Placení stočného

Od: Datum: 23.10.16 10:40 odpovědí: 12 změna: 25.10.16 14:36

Dobrý den všem.Bydlíme s manželem v rodinném domku a jediným zdrojem vody je voda ze studny která se nachází na naší zahradě.Ihned po nastěhování nás kontaktoval VAK s tím že budeme muset platit ročně 50m3 stočného.

Na kanalizaci jsme připojeni jen my,ostatní sousedé ne.Kanalizace končí před naší obcí.Čističku nemáme.Septik si vyvážíme na vlastní náklady.

Vadí nám,že tolik platíme za stočné které je vypočítáno průměrem.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: novisls
Datum: 23.10.16 11:09

K prvnímu a poslednímu odstavci: tohle je běžná praxe, pokud těch 50 m^3 je za dva lidi, tak je to dobrá cena, protože 68 l/os/den je docela nízké číslo.

Druhý odstavec ale moc nechápu - jste připojeni na kanalizaci (navíc sousedé už ne) a máte septik? Kam tedy odpadní vody tečou? Do septiku, do kanalizace, do kanalizace přes septik, nebo snad splašky do septiku a do kanalizace dešťová voda ze střechy?

Pokud momentálně septik vyvážíte nějakou víceméně legální cestou a máte možnost vypouštět do kanalizace (a septik odstavit), tak věřte, že platit stočné vyjde na mnohem méně (alespoň u nás to tak je).

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 23.10.16 15:15

Dobrý den, pokud něco pouštíte do městské kanalizace, tak byste za to zaplatit měli. Otázka je, jakou jinou metodu výpočtu si představujete? To by se musel čistě teoreticky napojit na výpusť vašich odpadních vod nějaký měřič, který by měřil, kolik skutečně vypustíte, což ale reálné není. Takže vám to naúčtovali průměrem.

Jediné, co bych vám doporučil a trochu se divím, že vám to VAK hned nedoporučil, ba nenařídil, je namontování vodoměru na přívod ze studny a dle stavu vodoměru - kolik vody odeberete ze studny, se pak bude předpokládat, že stejné množství vody také vypustíte.

Prarodiče to měli přesně tak, jako vy - až do minulého roku. Vlastní studně a stočné měli (nejspíš tedy) průměrem. Vloni jim zavovali z VAK, že by si tam měli dát ten vodoměr. Tak ho tam nyní mají, a stočné budou platit prý podle toho, kolik bude na tom vodoměru - tedy kolik odeberou, tolik tedy i vypustí.

Tak se zkuste poptat na ten vodoměr, otázka je, jak píšu, zda vám ho stejně povinně nenařídí.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: marievitkova
Datum: 23.10.16 19:03

Díky za Vaši odpověď.Kanalizaci jak píšete nemáme,tzv.kanalizace je pár metrů trubek která končí před obcí a je to vlastně svedeno do místního potoka kam vše vypouští ostatní sousedé s tím,že my si septik vyvážíme na vlastní náklady a platíme stočné což ostatní neplatí nic.Před 4 roky jsme kontaktovali VAK a oni nám řekli,ať si pořídíme vodoměr který bude " pouze " orientační .Tenkrát nám ho oni zavést nechtěli.My bychom jej chtěli,vodou šetříme,musíme proto,že je jí ve studni málo .Platíme kolem 2.200Kč ročně.

Od: anonym*
Datum: 25.10.16 14:15

kuba 12

to je asle docela dobrá blbost já ze studny zalévám zahradu a napouštím nafukovací brouzdaliště pro děti - vždycky sundám v koupelně sprchovou hadici a napojím na to zahradní hadici, aby byla v bazénku teplá voda - tudíž to mám jako platit za vodu když je z mojhí studny a vylévám ji na zahradu? ten bazén nebudu kýblovat do kanálu, normálně ho překlopím - aspoˇjn se zalije trávaa není tak suchá. - tudíž ten průměr je podle mne lepší , ale u nás není ani voda ani kanalizace takže záchod pouštíme do žumpy a odpady z kuchyně a vany do příkopy. (dělají to tak všichni, někteeří ani tu žumpu nevyváží, protože mají trativod)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.10.16 15:56
avatar

Zdravím,
píšete, že máte NA ZAHRADĚ studnu, takže lze celkem oprávněně předpokládat, že vodu ze studny používáte i na zalévání zahrady. Na vašem místě bych byl rád za ten paušál stočného, co máte, protože pokud si dáte vodoměr na studnu, zaplatíte si stočné i za vodu, kterou zalijete zahradu - tak jako většina lidí napojených na obecní vodovod. Takže dobrá rada - žádný vodoměr na studnu, takhle vás to vyjde levněji.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kakamila
Datum: 23.10.16 18:44
Nějak jste to špatně napsala...buď odpady máte svedené do septiku(nic neplatíte) nebo používáte připojení do kanalizace a platíte paušál,když nemáte u studny vodoměr...
Ohodnoceno: 0x
 
Od: marievitkova
Datum: 23.10.16 18:52

Děkuji za odpověď,septik máme ale na vlastní náklady ho vyvážíme.Do tzv. kanalizace je svedena odpadní voda z kuchyně a koupelny.Ostatní sousedé nejsou napojeni a mají splašky ( všechny ) svedeny do potoka .Mají srandu z toho že mi platíme kolem 4.000Kč ročně a chováme se ekologicky a oni nemusí.To nás docela štve.

Od: kakamila
Datum: 23.10.16 19:06
Napojte všechny splašky do kanalizace a máte to za hubičku.Jinak sousedi musí mít septik,pokuď nejsou napojeni na kanalizaci nebo kanalizace není.Musí mít doklad o vyvážení tohoto septiku...česky řečeno,pokuď Vám to vadí,můžete toto sdělit vedení vaší obce...
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 23.10.16 19:58

Souhlas, pokud to jde, napojte všechno na kanalizaci a máte po starostech, nemusíte nic vyvážet.

U studny, záleží na tom, jak ji tedy využíváte. Pokud i na zahradu, nechat raději bez vodoměru, vyjde levněji. Pokud byste to měli jako prarodiče, kteří čerpají vodu ze studně jen na spotřebu doma a zalévají dešťovou, která je zdarma, tak vodoměr ano.

U sousedů - je protizákonné, pokud byste chtěla řešit, možno nahlásit.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: marievitkova
Datum: 24.10.16 00:40

Díky za vstřícnost,potěšilo mně,že máme stejný názor na věc.Máme to přesně jako Vaši prarodiče,vodu ze studny používáme na spotřebu a zaléváme dešťovou.Jsme v této situaci už pátý rok,po koupi domku nám to vylezlo jak kostlivec ze skříně.S tím jsme seznámeni nebyly a po zjištění co a jak jsme nechtěli dělat sousedům problémy.Ale když po čase se ještě uculují že oni neplatí a my jo,to mrzí.Zkusíme si to nenechat líbit.Díky Vám ještě jednou.

Od: honzajs122
Datum: 25.10.16 14:25

V obci máme kus kanalizace bez čističky. Kanalizace teče do potoka. Obec platí pokutu za vypouštení odpadních vod ..., roizúřtovává se tak, že se vezme spotřeba vody z vodovodu přes vodoměr a rozpočítá se na spotřebované kubíky...kdo má ČOV nebo vyváží septik a doloží to, neplatí nic. Kdo má studnu platí nějaký paušál podle osob.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kakamila
Datum: 25.10.16 14:36

Záleží kolik za to vyvezení zaplatíš...a někteří i třeba 2x ročně...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.