásti zřícená. K jejímu zřícení došlo zanedbanou péčí a jeho nezájmem o užívání věcného břemene. Musíme stodolu nechat opravit, abychom mu umožnili užívání? Můžeme po něm požadovat uhrazení části nákladů za opravu? Neseme jako majitelé celé nemovitosti odpovědnost v případě, že by se tam pohyboval a stala se nějaká nehoda?

3. Musíme mu umožnit vstup i do ostatních místností nemovitosti, které nejsou uvedeny ve smlouvě o věcném břemenu? Vztahuje se "spoluužívání všech ostatních pozemků" pouze na přilehlé zahrady nebo na celou nemovitost?

Předem děkujeme za odpověď.

Šancovi


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: novisls
Datum: 23.10.16 13:57

Jen pohled do NOZ bez komentáře:

Služebnost bytu
§ 1297
Je-li zřízena služebnost bytu, má se za to, že byla zřízena jako služebnost užívání.
§ 1298
Vlastníku náleží právo volně nakládat se všemi částmi domu, na které se služebnost bytu nevztahuje, a nesmí mu být znesnadněn potřebný dohled.

Užívací právo
§ 1283
Služebností užívacího práva se uživateli poskytuje právo užívat cizí věc pro jeho vlastní potřebu a potřebu jeho domácnosti. Změní-li se tyto potřeby po zřízení služebnosti, nezakládá to uživateli právo na její rozšíření.
§ 1284
Vlastníku věci náležejí všechny užitky, které může brát bez zkrácení práva uživatele. Vlastník však nese všechny její závady a musí věc udržovat v dobrém stavu. Přesahují-li náklady užitek, který vlastníkovi zbývá, musí uživatel buď tyto zvýšené náklady nést, anebo od užívání upustit.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 23.10.16 15:21

Dobrý den, já vůbec nechápu, co je v předchozí odpovědi napsáno a podle mě to nemá s věcným břemenem nic společného a myslím si, že byste se měl obrátit na právníka, který by zajistil, aby bylo věcné břemeno člověka, kterému nevadilo, že objekt, v němž břemeno vzniklo, spadl, zrušeno.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: novisls
Datum: 23.10.16 23:34

Dané věcné břemeno není nic jiného než služebnost bytu, která se zřizuje jako služebnost užívání. Společného to tedy má dost. Podle § 1284 musí vlastník udržovat věc (movitou či nemovitou) v dobrém stavu. Tudíž předchozí majitel evidentně selhal. Tipoval bych, že s nim nebyla domluva, což tak bývá u lidí v exekuci.

Ten, na koho je břemeno napsané měl u původního majitele asi smůlu - poslal ho do (_|_). Nyní se snaží zneužít situace že dům má nového majitele a dotlačit ho k tomu, aby se o nemovitost staral a umožnil mu výkonu jeho práva.

Jediné, co novému majiteli zbývá je se s dotyčným domluvit (buď se spoluúčastnit na opravě, nebo se vzdát břemene), případně to zkusit u právníka (odrazit se dá jedině z poslední věty § 1284 a myslím si, že náklady určitě budou převyšovat zbývající užitek).

Tohle bylo nutné s právníkem probrat ještě před zakoupením nemovitosti!

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 24.10.16 11:00

Podľa môjho názoru mu máte umožniť užívanie toho,čo tam je spísane,či to mate opravovať,to neviem.Čo sa týka úžívania pozemkou,tak môže chodiť po všetkých záhradach.Stavby a nehnuteľnosti smie užívať len tie,ktoré má povolené,čiže vám nesmie chodiť po dome.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vanad1
Datum: 24.10.16 15:56

Jestli píšete citaci přesně, tak takový kup nebyla dobrá investice. Pozvěte statika a ten může zakázat vstup do ruiny. O opravách nemůže být řeč ale zároveň jste si zablokovali opravu domu, protože by vám pak ten člověk chodil do podkroví dle svého. Úhradu za případně spotřebované energie z důvodu užívání podkroví máte jako platit vy? Proč jste nešli nejdříve za právníkem, než jste něco tak nevýhodného vůbec koupili? On tam bude vegetit, zapne si přímotopy a vy se nedoplatíte !

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.