Ohřev vody na chatu

Od: Datum: 23.10.16 08:49 odpovědí: 9 změna: 23.10.16 18:39

Dobrý den, chtěl bych poradit, jestli je lepší na chatu bojler, nebo průtokový ohřívač, kde bude potřeba teplá pro sprcháč. Díky za názor.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.10.16 08:56

Pokud nehrozí zamrznutí je lepší bojler.Pokud průtokáč tak aspoň 3fázový , z 3 kW průtokáče moc trplé vody nedostanete

Dělají se i kombinované lázeňské kamna pokud je k dispozici komín

Ohodnoceno: 2x
 
Od: karlos
Datum: 23.10.16 09:06

Díky a kolikatilitrový by stačil? Mám tam dost málo místa.

Datum: 23.10.16 09:01

Kdysi jsme řešili na chalupě, kde máme 2 koupelny. V jedné klasický bojler, v druhé průtokáč. Rozdíl ve sprchování byl velký, ve prospěch bojleru. Nakonec jsem probourali a napojili i druhou koupelnu na bojler.

Z průtokáče nikdy nebyla voda horká, rozhodně doporučuji bojler.


doplněno 23.10.16 09:17:

Jen bych ještě doplnila, pokud přijedeme v pátek večer, bojler sepne v noci a nahřeje vodu. Ráno ho vypneme a vodu máme až do neděle v pohodě. Jinak my vypínáme při odjezdu elektřinu i vodu, takže se přes týden nic nenahřívá, není žádná spotřeba.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 23.10.16 09:07
avatar
Na chatu, na které jste jen občas, bych doporučil průtokový ohřívač. Teplá voda bude jen v čase potřeby, a jen počas používaní...
.
Bojler udržuje vodu stále na nastavené teplotě, ztráty jsou i v čase, kdy na chatě nejste.
Při použití časového spínače chvíli trvá ohřev v bojleru, po částečném odběru vody a vypnutí zbytek vychladne. = Ztráty.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: marekvoracek
Datum: 23.10.16 09:33

Já bych se přikláněl k bojleru. Když přijedete, zapnete ho, až se nahřeje, tak ho vypnete a vodu tam mít ještě nějakou dobu teplou budete. Když víte, že spotřeba tak velká nebude, tak se spíš zaměřte na velikost bojleru - pořiďte si ten nejmenší, což je asi 80 l, ten vám bude stačit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.10.16 09:39

Nejdřív se podívejte, jaký máte na chatě hlavní jistič. Minimální příkon sprchového průtokáče je tak 6 kW. Slabší neumožní sprchování ani náznakem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.10.16 10:34

Přikláněl bych se k bojleru. Je zde ještě jeden aspekt, který nikdo nezmínil.

Pokud nejste připojeni na vodovodní řad s konstantním tlakem, bude vám tlak u domácí vodárny značně kolísat. Z toho vyplývá i následná změna teplota vody (nízký tlak vyšší teplo a opačně).

Neneočekáváním této situace může dojít i k popáleninám. Toto je docela obtížně řešitelné třeba při sprchování.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.10.16 14:23

ty kombinované lázeňáky máme na darling, mají cca 90 litrů.Dá se nastavit terostat na minmum a v případě potřeby ohřát dřrívírm,zároveň se vytopí i koupelna. Problém s kolísáním teploty při správně seřízeném darlingu není

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 23.10.16 18:39

Ty kombinovaná lázeňská kamna mám také (80 l) dle mně je to dobrá volba, ale může být dobrá i v případě že pořídíte láz. kamna i bez el. ohřevu čili pouze na tuhé palivo, v tomto případě je dobré volit co možná větší objem kamen, známý má tuším 115 nebo 120 a když je v pátek po příjezdu na chatu (domek) natopí vydrží mu pak při menší spotřebě teplá voda velmi dlouho a někdy když odjíždí má v neděli ještě vlažnou. Čili je-li větší objem pak platí že se natopí najednou více vody a nemusí se pak pod nimi zatápět každý den, i to je možnost, na chatový provoz velmi dobré. Na druhé straně větší objemy jsou i s el. dohřevem a tam je výhoda nechat to v době nepřítomnosti temperovat na minimum kvůli zámrzu, po příjezdu pak stačí zatopit a za třičtvrtě hoďku až hoďku máte horké vody na rozdávání a můžete si dát třeba vanu, výhodou je že se na topení v láz. kamnech dá krásně užít i drobnější dřevo, které lze volně sbírat jako "klest".(např. větve průměru tři, čtyři centimetry,/byť klest je myslím definována až do 7 cm/ ale nemusí jít o žádné "klády") Výhodou lázeňských kamen také je, že díky své konstrukci jsou velmi nenáročná na tah, a ačkoli se to oficiálně "nesmí" fungují spolehlivě i bez komínu.


doplněno 23.10.16 18:43:

Lázeňská kamna s el. ohřevem = dva v jednom, lze je užívat pouze na elektřinu jako klasický bojler, kombinovaně el./TP nebo jen na TP dle potřeby, nevýhodou je cena, čím větší objem tím dražší, jinak ale skvělý vynález, jednoduchá spolehlivá.


doplněno 23.10.16 18:47:

Známý měl původně na chatě jen klasický el. bojler, jakmile se ale dozvěděl že existuje tato možnost, láz. kamna pořídil a od té doby elektrický bojler "stojí".

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.